نگهداری سانسوریا هانی

نگهداری سانسوریا هانی

معرفی جامع و نحوه نگهداری سانسوریا هانی

سانسوریا هانی دارای ۷۰ گونه مختلف و از خانواده سانسوریا تریفاسکیتا است و به نام‌های سانسوریا آشیانه پرنده، گلدن هانی، گیاه خوش شانسی، زبان مادر شوهر پاکوتاه، گیاه ماری پاکوتاه و سانسوریا تریفاسکیتا هانی شناخته می‌شود. این گیاه متعلق به نواحی نیمه استوایی اروپا، هندوستان و آفریقاست و در آب و هوای گرم، خشک و در انواع خاک زندگی می‌کند. نگهداری سانسوریا هانی آسان است و این گیاه جز انواع گیاهان آپارتمانی کم توقع محسوب می‌شود. در مناطق با آب و هوای گرم سانسوریا یک گیاه همیشه سبز است و در مناطق گوناگونی به عنوان گیاه آپارتمانی در تمام طول سال رشد می‌کند. از آنجایی که این گیاه در مکان‌هایی با نور کم می‌تواند زندگی کند، یک گزینه مناسب برای نگهداری در ادارات و منازل محسوب می‌شود.

در این مطلب می‌خوانیم:

معرفی سانسوریا هانی

نور و دمای مراقبت از سانسوریا هانی

آبیاری صحیح و کوددهی سانسوریا

خاک و گلدان مناسب نگهداری سانسوریا هانی

تکثیر گیاه

بیماری‌های رایج سانسوریا

معرفی گیاه

نام گیاه سانسوریا هانی (Sanseveria Hahnii) از مرجع گوناگونی سانسوریا تریفاسکیتا اثر Juan Chahinian گرفته شده است. سانسوریا هانی مانند یک بوته متشکل از برگ‌های فشرده و متراکم است. که رنگ آن‌ها از سبز تیره تا طوسی-سبز و طلایی است. این گیاه دارای ارتفاع کوتاه است و معمولاً بیشتر از ارتفاع ۳۰ سانتی‌متر رشد نخواهد کرد. هنگامی که نگهداری سانسوریا هانی را در منزل یا محیط کاری خود انجام می‌دهید، در صورت ایده‌آل بودن شرایط، پاجوش‌هایی در اطراف گیاه مادر بوجود می‌آیند که می‌توانید در وقت مناسب آن‌ها را به یک گیاه جدید برای خود مبدل کنید.

به طور معمول نباید اجازه داد آب در وسط بوته گیاه ریخته شود، زیرا منجر به ایجاد پوسیدگی و مرگ آن خواهد شد. نگهداری گیاه سانسوریا بسیار شبیه به کاکتوس و ساکولنت است و نیازهای مشابه اکثر آنها را خواهد داشت.

سانسوریا هانی
سانسوریا هانی

نور و دمای مناسب نگهداری سانسوریا هانی

نگهداری سانسوریا هانی در شرایط محیطی با نور کم هم امکان‌پذیر است. ولی بهترین محیط برای این گیاه مکانی با نور روشن تا نور فیلتر شده کامل است. نور فیلتر شده برای این گیاه یعنی نور خورشیدی که از پرده توری عبور می‌کند. سانسوریا در شرایط گوناگونی قادر به ادامه حیات خواهد بود، و شرایط کمبود نور و آب را تحمل خواهد کرد. دمای مناسب برای مراقبت از سانسوریا، دمای معمول محیط خانه است. و در دماهای پایین گیاه شفافیت و رنگ خود به ویژه در انواع ابلق را از دست خواهد داد و ضعیف می‌شود. بهترین عملکرد و رشد این گیاه در حالتی است که نور فیلتر شده و محیطی روشن برای گیاه با دمای معمول فراهم کرد.

 

آبیاری و تغذیه سانسوریا هانی

آبیاری مناسب گیاه سانسوریا هانی باید زمانی که خاک به طور کامل خشک است انجام شود. هرگز نباید اجازه داد که آب در اطراف برگ‌های گیاه اصلی و یا روی آن‌ها جمع شود. آبیاری بیش از حد سانسوریا گلدن هانی باعث بروز بیماری‌های قارچی و پوسیدگی آن خواهد شد. زه‌کشی مناسب گلدان گیاه به عبور آب و تبخیر سریع‌تر آن کمک خواهد کرد. البته شرایط آبیاری هر گیاه نسبت به بسیاری از عوامل مختلف متغیر است. و نمی‌توان زمانبندی دقیقی برای آبیاری گیاه معرفی کرد. ولی در محیط‌های داخلی معمولاً هر دو هفته یکبار برای آبیاری گیاه کافی است. برگ‌های گیاه سانسوریا نیازی به غبار پاشی ندارند. می‌توان برای تمیز کردن آن‌ها از یک پارچه نخی تمیز و نمناک استفاده نمود.

نگهداری سانسوریا هانی مستلزم تغذیه گیاه نمی‌باشد. ولی اگر قصد کوددهی به گیاه را دارید می‌توانید یکبار در بهار و یکبار در اواسط تابستان هر ساله گیاه خود را با استفاده از کوددهای مخصوص گیاهان آپارتمانی به میزان نصف مقدار توصیه شده روی بسته‌بندی کالا کوددهی را انجام دهید. بهترین راه برای تغذیه گیاه تعویض سالیانه خاک گیاه با خاکی مناسب و مغذی است که می‌تواند عناصر مورد نیاز رشد گیاه را فراهم کند.

سانسوریا هانی
سانسوریا هانی

خاک و تعویض گلدان سانسوریا هانی

همانطور که قبلاً اشاره شد، این گیاه را می‌توان در انواع مختلف خاک نگهداری کرد. نسبت به میزان PH موجود در خاک حساسیت چندانی ندارد. ولی بهترین خاک برای نگهداری سانسوریا هانی، خاکی اسیدی تا کمی قلیایی است که دارای زه‌کشی مناسبی باشد. معمولاً برای بالا رفتن زه‌کش خاک از پرلیت، ماسه و سایر موارد سبک کننده خاک استفاده می‌کنند.

بسیاری از پرورش‌دهندگان گیاه سانسوریا اجازه می‌دهند ریشه گیاه تمام گلدان را فرا بگیرد سپس اقدام به تعویض آن می‌کنند. و این مسئله هر دو تا ۵ سال یکبار برای گیاه لازم می‌شود. برای رسیدن مواد مغذی به گیاه هر ساله در بهار باید خاک گلدان را تعویض می‌کنند.

تکثیر سانسوریا هانی

تکثیر گیاه سانسوریا بسیار آسان است. در شرایط نگهداری ایده‌آل گیاه ریزوم‌هایی را در داخل خاک تولید می‌کند و هر یک از آن‌ها ایجاد گیاهی جدید خواهند کرد که می‌توان هنگام بزرگ‌تر شدن آن‌ها را به گلدان جدید انتقال داد. روش دیگری که برای تکثیر این گیاه وجود دارد استفاده از برش برگ و تقسیم بوته است.

می‌توانید با برش قسمت بالای برگ این گیاه نیز آن را تکثیر کنید. برگ سالمی را انتخاب نمایید. تقریباً دو سوم از برگ را با جسمی تیز و تمیز ببرید. قسمت بالای برگ که بریده شده است را درون ظرفی آب بگذارید. بعد از گذشت چند هفته برگ شما ریشه‌دار خواهد شد. می‌توانید آن را درون گلدانی با خاک مناسب بکارید. نگهداری سانسوریا هانی خود را مانند شرایط قبل آن انجام دهید.

بیماری‌ها و آفات سانسوریا هانی

سانسوریا هانی بسیار مستعد بیماری پوسیدگی است. از آنجایی که این گیاه یک ساکولنت است. نباید در آبیاری گیاه زیاده‌روی کرد. در صورتی که هنگام آبیاری آب در لابه‌لای برگها باقی بماند نیز، دچار پوسیدگی خواهد شد. نرم شدن برگ‌های گیاه از قسمت وسط یکی از شایع‌ترین انواع پوسیدگی گیاه است. پس به نکات آبیاری گیاه توجه زیادی انجام دهید.

نگهداری سانسوریا هانی آسان است و معمولاً با بیماری خاصی روبرو نخواهیم شد. گیاهی که در شرایط ضعیف نگهداری شود، قوی نیست و احتمال بروز بیماری و هجوم آفتاتی مانند، شپشک آردآلود، کنه قرمز و آفات مکنده به آن افزایش می‌یابد. همانند بسیاری از گیاهان دیگر، آبیاری بیش از حد موجب بروز بیماری‌های کشنده خواهد شد.

تمامی قسمت‌های این گیاه سمی محسوب می‌شود. باید از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگهداری شود. بسیاری از منابع اعلام کرده‌اند که ناسا گیاه سانسوریا را به عنوان یکی از بهترین گیاهان برای تصفیه هوا و از بین بردن بنزن و فرمال‌دی‌هاید هوا در محیط منزل است.

نگهداری سانسوریا, نگهداری سانسوریا هانی, نگهداری گیاهان آپارتمانی

مطلب را به اشتراک بگذارید

۹ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام خسته نباشید من یک سانسوریا هانی گلد دارم قبلا خیلی خوب رشد میکرد اما الان برگهاش داره لوله ای میشه ماهی یبار کود سه بیست میدم ابیاریم هفته ای یکبار انجام میشه

  پاسخ
  • کاکتوس ایران
   تیر ۱۲, ۱۴۰۰ ۸:۴۹ ق٫ظ

   با سلام،
   لوله‌ای شدن برگ گیاه سانسوریا هانی معمولاً به دلیل اشتباه در آبیاری گیاه است. آبیاری کم‌تر از حد، گرمای زیاد و خشکی کشیدن گیاه است. سانسوریا معمولاً نیاز به کوددهی ماهیانه نخواهد داشت و یکبار در سال کوددهی برای آن کافی است.

   پاسخ
   • مرسی ممنون از پاسختون

    پاسخ
    • سلام من یه چن وقته گیاه هانیم رو از گل خانه تهیه کردم و گلدونشو عوض کردم ولی نمیدونم چرا برگاش داره حالت نرم و به رنگ زرد تغییر میکنه خیلیم کم اب میدم

     پاسخ
     • با سلام خدمت شما علاقه‌مند گرامی،
      مشکل گیاه شما به احتمال زیاد پوسیدگی است. این مشکل ممکن است از اشتباهات آبیاری، انتخاب سایز گلدان نامناسب، نور و دمای محیط، خاک نامناسب باشد. البته ممکن است از قبل گیاه شما دچار بیماری نیز بوده باشد. موارد را یک به یک بررسی نمایید. البته گیاه پوسیده امکان ریکاوری ندارد. شما می‌توانید از برگ سالم گیاه برای تکثیر استفاده نمایید.
      با تشکر از توجه شما

 • سلام من چهار روز بعد از اینکه گل سانس هانی رو خریدم به اشتباه گلدونش رو عوض کردم و الان هم ۲ تا از برگاش چروک شده و یکی از اون ها آبکی شده چکار باید کنم که این مورد درست شه

  پاسخ
  • با سلام،
   باید گیاه را به طور کامل بررسی کنید. ریشه‌ها را بررسی کنید و در صورت مشاهده ریشه سیاد و پوسیده با وسیله‌ای ضدعفونی شده از گیاه جدا کنید. در صورتی که گلدان گیاه شما بزرگ تر از حد است باید گلدان را تعویض و خاک تازه استفاده کنید. سوراخهای کف گلدان را بررسی و آبیاری را کاهش دهید. ممکن است در صورتی که پوسیدگی گسترش پیدا نکرده باشد، بتوانید آن را نجات دهید.

   پاسخ
 • وفا حسینعلی پور
  دی ۲۱, ۱۴۰۰ ۷:۲۸ ق٫ظ

  سلام خسته نباشید
  من سه تا سانسوریا هانی گلد خریداری کردم واین سه تا رو داخل یک گلدان سرامیکی سفید کنار هم کاشتم شرایطشون بهتر بود ولی الان بعد از دوهفته که کاشتم یکی از این ساسوریاها که پاجوش هم داره برگهای داره از قسمت داخلی شنیده و شل میشه . بی زحمت راهنمایی بفرمایید .در ضمن محل گلدان روی اپن و با نور متوسط است و آبیاری گیاه هر ۲ هفته یکبار انجام میگیره . ممنون

  پاسخ
  • کاکتوس ایران
   دی ۲۱, ۱۴۰۰ ۹:۳۹ ق٫ظ

   با سلام،
   زمان تعویض گلدان سانسوریا در اوایل بهار و تابستان است. گلدان انتخابی شما نیز باید سایز مناسب و دارای سوراخ زه کشی باشد. لهیدگی وسط گیاه ناشی از پوسیدگی است و امکان نجات گیاه شما وجود ندارد. این مشکل ناشی از آبیاری نامناسب، گلدان یا ریختن آب روی برگ‌های گیاه است. نیازی هم به آبیاری حتی یکماه یکبار سانسوریا هانی در پاییز و زمستان نیز وجود ندارد. فقط می‌توانید از برگ‌های سالم گیاهتان برای گرفتن قلمه و ایجاد گیاه اقدام نمایید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری اچینوسرئوس
نوشتهٔ بعدی
نگهداری گیاه هویا