نگهداری فیتونیا

نگهداری فیتونیا

معرفی جامع و شرایط نگهداری فیتونیا (Nerve Plant)

فیتونیا معمولاً در گلدان و به عنوان گیاهی آپارتمانی نگهداری می‌شود. این گیاه همیشه سبز دارای برگ‌هایی سبز با خطوط سفید زیبایی بی‌نظیری به محیط خانه می‌بشخد. اگرچه معمولاً خطوط و رگه‌های برگ سفید-نقره‌ای هستند، این گیاه در رنگهای مختلفی مانند قرمز، صورتی، سفید و سبز یافت می‌شود. فیتونیا بین ۸ تا ۱۵ سانتی‌متر در ارتفاع و ۳۰ تا ۵۰ سانتی‌متر در پهنا رشد خواهد کرد. این گیاه کند رشد، به ندرت در خانه گلدهی می‌کند. ولی گلهای آن قرمز یا زرد-سفید هستند. در شرایط مناسب نگهداری فیتونیا باید در مکانی با نور فیلتر شده انجام شود. خاک این گیاه باید کمی اسیدی و دارای زه‌کشی مناسبی باشد.

گیاه فیتونیا
گیاه فیتونیا

نور و دمای مناسب نگهداری فیتونیا

از آنجایی که فیتونیا گیاهی استوایی است، نیاز به محیطی مرطوب و گرم خواهد داشت. برای نگهداری فیتونیا نیاز به محیطی روشن و با نور غیرمستقیم است. نور زیاد می‌تواند باعث سوختگی و قهوه‌ای شدن برگ گیاه شود. نور پنجره شمالی برای فیتونیا مناسب است. می‌توانید آن را زیر نور فلورسنت در فاصله مناسب نیز قرار دهید.

بهترین دما برای فیتونیا دمای ۲۱ درجه سانتی‌گراد است. البته دمایی بین ۱۵ تا ۲۶ درجه رنج مناسب دمایی نگهداری از آن محسوب می‌شود. همانطور که گفته شد، فیتونیا نیاز به محیطی مرطوب خواهد داشت. غبارپاشی منظم به عدم خشکی برگها کمک خواهد کرد. در آب و هوای خشک یا در ماههای سرد که رطوبت هوا کمتر است، می‌توانید از روشهای افزایش رطوبت محیط استفاده کنید. فیتونیا یک گیاه مناسب برای تراریوم هم محسوب می‌شود. در این محیط رطوبت گیاه به خوبی تامین خواهد شد.

آبیاری و تغذیه فیتونیا

تنظیم رطوبت گیاه همیشه یک موضوع چالش برانگیز بوده است. نگهداری فیتونیا در محیطی خشک و بی‌آب به صورت مکرر باعث از بین رفتن گیاه خواهد شد. البته برای چند بار و در صورتی که فیتونیا خشکی کشیده باشد با آبیاری می‌تواند ریکاور شود. آبیاری بیش از حد هم می‌تواند منجر به زرد شدن و لهیدگی برگ‌ها شود. هنگامی که دو سوم خاک گلدان خشک شد، وقت آبیاری فرا رسیده است. در طول فصول رشد می‌توانید با استفاده از کودهای مایع مخصوص گیاهان آپارتمانی آن را تغذیه کنید. بهترین کود NPK 5-5-5 به میزان نصف مقدار توصیه شده روی بسته‌بندی آن است.

خاک و گلدان مناسب نگهداری گیاه فیتونیا

بهترین خاک برای نگهداری فیتونیا خاکهای استاندارد با پایه پیت ماس است. این گیاه همانطور که در ابتدای مطلب گفته شد، نیاز به بستر خاکی کمی اسیدی دارد. اسیدیته تقریباً PH 6.5 می‌تواند برای فیتونیا مناسب باشد. این بستر کاشت باید بتواند میزان مناسب رطوبت مورد نیاز ریشه‌ها را فراهم کند. در عین حال خیسی بیش از حد هم باعث از بین رفتن آن خواهد شد.

گلدانهای کم عمق با داشتن سوراخهای زه‌کشی مناسب برای فیتونیا مفید هستند. تعویض گلدان گیاه نیز می‌تواند در بهار و اوایل تابستان انجام شود. همیشه استفاده از خاک تازه باعث شادابی و از بین رفتن چسبندگی و رسوبات موجود در بستر کاشت خواهد شد.

انواع فیتونیا

 • Arqyroneura: دارای برگهای سبز تیره با رگ برگهای سفید-نقره‌ای است.
 • Pearcei: برگهای این گیاه سبز تیره و رگ برگهای آن قرمز رنگ است.
 • Frankie: این نوع از فیتونیا دارای برگهایی صورتی روشن و سبز است.
 • Fortissimo: برگهای آن سبز و رگ برگها قرمز و صورتی هستند.
 • Red Star: رگ برگهای صورتی-قرمز روشن دارد.

تکثیر گیاه فیتونیا

فیتونیا به راحتی از طریق قلمه ساقه قابل تکثیر است. در اواخر بهار یا اوایل پاییز، هنگام تعویض گلدان گیاه، می‌توانید اقدام به گرفتن قلمه از فیتونیا کنید. بهترین روش برای تکثیر گیاه همین است. از یک جسم تیز و تمیز استفاده کنید، ساقه باید حداقل دارای دو بند باشد. ساقه را در یک بستر پیت ماس بکارید. استفاده از هورمون ریشه‌زایی می‌تواند به ریشه‌دهی سریعتر قلمه کمک کند. خاک کاشت قلمه را باید مرطوب نگهداری کنید. بعد از گذشت دو تا سه هفته ریشه‌ها پدید می‌آیند. بعد از مشاهده رشد در قلمه، نگهداری فیتونیا خود را مانند حالت عادی ادامه دهید.

بیماری‌ ها، آفات و مشکلات فیتونیا

گیاه فیتونیا
گیاه فیتونیا
آفات رایج

شپشک آردآلود، شته و مگس سفید می‌تواند به گیاه شما حمله کرده و به سرعت آن را از بین ببرد. در این شرایط باید به سرعت گیاه خود را قرنطینه کنید، با استفاده از روشهای مرسوم باید اقدام به درمان و از بین بردن آفات گیاه نمایید تا به سایر قسمتها و گیاهان شما سرایت نکند. هنگام نگهداری فیتونیا ممکن است با مشکلات و علائم زیر روبرو شوید که در ادامه با آنها آشنا خواهیم شد.

زرد شدن برگ فیتونیا

یکی از رایج‌ترین دلایل زرد شدن برگ گیاه فیتونیا، آبیاری بیش از حد گیاه است. استفاده از خاک، گلدان و آبیاری صحیح باعث عدم بروز این مشکل خواهد شد. در صورت مواجهه با این مورد باید به سرعت گیاه را از گلدان خارج کرده و ریشه‌ها را بررسی کنید. در صورت پوسیدگی و لهیدگی ریشه‌ها علت از آبیاری بیش از حد گیاه است.

ریزش برگ فیتونیا

ریزش برگهای فیتونیا معمولاً به دلایل نگهداری فیتونیا در دمای هوای سرد یا خشکی است. از آنجایی که این گیاه استوایی است، نیاز به آب و هوایی مرطوب و گرم خواهد داشت.

خشکی یا چروکیدگی برگ فیتونیا

خشکی یا چروکیدگی برگ فیتونیا نشان دهنده این است که رطوبت محیطی گیاه کافی نیست. یا به دلیل دریافت نور بیش از حد است. می‌توانید برای بالا بردن رطوبت محیط گیاه به خصوص در زمستان از یک دستگاه رطوبت ساز استفاده کنید. همچنین باید در مقابل نور مستقیم خورشید از گیاه خود محافظت نمایید.

  نگهداری گیاه فیتونیا

  مطلب را به اشتراک بگذارید

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
  برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

  نوشتهٔ پیشین
  نگهداری پاچیفیتوم کامپکتوم
  نوشتهٔ بعدی
  مشکلات گیاه شفلرا