نگهداری هاورتیا کوپری

نگهداری هاورتیا کوپری

معرفی جامع نحوه نگهداری هاورتیا کوپری

هاورتیا کوپری (Haworthia Cooperi) انواع زیاد و مختلفی دارد و از خانواده Asphodelaceae است. این ساکولنت در کیپ شرقی در آفریقای جنوبی تکثیر یافته است. خیلی از کلکسیونرها و باغبانان به دلیل خاصیت وقف پذیری ساکولنت‌های هاورتیا این گیاهان را ترجیح می‌دهند. نگهداری هاورتیا کوپری در شرایطی که موارد ذکر شده زیر رعایت شود کار سختی نیست. همانطور که از اسم اصلی این گیاه مشخص است، این گیاه از تیره هاورتیاها است. هاورتیا کوپری دارای زیبایی و رنگ‌های بی‌نظیری است که چشم بسیاری از علاقه‌مندان را به خود معطوف کرده است.

هاورتیا کوپری
هاورتیا کوپری

شاید شما اسم این گیاه را به نام های دیگری نیز شنیده باشید:

هاورتیا پنجره‌ای

آلوئه بالشتی

گیاه ستاره پنجره‌ای

هاورتیا کوپر

گیاه مرواریدی

کاکتوس زبرا

سایز و رشد هاورتیا کوپری

این گیاه یک ساکولنت کند رشد است که خوشه‌ها و دسته‌های کوچک گوشتی و برگهای سبز کوچک تولید می‌کند. هاورتیا کوپری تا اندازه ۵ الی ۶ سانتی‌متر رشد می‌کند. از ساقه کوتاه و کوچک این گیاه برگ‌های گوناگون و مختلفی می‌روید که همگی با سطح خاک در تماس هستند. این ساقه دارای شفافیتی است که اجازه عبور نور را می‌دهد.

گلدهی و رایحه هاورتیا مرواریدی

زمان گلدهی این ساکولنت در بهار و تابستان می‌باشد. شکوفا شدن گل‌های سفید این ساکولنت از ساقه مرکزی این گیاه صورت می‌گیرد و تا ارتفاع حدودی ۳۰ سانتی‌متر رشد می‌کند. البته گلدهی آن بستگی به شرایط نگهداری هاورتیا کوپری دارد.

نور و دمای مناسب برای نگهداری هاورتیا کوپری

هاورتیا کوپری نور روشن را ترجیح می‌دهد ولی از اینکه زیر نور مستقیم و شدید آفتاب قرار بگیرد بیزار است.

هنگام رشد این گیاه در محیط بومی و طبیعی، به طور معمول در زیر سایه درختان و صخره‌ها قرار می‌گیرد تا از نور مستقیم و شدید آفتاب در امان باشد. بهترین مکان در محیط خانه برای نگهداری هاورتیا کوپری پشت پنجره‌های شرقی یا غربی می‌باشد تا گیاه بتواند نور مناسب حداقل ۳ تا ۴ ساعت در طول روز را دریافت نماید. در صورت قرار دادن گیاه در معرض نور مستقیم خورشید به خصوص در تابستان هاورتیا شما صدمه خواهد دید.

همچنین این ساکولنت دمای گرم در طول تابستان را دوست دارد و البته در دمای خنک حدود ۱۰ درجه سانتی‌گراد رشد بهتری خواهد داشت. به این نکته توجه کنید که دمای محیط نگهداری این گیاه نباید به کمتر از ۴ درجه سانتی‌گراد برسد. زیرا این دما منجر به یخ زدگی و مرگ گیاه خواهد شد.

هاورتیا کوپری
هاورتیا کوپری

آبیاری و تغذیه مناسب هاورتیا کوپری

برای نگهداری هاورتیا کوپری در طول فصل تابستان، در آبیاری این گیاه دست و دلباز باشید. البته اجازه دهید که بین دو آبیاری خاک گیاه خشک شده باشد. در کل برای آبیاری هاورتیا کوپری باید اجازه دهید خاک گیاه به طور کامل خشک شود، سپس به آبیاری گیاه بپردازید.

در طول فصول سرد دفعات آبیاری را به یک بار در ماه کاهش دهید. از اینکه آب در روی برگ‌های گیاه نمی‌ماند اطمینان حاصل نمایید. و در مواقع آبیاری دقت کنید که آب را حد الامکان روی برگ‌های آن نریزید. در صورتی که آب روی برگ‌های گیاه ریخته شود، احتمال بروز بیماری پوسیدگی گیاه افزایش خواهد یافت.

برای کوددهی به گیاه در فصل تابستان از کود‌های مخصوص ساکولنت ۱۰-۱۰-۱۰ NPK برای هر ماه یکبار گیاه را تغذیه نمایید. و از کوددهی به گیاه در زمستان بپرهیزید. برای استفاده کود از نصف میزان توصیه شده روی بسته‌بندی کالا استفاده کنید.

خاک و تعویض گلدان ساکولنت هاورتیا کوپری

برای نگهداری کوپری خاک با زه‌کشی مناسب را استفاده کنید. خاک گیاه را با سنگ آکواریومی و پرلیت ترکیب نمایید. استفاده از خاک کاکتوس به همراه سنگ‌ریزه بهترین گزینه برای نگهداری هاورتیا کوپری محسوب می‌شود.

نگهداری هاورتیا کوپری کار سختی نیست و نکات خاص و منحصر به فردی را ندارد و نگهداری آن مانند سایر آلوئه‌ها می‌باشد. همانند سایر ساکولنت‌ها، نکته اساسی این است که مراقب آبیاری بیش از حد گیاه باشیم.

از اینکه گیاه هرگز در آب غرق نشود و آب در زیرگلدانی و خاک آن مدت زیادی نمی‌ماند اطمینان حاصل کنید. در غیر این صورت باعث آسیب رسیدن به ریشه گیاه می‌شوید.

در انتخاب گلدان مناسب دقت کنید. گلدانی انتخاب کنید که نسبت به سایز گیاه متناسب باشد. ازکاشت کوپری در گلدان‌های عمیق بپرهیزید. گلدان‌های سفالی لعاب‌دار بهترین گزینه برای کاشت این ساکولنت هستند. اگر گلدان هاورتیا کوپری شما دارای سوراخ‌های انتهایی کافی برای زه‌کشی نیست، به کف گلدان سنگ‌های درشت تر اضافه نمایید.

در شرایطی که برگ‌های گیاه زرد یا سفید می‌شوند، نشان دهنده این موضوع است که گیاه نور بیشتر از حد دریافت نموده است. از طرف دیگر، اگر رنگ سبز برگ‌ها شفافیت خود را از دست داد یعنی نور کافی نیست.

هنگامی که گیاهی که داخل منزل نگهداری می‌نمایید و در فصول گرم آن را به خارج از منزل منتقل می‌کنید، از اینکه به تدریج گیاه را در زیر نور قرار می‌دهید اطمینان حاصل نمایید. در غیر این صورت ممکن است ساکولنت شما دچار آفتاب سوختگی و آسیب شود.

هاورتیا شیشه ای

تکثیر هاورتیا کوپری

تکثیر این ساکولنت‌ها معمولاً هنگام تعویض گلدان انجام می‌شود و از طریق پاجوش از گیاه مادر است. یک وسیله تیز یا یک چاقو البته تمیز، پاجوش را از نزدیکترین قسمت متصل به گیاه جدا کنید. سعی کنید تا جایی که می‌توانید ریشه‌ها به آن متصل باشند. پاجوش‌ها نیاز به مدتی برای خشک شدن محل زخم خود دارند.

پاجوش‌ها را در گلدان‌های کوچک قرار داده و از خاک مشابه همان خاک گیاه مادر به آن‌ها بدهید.

گیاهان جدید را در محیط روشن و گرم قرار داده و با آبیاری مناسب به رشد گیاه کمک کنید. البته به این نکته هم توجه کنید که از قرار دادن آن در نور مستقیم خورشید خودداری کنید.

بیماری های هاورتیا کوپری و راه درمان

هنگام نگهداری هاورتیا کوپری؛ با آفات یا بیماری خاص و عجیبی روبرو نخواهید شد. درحالیکه، اگر خاک گیاه بیش از حد مرطوب بماند، قارچ‌ها به گیاه هجوم می‌آورند. پوسیدگی ریشه و سایر بیماری‌های قارچی هنگامی که گیاه بیش از حد آبیاری شود یا در مکانی با رطوبت زیاد و تاریک باشد پدید می‌آیند.

آبیاری بیش از حد جدی‌ترین مشکل این گیاه و در نتیجه کند شدن رشد می‌گردد. در موارد حاد پوسیدگی به سرعت گیاه شما را از بین خواهد برد.

گیاه هاورتیا کوپری به دلیل ظاهر بسیار چشم نواز و منحصر به فردی که دارد برای موارد دکوراتیو استفاده می‌شود.

رشد مناسب گیاه نشان دهنده تعداد کافی سوراخ‌های کف گلدان و زه‌کشی و آبیاری مناسب و روش صحیح نگهداری هاورتیا کوپری است.

انواع هاورتیا, نگهداری هاورتیا, هاورتیا شیشه ای

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری هاورتیا لیموفیلیا
نوشتهٔ بعدی
نگهداری هاورتیا رتوسا