نگهداری اچوریا ایمبریکاتا

نگهداری اچوریا ایمبریکاتا

معرفی جامع و شرایط نگهداری اچوریا ایمبریکاتا یا رز آبی

یکی از انواع هیبرید اچوریا، اچوریا ایمبریکاتاست که دارای شکلی شبیه به گل رز و با برگ‌های سبز آبی است. این گیاه کوچک و همیشه سبز یکی از انواع اچوریا با مقاومت بالا و از خانواده Crassulaceae می‌باشد. این گیاه با نام رز آبی نیز شناخته می‌شود و در فصول مختلف پاجوش‌های فراوانی از خود تولید خواهد کرد. درحالی که اچوریاها بومی نواحی مرکزی و جنوبی آمریکا هستند، در تمامی شرایط و نقاط نگهداری می‌شوند. در صورتی که بتوانید نور، دما و محیطی مناسب برای گیاه فراهم نمایید، نگهداری اچوریا ایمبریکاتا کار سختی نیست.

رز آبی را می‌توان در هر دو محیط داخل و خارج از خانه نگهداری کرد. بسته به شرایط این گیاه ۱۰ تا ۲۰ سانتی‌متر در ارتفاع و ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متر در پهنا رشد خواهد داشت. برگ‌های سبز-آبی این ساکولنت معمولاً دارای لبه‌های نارنجی رنگی هستند. گل‌های این ساکولنت در بهار و اوایل تابستان می‌رویند. این گل‌ها به شکل زنگوله هستند و رنگی نارنجی-قرمز و بدون رایحه هستند.

اچوریا ایمبریکاتا
اچوریا ایمبریکاتا

نور و دمای مناسب نگهداری اچوریا ایمبریکاتا

ایمبریکاتا گیاه حساسی نیست. برای نگهداری اچوریا ایمبریکاتا نیاز به نور کامل یا محیطی با اندکی سایه است. اگر در آن را در خانه نگهداری می‌کنید، در طول روز نور مناسبی برای گیاه فراهم نمایید. معمولاً، پنجره جنوبی یا غربی مکانی مناسب برای قرار دادن این ساکولنت در خانه است. باتوجه به اینکه این ساکولنت مقاومت خوبی دارد، می‌تواند دماهای پایین را نیز تحمل نماید. ایمبریکاتا تا دمای منفی ۵ درجه سانتی‌گراد را نیز می‌تواند برای مدت اندک و در حالت خشکی خاک تحمل کند.

هنگام نگهداری این گیاه در خانه باید به صورت هفتگی گلدان آن را بچرخانید. در تابستان نیز از قرار دادن گیاه در نور مستقیم خورشید خودداری نمایید. نور مستقیم خورشید می‌تواند باعث سوختگی و از بین رفتن برگ‌ها شود. دمای متعادل هم برای اچوریا ایمبریکاتا دمایی بین ۱۵ تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد است.

آبیاری و تغذیه مناسب نگهداری اچوریا ایمبریکاتا

در سنین پایین این گیاه نیاز به آبیاری بیشتری خواهد داشت. هنگامی که کمی رشد کرد و سن آن بالاتر رفت، آبیاری را کاهش دهید. برای نگهداری اچوریا ایمبریکاتا باید خاک آن در بین دو آبیاری خشک شده باشد. هنگام آبیاری دقت داشته باشید که آب روی برگ‌های گیاه نریزید. ماندن آب بین برگ‌ها منجر به ایجاد پوسیدگی گیاه خواهد شد. بنابراین آب را روی خاک گیاه بریزید. برای جلوگیری از آبیاری بیش از حد می‌توانید از طریق زیرگلدانی آبیاری را انجام دهید. برای آبیاری اچوریا نیز باید طوری این کار را انجام دهید که آب از سوراخ کف گلدان خارج شود. این ساکولنت نیاز چندانی به کوددهی نخواهد داشت. به خصوص در پاییز و زمستان هرگز به گیاه خود کود ندهید.

خاک و گلدان مناسب گیاه رز آبی

همانند اکثر ساکولنت‌ها، برای نگهداری اچوریا ایمبریکاتا نیاز به خاک با زه‌کشی مناسب است. البته در خاک‌هایی اسیدی یا قلیایی نیز می‌تواند به زندگی خود ادامه دهد. خاک مناسب ساکولنت و کاکتوس رایج در بازار برای این گیاه مناسب است. گلدانی برای اچوریا مناسب است که عمق کمی داشته باشد. گلدان‌های سفالی لعاب‌دار برای این ساکولنت بسیار مناسب هستند. این گلدان‌ها به خشک شدن سریع‌تر خاک کمک می‌کنند. اگر می‌خواهید گلدان گیاه خود را تعویض کنید، این کار را باید در اوایل بهار انجام دهید.

گیاه را به آرامی از گلدان خارج کرده و خاک‌های اطراف ریشه را تمیز کنید. ریشه‌های پوسیده را جدا کنید و آن‌ها را با قارچ‌کش رقیق بشویید. اجازه دهید که گیاه کامل خشک شود. سپس می‌توانید در گلدانی با خاک مناسب گیاه خود را بکارید. دقت داشته باشید چند روز قبل و بعد از تعویض گلدان گیاه آن را آبیاری نکنید.

اچوریا ایمبریکاتا
اچوریا ایمبریکاتا

تکثیر اچوریا ایمبریکاتا

راه‌های مختلفی برای تکثیر اچوریا ایمبریکاتا وجود دارد. قلمه ساقه، برگ و استفاده از پاجوش می‌تواند برای تکثیر گیاه استفاده شود. جدا سازی پاجوش‌ها راحت‌ترین راه برای تکثیر اچوریا است. این پاجوش‌ها در اطراف ساقه اصلی گیاه می‌رویند. برای جداسازی پاجوش‌ها باید گیاه مادر را از خاک خارج کنید. با دقت و با وسیله‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای تیز و تمیز پاجوش‌های جوان را از گیاه اصلی جدا کنید. آن‌ها را برای چند روزی روی پارچه‌ای تمیز و به دور از نور مستقیم قرار دهید تا محل جداسازی آن‌ها خشک شود. بعد از چند روز آن‌ها را در گلدانی مناسب بکارید. استفاده از پرلیت و سنگ‌ریزه می‌تواند زه‌کشی بهتری را برای گیاه جوان شما فراهم کند.

هنگام نگهداری اچوریا ایمبریکاتا در خانه، می‌توان از قلمه برگ برای تکثیر گیاه استفاده کرد. برگ‌های مناسبی را از گیاه مادر به آرامی جدا کنید. آن‌ها را روی پارچه‌ای تمیز برای چند روز قرار دهید تا محل بریدگی خشک شود. بهترین فصل برای این کار بهار و تابستان است. قلمه‌های برگ را روی خاکی کمی مرطوب قرار دهید. رطوبت خاک را حفظ کنید تا بعد از چند هفته ریشه‌ها بوجود آیند. بعد از پیدایش برگ‌ها و بزرگ شدن اچوریاها می‌توانید در گلدانی مناسب آن‌ها را بکارید.

بیماری‌ها و آفات گیاه ایمبریکاتا

معمولاً در نگهداری اچوریا ایمبریکاتا با بیماری خاصی مواجه نخواهید شد. این گیاه در مقابل آفات و بیماری‌های مختلف مقاوم است. آفاتی که ممکن است به گیاه شما آسیب برسانند، شپشک آردآلود و شته است. برای مقابله با این آفات از آفت‌کش‌های رایج در بازار استفاده نمایید. می‌توانید از یک گوش‌پاک‌کن آغشته به الکل نیز برای از بین بردن آن‌ها استفاده کنید. همانطور که گفته شد، آبیاری بیش از حد نیز می‌تواند منجر به پوسیدگی و از بین رفتن گیاه شود. پس در آبیاری گیاه خود دقت داشته باشید.

اچوریا ایمبریکاتا

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
بالا بردن رطوبت محیط گیاهان
نوشتهٔ بعدی
نگهداری گیاه بابا آدم