نگهداری افوربیا میلی (مرجان)

نگهداری افوربیا میلی (مرجان)

راهنمای جامع نگهداری افوربیا میلی (مرجان)

گیاه افوربیا میلی (Euphorbia Milii) یک گیاه آپارتمانی محبوب است. این به این دلیل است که این گیاه بسیار کم توقع و دارای گل‌های زیبایی است. این گیاه به صورت خستگی‌ناپذیر در تمام طول سال گل می‌دهد. نگهداری افوربیا میلی (مرجان) در منزل و در محیط داخلی منجربه داشتن یک بوته کوچک گیاه زیبا می‌شود.

افوربیا میلی (مرجان)
افوربیا میلی (مرجان)

 

سایز و رشد مرجان

مرجان میلی متعلق به خانواده افوربیاها و بومی نواحی ماداگاسکار است. این گیاه ساکولنت محسوب شده و دارای خارهای بسیاری روی ساقه خود است. ارتفاع این ساکولنت در محیط داخلی به ۱۰ تا ۵۰ سانتی‌متر می‌رسد. مرجان دارای گل‌هایی با رنگ قرمز، صورتی، سفید و زرد است. این ساکولنت یک گیاه بسیار سمی محسوب شده و در صورت برخورد خارها با پوست حساسیت ایجاد می‌کند و همچنین برای حیوانات خانگی مانند سگ، گربه، همستر، خوکچه هندی و خرگوش سمی محسوب می‌شود.

بدنه این گیاه تماماً با خارهای تیز و قهوه‌ای رنگ با برگ‌های ریز پوشانده شده است. امروزه انواع هایبرید این ساکولنت نیز موجود است.

نگهداری افوربیا میلی (مرجان)

همانطور که گفته شد نگهداری افوربیا میلی (مرجان) بسیار آسان است و این گیاه بسیار کم توقع می‌باشد. این دلیلی است که یک گیاه مناسب برای مبتدیان محسوب می‌شود. خیلی از علاقه‌مندان نوع هایبرید آن را به نوع خالص ترجیح می‌دهند. این دو تفاوت زیادی در شرایط نگهداری با هم ندارند.

مکان و نور مناسب نگهداری افوربیا میلی (مرجان)

افوربیا میلی علاقه‌مند به آفتاب است. هرچه بیشتر در معرض آفتاب و نور خورشید قرار بگیرد، بیشتر گل می‌دهد و زمان ماندن گل‌های آن بیشتر است. حتی نور شدید ظهر هم به این گیاه نمی‌تواند آسیب وارد کند. در شرایط نیمه سایه، رشد و گلدهی آن کاهش می‌یابد.

اتاق گرم با دمای معمولی و رطوبت پایین بهترین جا برای نگهداری افوربیا میلی (مرجان) تلقی می‌شود. هوای مکان مراقبت باید خشک و دما نباید به زیر ۱۵ درجه سانتی‌گراد کاهش پیدا کند. درغیر این صورت برگ‌های آن دچار ریزش می‌شوند. محل پنجره جنوبی در منزل مکانی مناسب برای قرار گرفتن این گیاه محسوب می‌شود.

خاک مناسب ساکولنت مرجان

افوربیا میلی خاک نفوذپذیر و ماسه‌ای را دوست دارد. این مخلوط می‌تواند، از خاک معمولی و ماسه و کمی کمپوست و کمی پیت تشکیل شود. PH ایده‌آل خاک گیاه بین ۶ و ۶.۸ است که از آن در برابر میکروب محافظت می‌کند.

افوربیا میلی
افوربیا میلی

کاشت و تعویض گلدان افوربیا میلی

گلدان این گیاه بلافاصله بعد از خرید باید تعویض شود. گیاهانی که در بازار به فروش می‌رسند، دارای مقدار زیادی پیت یا خاک معمولی هستند. که این برای گیاه مضر است. بنابراین در اولین فرصت بعد از خرید خاک گیاه را تعویض نمایید.

نکته دیگر اینکه، گیاهان جوان باید نسبت به رشد به صورت سالیانه تعویض گلدان شوند. برای انواع پیرتر این گیاه، تعویض گلدان، هر ۳ تا ۴ سال یکبار و هنگامی که اندازه گیاه به حر کافی بزرگ شده بود انجام می‌شود.

بهترین زمان برای انجام این کار در بهار است. گلدان جدید باید یکسایز از گلدان قبلی بزرگتر باشد. زیرا اگر خیلی بزرگتر باشد گیاه بیشتر زمان خود را صرف ساخت ریشه‌های جدید می‌کند و به رشد گل‌ها توجهی ندارد. همچنین باید توجه داشته باشید که سوراخ‌های زه‌کشی کف گلدان باید مناسب باشند. برای مخلوط لایه کف گلدان از گرانول برای زه‌کشی بهتر استفاده نمایید و بعد از تعویض گلدان به گیاه آب دهید.

آبیاری گیاه افوربیا میلی (مرجان)

این ساکولنت نیاز به آبیاری کم تا متوسط دارد. بنابراین گهگاه به میزان کافی گیاه را آبیاری کنید. به اندازه‌ای که ریشه‌های گیاه به طور کامل مرطوب شوند. برای آبیاری مرجان کافیست اجازه دهید سطح خاک بین دو آبیاری خشک شود. اگر دمای محیط گیاه پایین تر از ۱۶ درجه سانتی‌گراد رسید، اجازه دهید یک دوم خاک گیاه کاملاً خشک شده باشد و سپس آبیاری را انجام دهید.

به جز این نکاتی که گفته شد، در نگهداری افوربیا میلی (مرجان) دقت کنید اجازه خشک شدن کامل به ریشه‌های گیاه را ندهید. در این صورت گیاه برگ‌های خود را از دست خواهد داد. از طرف دیگر، آب اضافی داخل زیر گلدانی را پس از هر آبیاری خالی نمایید.

کوددهی و تغذیه افوربیا میلی

در سالی که گلدان گیاه خود را تعویض نموده‌اید، کوددهی نیازی نیست. بعد از گذشت سال اول، می‌توانید از کودهای مخصوص کاکتوس و ساکولنت مایع محلول در آب از اردیبهشت تا شهریور به صورت هر دو هفته یکبار استفاده کنید. هرگز هنگامی که خاک خشک است کوددهی نکنید که اینکار موجب سوختن ریشه‌ها خواهد شد.

افوربیا میلی
افوربیا میلی

نگهداری افوربیا میلی (مرجان) در زمستان

در طول فصل رشد، گیاه افوربیا میلی نیاز به نگهداری ۴ تا ۶ هفته‌ای در دمای خنک در حدود ۱۵ درجه سانتی‌گراد دارد. شما در این مدت گیاه را باید خشک نگه دارید. این به این معنی است که میزان آبیاری را بتدریج کاهش داده و به اندازه‌ای به گیاه فقط آب دهید تا ریشه آن به طور کامل خشک نشود.

نگهداری افوربیا میلی (مرجان) در دمای حدود ۱۵ درجه سانتی‌گراد گیاه را تشویق به گلدهی خواهد کرد. از طرف دیگر، آبیاری مانند سایر مواقع در این مدت موجب رشد بی رویه و نازک شدن ساقه‌های گیاه و عدم گلدهی آن می‌شود.

در حالیکه هوای گرم و خشک یک مشکل بزرگ برای بیشتر گیاهان مخصوصاً در زمستان محسوب می‌شود، افوربیا میلی همواره آنرا دوست دارد. حتی در تمام طول سال.

تکثیر ساکولنت مرجان

ممکن است هنگام نگهداری افوربیا میلی (مرجان) علاقه‌مند به تکثیر گیاه باشید. اینکار از دو طریق بذر و قلمه ممکن است.

تکثیر از طریق بذر

تکثیر گیاه افوربیا میلی از طریق بذر، دارای زحمت بیشتری نسبت به تکثیر از طریق قلمه است، ولی ممکن است. برای این منظور، کاشت بذرها در لایه ای از مخلوط مناسب رشد بذر، با یک لایه نازک از خاک و مرطوب نگه داشتن آن ممکن است. در آخر هم نیاز به پوشاندن گلدان با پلاستیک می‌باشد که بهترین شرایط را برای جوانه زدن بذرها فراهم کنیم.

در نهایت باید گلدان را در مکانی گرم و روشن قرار دهید ولی از تابش نور مستقیم خورشید به گیاه جلوگیری کنید. برای جلوگیری از قارچ‌ها و پوسیدگی هر روز باید روکش گلدان را برای مدت کوتاهی برداشته تا کمی گردش هوا ایجاد شود. بعد از گذشت ۳ تا ۴ هفته، معمولاً اولین جوانه‌ها دیده می‌شوند. هنگامی که اندازه آن‌ها به حدود ۱۰ سانتی‌متر رسید، می‌توان آنها را برای مراقبت بیشتر به گلدان‌های کوچک منتقل نمود.

افوربیا میلی
افوربیا میلی
تکثیر از طریق قلمه

بهترین زمان برای تکثیر گیاه از طریق قلمه فصل بهار است. هنگامی که ممکن است گیاه هرس شود. برای اینکار باید قلمه‌هایی به طول ۸ تا ۱۰ سانتی‌متر برید و برگ‌های قسمت انتهایی را جدا کرد. بعد از این مرحله، شما شیره سفید رنگی را مشاهده می‌کنید که از گیاه بیرون می‌آید. قلمه را در آب ولرم قرار دهید تا بیرون آمدن شیره قطع شود.

سپس برای مدت ۱ تا ۲ روز قلمه را در محیط خشک قرار دهید. بعد از گذشت ۲ روز می‌توانید آن‌ها را در گلدانی با مخلوط پیت و ماسه بکارید و آنها را در مکانی با نور غیر مستقیم و گرم قرار دهید. دمای محیط را بین ۲۲ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد نگه دارید و مکانی نزدیک به وسایل گرمایشی می‌تواند گزینه مناسبی باشد تا ریشه‌ها تشکیل شوند. مخلوط خاک باید برای مدت حدوداً ۴ هفته مرطوب نگهداری شود تا ریشه‌ها تشکیل شوند. حالا می‌توانید گیاهان جوان خود را به تدریج به محیط روشن تر منتقل نمایید.

بیماری‌ها و آفات گیاه افوربیا میلی (مرجان)

با توجه به درصد سمی بودن بالای گیاه، بیشتر آفات امکان حمله به این ساکولنت را ندارند. هنگام نگهداری افوربیا میلی (مرجان) آبیاری بیش از حد است که می‌تواند مشکلات پوسیدگی را برای آن بوجود آورد.

نگهداری افوربیا میلی, نگهداری کاکتوس مرجان

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری افوربیا مارگیناتا
نوشتهٔ بعدی
نگهداری گیاه ارکیده پالانوپسیس