نگهداری هاورتیا لیموفیلیا

نگهداری هاورتیا لیموفیلیا

پرورش و نگهداری هاورتیا لیموفیلیا

هاورتیا لیموفیلیا (Haworthia Limifolia) ، یک ساکولنت جذاب، زیبا و یک گیاه کامپکت است. اندازه ساکولنت لیموفیلیا به ندرت از ۱۰ سانتی‌متر در گلدان خود بزرگ تر می‌شود، و زیبایی خاصی را به پشت پنجره و روی میز شما می‌بخشد. این گیاه به خانواده هاورتیاپسیس تعلق دارد که شامل گیاه محبوب هاورتیا زبرا (گوره‌خری) نیز می‌شود. این گیاهان بومی جنوب آفریقا هستند و در اوایل دهه ۱۹۰۰ پرورش یافته‌اند. در کمتر از صد سال گیاه هاورتیا در منازل و جاهای دیگر در سراسر جهان به گیاهی محبوب مبدل شد. شرایط نگهداری هاورتیا لیموفیلیا سخت نیست و تنها با رعایت نکات زیر می‌توانید این گیاه دوست داشتنی را به کلکسیون کاکتوس‌ها و ساکولنت‌های خود اضافه کنید.

در ادامه این مطلب می‌خواهیم شما را با نکات نگهداری هاورتیا لیموفیلیا آشنا کنیم:

گلدهی هاورتیا لیموفولیا

نور و دمای صحیح مراقبت از لیموفیلیا

آبیاری صحیح هاورتیا لیموفیلیا

خاک و گلدان مناسب گیاه

تکثیر لیموفیلیا

بیماری ها و مشکلات نگهداری هاورتیا لیموفیلیا

هاورتیا لیموفیلیا ابلق
هاورتیا لیموفیلیا ابلق

سایز و رشد گیاه

برعکس سایر گونه‌های گیاه هاورتیا، این ساکولنت میل به رشد سریع دارد ولی همچنان ابعاد آن کوچک می‌ماند. بندرت می‌توان گیاهی یافت که از ۱۰ سانتی‌متر بزرگتر شود و بیشتر آنها چند سانتی‌متر بیشتر ارتفاع ندارند. این گیاه دارای شکلی بوته‌ای و غنچه مانند با برگ‌های مثلثی شکل با لبه‌های برآمده می‌باشد. این لبه‌های برآمده شکل یک تخته رختشویی را تدایی می‌کنند و اسم این گیاه را هم از همین مورد گرفته‌اند.

گونه‌های مختلف این گیاه از رنگ برگ‌های سبز روشن تا تیره یافت می‌شوند. برگ‌ها شکل کرو مانند کمی دارند و شکل مارپیچی را وقتی از بالا به گیاه نگاه می‌کنیم به آن می‌دهند.

 

گلدهی و رایحه

هنگامی که نگهداری هاورتیا لیموفیلیا را در منزل انجام می‌دهید ممکن است شاهد گل‌های خوشه‌ای که گیاه در تابستان تولید می‌کند باشید ولی این گل‌ها زیبایی خاصی ندارند. آنها در خوشه‌هایی بر روی ساقه‌هایی با ارتفاع حدود ۴۰ سانتی‌متر از مرکز گیاه ظاهر می‌شوند.

نور و دمای مناسب نگهداری هاورتیا لیموفیلیا

سرمای هوا و رطوبت محیط گیاه بسیار مهم است. اگر نگهداری هاورتیا لیموفیلیا را در مناطق سرد و مرطوب انجام می‌دهید گیاه را به داخل منزل منتقل کنید. محیطی گرم، خشک و البته با گردش هوای مناسب برای گیاه خود فراهم  کنید. این ساکولنت در نور روشن و دمای گرم و خشک بهترین رشد را دارد. ولی در محیط بیرونی نیاز به محیط کمی نیمه سایه دارد. در محیط داخلی هاورتیا لیموفیلیا خود را در پشت پنجره قرار دهید. اجازه دهید در طول روز گیاه نور کامل را دریافت نماید. البته این نور نباید تابش شدید و مستقیم نور خورشید باشد. در بیشتر مناطق، پنجره جنوبی یا شرقی و غربی برای دریافت نور مناسب گیاه پیشنهاد می‌گردد.

نکته:

اگر رنگ برگ‌ها به سفید یا زرد تغییر کرد، احتمالاً گیاه نور زیاد خورشید را به احتمال زیاد دریافت کرده است. اگر سبزی رنگ برگ‌ها نیز کم شد یعنی گیاه ما نور لازم را دریافت نکرده است. (البته برخی گونه‌‌های ابلق یا هیبرید آن دارای رگه‌های زرد و شیری رنگ می‌باشند.)

این گیاه همچنین نمی‌تواند سرمازدگی را تحمل کند. اگر در مکان شما باد در زمستان وزش پیدا می‌کند یا دمای هوا پایین است، گیاه خود را به مکان دیگری منتقل نمایید. دمای محیط نگهداری گیاه نباید از ۴ درجه سانتی‌گراد پایین تر بیاید.( این به این معنی نیست که هاورتیا لیموفیلیا می‌تواند در این دما برای مدت طولانی به زندگی ادامه دهد.)

همچنین اگر نگهداری هاورتیا لیموفیلیا را در منزل انجام می‌دهید، این ساکولنت نیازی به رطوبت ندارد. گردش هوای مناسب برای این گیاه لازم و مفید است. به خصوص در طول شب که گیاه عمل فتوسنتز را انجام می‌دهد. شما می‌توانید از یک فن برای کنترل گردش هوا استفاده کنید و به تنفس گیاه کمک نمایید.

هاورتیا لیموفیلیا اسپیرال
هاورتیا لیموفیلیا اسپیرال

آبیاری و تغذیه مناسب هاورتیا لیموفیلیا

هاورتیا لیموفیلیا نیاز به آبیاری متناوب و زمان‌بندی شده به غیر از در تابستان ندارد. گیاه خود را در طول تابستان و طول ماه‌های گرم آبیاری کنید. این مواقعی است که گیاه بیشترین رشد خود را خواهد داشت. در نگهداری هاورتیا لیموفیلیا آبیاری صحیح نقش مهمی در سلامت و رشد گیاه دارد. لازم است دقت کنید در فصول رشد گیاه هنگامی آن را آبیاری کنید که خاک آن خشک شده باشد. رطوبت بیش از حد خاک موجب بروز بیماری‌های پوسیدگی هاورتیا لیموفیلیا می شود.

در طول فصول سرد سال و در پاییز و زمستان هنگامی که دما افت می‌کند و گیاه شما به دوره استراحت و رکود خود وارد می‌شود، به اندازه سایر فصول نیاز به آبیاری ندارد. در واقع در طول فصول سرد و در طول زمستان آبیاری گیاه را به یکبار در ماه کاهش دهید.

 

 

باز هم ذکر این نکته ضروری است که شرایط آبیاری کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها به عوامل مختلفی مانند، دما، گردش هوا، نور، جنس گلدان و سایر موارد بستگی دارد و نمی‌توان یک زمان‌بندی مشخص برای آبیاری گیاه تعیین کرد.

نکته:

از ریختن آب روی مرکز و بوته گیاه خودداری کنید. اینکار ممکن است به گیاه شما صدمه بزند. همچنین اجازه ندهید آب در زیر گلدانی گیاه شما جمع شود و بعد از هر آبیاری آب اضافی زیر گلدانی را به سرعت خالی کنید. کوددهی گیاه با استفاده از کودهای مخصوص کاکتوس در طول تابستان می‌تواند به رشد سلامت گیاه کمک کند. کوددهی را می‌توان به فاصله ۲ ماه یکبار از اواسط بهار تا اواخر تابستان انجام داد.

خاک و تعویض گلدان هاورتیا لیموفیلیا

در نگهداری هاورتیا لیموفیلیا باید از خاک مخصوص کاکتوس و ساکولنت با زهکشی بالا استفاده نمایید. خاک این ساکولنت باید بتواند آب را به سرعت از خود عبور دهد. از خاک‌هایی که بعد از مدتی تبدیل به توده می‌شوند و حالت فشرده و چسبنده پیدا می‌کنند استفاده نکنید. این کار باعث می‌شود زه کشی خاک از بین رود و آب و رطوبت برای مدت بیشتری در اطراف گیاه باقی بماند.

ممکن است در طول نگهداری هاورتیا لیموفیلیا تا سال‌ها نیازی به تعویض گلدان آن نباشد. تعویض گلدان تا زمانی که اندازه گیاه شما به اندازه دهانه گلدان نرسیده است نیازی نیست. مناسب‌ترین گلدان برای این گیاه گلدان پهن با عمق کم می‌باشد.

نگهداری و هرس

هاورتیا لیموفیلیا نیاز به هرس ندارد ولی هنگامی که گیاه از بیماری رنج می‌برد و برگ‌ها در حال پوسیدگی هستند، برگ‌های در حال پوسیدگی یا برگ‌های خشک شده را از گیاه جدا کنید.

هاورتیا لیموفیلیا
هاورتیا لیموفیلیا

تکثیر گیاه هاورتیا لیموفیلیا

بسیاری از علاقه‌مندان در هنگام نگهداری هاورتیا لیموفیلیا به دنبال تکثیر و ازدیاد آن هستند. راحت ترین روش تکثیر گیاه از طریق پاجوش‌های آن می‌باشد. این پاجوش‌ها به طور طبیعی در تمام طول سال امکان نمایان شدن را دارند و به آرامی رشد می‌کنند. اگر آنها را از گیاه مادر جدا نکنید بتدریج اندازه گیاه مادر خود می‌شوند.

در اوایل بهار و تابستان می‌توان این پاجوش‌ها را از گیاه مادر جدا نمود. از نزدیکترین قسمت متصل شده ممکن به گیاه اصلی باید آنها را جدا کرد. وقتی پاجوش‌ها را از گیاه مادر جدا می‌کنید، به آنها یکروز اجازه دهید و سپس با رعایت شرایط خاک و گلدان می‌توانید آنها را در گلدان جدید بکارید. گیاهان جوان برای رشد و ریشه دار شدن به مکانی با نور متوسط و گرم نیاز دارند.

 

 

 

یکی دیگر از روش‌های تکثیر استفاده از برگ‌های این گیاه می‌باشد ولی به طور صد‌درصد جواب نمی‌دهد. یکی از برگ‌های بالغ گیاه را انتخاب کرده و از انتهای محل متصل به گیاه جدا کنید. برگ جدا شده را در مکانی تمیز و خشک برای یک الی دو روز نگهداری کنید تا محل زخم آن خشک شود. در روز بعدی می‌توانید آن را درون هورمون ریشه زایی فرو کرده و در گلدان تازه قرار دهید. اگر این عمل موفقیت آمیز باشد بتدریج ریشه ها رشد کرده و جوانه جدید می‌روید. می‌توانید بدون نیاز به هورمون ریشه‌زایی برگ را در گلدانی حاوی پیت ماس و کمی کمپوست بکارید و رطوبت گلدان را حفظ کرده تا برگ ریشه‌دار شود.

بیماری‌های هاورتیا لیموفیلیا و راه درمان

گیاه هاورتیا لیموفیلیا دارای بیماری های سخت خاصی نیست. ولی هنگام نگهداری هاورتیا لیموفیلا ممکن است با مواردی مواجه شوید که به این نکات اشاره می‌کنیم. در حالیکه بسیاری از گیاهان خانگی قربانی هجوم شته‌ها و حشرات مزاحم دیگر قرار می‌گیرند، این بندرت برای هاورتیا اتفاق خواهد افتاد. اگر شاهد آن بودید و گیاه شما آلوده شد، می‌توانید از سموم مبارزه با آفات و حشرات استفاده نمایید.

از دیگر مشکلات رایج که در نگهداری هاورتیا لیموفیلیا ممکن است به آن برخورد کنیم، بیماری پوسیدگی است. این مشکل به علت آبیاری بیش از حد یا ریختن آب روی برگ‌ها بوجود خواهد آمد. در انتخاب گلدان و خاک گیاه دقت کنید. گلدان عمیق و نامناسب می‌تواند منجر به پوسیدگی ریشه ساکولنت شما شود.

این ساکولنت دارای خصوصیات سمی برای انسان و حیوانات خانگی هم نمی باشد.

نگهداری ساکولنت, نگهداری هاورتیا, نگهداری هاورتیا لیموفیلیا

مطلب را به اشتراک بگذارید

۲ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • عکس آخری هاورتیا اسپایدره، نه لیموفیلیا

  پاسخ
  • کاکتوس ایران
   تیر ۱۳, ۱۴۰۱ ۹:۰۸ ق٫ظ

   با سلام خدمت شما علاقه‌مند گرامی،
   عکس آخر هم هاورتیا لیموفیلیا می‌باشد. البته هاورتیا لیموفیلیا اسپایدر وایت. می‌توانید با یک جستجوی ساده در اینترنت Haworthia white spider متوجه این مورد شوید.
   با تشکر از توجه شما

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری لیتوپس
نوشتهٔ بعدی
نگهداری هاورتیا کوپری