نگهداری افوربیا آناناسی

نگهداری افوربیا آناناسی

معرفی گیاه افوربیا آناناسی

افوربیا آناناسی یا افوربیا باپلیریفولیا (Euphorbia Bupleurifolia) یک گیاه کند رشد است. این ساکولنت به خاک با زه‌کشی مناسب و میزان مناسب نور خورشید برای رشد نیاز دارد. برعکس سایر گیاهان هم‌خانواده خود نیاز به آبیاری چندانی ندارد. آبیاری هفتگی در تابستان هنگام خشکی خاک برای آن کافی است. نگهداری افوربیا آناناسی بسیار آسان است و گیاهی است و در شرایط مناسب می‌توان در منزل هم از آن مراقبت کرد. در زمستان این گیاه وارد دوره رکود و استراحت خود می‌شود و در سایر فصول به رشد خود ادامه می‌دهد.

در این مطلب با نکات زیر آشنا خواهید شد:

نور و دمای مناسب افوربیا آناناسی

آبیاری افوربیا آناناسی

خاک مناسب افوربیا آناناسی

روشهای تکثیر افوربیا آناناسی

مشکلات نگهداری افوربیا آناناسی

افوربیا آناناسی
افوربیا آناناسی

نور و دمای مناسب نگهداری افوربیا آناناسی

برای نگهداری افوربیا آناناسی نیاز به محیطی روشن و با نور مناسب و کامل خورشید است. نور مناسب خورشید در سلامت و ایجاد برگ برای این گیاه ضروری است. در صورت کمبود نور این گیاه دارای برگ بروی ساقه‌های غده مانند خود نخواهد شد و برگ‌ها را از دست می‌دهد. برای مراقبت از این گیاه در منزل باید روشن‌ترین و نورگیرترین نقطه را برای آن انتخاب کنید. معمولاً پنجره جنوبی در خانه بهترین مکان برای نگهداری این گیاه است.

با شروع فصل بهار و با گرم شدن هوا، می‌توان افوربیا را به محیط خارج از خانه انتقال داد تا بتواند نور بیشتری دریافت کند. ولی اینکار باید بتدریج انجام شده تا از بروز استرس به آن جلوگیری شود. باید در مقابل نور شدید خورشید در تابستان از گیاه محافظت کرد. از تابش مستقیم نور خورشید به آن جلوگیری کرد.

این گیاه در هوای گرم با گردش هوای مناسب بهترین رشد را خواهد داشت. بهترین دما برای نگهداری افوربیا آناناسی دمایی بین ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد است. اگر گردش هوا مناسب باشد این ساکولنت تا دمای ۴۰ درجه را هم می‌تواند تحمل کند.

 

آبیاری و تغذیه مناسب افوربیا آناناسی

همانطور که قبلاً هم اشاره شد، فصل رشد افوربیا آناناسی بهار و تابستان است و این گیاه در کل نیازی به آبیاری چندانی ندارد. در این فصول باید در بین دو آبیاری اجازه داد خاک گیاه به طور کامل خشک شود، سپس آن را آبیاری نمود. هرگز اجازه ندهید خاک گیاه برای مدت طولانی خیس بماند. زیرا خیس ماندن خاک منجر به بروز بیماری‌های پوسیدگی خواهد شد. در فصول سرد و در زمستان که این ساکولنت وارد دوره رکود و استراحت خود می‌شود، نیازی به آبیاری چندانی ندارد و فقط هنگامی باید آن را آبیاری کرد که از خشکی مفرط خاک جلوگیری نمود. افوربیا آناناسی در مقابل خشکی بیش از حد هم مقاوم نیست. بهتر است هنگام آبیاری، آبیاری عمیق انجام دهید. ولی باید از خیس ماندن زیاد خاک جلوگیری نمود. رطوبت نسبی محیط نیز برای این گیاه مناسب است و رطوبت معمول خانه برای آن کافی است.

برای تغذیه افوربیا آناناسی نیز در فصول رشد می‌توانید از کودهای NPK 15-15-15 با نصف میزان توصیه شده روی بسته بندی کود هر ماه یکبار آن را آبیاری کرد. هنگام سرد شدن هوا و در فصول پاییز و زمستان نیازی به تغذیه و کوددهی گیاه نیست.

افوربیا آناناسی
افوربیا آناناسی

 

خاک و گلدان مناسب افوربیا آناناسی

بهترین خاک برای نگهداری افوربیا آناناسی، خاکی با زه‌کشی مناسب است که هنگام آبیاری، آب به سرعت از آن عبور کرده و برای مدت طولانی خیس نماند. می‌توانید از مخلوط خاک مناسب کاکتوس و ساکولنت با میزان بیشتری از سنگ ریزه یا پرلیت استفاده نمایید. همچنین برای سلامت سیستم ریشه‌ای گیاه بهترین جنس گلدان برای این ساکولنت، گلدان‌های سفالی است. گلدان سفالی از خیس ماندن بیش از حد خاک جلوگیری کرده و گردش هوای بهتری هم برای ریشه‌ها فراهم خواهد شد.

تکثیر افوربیا آناناسی

تکثیر این گیاه از دو روش کاشت بذر و استفاده از قلمه ممکن است. برای گرفتن بذر از افوربیا آناناسی نیاز به داشتن گیاه نر و ماده است و این ساکولنت به تنهایی بذر تولید نمی‌کند. استفاده از کاشت بذر برای تکثیر و پرورش، بسیار مشکل است و توصیه نمی‌شود. در مقابل استفاده از قلمه برای تکثیر این ساکولنت آسان‌تر است و می‌توان از جوانه‌های پرتعدادی که افوربیا آناناسی تولید می‌کند برای این کار استفاده کرد. از اواسط بهار تا اواسط تابستان می‌توان با استفاده از یک جسم تیز گیاهان جوان را از گیاه مادر جدا نمود و اجازه داد تا محل زخم آنها برای چند روزی خشک شود. سپس هریک را به طور جداگانه داخل گلدانی کاشت. استفاده از پودر هورمون ریشه‌زایی برای این روش توصیه می‌شود.

بیماری‌ها و آفات افوربیا آناناسی

در نگهداری افوربیا آناناسی در منزل معمولاً با بیماری یا آفات خاصی مواجه نخواهیم شد. ولی بیماری که ممکن است در صورت خیس ماندن زیاد خاک و آبیاری بیش از حد برای آن بوجود بیاید، بیماری پوسیدگی است. همانطور که قبلاً هم گفته شد، بهترین روش برای جلوگیری از بروز این بیماری برای گیاه، خیس نماندن بیش از حد خاک گیاه است. از جمله آفاتی که ممکن است با آن مواجه شویم شپشک آردآلود است که در صورت مشاهده باید به صورت فیزیکی آن‌ها را از گیاه جدا نمود.

شما می‌توانید برای خرید ساکولنت افوربیا آناناسی به فروشگاه کاکتوس ایران مراجعه کنید. همچنین می‌توانید مشکلات و نظرات خود را در قسمت دیدگاه با دیگران به اشتراک بگذارید.

نگهداری افوربیا آناناسی, نگهداری کاکتوس آناناسی

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری هاورتیا رینواردتی
نوشتهٔ بعدی
نگهداری اچینو کاکتوس گروزونی