گیاهان مناسب تراریوم

گیاهان مناسب تراریوم

معرفی و روش نگهداری گیاهان مناسب تراریوم

تراریوم های بسته یک محیط و اکوسیستم زیبا و جذاب را در خانه شما بوجود می‌آورند. می‌توان گفت درست کردن این محیطها آسان و نگهداری آن راحت است. البته این به شرطی است که در انتخاب گیاهان مناسب تراریوم دقت کنید. این مطلب به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید بهترین گیاهان برای این محیط را بشناسید.

تراریوم رو بسته
تراریوم رو بسته

۱۴ گیاه مناسب نگهداری در تراریوم بسته

این مطلب همانطور که گفته شد به معرفی ۱۴ تا از بهترین گیاهان مناسب تراریوم پرداخته و درباره نگهداری هرکدام توضیحات مختصری به شما ارائه خواهد کرد. همچنین دلایلی که این گیاهان برای تراریوم های روبسته مناسب هستند در ادامه مرور خواهد شد.

کدامیک از انواع گیاهان مناسب تراریوم بسته هستند؟

تراریوم روبسته یک محیط طبیعی میکرو (Micro-Environment) گرم و مرطوب است. بنابراین باید گیاهانی انتخاب کرد که علاقه به مکانهای گرم و مرطوب داشته باشند. با انتخاب گیاهانی که رشد آهسته‌تری دارند می‌توانید تراریوم خود را مدیریت کنید. نکته مهم اینکه، این گیاهان باید دارای نیازهای نوری یکسانی باشند. انواع گیاهی که ما در این مقاله به آنها اشاره کرده و می‌کنیم، دارای نیازهای نوری متوسطی هستند. اگر از این گیاهان در تراریوم خود استفاده می‌کنید، بهتر است آن را در مکانی قرار دهید که بتوانند نور غیرمستقیم متوسطی را دریافت کنند.

در تراریوم های بسته باید دقت بسیاری به آبیاری شود. خیلی به ندرت نیاز به آبیاری گیاهان است. البته تا جایی که بتوانید چرخه رطوبت گیاهان را در این محیط بسته حفظ کنید. فقط باز هم به این نکته توجه کنید. گیاهان مناسب تراریوم بسته باید دارای نیازهای نوری مشترک باشند.

تراریوم رو بسته
تراریوم رو بسته

پپرومیا

بیشترین انواع گیاه پپرومیا کوچک، کامپکت هستند. این گیاهان معمولاً بیشتر از ۳۰ سانتی‌متر در ارتفاع رشد نخواهند داشت. انواع پپرومیا عموماً در مناطق استوایی و نیمه استوایی در آمریکای مرکزی و جنوبی رشد می‌کنند. در حالیکه پپرومیا در سایزها، رنگها و ظاهر برگهای متفاوتی یافت می‌شوند، برگها معمولاً گوشتی و صاف هستند. همانند بیشتر انواع استوایی و جنگلهای استوایی، این گیاه در محیطی با نور غیرمستقیم تا نیمه سایه رشد می‌کند.

یکی از انواع پپرومیا که از دسته گیاهان محبوب و مناسب تراریوم محسوب می‌شود پپرومیا امرلاد (Emerald ripple Peperomia) است. این گیاه معمولاً بین ۸ تا ۱۵ سانتی‌متر رشد می‌کند. برگهایی شبیه به قلب و سبز رنگ دارند. روی برگها خطوطی زیبا وجود دارد.

پپرومیا اوبتوسیفولیا (Peperomia Obtusifolia) یکی دیگر از انواع مناسب تراریوم بسته است. این گیاه کمی بیشتر از نوع قبلی رشد می‌کند. پپرومیا هندوانه ای از انواع دیگر است که تا ۲۰ سانتی‌متر رشد خواهد داشت. برگهای زیبای این گیاه، جذابیت فوق‌العاده‌ای به باغچه مینیاتورری شما خواهد بخشید.

پیله آ

پیله آ از جمله گیاهان مناسب تراریوم است که امروزه بعنوان گیاهان آپارتمانی در سایزهای کوچک و نیاز زیاد به رطوبت یافت می‌شود. برگهای زیبا و جذاب این گیاه جذابیت فراوانی به محیط تراریوم بسته شما خواهند بخشید. نیازهای نوری متوسط و مراقبت آسان از جمله نکاتی است که آن را یک گیاه مناسب برای محیط بسته تراریوم قرار داده است.

گیاه پیله آ بومی نواحی جنگلی ویتنام است. گیاه آلومینیوم (Pilea Cadierei) دارای برگهای سبز تیره است که روکشی نقره‌ای این برگها دلیل نامگذاری آن به آلومینیوم شده است. این نوع پیله آ تا ۱۵ سانتی‌متر رشد خواهد داشت. نوع دیگر آن یعنی Pile Involucrata یکی دیگر از انواع پیله آ مناسب برای تراریوم است. این گیاه که به شکل بوته رشد می‌کند بومی نواحی آمریکای مرکزی و جنوبی است.

از انواع محبوب مناسب برای تراریوم بسته می‌توان به Dark Mystery Pilea که دارای برگهای شکلاتی رنگ زیبا با خصوص نقره‌ایست و Moon Valley Pilea هم نام برد.

فیتونیا

فیتونیا آلبیونسیس (Fittonia Albivensis) یک گیاه رنگارنگ است که در مناطقی از جنگلهای استوایی در پرو و کلمبیا زندگی می‌کند. این گیاه علاقه به رطوبت محیطی زیاد و هوای گرم با محیطی نیمه سایه تا نور غیرمستقیم دارد. انواع کامپکت این گیاه از جمله گیاهان مناسب تراریوم های بسته به حساب می‌آیند.

خزه ها

خزه‌ها گیاهانی بدون رگ و آوند هستند که ریشه‌ای ندارند. به دلیل همین ساختار منحصر به فرد، خزه‌ها آب را بوسیله برگ جذب می‌کنند. به این معنی که این گیاهان کوچک برای رشد به رطوبت نیاز خواهند داشت. خزه برای پوشاندن سطح خاک در تراریوم‌های روبسته به دلیل رطوبت محیط استفاده می‌شود. آنها بیشتر به صورت افقی رشد می‌کنند. همچنین نیاز به محیطی تمام سایه برای رشد خواهند داشت. انواع خزه مناسب برای تراریوم Live Sphagnum، Sheet، Cushion، Spoon و Hair cap Mosses هستند.

سلاژینلا

سلاژینلا شبیه به خزه است. ولی در واقع خزه محسوب نمی‌شود. این گیاهان مناسب تراریوم علاقه زیادی به رطوبت دارند. سطح خاک درون تراریوم را می‌پوشانند. این گیاهان کوچک و بسیار زیبا هستند. رنگها و با ظاهر برگ متفاوت هستند. این گیاه شبیه به سرخس کوچک است. و مانند فرشی سطح خاک را می‌پوشانند. سلاژینلا در مکانهای استوایی و در محیط نیمه سایه رشد خواهد داشت.

تراریوم رو بسته
تراریوم رو بسته

سرخس دکمه ای

یکی از گیاهان مناسب تراریوم سرخس دکمه ای است. سرخس ها به آب و هوای گرم و مرطوب مانند تراریوم های روبسته عادت دارند. این گیاهان دارای گونه‌های مختلف و متفاوتی هستند که انواع مینیاتوری آنها مانند سرخس دکمه‌ای برای تراریوم مناسب هستند. این گیاه کند رشد ۱۵ تا ۳۰ سانتی‌متر رشد خواهد داشت. نور مناسب برای این گونه نور متوسط و غیرمستقیم تا محیط نیمه سایه است.

تراریوم, گیاه مناسب تراریوم

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری آرالیا ژاپنی
نوشتهٔ بعدی
نگهداری آلوئه هیومیلیس