نگهداری افوربیا مارگیناتا

نگهداری افوربیا مارگیناتا

معرفی جامع و شرایط نگهداری افوربیا مارگیناتا

گیاه افوربیا مارگیناتا (Euphorbia Marginata) ، از خانواده افوربیاها است و نگهداری افوربیا مارگیناتا واقعاً آسان است. این گیاه به نام‌های زیر هم شناخته می‌شود:

برف روی کوه

افوربیا واریگاته

دود روی چمنزار

صفت مخصوص این گیاه، مارگیناتا، از حاشیه‌های سفید رنگ روی برگ‌های آن گرفته شده است. این گیاه گرما دوست، بومی نواحی گرم در آمریکای‌شمالی است. اگرچه افوربیا مارگیناتا یک گیاه سالیانه محسوب می‌شود، به طور خودکار سال به سال در محیط شما رویش می‌کند. در ادامه کاکتوس ایران نحوه مراقبت از این گیاه را شرح می‌دهد.

 

افوربیا مارگیناتا
افوربیا مارگیناتا

سایز و رشد

افوربیا مارگیناتا یک گیاه تک ساقه‌ای است، و ارتفاع آن به ۶۰ سانتی‌متر تا یک متر هم می‌رسد. در صورت رعایت شرایط نگهداری افوربیا مارگیناتا برگ‌های این گیاه نیز تا اندازه ۷ سانتی‌متر رشد می‌کنند. برگ‌های این گیاه در فصل بهار سبز رنگ هستند و برگ‌های بالایی آن براق و دارای خطوط سفید رنگی در فصول رشد می‌شوند.

گلدهی و رایحه گیاه افوربیا مارگیناتا

گل‌های این گیاه بسیار عجیب و کوچک هستند و به رنگ سبز و زرد می‌باشند. زمان گلدهی، شکوفه‌ها در انتهای ساقه‌ها و در اواسط تابستان و اوایل بهار نمایان می‌شوند.

نور و دمای نگهداری افوربیا مارگیناتا

برای نگهداری افوربیا مارگیناتا باید نور کامل خورشید و دمای گرم را فراهم نمود. اگر شما در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که دارای گرمای شدیدی است، باید در هنگام تابش شدید خورشید به خصوص در تابستان از نور فیلتر شده برای آن استفاده کنید. در حالیکه این گیاه در محیط‌های نیمه سایه هم رشد می‌کند. در محیط بدون نور زیاد از حالت خود خارج شده و پژمرده می‌شود. بعلاوه، گل‌های این گیاه در محیط‌های کم نور بسیار کم می‌شوند.

افوربیا مارگیناتا
افوربیا مارگیناتا

آبیاری و تغذیه گیاه افوربیا مارگیناتا

اگرچه گیاه افوربیا مارگیناتا یک ساکولنت است، در مقابل خشکی مقاومت زیادی ندارد. اگر شما در منطقه‌ای با گرمای شدید و هوای خشک زنگی می‌کنید باید گیاه را یکبار در هفته آبیاری عمیق کنید. به طور مداوم بررسی کنید، و اگر مشاهده کردید تا ۳ الی ۳ سانتی‌متر از خاک روی گلدان خشک شده است، زمان آبیاری گیاه است.

برای تغذیه گیاه، از آنجایی که این ساکولنت یک گیاه وحشی محسوب می‌شود نیاز چندانی به کوددهی ندارد. اگر خاک گیاه مواد مغذی نداشت، شما می‌توانید به میزان نصف مقدار توصیه شده روی بسته بندی کود از کودهای مایع مخصوص کاکتوس و ساکولنت یک بار در ماه در فصول رشد استفاده نمایید.

 

خاک مناسب افوربیا مارگیناتا

در نگهداری افوربیا مارگیناتا مانند سایر افوربیاها، این گیاه نیز به یک خاک مخصوص کاکتوس و ساکولنت با زه‌کشی بالا نیاز دارد. گلدانی که برای مارگیناتا خود انتخاب می‌کنید، باید سایز مناسبی داشته باشد. در صورت بزرگ بودن گلدان نگهداری گیاه دچار مشکلاتی از قبیل پوسیدگی خواهد شد. این به دلیل جمع شدن آب در قسمت‌هایی از گلدان است که ریشه به آن‌ها نفوذی ندارد.

همانطور که گفته شد افوربیا مارگیناتا به نگهداری اندک و مراقبت کم نیاز دارد. اگر شاخه‌ای یا قسمتی از گیاه را دیدید که خشک شده است و باعث تغییر ظاهر آن شده است می‌توانید آن را از گیاه جدا کنید.

تکثیر ساکولنت افوربیا مارگیناتا

در هنگام نگهداری گیاه افوربیا مارگیناتا اگرچه این گیاه به صورت خودرو به راحتی تکثیر می‌شود، پرورش آن بوسیله بذر همیشه بهترین راه برای تکثیر آن نمی‌باشد. به جای آن، می‌توانید از طریق قلمه به تکثیر گیاه بپردازید. حتماً هنگام بریدن قلمه به این نکته توجه نمایید که در مقابل شیره سفید رنگ گیاه که باعث ایجاد حساسیت پوستی می‌شود از خود محافظت نمایید. بعد از بریدن قلمه باید چند روزی اجازه دهید تا محل بریدگی آن خشک شود. سپس آن را در بستری مرطوب و مناسب بکارید. پس از گذشت چند هفته شاهد نشانه‌های رشد گیاه خود خواهید بود.

تکثیر از طریق بذر

اگر می‌خواهید این ساکولنت را از طریق بذر تکثیر نمایید، باید از چند ماه قبل از شروع فصل گرما بذرها را در محیط داخلی کشت کنید. همچنین، می‌توانید مستقیماً در خاک در محیط خارجی در اوایل بهار آن را بکارید. کاشت بذرها نیاز به دمای ۱۵ درجه سانتی‌گراد دارد تا عمل جوانه زنی آنها صورت بگیرد. بعد از گذشت چند هفته می‌توانید شاهد رویش اولین جوانه‌ها باشید.

 

افوربیا مارگیناتا
افوربیا مارگیناتا

 

تکثیر از طریق قلمه

برای تکثیر افوربیا مارگیناتا از طریق قلمه، ساقه‌های قوی و سالم را انتخاب کرده و ببرید. برگ‌های پایینی را از ساق‌ها جدا کنید و قلمه را در پودر هورمون ریشه‌زایی فرو ببرید و در گلدانی با کمپوست کاشت بذر و قلمه بکارید و آن را در جای روشن و با گردش هوای مناسب قرار دهید. به قلمه‌ها آب دهید و گلدان را در محیطی گرم قرار دهید.

بعد از گذشت چند هفته می‌توانید شاهد پیدایش ریشه و رشد جدید در گیاه شوید. هنگامی که رشد جدید را در گیاه مشاهده نمودید، هر یک از قلمه ها را می‌توانید به گلدان جدید انتقال دهید و آنها را در محیط بیرونی بگذارید. می‌توانید برای اینکه قلمه‌های شما قوی باشند و تغذیه آنها کامل باشد از کمی کود پوسیده گاوی برای خاک گیاه استفاده نمایید.

بیماری‌ها و آفات گیاه افوربیا مارگیناتا

پوسیدگی ساکولنت و کاکتوس یکی از بیماری‌های رایج است. اگر در نگهداری افوربیا مارگیناتا آبیاری را بیشتر از حد انجام دهید، این ساکولنت مستعد پوسیدگی ریشه می‌باشد. این خیلی مهم است که، این گیاه را در خاکی با زه‌کشی بالا، روشن و با گردش هوای مناسب قرار دهید تا از حملات قارچی به گیاه کاسته شود.

از آنجاییکه افوربیاها عموماً آفات خاصی ندارند، این گیاه هم دارای آفت خاصی نیست. ولی عنکبوت قرمز و گرد سفید روی گیاه (شپشک آردآلود) می‌تواند در صورت آبیاری بیش از حد به گیاه آسیب وارد نماید. بنابراین همانطور که قبلاً هم گفته شد شرایط گردش هوای مناسب و نور فراوان را برای افوربیا مارگیناتا خود فراهم کنید و میزان آبیاری و زمان آن را تنظیم کنید تا از بروز مشکلات جلوگیری کنید.

آیا ساکولنت افوربیا مارگیناتا سمی است؟

مانند سایر افوربیاها باید مراقب شیره سفید رنگ افوربیا مارگیناتا بود. این مایع سفید رنگ و سمی موجب بروز حساسیت‌های پوستی می‌شود. هنگام جابه‌جایی‌ها یا بریدن ساقه‌های گیاه حتماً از دستکش استفاده کنید و از چشمان خود نیز محافظت نمایید. این گیاه را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

نگهداری افوربیا, نگهداری افوربیا مارگیناتا

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری هاورتیا آتناتا
نوشتهٔ بعدی
نگهداری افوربیا میلی (مرجان)