نگهداری گیاه شامادورا سیفریزی

نگهداری گیاه شامادورا سیفریزی

معرفی جامع و نحوه نگهداری گیاه شامادورا سیفریزی

گیاه شامادورا سیفریزی (Chamaedorea Seifrizii) بومی مکزیک و آمریکای مرکزی است. این گیاه در مناطق جنگل‌های بارانی زندگی می‌کند. این گیاه به نخل شامادورا نیز معروف است و به عنوان یک گیاه آپارتمانی می‌توان از آن نام برد. ظاهر زیبا و جذاب آن را به عنوان یک گیاه معمول برای استفاده در فروشگاه‌ها، ادارات و خانه‌ها تبدیل کرده است. شامادورا یک نخل کوچک و متراکم است. ساقه‌هایی شبیه به بامبو دارد و برگ‌های آن می‌توانند از ۶۰ تا ۹۰ سانتی‌متر رشد داشته باشند. البته ساقه برگ‌ها نیز تا ۴۰ سانتی‌متر رشد می‌کنند. رنگ برگ‌های این گیاه سبز آبی است و گل‌های بدون رایحه‌ای تولید می‌کند. در ادامه با شرایط نگهداری گیاه شامادورا سیفریزی بیشتر آشنا خواهیم شد.

نور و دمای مناسب شامادورا

آبیاری صحیح نخل شامادورا

خاک مناسب نگهداری گیاه شامادورا سیفریزی

تکثیر نخل شامادورا

مشکلات گیاه شامادورا

نور مناسب نگهداری گیاه شامادورا سیفریزی

نخل شامادورا به محیطی روشن و با نور فیلتر شده نیاز دارد. اگر گیاه را با فاصله از پنجره فرا زمستان قرار دهید، شروع به رشد باریک و بلند خواهد کرد. برای نگهداری گیاه شامادورا سیفریزی در محیط خانه نوری که از پرده توری می‌گذرد برای گیاه مناسب است. می‌توانید شامادورا خود را با فاصله یک متری از یکی از پنجره‌های خانه خود قرار دهید. این گیاه تابش نور هنگام طلوع و غروب آفتاب را می‌پسندد. تابش نور مستقیم و شدید خورشید باعث سوختگی برگ‌ها و خشک شدن گیاه خواهد شد.

این گیاه دماهای مختلفی را می‌تواند تحمل کند. ولی بهترین دما برای نگهداری آن دمای معمول بین ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد است. در زمستان می‌تواند تا دمای ۱۳ درجه را نیز تحمل کند. البته در دمای هوای سرد گیاه شما از بین خواهد رفت. اگرچه شامادورا می‌تواند هوای خشک را نیز تحمل کند، لبه برگ‌های آن قهوه‌ای رنگ خواهد شد. برای بالابردن رطوبت محیط نگهداری گیاه باید از راه‌های در دسترس استفاده کرد. برای این کار استفاده از یک دستگاه رطوبت ساز توصیه می‌شود. می‌توانید با قرار دادن یک زیر گلدانی بزرگ‌تر نیز رطوبت محیط نگهداری گیاه خود را بالاتر ببرید. داخل زیرگلدانی را سنگ‌ریزه و آب بریزید و گلدان را روی سنگ‌ها قرار دهید. اسپری آب زیاد برای گیاه توصیه نمی‌شود. زیرا ممکن است به بروز بیماری قارچی منجر شود.

نخل شامادورا
نخل شامادورا

آبیاری و تغذیه نخل شامادورا

در فصول رشد همواره باید خاک گیاه را مرطوبت نگهداری کرد. این گیاه نیاز زیادی به رطوبت خاک خواهد داشت. هنگام هر آبیاری باید اجازه داد سطح خاک گیاه کمی خشک شود. خیسی بیش از حد و غرق آب ماندن گیاه باعث پوسیدگی خواهد شد. آبیاری باید عمیق انجام شود و آب از سوراخ کف گلدان بیرون بیاید. آب اضافی زیر گلدانی را باید خارج کرد. در طول فصول استراحت گیاه، در زمستان، هنگامی آبیاری انجام شود که دو سوم خاک گیاه خشک شده باشد. برای نگهداری گیاه شامادورا سیفریزی دقت کنید از آب جوشیده شده و هم دمای اتاق استفاده کنید.

نخل شامادورا را می‌توان در فصول رشد تغذیه کرد. برای این کار باید از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید. البته این کار را یکبار در بهار و یکبار در تابستان انجام دهید. میزان کود استفاده شده شما در هر بار آبیاری باید نصف مقدار توصیه شده روی بسته‌بندی کود باشد. شامادورا نسبت به رسوب نمک در خاک خود حساس است. پس در کوددهی به گیاه زیاده‌روی نکنید. برای آشنایی با مشکلات ناشی از تغذیه بیش از حد به مطلب مشکلات ناشی از کوددهی بیش از حد مراجعه کنید.

خاک مناسب نگهداری نخل شامادورا

بهترین و مناسب‌ترین بستر برای نگهدری گیاه شامادورا سیفریزی خاکی است که مرطوب، غنی و دارای زه‌کشی مناسبی باشد. این گیاه خاکی کمی اسیدی و کمی قلیایی را برای رشد سالم نیاز دارد. ریشه‌های این گیاه گسترده می‌شوند. بنابراین مخلوط خاکی باید در نظر گرفت که آب را به تمام قسمت‌ها برساند. مخلوط خاک معمولی با میزان نصف آن پیت ماس برای این گیاه گزینه مناسبی خواهد بود. زه‌کشی خاک مهم است و در بین دو آبیاری باید کمی خشک شود. بنابراین ما به این مخلوط پرلیت نیز اضافه می‌کنیم.

برای تعویض گلدان نباید عجله کرد. هنگامی که ریشه‌ها تمام قسمت‌های گلدان را فرا گرفت، می‌توان گلدان را با یک سایز بزرگ‌تر تعویض کرد. این مهم است که هنگام تعویض گلدان خاک گلدان را به سمت پایین فشار داد. ولی دقت کنید به ریشه‌ها و گیاه آسیبی نرسد.

تکثیر گیاه شامادورا سیفریزی

تکثیر شامادورا در خانه معمولاً عملی نیست. این گیاه از طریق بذر پرورش می‌یابد و بی ۶ تا ۹ ماه زمان لازم است تا بذرها جوانه بزنند. نیاز به دمای ۳۲ درجه سانتی‌گراد و رطوبت بسیار بالا دارد. بعد از جوانه‌زنی، باید دما را به تدریج کاهش داد و بعد از ۹ ماه گیاه را به گلدان جدید منتقل نمود. بعد از اینکه گیاه به اندازه مناسب رسید باید شرایط نگهداری گیاه شامادورا سیفریزی را مانند توضیحات قبلی رعایت نمود.

البته تکثیر این گیاه از طریق تقسیم بوته نیز رایج است. بهترین زمان برای انجام این کار اواخر بهار و اوایل تابستان است. باید خاک اطراف پایه گیاه را کنار زد. با استفاده از یک وسیله تیز و تمیز پاجوش‌ را از گیاه مادر جدا کرد. برخی اوقات این پاجوش‌ها دارای ریشه نیز هستند که شانس موفقیت را بالا می‌برند. بعد از جدا کردن قسمتی از گیاه ( پاجوش را کامل جدا نکنید و قسمتی از آن به گیاه مادر متصل باشد). خاک را به محل قبلی برگردانید. چند وقت زمان لازم دارد تا قلمه شما در کنار گیاه مادر ریشه‌دار شود. می‌توانید بعد از ریشه‌دار شدن آن را داخل گلدانی جدا بکارید. خاک را مرطوب و محیط نیمه سایه برای گیاه فراهم نمایید تا رشد جدید آغاز شود.

نخل شامادورا
نخل شامادورا

بیماری و آفات نخل شامادورا

نگهداری گیاه شامادورا سیفریزی معمولاً آسان است و بیماری خاصی را دچار نخواهد شد. از آنجایی که بیشترین مشکل گیاه نخل از کرم‌ها است. این موجود کوچک، دارای ۸ پا هستند و در زیر برگ‌ها زندگی می‌کنند. شیره گیاه را می‌مکند و باعث زردی و پژمردگی گیاه شوند. با استفاده از شستشو دادن برگ‌ها با فاصله‌های زمانی معین می‌توان از هجوم این آفات جلوگیری کرد.

حشره فلسی نوعی دیگر از افات است که در نگهداری گیاه شامادورا سیفریزی ممکن است با آن برخورد کنیم. گیاه آلوده ضعیف شده و از بین خواهد رفت. این آفت روی برگ‌ها، ساقه و سایر نقاط گیاه دیده خواهد شد. رنگ آن‌ها از قهوه‌ای روشن تا تیره است و اندازه ۲ میلی‌متری دارد. برای مقابله با آن باید از یک پارچه آغشته به الکا اتانول استفاده کرد. روغن چریش هم برای این کار مناسب است.

شپشک آرد آلود از دیگر آفات این گیاه است. این آفت در زیر برگ‌‌ها یا روی ساقه و برگ‌ها مشخص است. با مکیدن شیره گیاه، آن را ضعیف و خشک می‌کند. خشکی بیش از حد خاک می‌تواند به بروز این آفات کمک کند.

وجود نقاط روی برگ گیاه

خیسی بیش از حد خاک باعث بروز باکتری و بیماری خواهد شد. وجود نقاط قهوه‌ای روی برگ‌ها از دلایل ازدیاد خیسی خاک است. باید برای مقابله با این بیماری، برگ‌های آلوده را جدا کرد و با استفاده از قارچ‌کش گیاه را اسپری کرد.

زرد شدن برگ‌ها در تابستان

معمولاً کمبود آبیاری و خشکی بیش از حد باعث زرد شدن نخل شامادورا خواهد شد. این مشکل بیشتر در تابستان رخ خواهد داد. البته که آبیاری بیش از حد هم منجر به زرد شدن برگ خواهد شد. بنابراین قبل از آبیاری گیاه باید میزان رطوبت خاک آن را بررسی کنید.

سوختگی و قهوه‌ای شدن لبه برگ‌ها

هنمانطو که گفته شد نگهداری گیاه شامادورا سیفریزی نیازمند کمی رطوبت محیط است. هوای خشک و ایستا باعث تغییر رنگ برگ‌ها و قهوه‌ای شدن و خشک شدن لبه آن‌ها می‌شود. برای اینکه گیاه خود را بازیابی کند، باید آن‌را اسپری کرد. مخصوصاً در فصول گرم. رطوبت خاک را بررسی کنید. خاک باید مرطوب و البته نباید خاک خیس باشد. می‌توانید با استفاده از روشهای افزایش رطوبت، میزان رطوبت هوا در محیط گیاه خود را افزایش دهید.

پوسیدگی

از دیگر بیماری گیاه شامادورا پوسیدگی است. این بیماری به دلیل زه‌کشی نامناسب خاک و گلدان گیاه است. ریشه‌ها سیاه شده و باعث زردی برگ، چروکیده شدن گیاه خواهند شد.

نخل شامادورا, نگهداری شامادورا سیفریزی

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
علائم تغذیه بیش از حد گیاهان
نوشتهٔ بعدی
نگهداری فنستریا