ساکولنت چیست ؟

ساکولنت چیست

ساکولنت چیست؟ همه چیز در مورد ساکولنت‌ها

سوالی که بسیاری از علاقه‌مندان به گل و گیاه می‌پرسند و همیشه با آن روبرو می‌شوم این است که ساکولنت چیست ؟ در حالی که ساکولنت‌ها امروزه محبوبیت خاصی بین علاقه‌مندان به گل و گیاه دارند، بسیاری از آن‌ها نمی‌دانند که به راستی این گیاه چیست. این مطلب قصد دارد که به نوعی به شما کمک کند تا بدانید این گیاهان فوق‌العاده به راستی چه هستند. ساکولنت‌ها گروهی از گیاهان هستند که می‌توانند آب را درون اندام خود ذخیره کنند. برگ‌های این گیاهان سفت و گوشتی هستند. ولی برخی از انواع این گیاه دارای برگ‌هایی با جنس سخت‌تر هستند. ساکولنت‌ها عمدتاً در آب و هوای خشک زندگی می‌کنند. و علاقه‌ای به رطوبت محیط ندارند.

البته که همانند تمام گیاهان دیگر این گیاهان نیز به آبیاری صحیح برای رشد بهتر و گلدهی نیاز دارند. در حالی که آن‌ها به آب نیاز دارند تا زندگی کنند، می‌توانند برای مدت طولانی‌تری نسبت به گیاهان آپارتمانی در مقابل خشکی مقاومت داشته باشند. همانطور که گفته شد آن‌ها آب و مواد غذایی را درون برگ‌های خود ذخیره می‌کنند. اگر برای مدتی طولانی خاک این گیاهان خیس و ریشه‌ها در آب باقی بمانند، دچار پوسیدگی خواهند شد و از بین می‌روند.

ساکولنت
ساکولنت

چه دمایی برای نگهداری ساکولنت‌ها مناسب است؟

بیشتر ساکولنت‌ها، دمای هوای گرم را می‌پسندند. و در مقابل سرما مقاومت چندانی ندارند. به دلیل اینکه آب را در برگ‌های خود ذخیره می‌کنند، سرما می‌تواند منجر به یخ‌زدگی و از بین رفتن گیاهان شود. دلیل شلیدگی و لهیدگی برگ‌ها در فصل سرد هم همین موضوع است. برخی از گونه‌های این گیاه مانند سدوم و سمپرویوم می‌توانند دماهای سرد هم تحمل کنند. اگرچه بهتر است در دمای هوای گرم نگهداری شوند. هنگامی که درباره این می‌گوییم که ساکولنت چیست ، باید به نیازهای این گیاه نیز آگاه باشیم.

دمای هوای بالا همانند کمبود آبیاری یا نور محیط می‌تواند رنگ ساکولنت ما را تغییر دهد. ساکولنت‌ها در مقابل تغییرات و وارد شدن شوک به آن‌ها دچار تغییر رنگ خواهند شد. همانند تغییرات یکباره نور بیشتر از محیط قبلی خود. معمولاً ساکولنتی که با کمبود نور مواجه شود، رنگی سبزتر پیدا خواهند کرد. و نور بیشتر باعث صورتی، قرمز، نارنجی یا بنفش شدن رنگ آن خواهد شد. یکی از قابلیت‌های شگفت انگیز ساکولنت‌ها این است که به راحتی قابل تکثیر هستند. برخی از گونه‌های این گیاه راحت‌تر از انواع دیگر قابلیت گسترش را دارند. تکثیر آن‌ها از طریق برگ بسیار ساده است.

ساکولنت چیست ؟ تفاوت آن با کاکتوس چیست ؟

در حالیکه کاکتوس‌ها به طریقی ساکولنت محسوب می‌شوند، معمولاً جدا از آن در نظر گرفته خواهند شد. ولی به راستی ساکولنت چیست ؟ ساکولنت‌ها شامل انواع گوناگون و متنوعی از گیاهان با رنگ‌ها، شکل برگ، و تفاوت در ساختمان گیاه هستند. بسیاری از گیاهان در دسته‌بندی ساکولنت قرار خواهند گرفت. این گیاهان همانطور که گفته شد، بسیار کم توقع هستند. و می‌توانند آب را در اندام خود ذخیره کنند. عموماً، در حالی که بسیاری از مردم فکر می‌کنند، فقط اچوریا، سمپرویوم یا سنسیو و … ساکولنت هستند؛ ولی بسیاری از گیاهانی که آن‌ها را کاکتوس می‌پنداریم نیز ساکولنت محسوب خواهند شد.

طریقه نگهداری انواع مختلف ساکولنت

تا کنون تقریباً متوجه شدیم ساکولنت چیست و به چه گیاهانی ساکولنت گفته می‌شود. اکنون اما می‌خواهیم بدانیم که آیا انواع مختلف ساکولنت دارای نیازهای منحصر به فردی هستند؟ آیا طریقه نگهداری هر یک از آن‌ها متفاوت است؟ خوب، بله برخی از این گیاهان نیازهای بیشتر مراقبتی نسبت به سایر هم خانواده‌های خود خواهند داشت. باید نوع گیاه خود را بدانید و از نیازهای مختص به آن با خبر باشید. ما در قسمت مطالب آموزشی کاکتوس ایران سعی کرده‌ایم که بسیاری از آن‌ها را به شما معرفی کنیم. ولی تعداد و تنوع این گیاهان بسیار بالاست.

ساکولنت چیست ؟ سوالی که بازهم ممکن است برای شما پیش آید. و ما دوباره به بررسی این گیاهان خارق‌العاده خواهیم پرداخت. معنی کلمه ساکولنت به میوه آبدار یا تر بر می‌گردد. و توصیف آن نیز به معنی گیاهانی است که آب را در ساقه، برگ یا هر دو اندام خود ذخیر کنند. این گیاهان بسیار متنوع هستند. برخی از آن‌ها دارای خار نیز می‌باشند. به بیان دیگر می‌توان گفت که تمام کاکتوس‌ها ساکولنت محسوب می‌شوند. ولی ساکولنت‌ها کاکتوس نیستند. این گیاهان بومی نواحی صحرایی، صخره‌ای، کوهستانی یا حتی جنگلی نیز هستند. ساکولنت می‌تواند برای مدت طولانی خشکی را تحمل کند. در برخی موارد ممکن است ماه‌ها بتواند. بیشتر آن‌ها به نور زیاد و محیطی روشن نیاز خواهند داشت.

ساکولنت
ساکولنت

پرورش و نگهداری ساکولنت

 تا اینجا متوجه شدیم ساکولنت چیست و حالا می‌خواهیم با نحوه نگهداری آن آشنا شویم. بیشتر ساکولنت‌ها می‌توانند برای دهه‌ها در مکانی روشن و با آبیاری معمولی نگهداری شوند. این گیاهان نیازی به تغذیه آن چنانی نخواهند داشت. ولی در برخی اوقات ممکن است دچار آفاتی نظیر شپشک آردآلود، پولک یا آفات دیگر مکنده نیز شوند. بسیاری از ساکولنت‌ها در مقابل تابش بیش از حد نور خورشید به خصوص در تابستان دچار آسیب خواهند شد. بهترین مکان برای نگهداری آن‌ها در محیط منزل البته در نزدیکی پنجره جنوبی خانه است. عدم دریافت نور کافی توسط این گیاهان موجب رشد علفی آن‌ها خواهد شد.

بعد از سرمای هوا بیشتر عامل نابودی و از بین رفتن ساکولنت‌ها آبیاری بیش از حد است. این کار باعث پوسیدگی ساقه و ریشه گیاه خواهد شد. حتماً دقت داشته باشید انواع مختلف ساکولنت به خاک با زه‌کش مناسب نیازمند هستند. خاک این گیاهان باید بعد از هر آبیاری به سرعت خشک شود.

انواع مختلف ساکولنت مناسب برای نگهداری در خانه

آئونیوم

آگاو

آلوئه

کراسولا

اچوریا

افوربیا

هاورتیا

کالانکوا

سانسوریا

سدوم

ساکولنت‌ها دارای تنوع بسیاری هستند و انواع گوناگونی دارند. و ما در اینجا فقط انواع رایج و دارای شرایط نگهداری نسبتاً آسان را برای نگهداری در خانه به شما معرفی کردیم. می‌توانید برای آشنایی بیشتر با انواع دیگر این گیاه و نام و عکس آن‌ها به قسمت مطالب آموزشی ما مراجعه کنید.

ساکولنت, ساکولنت چیست

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری کاکتوس دم میمونی
نوشتهٔ بعدی
نگهداری کالاتیا زبرینا