نجات کاکتوس پوسیده

نجات کاکتوس پوسیده

چگونه کاکتوس پوسیده خود را نجات دهیم؟ راه‌های نجات کاکتوس پوسیده

اگر مشکل کاکتوس شما شدید نباشد، نجات کاکتوس پوسیده شما ممکن است. باید به سرعت با دیدن نشانه‌های پوسیدگی وارد عمل شوید. این را نیز به خاطر داشته باشید که مشکلات جدی به راحتی می‌تواند منجر به نابودی کاکتوس شود. شرایط نگهداری نامناسب یکی از مواردی است که باعث از بین رفتن گیاه شما شود. در حالی که به نظر می‌رسد کاکتوس‌ها نیاز به مراقبت اندکی دارند تا زنده بمانند. ولی برخی از موارد است که برای زنده ماندن کاکتوس مهم هستند. پوسیدگی یکی از مشکلات مشترک و معمول در بسیاری از کاکتوس‌هاست. پوسیدگی می‌تواند در نقاط مختلف گیاه ظاهر شود.

این مهم نیست که کدام نقطه از کاکتوس شما دچار پوسیدگی شده است. همانطور که گفته شد اگر آسیب دیدگی شدید نباشد، می‌توان گیاه را نجات داد. ولی همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. اگر مواردی مانند آبیاری مناسب و عدم آبیاری بیش از حد، تعویض گلدان کاکتوس هنگامی که خاک آن خشک باشد و خلاصی از شر قسمت‌های پوسیده کاکتوس به درستی رعایت شود، می‌توان از پوسیدگی کاکتوس جلوگیری کرد. در این مطلب می‌خواهیم درباره نشانه‌ها و علامت‌های پوسیدگی کاکتوس و برخی از موارد برای نجات کاکتوس پوسیده مواردی را بیان کنیم.

چرا قسمت بالای کاکتوس من قهوه ای شده است؟

اگر مشاهده کردید که کاکتوس شما شروع به تغییر رنگ به قهوه‌ای و نرمی در قسمت بالا شده است، این می‌تواند از نشانه‌های پوسیدگی و حتی پوسیدگی ریشه باشد. باید به سرعت اقدامات لازم را جهت جلوگیری از گسترش آن انجام دهید. تا شاید امکان نجات کاکتوس پوسیده خود را داشته باشید. اگر به سرعت وارد عمل نشوید، پوسیدگی کل ساقه را فرا گرفته و در نهایت گیاه شما از بین خواهد رفت. اگر از شر قسمت پوسیده و نرم شده خلاص نشوید کل گیاه شما آلوده خواهد شد. در صورت مشاهده قسمت نرم شده و پوسیده را با استفاده از ابزاری تمیز و تیز از گیاه خود جدا کنید.

پوسیدگی کاکتوس
پوسیدگی کاکتوس

چرا کاکتوس من از قسمت بالا و رو به پایین پوسیده می‌شود؟

چند نکته وجود دارد که کاکتوس شما متمایل به قسمت پایین دچار پوسیدگی می‌شود. بیماری‌ها، قارچ‌ها یا بروز آب از روزنه‌های موجود بر روی ساقه باعث این مدل از پوسیدگی خواهد شد. اگر گیاه شما به هر دلیلی دچار آسیب دیدگی شده است، ممکن است بیماری‌های قارچی و ویروس وارد گیاه شما شوند. آب ممکن است وارد گیاه شود و پوسیدگی را بوجود آورد. در برخی از موراد این نوع از پوسیدگی می‌تواند به دلیل آفات و موجوداتی باشد که از گیاه شما تغذیه می‌کنند. آفات مکنده سوراخ‌هایی روی بدنه ایجاد می‌کنند که ممکن است با چشم قابل مشاهده نباشند. بنابراین آب به راحتی از آن‌ها به ساقه نفوذ پیدا کرده و پوسیدگی را بوجود خواهد آورد. این نکته حائز اهمیت است که به سرعت وارد عمل شوید و نجات کاکتوس پوسیده خود را امکان‌پذیر کنید. مانند قبل می‌توانید قسمت پوسیده را از گیاه خود جدا کنید.

چگونه نجات کاکتوس پوسیده خود را ممکن کنیم؟

هنگامی که کاکتوس شما شروع به پوسیدگی می‌کند، یک راه بیشتر برای نجات کاکتوس پوسیده وجود نخواهد داشت. باید از شر قسمت نرم شده و پوسیده گیاه خود خلاص شوید. تا به سایر نقاط گیاه شما گسترش پیدا نکند. اگر در از بین بردن قسمت پوسیده گیاه ناموفق باشید، پوسیدگی گسترش پیدا کرده و زمانی برای نجات کاکتوس نیست.

نجات کاکتوسی که دچار پوسیدگی ساقه شده است

هنگامی که پوسیدگی در قسمت بالای ساقه یا وسط آن پدیدار می‌شود، تمام کاری که باید انجام دهید، بریدن و خلاص شدن از شر قسمت آسیب دیده با استفاده از یک وسیله تیز و تمیز است. اگر این کار را انجام دادید، دقت داشته باشید که آثاری از پوسیدگی روی گیاه شما باقی نماند. باقی ماندن حتی ذره‌ای از بیماری، منجر به گسترش و ادامه آن خواهد شد. هنگامی که برش را انجام می‌دهید، دقت داشته باشید تا محل زخم را با استفاده از پودر ذغال اکتیو ضدعفونی کنید. بعد از برش و بسته شدن محل زخم کاکتوس، ساقه‌ها و جوانه‌های جدیدی از کنار آن خواهند رویید.

پوسیدگی کاکتوس
پوسیدگی کاکتوس
نجات کاکتوسی که دچار پوسیدگی ریشه شده است

دریافتن موضوع پوسیدگی ریشه کاکتوس بسیار مشکل است. زیرا این قسمت در زیر خاک قرار گرفته است. در واقع هنگامی که گیاه شما نشانه‌هایی از پوسیدگی را نمایان کند، شما باید به سرعت و با دقت اقدام به تعویض گلدان آن نمایید تا شانس نجات کاکتوس پوسیده خود را بالا ببرید. این را به خاطر داشته باشید که این در صورتی امکان‌پذیر است که هنوز قسمت ساقه گیاه سالم و سبز باشد. اگر ساقه زرد یا نرم شده است، زمان شما به پایان رسیده است، و کاری از دست شما بر نخواهد آمد. گیاه شما از بین خواهد رفت.

اگر قسمت بالای ساقه گیاه شما سالم است، از یک وسیله تیز برای بریدن قسمت سالم استفاده نمایید. مطمئن شوید که قسمت بریده شده گیاه شما سالم باشد. قسمت انتهایی ساقه که پوسیده است را دور بریزید. قسمت ساقه بریده شده را بعد از گذشت یک هفته و خشک شدن قسمت بریدگی در خاکی مناسب بکارید. البته این بیشتر برای کاکتوس‌های استوانه‌ای شکل امکان‌پذیر است.

 

 

در بیشتر مواردی که پوسیدگی از ریشه شروع شده و با ساقه گیاه می‌رسد، شانسی برای نجات کاکتوس پوسیده شما وجود نخواهد داشت. بعد از کاشت ساقه در گلدانی جدید از خاکی خشک استفاده کنید. اگر می‌خواهید گیاه را در همان گلدان قبلی بکارید، باید گلدان را کاملاً خالی و تمیز کنید. و از خاکی خشک و ضدعفونی شده استفاده نمایید. از این که بلافاصله آبیاری را انجام دهید، اجتناب کنید. چند هفته‌ای به کاکتوس خود فرصت دهید تا در خاکی خشک بماند تا ریشه‌هایش بوجود آیند. بعد از این مدت آبیاری را بتدریج انجام دهید.

زیر نظر داشتن آبیاری کاکتوس

اگرچه کاکتوس‌ها در مقابل کم آبی تاحدی مقاوم هستند. ولی این گیاهان برای شادابی و رشد مناسب به آبیاری مناسب نیاز دارند. آبیاری بیش از حد ولی یکی از مواردی است که نقشی مهم در پوسیدگی کاکتوس خواهد داشت. در واقع، هنگامی که درباره نگهداری صحیح کاکتوس صحبت می‌کنیم، بهتر است که گیاه کم آب باشد تا آبیاری بیش از حد انجام شود. بنابراین، اگر آبیاری بیش از حد انجام می‌دهید، باعث پوسیدگی گیاه خود خواهید شد. اکثر موارد پوسیدگی که به دلیل آبیاری بیش از حد رخ می‌دهد از قسمت پایینی گیاه نمایان خواهد شد. و راه نجات کاکتوس پوسیده ما بسیار مشکل می‌شود.

انتخاب گلدان مناسب کاکتوس یکی از مواردی است که باید به آن توجه کنید. انتخاب سایز مناسب کاکتوس و دارا بودن سوراخ‌های مناسب زه‌کشی از عوامل مهم در سلامت گیاه شما هستند. خاک کاکتوس نیز باید دارای زه‌کشی مناسبی باید و آب را به راحتی از خود عبور دهد. اگر از گیاه خود در خارج از خانه مراقبت می‌کنید، بهتر است آن را مستقیماً در خاک بکارید تا گلدان. این کار به کنترل جمع شدن آب در اطراف ریشه گیاه کمک خواهد کرد.

نکته پایانی

اکنون متوجه شدید که از چه راهی می‌توانید نجات کاکتوس پوسیده خود را انجام دهید. باز هم تاکید می‌شود، اگر گیاه شما دچار پوسیدگی شود، امکان نجات آن بسیار مشکل خواهد بود. این را هم در ذهن داشته باشید که گیاه بیمار شما به سرعت از بین خواهد رفت. این بیماری در انواع کاکتوس رایج است و کنترل شرایط محیطی و نگهداری گیاه نقشی اساسی در سلامتی گیاهان شما خواهد داشت. در آخر می‌توانید نظرات و سوالات خود را در قسمت پایین همین نوشته مطرح کنید. و این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

درمان پوسیدگی کاکتوس, نجات کاکتوس پوسیده

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری گیاه خورشیدی (کلویا)
نوشتهٔ بعدی
نگهداری کاکتوس در زمستان