نگهداری هاورتیا پومیلا

نگهداری هاورتیا پومیلا

معرفی جامع و نحوه نگهداری هاورتیا پومیلا

گیاه هاورتیا پومیلا (Haworthia Pumila) از خانواده هاورتیاها و بومی جنوب آفریقاست. این گیاه در طبیعت در محیطی با زمستان بارانی و دمای هوای خنک با شبنم ملایم و دمای منفی دو درجه سانتی‌گراد زندگی می‌کند. میزان بارندگی در این مناطق از ۱۵۰ میلیمتر تا ۳۵۰ میلیمتر می‌باشد. این گیاه در معرض انقراض نمی‌باشد. و در تابستان داغ تا دمای ۴۴ درجه سانتی‌گراد را تحمل می‌کند. نگهداری هاورتیا پومیلا مستلزم داشتن محیطی روشن و با نور فیلتر شده خورشید است.

نام های دیگر هاورتیا پومیلا

این گیاه را به اسمهای آلوئه پومیلا و هاورتیا مارگاریتیفرا نیز می‌شناسند.

پومیلا در واقع یک ساکولنت است و ظاهری شبیه به آلوئه مینیاتور دارد. هاورتیا پومیلا نزدیک به چهل سال است که مورد کشت قرار می‌گیرد.

این هاورتیا یک گیاه کامپکت و بدون ساقه است و ارتفاع آن تا ۳۰ و پهنای آن تا ۱۵ سانتی‌متر رشد می‌کند. برگ‌های آن از وسط بوته دارای ۷ تا ۱۴ سانتی‌متر طول و ۲ سانتی‌متر پهنا دارند. آن‌ها مثلثی شکل هستند و به صورت منحنی به رنگ‌های سبز و قهوه‌ای تیره هستند. هر دو سطح برگ‌های این گیاه پوشیده شده از نقاط و نقش‌های سفید است.

 

هاورتیا پومیلا
هاورتیا پومیلا

گلدهی هاورتیا پومیلا

گل‌های این ساکولنت نیز از لابه‌لای برگ‌ها به بیرون می‌آیند و تا ارتفاع ۴۰ سانتی‌متر هم رشد می‌کنند. برخی اوقات اندازه آن‌ها بزرگ تر از گل‌های گونه‌های دیگر است. به رنگ‌های سفید-قهوه‌ای و سطحی براق دارند.

فصل گلدهی پومیلا از اوایل تابستان شروع می‌شود. بذرهای آن نیز در پاییز پدید می‌آیند. این گیاه با رشد کم از طریق بذرها به وجود می‌آید و ۵ سال طول می‌کشد تا گیاه بتواند گلدهی کند.

هاورتیا پومیلا به راحتی تکثیر و کشت می‌شود و همانطور که گفته شد نگهداری هاورتیا پومیلا آسان است و نیاز به مراقبت کمی دارد. از همین رو این ساکولنت به یک گیاه خوب و محبوب در منازل تبدیل شده است و برای آن‌هایی که می‌خواهند نگهداری ساکولنت را شروع کنند انتخابی مناسب است.

این گیاه به آسانی در پشت پنجره، بالکن و در باغچه‌های مینیاتوری کوچک قابل نگهداری است.

همانطور که گفته شد این گیاه کند رشد است و بوجود آمدن گیاهی کامل از پاجوش‌های آن مقداری زمان بر است.

خاک مناسب نگهداری هاورتیا پومیلا

این گیاه نسبت به انواع گوناگون زیادی از خاک‌ها و محیط زندگی مقاوم است. ولی خاک‌های دارای منافذ زیاد و با زه‌کشی بالا را ترجیح می‌دهد. یک خاک بدون اسید برای نگهداری هاورتیا پومیلا ایده‌آل است. می‌توانید برای سالیان سال این ساکولنت زیبا را در یک گلدان ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متری نگهداری نمایید و گیاه شادابی داشته باشید. بهترین بستر برای کاشت گیاه، خاک کاکتوس است. گلدان مناسب نیز برای کاشت هاورتیا پومیلا، گلدانهای سفالی لعابدار است.

برای نتیجه بهتر در رشد گیاه لازم است که از گلدان با عمق کم استفاده شود.

نور مناسب نگهداری هاورتیا پومیلا

نگهداری هاورتیا پومیلا نیاز به محیط روشن و نیمه سایه دارد. ولی در طول روز مقداری نور کامل را می‌پسندد. اگر نور مناسب توسط گیاه دریافت شود شاهد نقاطی زیبا و قرمز رنگ سایه مانندی روی برگ‌ها خواهیم بود و گیاه شما نیز همچنان کامپکت می‌ماند. در خانه می‌توانید گلدان خود را نزدیک پنجره جنوبی خانه قرار دهید. این گیاه در واقع نیاز به ۶ تا ۸ ساعت نور غیرمستقیم در طول روز دارد. اگر نمی‌توانید نور مناسب را برای ساکولنت خود به طور طبیعی فراهم کنید. از نور مصنوعی برای آن استفاده نمایید.

آبیاری مناسب هاورتیا پومیلا

در فصل گرما و در ماه های داغ تابستان، خاک گیاه باید مرطوب نگه داشته شود ولی نباید به طور کامل خیس بماند. در طول ماه‌های زمستان، فقط هنگامی آبیاری انجام دهید که خاک به طور کامل خشک شده باشد. برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه‌ها خاک مناسب کاکتوس با زه‌کشی بالا انتخاب نمایید که سریعاً خشک شود. اجازه ندهید آب در اطراف ریشه جمع شود. رطوبت کم محیط امری ضروری است.

هاورتیا پومیلا
هاورتیا پومیلا

کوددهی و تغذیه هاورتیا پومیلا

این گیاه فقط در فصول رشد به کود نیاز دارد. در نگهداری هاورتیا پومیلا از یک کود رقیق مایع مخصوص ساکولنت و یک بار در کل فصل رشد همان بهار یا تابستان نیاز است.

دمای قابل تحمل برای این گیاه اگر خاک آن خشک بماند منفی ۵ درجه سانتی‌گراد است و باید در مقابل سرمای شدید در مدت طولانی محافظت شود. در فصول سرد و در زمستان اگر نگهداری هاورتیا پومیلا در خارج از منزل انجام می‌دهید، باید گیاه را به محیط داخل منزل انتقال داد.

بیماری‌ها و آفات هاورتیا پومیلا

پوسیدگی یکی از مشکلاتی است که ممکن است در اثر آبیاری بیش از حد یا حتی خشکی بیش از حد برای هاورتیا بوجود آید. تنها راه پیشگیری رعایت نکات ذکر شده است. و می‌توانید در فصول گرم رطوبت مناسب را حفظ کرده و گیاه را گرم و در فصول سرد خشکی را رعایت کرده و هاورتیا پومیلا را خنک نگه دارید.

تکثیر هاورتیا پومیلا

این ساکولنت به راحتی از طریق پاجوش و قلمه برگ در بهار و تابستان قابل تکثیر می‌باشد. برای تکثیر از طریق برگ، برگ را از گیاه به دقت جدا کرده و به مدت یکماه در محیط با دمای معمولی و دور از نور مستقیم قرار دهید. سپس برگ را در گلدانی با خاک مناسب قرار دهید. این گیاه از طریق بذر هم قابل تکثیر است.

اگر نکات عمومی و ذکر شده بالا را در نگهداری هاورتیا پومیلا رعایت کنید مشکلی برای این ساکولنت زیبا بوجود نخواهد آمد. برای خرید هاورتیا پومیلا می‌توانید به این فروشگاه کاکتوس ایران مراجعه کنید.

نگهداری هاورتیا پومیلا

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری افوربیا تیروکالی
نوشتهٔ بعدی
نگهداری هاورتیا و معرفی انواع آن