نگهداری هاورتیا رینواردتی

نگهداری هاورتیا رینواردتی

معرفی کامل و جامع نگهداری هاورتیا رینورادتی

هاورتیا رینواردتی (Haworthia Reinwardtii) بومی نواحی شرقی کیپ در آفریقای جنوبی و یک ساکولنت فوق‌العاده و زیبا برای علاقه‌مندان به دنیای کاکتوس و ساکولنت محسوب می‌شود. در ایران این ساکولنت را به اشتباه به نام هاورتیا ستونی می‌شناسند. و با نوع دیگر هاورتیا به نام هاورتیا کورکتاتا Haworthia Coarctata اشتباه می‌گیرند. نگهداری هاورتیا رینواردتی و هاورتیا کورکتاتا شبیه به هم بوده و آسان است. و در خانه به راحتی می‌توان به پرورش آن‌ها پرداخت. این ساکولنت دارای یک تنه و ساقه اصلی حاوی برگ‌های گوشتی است و به نام Zebra Wart هم شناخته می‌شود که می‌تواند در فصل بهار گلدهی کند. برگ‌های گوشتی و آبدار این ساکولنت به رنگ‌های گوناگونی از قرمز تیره تا سبز روشن هستند.

هاورتیا رینواردتی
هاورتیا رینواردتی

تفاوت هاورتیا رینواردتی و هاورتیا کورکتاتا

تفاوت هاورتیا رینواردتی و هاورتیا کورکتاتا در این است که کورکتاتا کوچکتر، دارای سطحی صاف‌تر و برگ‌های گوشتی‌تر و پهن‌تر است. درحالیکه هاورتیا رینواردتی دارای برگ‌های نازک‌تر و باریک‌تری می‌باشد.

هاورتیا رینواردتی یک ساکولنت کوچک در میان دیگر گونه‌های هاورتیا محسوب می‌شود. معمولاً کم پیش می‌آید ارتفاع بوته این گیاه به بیش از ۲۰ سانتی‌متر برسد. در برخی مواقع و به ندرت ممکن است تا ۳۰ سانتی‌متر هم برسد. این به ما این امکان را می‌دهد که از گلدان‌های کوچک برای نگهداری هاورتیا رینواردتی استفاده کنیم. برخی از علاقه‌مندان این ساکولنت را در گلدان‌های فنجانی پرورش می‌دهند. برخی بر این باورند که رشد این ساکولنت سریع است. درحالیکه بسیاری از کارشناسان آن را یک گیاه کند رشد می‌دانند. برگ‌های گوشتی این ساکولنت به صورت مارپیچ رشد می‌کنند و اندازه کوچکی دارند و روی آن‌ها نقاط زگیل مانند سفیدی نمایان می‌شود. همانطور که در بالا اشاره شد، هاورتیا رینواردتی در فصل بهار گلدهی می‌کند و این گل‌ها به رنگ‌های صورتی-سفید هستند و از خود رایحه‌ای ندارند.

نور و دمای مناسب نگهداری هاورتیا رینواردتی

برای نگهداری هاورتیا رینواردتی نیاز به نور زیاد است. این ساکولنت نور کامل و روشن خورشید را ترجیح می‌دهد. اگر از رینواردتی در محیط داخلی مراقبت می‌کنید، باید آن را در نزدیکی پنجره‌های غربی یا جنوبی منزل خود قرار دهید. تا بتواند نور مورد نیاز خود را فراهم کند. اگر هم در خانه نمی‌توانید به صورت طبیعی نور مورد نیاز گیاه را فراهم کنید، باید از لامپ‌های مخصوص رشد گیاه استفاده کنید. در صورت قرار دادن گیاه در تابش مستقیم آفتاب در تابستان ممکن است گیاه دچار آفتاب سوختگی شده و برگ‌های خود را از دست دهد. از اینکه هاورتیا رینواردتی خود را در محیطی گرم در فصول بهار تا پاییز نگهداری می‌کنید اطمینان حاصل کنید.

در فصل زمستان هم این گیاه می‌تواند تا حدودی سرما را تحمل کند ولی در دماهای خیلی سرد که منجر به یخ‌زدگی شود از بین خواهد رفت. در مجموع دمای هوای نگهداری این گیاه نباید به زیر دمای ۴ درجه سانتی‌گراد کاهش پیدا کند.

آبیاری و تغذیه هاورتیا رینواردتی

همانطور که می‌دانید اکثر ساکولنت‌ها نیاز به آبیاری زیاد ندارند و هاورتیا رینواردتی هم از این قاعده مستثنی نیست. برای نگهداری هاورتیا رینواردتی می‌توانید به صورت ماهیانه یکبار گیاه خود را آبیاری کنید. قبل از هر آبیاری اجازه دهید خاک گیاه به طور کامل خشک شود، سپس آبیاری مجدد را انجام دهید. آبیاری کم نسبت به آبیاری بیش از حد باعث کاهش خطرات ابتلای گیاه به بیماری خواهد شد. اگر گیاه شما بیش از حد آبیاری شود یا دارای زه‌کشی مناسبی نباشد، طبیعتاً دچار بیماری و پوسیدگی خواهد شد. در فصول سرد و در زمستان آبیاری گیاه را کاهش دهید و می‌توانید فقط برای جلوگیری از خشکی مفرط خاک آن را آبیاری کنید.

تغذیه هاورتیا رینواردتی ضروری نیست. در هر صورت اگر می‌خواهید گیاه خود را کوددهی کنید، فقط از کودهای مایع محلول در آب در فصل بهار به صورت سالیانه یکبار استفاده کنید.

هاورتیا رینواردتی
هاورتیا رینواردتی

خاک و تعویض گلدان هاورتیا رینواردتی

بهترین خاک برای نگهداری هاورتیا رینواردتی مخلوط خاک با زه‌کشی بسیار بالا و مناسب است که ریسک پوسیدگی گیاه را کاهش می‌دهد. برای این ساکولنت، استفاده از مخلوط پیت‌ماس و خاک مغذی به همراه ماسه توصیه می‌شود. اگر گلدان گیاه شما دارای سوراخ‌های زه‌کش مناسب نیست، یک لایه از سنگ درشت‌تر در زیر مخلوط خاک برای جلوگیری از باقی ماندن رطوبت در خاک استفاده کنید.

همانطور که گفته شد، این ساکولنت کند رشد است و نیاز چندانی به تعویض گلدان پیدا نخواهد کرد. مگر اینکه گلدان اولیه آن خیلی کوچکتر باشد. فقط در مواقع که هاورتیا شما پاجوش تولید کرده باشد و برای جدا کردن آن‌ها ممکن است به تعویض گلدان نیاز پیدا شود. گلدان انتخابی شما برای جایگرین کردن با گلدان قبلی باید کمی بزرگ‌تر باشد و از خاک مشابه برای آن استفاده شود. بعد از تعویض گلدان باید تا یک هفته یا ده روز از آبیاری گیاه خودداری کرد تا هاورتیا رینواردتی به مکان جدید خود عادت کند.

 

تکثیر هاورتیا رینواردتی

بهترین راه برای تکثیر هاورتیا رینواردتی استفاده از پاجوش‌های گیاه است. هنگامی که نگهداری هاورتیا رینواردتی به درستی و در شرایط مناسب انجام شود، این گیاه پاجوش‌هایی در نزدیکی گیاه مادر تولید خواهد کرد. باید آن‌ها را با استفاده از یک جسم تیز و ضدعفونی شده از گیاه مادر جدا کرد. و چند روزی اجازه داد تا محل جداسازی آنها خشک شود. هرکدام از این پاجوش‌ها را می‌توان در گلدان جداگانه‌ای پرورش داد.

بیماری‌ها و آفات هاورتیا رینواردتی

بیماری‌ها و آفات به ندرت به هاورتیا رینواردتی هجوم می‌آورند. در هر صورت، چند علامت هستند که نشان دهنده آبیاری بیش از حد یا نور هستند. اگر برگ‌های گیاه شروع به تغییر رنگ به بنفش یا قرمز کردند، به معنی تابش بیش از حد نور خورشید است. گیاه را باید به مکانی با نور کمتر و غیرمستقیم انتقال دهید. بعد از چند روز دوباره برگ‌ها رنگ ابتدایی خود را پیدا خواهند کرد. البته هاورتیا رینواردتی دارای انواع با برگ قرمز نیز است.

وجود نقاط سیاه و چروکیده شدن برگ‌ها نشان دهنده آبیاری بیش از حد گیاه است. آبیاری را کاهش دهید تا این موارد به تدریج برطرف شوند. اگر این دو نشانه ادامه پیدا کرد، برگ‌های بیمار را جدا کنید یا از پاجوش‌ها برای تکثیر و نگهداری هاورتیا رینواردتی جدید خود استفاده کنید.

نگهداری ساکولنت, نگهداری هاورتیا, نگهداری هاورتیا رینواردتی

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری کاکتوس کریسمس
نوشتهٔ بعدی
نگهداری افوربیا آناناسی