نگهداری پاچی سرئوس پرینگلی

نگهداری پاچی سرئوس پرینگلی

شرایط و نحوه نگهداری پاچی سرئوس پرینگلی (Cardon Cactus)

پاچی سرئوس پرینگلی (The Giant Mexican Pachycereus Pringlei) بلندترین کاکتوس در جهان است. این گیاه بومی نواحی شمال غربی مکزیک است. این گیاه یک کاکتوس ستونی بلند است که بیشتر در فیلم‌های وسترن آمریکایی دیده‌اید. از آنجایی که شرایط نگهداری پاچی سرئوس پرینگلی بسیار آسان است، می‌توان به راحتی آن را در خانه مراقبت کرد. این گیاه به نام‌های دیگری هم شناخته می‌شود. کاکتوس فیلی، کاردان کاکتوس و پیلوسرئوس پرینگلی از اسم‌های دیگر آن محسوب می‌شوند. ارتفاع این کاکتوس در محیط طبیعی زندگی تا ۲۰ متر و در گلدان تا ۱۱ متر هم می‌تواند برسد. پرینگلی یک کاکتوس با رشد اندک است. سایز این کاکتوس بسته به سن گیاه خواهد داشت. هنگامی که این کاکتوس بالغ می‌شود، گل‌های زیبایی از خود تولید خواهد کرد.

سایز و رشد گیاه

همانطور که گفته شد، پاچی سرئوس پرینگلی بلندترین کاکتوس دنیاست. این کاکتوس تا ارتفاع ۱۹ متر با قطر یک متر هم در محیط طبیعی رشد می‌کند. این گیاه رشد کندی دارد و اندازه گیاه بستگی به سن آن دارد. هنگامی که این گیاه به سن بلوغ برسد، گل‌هایی به طول ۸ سانتی‌متر می‌دهد. این گل‌ها در فصل بهار روییده و سفید رنگ هستند. این کاکتوس میوه هم تولید می‌کند که این میوه‌ها برای درست کردن ژله استفاده خواهد شد. در گذشته از میوه این گیاه به عنوان غذا و بسیاری موارد دیگر استفاده می‌شد.

پاچی سرئوس پرینگلی
پاچی سرئوس پرینگلی

نور و دمای مناسب نگهداری پاچی سرئوس پرینگلی

به این دلیل که بهترین مکان برای رشد این کاکتوس صحرا است، برای نگهداری پاچی سرئوس پرینگلی نیاز به نور زیاد و دمای هوای گرم است. هنگامی که از آن در داخل خانه مراقبت می‌کنید، در مکانی قرار دهید تا بتواند به نور مستقیم خورشید دسترسی داشته باشد. اگر ولی می‌خواهید در خارج از محیط خانه خود گلدان را قرار دهید، باید انتقال آن به نور کامل خورشید را به تدریج انجام دهید. مقداری زمان لازم است تا کاکتوس شما به نور کامل خورشید عادت کند.

گیاهان جوان‌تر، باید در مکانی با نور فیلتر شده رشد کنند. هنگامی آن را به نور کامل منتقل کنید که بالغ شده باشد. بهترین دما نیز برای نگهداری کاکتوس فیلی دمایی بالاتر از ۲۰ درجه سانتی‌گراد است. این کاکتوس تا دمای منفی ۴ درجه سانتی‌گراد را نیز می‌تواند تحمل کند. ولی باید خاک آن خشک باشد.

انواع جوان این گیاه را می‌توانید داخل منزل نگهداری کنید. ولی بعد از رسیدن به اندازه مناسب بهتر است آن را در محیط خارج از خانه نگهداری کنید. بهترین دما برای نگهداری پاچی سرئوس پرینگلی دمایی بالاتر از ۱۸ درجه سانتی‌گراد است. البته که این گیاه تا منفی ۴ درجه سانتی‌گراد را می‌تواند تحمل کند.

 

آبیاری و تغذیه کاکتوس فیلی

پاچی سرئوس پرینگلی گیاهی مقاوم در برابر خشکی است. برای نگهداری پاچی سرئوس پرینگلی در بهار و تابستان با خشک شدن کامل خاک می‌توانید آن را آبیاری کنید. هنگامی که خاک آن خیس است، آبیاری را انجام ندهید. این کار باعث پوسیدگی و نرم شدن کاکتوس خواهد شد. در پاییز و زمستان به مراتب میزان آبیاری کاهش و زمان بین دو آبیاری افزایش می‌یابد. در زمستان حتی می‌توان آبی به گیاه نداد. هنگامی که دمای هوا سرد می‌شود، کاکتوس به دوره استراحت و رکود خود وارد می‌شود. بنابراین رشد آن متوقف شده و آبی نیاز ندارد. آبیاری بیش از حد خسارات جبران ناپذیری را به کاکتوس شما وارد خواهد کرد.

کاردون کاکتوس نیاز مبرمی به کود نخواهد داشت. به هر حال اگر می‌خواهید کاکتوس خود را تغذیه کنید، باید این کار را در بهار یا تابستان انجام دهید. یکبار کوددهی در سال کافی است. از نصف مقدار توصیه شده روی بسته‌بندی کود استفاده کنید. در پاییز یا زمستان هرگز به گیاه خود کود ندهید.

پاچی سرئوس پرینگلی
پاچی سرئوس پرینگلی

خاک مناسب و تعویض گلدان پاچی سرئوس پرینگلی

این کاکتوس غول پیکر در هر بستری رشد می‌کند. در طبیعت حتی به روی صخره و بدون بستر خاک رشد مناسبی دارد. تمام بسترهای دارای زه‌کشی مناسب برای نگهداری پاچی سرئوس پرینگلی مناسب هستند. اگر این گیاه را در خانه نگهداری می‌کنید، از خاک مناسب کاکتوس استفاده کنید. ماسه و سنگ‌ریزه بیشتری برای ایجاد زه‌کشی مناسب به خاک اضافه نمایید. گلدان مناسب کاکتوس باید سایز مناسبی داشته باشد. اگر گلدان انتخابی شما سایز بزرگ و یا عمیق داشته باشد، به راحتی گیاه شما از بین خواهد رفت. البته جنس گلدان کاکتوس هم بسیار اهمیت خواهد داشت. از گلدان‌های سفالی لعاب‌دار استفاده کنید.

فقط در صورت نیاز اقدام به تعویض گلدان گیاه نمایید. البته اگر گلدان آن را تعویض نکنید، رشد گیاه متوقف خواهد شد. بهتر است هر سه تا چهار سال یکبار گلدان را در پایان زمستان تعویض کنید. این کار کمک خواهد کرد که شانس ریکاوری کاکتوس قبل از شروع فصل رشد افزایش یابد. نکات تعویض گلدان کاکتوس را رعایت نمایید. در غیر اینصورت ممکن است کاکتوس شما از بین برود. یک تا دو هفته قبل و بعد از تعویض گلدان به گیاه خود آب ندهید.

تکثیر پاچی سرئوس پرینگلی

همانند بیشتر گونه های مختلف کاکتوس می‌توان پاچی سرئوس را از طریق قلمه تکثیر کرد. البته از طریق بذر هم می‌توان این کاکتوس را تکثیر کرد. که البته این کار در منزل بسیار دشوار و تقریباً می‌توان گفت ناممکن است. برای تکثیر پاچی سرئوس از طریق قلمه، بعد از ایجاد برش باید اجازه دهید تا چند روز قسمت بریدگی خشک شود. سپس می‌توانید در بستری سبک و مناسب قلمه را بکارید. این کاکتوس با سرعت بیشتری نسبت به سایر کاکتوس‌ها ریشه‌دهی خواهد کرد.

بیماری و آفات پاچی سرئوس

پاچی سرئوس پرینگلی مستعد دچار شدن به نوعی قارچ به نام Botrytis است. از جمله افاتی که می‌توانند به این کاکتوس آسیب بزنند نیز می‌توان به شپشک آرد آلود و شته ها اشاره کرد. سرعت پیدا کردن مشکل می‌تواند به درمان آن کمک کند. از جمله مشکلات معمولی که علاقه‌مندان با آن مواجه می‌شوند نیز پوسیدگی گیاه است. این مشکل در صورتی رخ می‌دهد که آبیاری دچار مشکل باشد. در صورتی که گلدان گیاه و خاک آن نامناسب باشد نیز ممکن است گیاه شما از بین برود. به این دلیل که آب و رطوبت در اطراف ساقه و ریشه کاکتوس مانده و باعث بروز بیماری‌های قارچی و پوسیدگی ریشه‌ها می‌شود. نجات کاکتوس پوسیده و نرم کار سختی است. بنابراین در آبیاری گیاه خود دقت کنید.

در انتها می‌توانید این مطلب را با دوستان علاقه‌مند خود به اشتراک بگذارید. همچنین سوالات، پیشنهادات و نظرات خود را در پایین همین مطلب بیان نمایید.

پاچی سرئوس, کاردان کاکتوس, کاکتوس ستونی

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری گیاه برگ انجیری
نوشتهٔ بعدی
نگهداری گیاه فیتونیا