نگهداری گیاه فیتونیا

نگهداری گیاه فیتونیا

معرفی جامع و نحوه نگهداری گیاه فیتونیا (Nerve Plant)

به دلیل دارا بودن رگبرگ‌های روشن و مشخص در انواع گونه‌های گیاه فیتونیا (Fittonia) این گیاه به نام گیاه عصب هم معروف است. به دلیل ظاهر زیبا و رنگ برگ‌های بی‌نظیر فیتونیا به یک گیاه آپارتمانی محبوب تبدیل شده است. طرح و رنگ‌های موزاییکی این گیاه از سبز تیره گرفته تا نقره‌ای، سبز روشن یا حتی صورتی نیز است. این گیاه بومی نواحی جنوبی آمریکاست. و این به معنی این است که گیاهی استوایی است. برای نگهداری گیاه فیتونیا نیاز به محیطی مرطوب، با نور مناسب و گرم است. شبیه‌سازی مناطق جنگل‌های استوایی و بارانی ناحیه زندگی اصلی گیاه، به شما کمک خواهد کرد گیاهی شاداب و سالم داشته باشید.

گیاه فیتونیا
گیاه فیتونیا

نور و دمای مناسب نگهداری گیاه فیتونیا

به این دلیل که بیشتر نور مستقیم خورشید در جنگل‌های بارانی به وسیله شاخ و برگ درختان گرفته می‌شود، این گیاه در مقابل تابش نور مستقیم خورشید مقاوم نیست. برای نگهداری گیاه فیتونیا نیاز به نور زیاد و مناسب غیرمستقیم است. پس می‌توانید برای مراقبت از آن در محیط خانه آن را در نزدیکی پنجره‌های جنوبی خانه خود قرار دهید. با تابش کم نور مستقیم هم می‌تواند زندگی کند. ولی باید اطمینان حاصل کنید که مدت طولانی در مقابل نور مستقیم خورشید قرار نخواهد گرفت. در غیر این صورت برگ‌های گیاه دچار سوختگی خواهند شد.

همانند سایر گیاهان استوایی مانند ارکیده پالانوپسیس، فیتونیا نیز در دمای معمول خانه زندگی می‌کند. این گیاه در مقابل دماهای پایین کمی حساس است. پس سعی کنید دمای محیط نگهداری آن به زیر ۱۶ درجه سانتی‌گراد کاهش پیدا نکند. گیاه را در زمستان از پنجره‌های سرد خانه دور نگهداری کنید. حتماً دقت داشته باشید نگهداری گیاه فیتونیا خود را در نزدیکی وسایل گرمایشی و سرمایشی انجام ندهید. قرار دادن آن در معرض وسایل گرمایشی باعث خشک شدن سریع خواهد شد. که این برای گیاهانی که به محیطی مرطوب نیاز دارند مفید نیست.

آبیاری و تغذیه گیاه فیتونیا

آبیاری صحیح یکی از مهم‌ترین موارد در نگهداری گیاه فیتونیا است. همانطور که در بالا هم اشاره کردیم، فیتونیا نیاز به محیطی مرطوب دارد. و رعایت بالانس در آبیاری گیاه در سلامتی آن به شدت تاثیرگذار است. هنگامی که سطح خاک گیاه خشک می‌شود باید گیاه را آبیاری کرد. مدت طولانی اجازه خشک ماندن خاک را ندهید. آبیاری بیش از حد هم می‌تواند منجر به بروز بیماری پوسیدگی ریشه شود. ولی فراموش کردن آبیاری گیاه برای مدت طولانی، نیز موجب بروز مشکل خواهد شد. اگر مطمن نیستید که زمان آبیاری فرا رسیده یا خیر، روزانه وضعیت خشکی خاک را بررسی کنید. تا متوجه مدت زمان به طول انجامیدن خشکی خاک شوید.

هرگز گیاه خود را با آب سرد آبیاری نکنید. از آب با دمای معمول محیط نگهداری گیاه فیتونیا استفاده کنید تا گیاه شما دچار شوک نشود. برای بوجود آوردن شرایط محیط زندگی اصلی گیاه خود، آن را به طور منظم غبارپاشی کنید. فیتونیا همچنین مناسب برای نگهداری در تراریوم است. در این محیط می‌توان رطوبت مورد نیاز را به خوبی تامین کرد. اگر محیط خانه شما خشک و رطوبت کافی ندارد، با استفاده از یک دستگاه رطوبت ساز می‌توانید رطوبت مورد نیاز گیاه خود را تامین کنید.

فصل رشد گیاه فیتونیا بهار و تابستان است. و با استفاده از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی می‌توان آن را تغذیه کرد. اگر نسبت به کوددهی به گیاه خود مطمئن نیستید، هر دو هفته یکبار می‌توانید در فصول رشد آن را تغذیه کنید. ازدیاد در کوددهی در نگهداری گیاه فیتونیا باعث سوختن ریشه‌های گیاه خواهد شد. از نصف مقدار توصیه شده روی بسته‌بندی کود استفاده کنید.

گیاه فیتونیا

خاک و گلدان مناسب گیاه فیتونیا

یکی دیگر از موارد مهم و تاثیرگذار در نگهداری گیاه فیتونیا انتخاب خاک مناسب برای این گیاه است. فیتونیا خاکی نیاز دارد که رطوبت مورد نیاز آن تامین شود. همچنین باید زه‌کش خاک آن بسیار مناسب باشد. خاکی حاوی پیت‌ماس، مخلوط خاک گیاهان آپارتمانی و پرلیت برای کاشت آن مناسب است. برای اطمینان از زه‌کش مناسب گلدان، باید از باز بودن سوراخ کف گلدان اطمینان حاصل نمایید. گلدان سفالی لعاب‌دار برای کاشت این گیاه مناسب است. البته گلدان‌های پلاستیکی به دلیل نگهداری بیشتر رطوبت برای گیاهان این چنینی گزینه مناسب‌تری هستند.

تکثیر گیاه فیتونیا

بهترین زمان برای تکثیر فیتونیا یا گیاه عصب، فصل بهار است. بهترین و سریع‌ترین راه برای بوجود آوردن گیاهی تازه استفاده از قلمه ساقه است. با دقت باید ساقه‌ای مناسب از این گیاه را انخاب کنید. ساقه‌های بلندتر بهتر هستند. باید برگ‌های قسمت پایین قلمه خود را از آن جدا کنید. با استفاده از یک وسیله تیز و تمیز این کار را انجام دهید. قلمه ساقه خود را می‌توانید در خاک یا آب ریشه‌دار کنید. برای کاشتن مستقیم در خاک باید بستری مناسب از دو قسمت پیت‌ماس و یک قسمت پرلیت استفاده کنید. خاک را کمی مرطوب نگهداری کنید. و قلمه خود را داخل آن بکارید. می‌توانید برای بالا بردن شانس موفقیت از هورمون ریشه‌زایی نیز استفاده کنید. با استفاده از یک نایلون شفاف روس گلدان را بپوشانید. و آن را در مکانی گرم با نور متوسط قرار دهید. بعد از گذشت حدود چهار هفته شاهد اولین نشانه‌های رشد در گیاه خود خواهید بود. پوشش روی گلدان را برداشته و نگهداری گیاه فیتونیا جدید خود را به شکل قبل انجام دهید.

برای ریشه‌دار کردن قلمه در آب نیز می‌توانید قلمه را در یک لیوان آب قرار دهید. از آب جوشیده شده یا تصفیه شده استفاده کنید. برگ‌های گیاه را در آب قرار ندهید. و اجازه دهید قسمت پایین ساقه که دارای چند بند است در آب قرار بگیرد. ظرف قلمه خود را در مکانی روشن و به دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید. نیازی به کشیدن نایلون روی گیاه نیست. بعد از گذشت چند هفته ریشه‌های مناسب پدید می‌آیند. می‌توانید قلمه را در خاکی مناسب بکارید و نگهداری گیاه فیتونیا خود را مانند قبل انجام دهید.

نگهداری گیاه عصب, نگهداری گیاه فیتونیا, نگهدرای فیتونیا

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری پاچی سرئوس پرینگلی
نوشتهٔ بعدی
نگهداری ساکولنت سدوم