نگهداری اچینوسرئوس

نگهداری اچینوسرئوس

نحوه نگهداری کاکتوس اچینوسرئوس

اچینوسرئوس (Echinocereus) بسیار شبیه و نزدیک به گیاه محبوب اچینوکاکتوس است. این گیاه متعلق به نواحی جنوبی آمریکا و مکزیک و دارای ۷۵ گونه مختلف می‌باشد. این کاکتوس به نام Hedgehog Cactus نیز شناخته می‌شود. در میان علاقه‌مندان به کاکتوس، نگهداری اچینوسرئوس آسان‌تر از سایر کاکتوس‌های شبیه به آن شناخته شده است. برخی از گونه‌های آن را می‌توان در مناطق سرد شمالی آمریکا نیز یافت کرد. کاکتوس اچینوسرئوس، در ابعاد و شکل‌های گوناگون وجود دارد. و همانند بسیاری از کاکتوس‌ها دارای گل‌های زیبا و با رنگ‌های متنوع است.

در این مطلب می‌خوانیم:

نور و دمای مناسب نگهداری اچینو سرئوس

آبیاری صحیح اچینو سرئوس

خاک و گلدان مناسب اچینو سرئوس

تکثیر کاکتوس اچینو سرئوس

تغذیه و کوددهی اچینو سرئوس

نور مناسب نگهداری اچینوسرئوس

برای نگهداری اچینوسرئوس نیاز به محیطی روشن و با نور مناسب است. اگر از این کاکتوس در منزل خود نگهداری می‌کنید، می‌توانید بهترین مکان برای دریافت نور توسط گیاه را که معمولاً پنجره‌های جنوبی و غربی است را در نظر بگیرید. نگهداری گیاه در محیط با نور کم شانس گلدهی آن را کاهش می‌دهد. و ممکن است به تغییر شکل در رشد و در نهایت از بین رفتن گیاه منجر شود. اگرچه کاکتوس اچینوسرئوس در مقابل سرما تا حدی مقاوم است، اکثر انواع محبوب آن به محیطی با دمای گرم برای رشد و سلامت بهتر نیاز دارند. اگر از این کاکتوس در خارج از منزل خود نگهداری می‌کنید، باید هنگام تابستان و تابش نور شدید خورشید و گرمای هوا از نور فیلتر شده برای گیاه خود استفاده نمائید. در غیر این صورت ممکن است منجر به آفتاب سوختگی گیاه شود.

اچینوسرئوس
اچینوسرئوس

آبیاری صحیح کاکتوس اچینوسرئوس

زه‌کشی مناسب یکی از عوامل مهم و حیاتی در نگهداری اچینوسرئوس است. در طول تابستان برای آبیاری اچینوسرئوس می‌توانید هر دو هفته یکبار یا کمی زودتر بسته به رطوبت موجود در خاک گیاه خود را آبیاری کنید. البته این را به خاطر داشته باشید که آبیاری کاکتوس و ساکولنت به عوامل مختلفی از جمله دمای هوا، نور و رطوبت محیط و … بستگی دارد. اگر از این کاکتوس در خانه نگهداری می‌کنید معمولاً زمان بیشتری را بین دو آبیاری گیاه باید در نظر داشته باشید.

برای آبیاری اچینوسرئوس در زمستان، آبیاری را باید به یکبار در ماه کاهش داد. اگر در محیط‌های مرطوب از این کاکتوس مراقبت می‌کنید ممکن است در طول زمستان نیازی به آبیاری نباشد. فقط در حدی کاکتوس خود را آبیاری کنید تا از خشکی مفرط خاک جلوگیری شود.

خاک و گلدان مناسب اچینوسرئوس

اچینوسرئوس در بسیاری از انواع خاک با زه‌کشی مناسب می‌تواند زندگی کند. اما بهترین خاک برای نگهداری اچینوسرئوس همان مخلوط خاک کاکتوس و ساکولنت است. همانطور که در قسمت‌های قبل اشاره شد، زه‌کشی مناسب برای کاکتوس ضروری است. بنابراین خاک استفاده شده برای اچینوسرئوس باید بتواند آب را به سرعت از خود عبور دهد و برای مدت طولانی خیس نماند. خیسی بیش از حد خاک موجب بروز بیماری‌های قارچی و صدمات جبران ناپذیر به کاکتوس ما خواهد شد.

بهترین گلدان برای نگهداری اچینوسرئوس گلدان‌های سفالی هستند. این گلدان‌ها با سرعت بیشتری به بخار شدن آب داخل خاک گیاه کمک کرده و از جمع شدن آب در اطراف ریشه‌ها جلوگیری می‌کنند. اچینوسرئوس یک کاکتوس کند رشد است که معمولاً نیاز به تعویض گلدان آن هر دوسال یکبار اتفاق می‌افتد. هنگام تعویض گلدان با دقت گیاه خود را از گلدان خارج نمائید و خاک اطراف ریشه‌ها را کاملاً پاک کنید. ریشه‌های اچینوسرئوس عمق زیادی نیاز ندارند و سیستم ریشه‌ای این کاکتوس آسیب پذیر و ضعیف است. هنگام تعویض گلدان مراقب عدم آسیب رساندن به آن‌ها باشید.

اچینوسرئوس
اچینوسرئوس

تکثیر کاکتوس اچینوسرئوس

تکثیر کاکتوس اچینوسرئوس را می‌توان از دو روش استفاده در پاجوش‌های بیرون آمده در اطراف گیاه مادر یا از طریق بذر انجام داد. برای تکثیر از طریق پاجوش، باید گیاهان کوچک را به دقت از گیاه مادر جدا کرد. برای این کار می‌توان از یک جسم تیز ضدعفونی شده استفاده کرد. باید اجازه داد محل جداسازی گیاهان کوچک برای مدت چند روز خشک شود. بعد از آن می‌توان هریک را درون گلدانی با خاک مناسب کاشت و خاک آن را مرطوب نگهداری کرد تا اولین نشانه‌های ریشه‌زایی و رشد کاکتوس نمایان شود.

سپس می‌توان همان شرایط نگهداری اچینوسرئوس را دنبال کرد. این کاکتوس همچنین می‌تواند از طریق بذر پرورش یابد که برای این کار نیاز به کاشت بذر آن مانند بیشتر انواع کاکتوس و ساکولنت است و باید در محیطی گرم و مرطوب انجام شود. جوانه زدن آن‌ها حدود دو هفته طول خواهد کشید.

 

تغذیه کاکتوس اچینوسرئوس

برای تغذیه و نگهداری اچینوسرئوس در تابستان، باید به میزان نصف مقدار توصیه شده روی بسته‌بندی به فاصله هر ماه یکبار برای گیاه استفاده نمود. هرگز کاکتوس خود را بیش از حد تغذیه نکنید. زیرا کوددهی بیش از حد کاکتوس موجب بروز بیماری و از بین رفتن گیاه شما خواهد شد. سعی کنید برای تغذیه اچینوسرئوس از کودهای مایع و محلول در آب استفاده کنید.

نگهداری اچینوسرئوس, نگهداری کاکتوس

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری گیاه ارکیده جواهر
نوشتهٔ بعدی
نگهداری سانسوریا هانی