نگهداری پاچی سرئوس پرینگلی

نگهداری پاچی سرئوس پرینگلی

شرایط و نحوه نگهداری پاچی سرئوس پرینگلی (Cardon Cactus)

پاچی سرئوس پرینگلی (The Giant Mexican Pachycereus Pringlei) بلندترین کاکتوس در جهان است. این گیاه بومی نواحی شمال غربی مکزیک است. این گیاه یک کاکتوس ستونی بلند است که بیشتر در فیلم‌های وسترن آمریکایی دیده‌اید. از آنجایی که شرایط نگهداری پاچی سرئوس پرینگلی بسیار آسان است، می‌توان به راحتی آن را در خانه مراقبت کرد. این گیاه به نام‌های دیگری هم شناخته می‌شود. کاکتوس فیلی، کاردان کاکتوس و پیلوسرئوس پرینگلی از اسم‌های دیگر آن محسوب می‌شوند. ارتفاع این کاکتوس در محیط طبیعی زندگی تا ۲۰ متر و در گلدان تا ۱۱ متر هم می‌تواند برسد. پرینگلی یک کاکتوس با رشد اندک است. سایز این کاکتوس بسته به سن گیاه خواهد داشت. هنگامی که این کاکتوس بالغ می‌شود، گل‌های زیبایی از خود تولید خواهد کرد.

پاچی سرئوس پرینگلی
پاچی سرئوس پرینگلی

نور و دمای مناسب نگهداری پاچی سرئوس پرینگلی

به این دلیل که بهترین مکان برای رشد این کاکتوس صحرا است، برای نگهداری پاچی سرئوس پرینگلی نیاز به نور زیاد و دمای هوای گرم است. هنگامی که از آن در داخل خانه مراقبت می‌کنید، در مکانی قرار دهید تا بتواند به نور مستقیم خورشید دسترسی داشته باشد. اگر ولی می‌خواهید در خارج از محیط خانه خود گلدان را قرار دهید، باید انتقال آن به نور کامل خورشید را به تدریج انجام دهید. مقداری زمان لازم است تا کاکتوس شما به نور کامل خورشید عادت کند. گیاهان جوان‌تر، باید در مکانی با نور فیلتر شده رشد کنند. هنگامی آن را به نور کامل منتقل کنید که بالغ شده باشد. بهترین دما نیز برای نگهداری کاکتوس فیلی دمایی بالاتر از ۲۰ درجه سانتی‌گراد است. این کاکتوس تا دمای منفی ۴ درجه سانتی‌گراد را نیز می‌تواند تحمل کند. ولی باید خاک آن خشک باشد.

آبیاری و تغذیه کاکتوس فیلی

پاچی سرئوس پرینگلی در مقابل خشکی مقاوم است. و نیازهای آبیاری اندکی دارد. برای نگهداری پاچی سرئوس پرینگلی آبیاری را وقتی انجام دهید که خاک آن به طور کامل خشک شده باشد. از آبیاری بیش از حد گیاه خود پرهیز کنید. یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در سلامتی آن آبیاری است. هر چه آبیاری را بیشتر کنید، احتمال بروز مشکلاتی نظیر پوسیدگی بیشتر خواهد شد. برای آبیاری این کاکتوس در زمستان عجله نکنید. در تمام طول این فصل گیاه شما به دو تا سه بار آبیاری نیاز خواهد داشت. میزان آب مورد استفاده شما باید به قدری باشد که به سرعت خاک گیاه خشک شود.

کاردان کاکتوس نیازی به تغذیه و کوددهی نخواهد داشت. این کاکتوس در مقابل موارد تغذیه‌ای بسیار کم توقع است. نیازی نیست گیاه را کوددهی کنید. در هر حال اگر مدت طولانی است که خاک آن را تازه نکرده‌اید، می‌توانید سالیانه یکبار با استفاده از کودهای مخصوص کاکتوس و ساکولنت آن را تغذیه کنید.

پاچی سرئوس پرینگلی
پاچی سرئوس پرینگلی

خاک مناسب و تعویض گلدان پاچی سرئوس پرینگلی

این کاکتوس غول پیکر در هر نوع خاکی می‌تواند به زندگی خود ادامه دهد. حتی در صحرا که محیط طبیعی زندگی گیاه است، می‌تواند در مکان‌های بدون وجود خاک هم زندگی کند! رابطه همزیستی این کاکتوس با باکتری‌ها به این معنی است که می‌تواند مواد مغزی مورد نیاز خود را از صخره‌ها دریافت و به خود گیاه منتقل کند. اگر می‌خواهید برای این کاکتوس از خاک استفاده کنید، باید از مخلوط خاک کاکتوس و ساکولنت با مقدار زیادی سنگ‌ریزه بهره ببرید. برای نگهداری پاچی سرئوس پرینگلی نیاز به خاک با زه‌کش بسیار مناسب است.

تعویض گلدان این کاکتوس ستونی نیز برای رشد گیاه ضروری است. اگر هرگز گلدان آن را تعویض نکنید، رشد آن متوقف خواهد شد. بهتر این است که هر ۳ الی ۴ سال یکبار اقدام به تعویض گلدان نمایید. این کار را باید در انتهای فصل زمستان انجام دهید. این به کاکتوس شما این امکان را خواهد داد تا بتواند قبل از شروع فصل رشد خود را بازیابی کند. بعد از تعویض گلدان کاکتوس خود برای مدت یک الی دو هفته آبیاری را متوقف کنید. این کار ریسک ابتلای آن به پوسیدگی را کاهش خواهد داد.

تکثیر پاچی سرئوس پرینگلی

همانند بسیاری از کاکتوس و ساکولنت‌ها این گیاه را می‌توان از طریق قلمه و کاشت بذر تکثیر کرد. قسمتی از ساقه را می‌توانید با استفاده از یک وسیله مناسب بریده و اجازه دهید تا دو روز قسمت بریدگی خشک شود. سپس آن را درون خاکی مناسب بکارید. قلمه را تا دو هفته آبیاری نکنید. سپس بتدریج کمی خاک را مرطوب کنید. گلدان گیاه جدید خود را به مکانی با نور معمول و گرم انتقال دهید. بعد از مشاهده اولین نشانه‌های رشد می‌توانید نگهداری پاچی سرئوس پرینگلی خود را مانند گذشته انجام دهید.

بیماری‌ها و آفات کاکتوس فیلی

از آنجایی که این گیاه از دسته کاکتوس‌های صحرایی است، در مقابل بسیاری از بیماری‌ها و آفات مقاوم می‌باشد. فقط آبیاری بیش از حد است که می‌تواند باعث بروز بیماری برای گیاه شود. از جمله آفاتی هم که ممکن است به کاکتوس شما حمله‌ور شوند، شپشک آردآلود است.

در صورت نیافتن پاسخ به سوالات خود درباره نگهداری پاچی سرئوس پرینگلی می‌توانید در همین صفحه در قسمت دیدگاه سوالات خود را مطرح نمایید.

, ,

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری گیاه برگ انجیری
نوشتهٔ بعدی
نگهداری گیاه فیتونیا

پست های مرتبط

فهرست