نگهداری هاورتیا و معرفی انواع آن

نگهداری هاورتیا

معرفی جامع انواع و نحوه نگهداری هاورتیا (چگونگی نگهداری گیاه مروارید)

هاورتیا (Haworthia) یکی از انواع ساکولنت‌های جذاب است. که به طور عمومی جز گیاهان محبوب و با نگهداری آسان در خانه است. برای نگهداری هاورتیا می‌توانید به ادامه این مطلب که توسط تیم کارشناسان کاکتوس ایران ترجمه و نوشته شده است توجه فرمایید. این گیاه همچنین یکی از گونه هایی است که انواع زیادی دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

هاورتیاها کند رشد هستند. این گیاهان جذاب هستند. و برخی اوقات به آنها آلوئه بالشتی یا ساکولنت فاسکیتا گوره‌خری نیز می‌گویند. معروف‌ترین انواع هاورتیا، به هاورتیا زبرا یا همان گوره‌خری معروف است. در انواع این گیاه برگ‌ها رشد خود را از مرکز یک بوته به سمت بالا دارند. انواع هاورتیا به دلیل شرایط نگهداری آسانی که دارند می‌توان در خانه نگهداری کرد.

هاورتیا گوره‌خری
هاورتیا گوره‌خری

نگاه کلی به نگهداری هاورتیا

سایز و رشد

این گیاه می‌تواند تا ارتفاع ۱۰ سانتی‌متر و در پهنای ۱۵ سانتی‌متر رشد داشته باشد. با رشد گیاه مادر، در اطراف آن پاجوش‌های زیادی تولید خواهد شد. البته شرایط مطلوب نگهداری گیاه باعث رشد این پاجوشها خواهد شد. از آنها می‌توان برای تکثیر و پرورش هاورتیاها استفاده کرد.

گلدهی و رایحه

اگر شرایط نگهداری هاورتیا فراهم باشد. گیاه می‌تواند در بهار گلدهی کند. گل‌های هاورتیاها زیبایی خاص و رایحه خاصی ندارند. آنها از یک ساقه بلند بیرون آمده و رنگی سفید دارند.

نور و دمای مناسب نگهداری هاورتیا

این گیاه می‌تواند در هوای خنک رشد خود را داشته باشد. در حالت نیمه سایه یا روشن یا حتی هوای گرم نیز رشد خواهد داشت. حتماً دقت کنید گیاه خود را از نور مستقیم آفتاب و گرمای شدید محافظت کنید. این شرایط منجر به بروز باکتری‌ها به گیاه می‌شوند. نور زیاد و آفتاب مستقیم باعث سوختن برگ‌های گیاه خواهد شد. زرد شدن لبه برگ‌ها و خشکی آنها به دلیل دریافت نور بیش از حد است. نور مناسب برای نگهداری هاورتیا در خانه پشت پنجره جنوبی تامین خواهد شد. اگر نمی‌توانید حداقل ۴ تا ۶ ساعت نور در طول روز برای گیاه خود فراهم کنید. باید از نور مصنوعی استفاده کنید. کمبود نور محیط گیاه، باعث توقف رشد و رشد علفی و باریکی برگ و ساقه می‌شود.

دما در زمستان برای این گیاه نباید به پایین تر از ۱۰ درجه سانتی‌گراد برسد. سردی بیش از حد دمای محیط نگهداری این ساکولنت باعث از بین رفتن آن خواهد شد. بهترین دما برای هاورتیا دمای متعادل خانه است. دمایی بین ۱۵ تا ۲۴ درجه مناسب هاورتیا محسوب می‌شود.

هاورتیا مارگاریتیفرا
هاورتیا مارگاریتیفرا

آبیاری و تغذیه هاورتیا

در نگهداری هاورتیا آبیاری و تامین نیازهای نوری گیاه و کوددهی با استفاده از کوددهای رقیق و مایع مخصوص ساکولنت‌ها برای یکبار در ماه در فصول رشد این گیاه توصیه می‌شود.

برای آبیاری عمومی گیاه بهتر است اجازه دهید خاک گیاه بین دو آبیاری خشک شود. سپس گیاه خود را آبیاری کنید. در زمستان میزان آبیاری را کاهش دهید و هرگز به گیاه خود کود ندهید. در صورت آبیاری در شرایط خیس بودن خاک باعث از بین رفتن گیاه خود خواهید شد. پوسیدگی ریشه یکی از مواردی است که در صورت آبیاری بیش از حد بوجود می‌آید. هنگام آبیاری سعی کنید از آب تصفیه شده و هم دمای محیط استفاده کنید. هرگز آب را روی برگ‌های گیاه خود نریزید.

برای استفاده از کود، باید از نصف مقدار توصیه شده روی بسته‌بندی استفاده نمایید. به طور کلی هاورتیا نیاز چندانی به کوددهی نخواهد داشت.

خاک و تعویض گلدان

از یک خاک مخصوص ساکولنت و کاکتوس با زه‌کشی بالا برای گیاه خود استفاده کنید و به میزان نصف خاک مورد استفاده از پرلیت استفاده کنید. پرلیت باعث ایجاد فاصله در عناصر خاک شده و اجازه عبور هوا و آب را می‌دهد. این عنصر از چسبندگی و خیس ماندن بیش از حد خاک نیز جلوگیری می‌کند. برای زه‌کشی بهتر از سنگ‌های درشت‌تر در کف گلدان استفاده کنید تا به سلامت ریشه‌های گیاه خود کمک کنید.

برای انتخاب گلدان مناسب دقت کنید. گلدان شما باید متناسب با سایز گیاه باشد. همچنین دارای سوراخ‌های مناسب در کف برای خروج آب از گلدان باشد. اگر از گلدان‌های عمیق با دهانه بزرگ استفاده کنید، به از بین رفتن گیاه خود کمک خواهید کرد. تعویض گلدان هاورتیا نباید به طور مکرر انجام شود. علاوه بر ایجاد استرس در گیاه، باعث عدم رشد پاجوش در اطراف آن خواهد شد. فقط وقتی این کار را کنید که سایز گیاه نسبت به گلدان بزرگ شده باشد.

تکثیر هاورتیا

این گیاهان از طریق پاجوش و بذر قابل تکثیر هستند. هنگام نگهداری هاورتیا در منزل ممکن است پاجوش‌هایی که از اطراف گیاه مادر می‌رویند را مشاهده کنید. تکثیر گیاه ار طریق پاجوش بسیار آسان‌تر است. پاجوش‌ها را باید به دقت جدا نمود و در گلدان‌های جداگانه کاشت. راه دیگر تکثیر هاورتیاها از طریق قلمه برگ آن است. به خصوص در نوع هاورتیا لیموفیلیا این کار رایج است. با انتخاب یک برگ مناسب و بالغ می‌توان با دقت آن را از محل اتصال به ساقه جدا کرد. باید دو تا سه روز اجازه داد محل زخم برگ خشک شود. سپس آن را در بستری مناسب معمولاً در کوکوپیت و پرلیت می‌کارند. بعد از گذشت چندین هفته برگ ریشه‌دار شده و برگ‌ها پدید می‌آیند.

 

هاورتیا رینواردتی
هاورتیا رینواردتی

محیط نگهداری هاورتیا

گیاه بالغ را می‌توان در هر محیطی نگهداری کرد. پشت هر پنجره‌ای در منزل یا محیط کار محیطی مناسب برای نگهداری ساکولنت هاورتیا است.

با داشتن بیشتر از ۷۰ گونه مختلف این گیاه یکی از گیاهانی است که ممکن است در هر محیطی دیده شود. شما می‌توانید با داشتن انواع مختلف این ساکولنت یک کلکسیون درست کنید.

این گیاه به این دلیل که خیلی بزرگ نمی‌شود. جای زیادی نمی‌گیرد. همچنین مراقبت کمی می‌خواهد.برای همین می‌تواند برای کلکسیونر‌ها یک انتخاب مناسب باشد.

نیازهای نوری گیاه هاورتیا چگونه است؟

در حالیکه این ساکولنت در محیط‌های خیلی گرم، خشک و شرایط هوایی نامناسب می‌تواند زنده بماند. گیاه در حالت نور ملایم و هوای خنک بهترین رشد را دارد. برعکس بسیاری از ساکولنت‌ها، رنگ گیاه در شرایط کم نور و نیمه سایه تغییر نمی‌کند.

فقط در این شرایط رشد گیاه کندتر می‌شود. ولی این را هم بدانید که این گیاه کلاً کند رشد است. به همین دلیل، می‌توانید در تمام فصول سال این گیاه را در یک محیط با نور ملایم مثل پشت پنجره جنوبی یا پشت پنجره شمالی خانه نگهداری کنید. در همه حالت از گیاه در مقابل نور مستقیم خورشید محافظت نمایید.

نکته‌ای که در نگهداری هاورتیا در محیط خنک باید به یاد داشته باشید این است که، در محیط‌های تاریک باید میزان آبیاری گیاه را نسبت به سایر نقاط خیلی کاهش دهید.

"<yoastmark

بیماری‌ها و آفات هاورتیا

اگر گیاه خود را در شرایط مناسب با گردش هوای ایده‌آل و خشک قرار دهید، عموماً شاهد بروز بیماری‌ها و آفات به آن نخواهید بود.

اگر گیاهان جوان انواع هاورتیاها اگر در معرض آبیاری بیش از حد قرار بگیرند، ممکن است به پوسیدگی ریشه منجر شود. پس هنگام نگهداری هاورتیا مراقب آبیاری بیش از حد آن باشید.

پوسیدگی

آبیاری بیش از حد می‌تواند باعث ایجاد پوسیدگی در برگ‌ها و ریشه شود. مانند بسیاری گیاهان رطوبت بیش از حد موجب بروز بیماری‌های قارچی می‌شود.

 

هاورتیا زبرا بسیار نسبت به بیماری‌های قارچی مقاوم است. ولی اینطور نیست که دچار آن نشود. به یاد داشته باشید در نگهداری هاورتیاها در آبیاری گیاه دقت نمایید و گردش هوای مناسبی را برای گیاه خود فراهم کنید.

حشره پولک

اگر گیاه شما به این آفت آلوده شد، می‌توانید آن‌ها را به آسانی از گیاه خود با استفاده از یک گوش‌پاک‌کن آغشته به الکل اتانول جدا کنید.

این حشرات به راحتی می‌توانند در اطراف برگ‌های پیوسته به هم تجمع کنند.

می‌توانید بعد از جدا کردن آن‌ها گیاه خود را با استفاده از یک آفت‌کش رقیق و با دقت سمپاشی کنید.

نکته مهم:

در نگهداری هاورتیا دقت کنید، این گیاهان نسبت به سایر گیاهان به سموم شیمیایی حساس تر هستند. بنابراین در مواقع استفاده از آفت‌کش دقت نمایید.

 

"<yoastmark

شپشک آردآلود

این حشرات می‌توانند به برگ‌ها و ریشه گیاه هاورتیا شما حمله کنند.

در این مواقع، برای پاک کردن آن‌ها می‌توانید از یک دستمال آغشته به الکل اتانول استفاده نمایید. برای خارج کردن شپشک آرد آلود از داخل خاک گیاه باید گلدان آن‌ را تعویض کنید.

از اینکه تمامی آنها را از خاک قبلی پاک کرده‌اید اطمینان حاصل نمایید و ریشه‌ها را به دقت بررسی کنید. برای کاشت گیاه در گلدان جدید از خاک تازه و ضدعفونی شده استفاده نمایید.

عمر گیاه هاورتیا چقدر است؟

همانطور که گفته شد، نگهداری هاورتیا مشکل نیست و مراقبت کمی می‌خواهد و عموماً گیاهی مادام العمر است.

هنگامی که گیاه پیر می‌شود، رنگ آن کبود خواهد شد. رنگ برگسار آنها قهوه‌ای رنگ می‌شود و ظاهر خود را از دست می‌دهد.

انواع معروف گیاه هاورتیا

هاورتیا مارگاریتیفرا

نوع مارگاریتیفرا به اندازه ۸ سانتی‌متر ارتفاع و ۱۵ سانتی‌متر در پهنا رشد می‌کند.

برگ‌های ۷ سانتی‌متری این گیاه دارای نقاطی هستند و به در اطراف یک بوته با ساقه‌ای بسیار کوتاه می‌باشند.

مارگاریتیفرا گل‌های باریک و سفیدی را در اواخر فصل بهار تولید می‌کند.

هاورتیا لیموفیلیا

هاورتیا لیموفیلیا یک گیاه کامپکت است که اندازه آن به ندرت از ۱۰ سانتی متر تجاوز می‌کند. این گیاه خیلی زیبا امروزه زینت بخش بسیاری از منازل و محیط‌های کاری شده است. لیموفیلیا رنگ‌های زیبایی نیز دارند. نگهداری هاورتیا لیموفیلیا آسان است و ظاهری شیک و زیبا دارد.

هاورتیا رینواردتی

این ساکولنت از ساقه ای به ارتفاع ۱۵ سانتی‌متر با برگ‌هایی سبز قرمز مثلثی شکل که منحنی هستند و نقاطی را دارند تشکیل شده است. برای آشنایی با نحوه نگهداری هاورتیا رینواردتی می‌توانید به مطلب هاورتیا رینواردتی مراجعه کنید.

هاورتیا تسلاتا
هاورتیا تسلاتا
هاورتیا تسلاتا

بر‌گ‌های منحنی مانند به دور یک بوته تا ارتفاع ۵ سانتی‌متر و پهنای ۷ سانتی متر رشد میکنند به یک ساقه متصل هستند.

رنگ برگ‌های هاورتیا تسلاتا سبز قرمز هستند.

این گیاه دو نوع است که یکی پاروا و یکی اینفلکسا با برگ‌های ضخیم و لبه‌های خمیده است.

انواع مختلف هاورتیا عبارتند از:

۱- هاورتیا پومیلا

۲- هاورتیا فاسکیتا

۳- هاورتیا رتوسا

۴- هاورتیا کوپری

۵- هاورتیا ترانکاتا

به طور کلی نگهداری هاورتیاها کار آسانی است و انواع بسیار زیادی دارند که دراینجا ما فقط به چند نوع معروف و محبوب آنها اشاره کردیم.

شما می‌توانید سوالات و نظرات خود را در پایین همین صفحه با ما در میان بگذارید. همچنین می‌توانید مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

انواع هاورتیا, نگهداری هاورتیا

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری هاورتیا پومیلا
نوشتهٔ بعدی
نگهداری نخل ماداگاسکار (پاچیپودیوم لامری)