نگهداری اچوریا و معرفی انواع آن

نگهداری اچوریا

معرفی کامل انواع و نحوه نگهداری اچوریا

گیاه اچوریا (Echeveria) یک گونه از ساکولنت‌ها است. این گیاه دارای برگ‌های گوشتی به شکل بوته رشد می‌کند. نگهداری اچوریا بسیار آسان است. این گیاهان زیبا گل‌هایی در فصول بهار و تابستان در رنگ‌های مختلف تولید می‌کنند. برخی این ساکولنت را به نام‌های مرغ مکزیکی و جوجه نیز می‌شناسند. در ایران این ساکولنت را به نام آشوریا هم می‌شناسند. اچوریا بومی نواحی آمریکای مرکزی و مکزیک است. و نیاز به شرایط دشواری برای نگهداری نخواهد داشت.

سایز و رشد اچوریا

این گیاه جذاب به راحتی در مقابل ساکولنت‌های دیگر قابل تشخیص است. برگ‌های جذاب این گیاه، کمی از رنگ صورتی و قرمز را در خود دارند. البته در صورتی که بتوان نور مورد نیاز گیاه را تامین کرد. این گیاه در انواع مختلف با رنگ‌های گوناگون وجود دارد. سبز روشن، آبی-سبز، طوسی کثیف، بنفش، سیاه، قرمز و صورتی رنگ‌های متونع اچوریا هستند. گل‌های این گیاه به شکل یک شاخه بلند از بین برگ‌ها بیرون می‌آیند.

اچوریا کانته
اچوریا کانته

نور و دمای مناسب نگهداری اچوریا

برای نگهداری اچوریا نیاز به محیطی روشن و نور غیرمستقیم و دمایی گرم است. این گیاه نور بعدازظهر را دوست دارد. بسیاری از انواع آشوریا در مکان‌هایی با نور کامل رشد می‌کنند. ولی در تابستان باید در مقابل نور مستقیم خورشید از گیاه محافظت کرد. هرگز گیاه را به یکباره به محیط با نور زیاد انتقال ندهید. این کار باعث از بین رفتن ساکولنت گیاه شما خواهد شد. برای نگهداری این گیاه در خانه باید اچوریا را در نزدیکی یکی از پنجره‌های خانه قرار داد.

دمای مناسب برای نگهداری این گیاه باید دمایی بین ۲۱ تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد است. در زمستان نیز نباید اجازه داد دمای محیط گیاه به پایین‌تر از دمای ۴ درجه سانتی‌گراد برسد. این ساکولنت‌ها به دلیل گوشتی بودن برگ‌ها دمای پایین را نمی‌توانند تحمل کنند.

آبیاری و تغذیه اچوریا

در فصول رشد باید اچوریا را به طور کامل آبیاری کرد. باید اجازه داد در بین دو آبیاری خاک گیاه به طور کامل خشک شده باشد. اگر نگهداری اچوریا را در خانه انجام می‌دهید، مراقب آبیاری بیش از حد گیاه باشید. میزان آبی که در خانه باید به گیاه داد با محیط بیرون متفاوت است. اگر خاک آشوریا مدت زیادی خیس بماند، دچار پوسیدگی خواهد شد و از بین می‌رود. آبیاری اچوریا را در زمستان کاهش دهید. برای این کار لازم است هنگامی که برگ‌ها دچار کمی چروکیدگی شدند، گیاه را آبیاری کرد. البته مقدار آب باید در حدی باشد که فقط خاک آن مرطوب شود. بیشتر انواع ساکولنت‌های دارای برگ مستعد پوسیدگی هستند. بنابراین بهتری است از کف گلدان آبیاری انجام شود. هرگز روی برگ‌های گیاه آب نریزید.

برای تغذیه و کوددهی اچوریا نیز باید از کودهای مناسب کاکتوس و ساکولنت استفاده کنید. این کار را در فصول رشد گیاه به فاصله یک ماه یکبار انجام دهید. میزان کود مورد استفاده باید نصف مقدار درج شده روی بسته‌بندی کود باشد. در طول فصول پاییز و زمستان از تغذیه گیاه خودداری کنید. گیاه در این فصول در دوره رکود و استراحت خود است. کوددهی بیش از حد این ساکولنت باعث سوختگی و از بین رفتن آن خواهد شد.

اچوریا پاروا
اچوریا پاروا

خاک و گلدان مناسب نگهداری آشوریا

بهترین بستر برای نگهداری اچوریا همان خاک کاکتوس و ساکولنت است. خاک این گیاه باید دارای زه‌کشی بسیار مناسبی باشد و آب را به سرعت از خود عبور دهد. برای بهتر شدن زه‌کشی می‌توانید به خاک گیاه کمی سنگ‌ریزه اضافه کنید. بهترین جنس گلدان برای اچوریا گلدان‌های سفالی است. این گلدان‌ها دارای خلل و فرج بیشتری هستند و به سرعت تبخیر آب کمک می‌کنند. گلدان انتخابی شما باید دارای شوراخ‌های زه‌کش مناسبی نیز باشد.

برای تعویض گلدان آشوریا جوان می‌توانید سالیانه این کار را انجام دهید. هنگامی که گیاه شما بالغ شد، تعویض گلدان می‌تواند یک سال در میان انجام شود. این کار باید در فصل بهار انجام گیرد. و از خاک ضدعفونی شده و تازه برای گیاه استفاده شود. هنگام تعویض گلدان می‌توانید به دقت برگ‌های خشک شده و مرده گیاه را جدا کنید.

انواع مختلف اچوریا

این ساکولنت دارای انواع مختلفی است که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم. انواع مختلف این گیاه دارای اندازه و رنگ‌های مختلف هستند. این گیاهان می‌توانند دارای ساقه و بدون ساقه باشند. در واقع یک نوع از اچوریا وجود دارد که دارای ارتفاعی به اندازه یک متر هم می‌رسند. قسمت پایین ساقه آن‌ها خالی از برگ است. و مانند بشقاب رشد خواهند کرد.

انواع مختلف اچوریا
 • اچوریا الگانس (Echeveria Elegans)
 • اچوریا آگاویدوز (Echeveria Agavoides) شبیه به ساکولنت آگاو است و رنگ برگ‌های آن تیره هستند.
 • اچوریا پادشاه سیاه (Echeveria Black Prince)
 • اچوریا پرل (Echeveria Perle Von Nurnberg)
 • اچوریا افترگلو (Echeveria Afterglow) دارای برگ‌های پهن و با لبه‌های صورتی است و کرک‌هایی به رنگ صورتی-بنفش روی خود دارد.
 • اچوریا ایمبریکاتا (Echeveria Imbricata) دارای برگ‌های سبز-آبی و فشرده است.
 • اچوریا پیکاک (Echeveria Peacockii) بسیار زیباست. این گیاه دارای برگ‌های سبز است و نگهداری اچوریا پیکاک در خانه بسیار ساده است. فقط مراقب آبیاری بیش از حد آن باشید.
 • اچوریا روح یا لیلاسینا (Echeveria Lilacina) دارای برگ‌های طوسی-نقره‌ای است و کند رشد است. این گیاه در مقابل خشکی مقاوم است.
 • اچوریا لولا (Echeveria Lola) دارای تونی از رنگ بنفش در برگ‌های خود است.
 • اچوریا ستوسا (Echeveria Setos)
 • اچوریا پالیدونیس (Echeveria Pulidonis)
 • اچوریا نودالوزا (Echeveria Nodulosa) دارای برگ‌ها با تنوع رنگی مختلف است. برگ‌ها شکل بوته رشد می‌کنند و با رگه‌هایی از رنگ قرمز هستند.
 • اچوریا لااوی (Echeveria Laui)
 • اچوریا پالویناتا (Echeveria Pulvinata)
 • اچوریا سابسسلیس (Echeveria Subsessilis) دارای برگ‌های سبز-آبی و زیبا است که در طول برگ‌ها رگه‌هایی از رنگ صورتی وجود دارد.
 • اچوریا پرولیفیکا (Echeveria Prolifica) گلدهی این گیاه در بهار و تابستان است. این گل‌ها کوچک و شبیه به زنگوله و زرد رنگ هستند.
 • اچوریا رانیونی (Echeveria Runyonii) یکی از انواع این گیاه است. نگهداری اچوریا رانیونی تقریباً همانند سایر اچوریاها است.
 • اچوریا کانته یا اچوریا سفید (Echeveria Cante)
 • اچوریا درنبرگی (Echeveria Derenbergii)
 • اچوریا شاویانا (Echeveria Shaviana)
 • اچوریا گلاوکا (Echeveria Glauca)

تکثیر اچوریا

اچوریا بلک پرینس
اچوریا بلک پرینس

همانند بسیاری از ساکولنت‌ها، می‌توانید گیاه آشوریا را از طریق بذر پرورش دهید. ولی استفاده از قلمه برگ  و ساقه بسیار ساده‌تر و موفقیت‌آمیزتر است. این گیاه همچنین پاجوش‌هایی در اطراف گیاه اصلی تولید می‌کند. پرورش اچوریا از طریق پاجوش‌ها از گیاه مادر ساده‌ترین راه برای گشترش گیاهان شما است. اگر امکان این را ندارید، می‌توانید از قلمه برگ استفاده کنید. همانطور که گفته شد، پرورش گیاه از طریق برگ همانند نگهداری اچوریا در خانه امکان‌پذیر است. و به راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید.

برای استفاده از روش قلمه برگ، به دقت برگ‌های مورد نیاز را از گیاه جدا کنید. سعی کنید برگ‌های بالغ و باکیفیت انتخاب شوند. یک مخلوط خاک مناسب برای کاشت برگ‌ها در نذر بگیرید. می‌توانید از مخلوط خاک به میزان نصف خاک معمولی گیاهان آپارتمانی و نصف ماسه استفاده کنید. این مخلوط خاک را در گلدانی کم عمق بریزید. برگ‌ها را روی سطح خاک قرار دهید. نیازی به کاشت آن‌ها در خاک نیست. گلدان را در مکانی گرم، روشن و با نور غیرمستقیم قرار دهید. و برای چند روز آب ندهید. بعد از گذشت چند روز بتدریج خاک را با اسپری کردن آب مرطوب کنید. تقریباً یک ماه طول می‌کشد تا برگ‌ها و ریشه‌ها نمایان شوند. در این زمان برای گیاهان خود نور هنگام طلوع خورشید را فراهم کنید.

هنگامی که هر کدام از گیاهان به اندازه مناسب رسیدند، می‌توانید آن‌ها را به گلدان جدید منتقل کنید. در این زمان نگهداری اچوریاهای جوان را می‌توانید مانند قبل انجام دهید.

بیماری‌ها و آفات آشوریا

اگر شرایط مناسب نگهداری اچوریا مانند، نور مناسب، محیط گرم، و آبیاری صحیح رعایت شود، نباید با بیماری خاصی مواجه شوید. اگر با مشکلی مواجه شدید، بیشتر به دلایل آبیاری اشتباه می‌تواند باشد. این مشکلات البته ممکن است به دلایل دما و نور نیز پدیدار شوند.

نور کم در نگهداری اچوریا منجر به کم‌رنگ شدن برگ‌ها و تغییر شکل در اندازه آن‌ها شود. اگر این مشکل پیش آمد، باید به تدریج نور محیط گیاه را افزایش دهید.

چروکیده شدن برگ آشوریا بیشتر به دلایل نور بیشتر از حد یا آبیاری کم است. دلایل را بررسی و گیاه خود را برای مدتی زیر نظر بگیرید. و با متوجه شدن دلیل اصلی مشکل گیاه، آن را برطرف کنید.

همانند سایر ساکولنت‌ها آبیاری بیش از حد موجب پوسیدگی اچوریا خواهد شد. حتماً دقت داشته باشید برای آبیاری صحیح آشوریا باید خاک آن به طور کامل خشک شده باشد. آبیاری گیاه را در پاییز و زمستان طبق موارد ذکر شده در قسمت بالا انجام دهید.

شپشک آردآلود ممکن یکی از آفات مشترک اچوریاها است. اگر این آفات را مشاهده کردید، گیاه را با آفت‌کش اسپری نکنید. خاک گیاه را سمپاشی کنید تا به صورت سیستماتیک به گیاه برسد. اگر اچوریا را با آفت‌کش سم‌پاشی کنید، برگ‌ها حالت براق خود را از دست داده و نقاطی روی آن‌ها ایجاد خواهد شد.

اگر پاسخ سوالات خود را پیدا نکردید، می‌توانید مشکلات و سوالات خود درباره این گیاه را در قسمت دیدگاه مطرح نمایید.

آشوریا, اچوریا, نگهداری آشوریا, نگهداری اچوریا

مطلب را به اشتراک بگذارید

۲ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام
  من گیاه اشوریا قرمز دارم.پشت پنجره هم قرارش دادم .هر وقت خاک آن خشک شد بهش آب میدم به قدری که به اندازه ی یک قاشق شربت خوری آب از زیر گلدان بیرون میاد.روزانه هنگام غروب آفتاب حدود ۱۵ دقیقه روش آفتاب مستقیم هست. خاک پاش هم کاملا خاک کاکتوس هست و گلدان را عوض نکردم.حدود یک هفته هست که خریداری کردم.ولی ریشه هاش داخل خاک شل و آزاد شده و بعضی از برگ ها بخصوص برگ های پایین تر حالت نرم و له شدگی داره باید چیکار کنم که شاداب بشه؟و علت اینکه ریشه شل شده خاکش هست؟و علت نرم شدگی برگ ها چیه؟
  ممنون از وبلاگ عالیتون🙏

  پاسخ
  • با سلام،
   دوست گرامی، علت لهیدگی و شل شدن ریشه‌ها به احتمال بسیار زیاد از خیس ماندن خاک گلدان برای مدت طولانی است. اچوریا یا آشوریا خود را وقتی آبیاری کنید که برگ‌ها شروع به چروک شدن می‌کنند. گردش هوای مناسبی هم برای محیط نگهداری گیاه خود فراهم کنید. هرگز هنگام آبیاری آب را روی برگ‌ها نریزید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
طراحی دکوراسیون خانه با گیاه
نوشتهٔ بعدی
نگهداری گیاه قهوه در خانه