نگهداری کاکتوس در زمستان

نگهداری کاکتوس در زمستان

راهنمای کامل چگونگی نگهداری کاکتوس در زمستان

مسئله‌ای نیست که کاکتوس خود را در فصل زمستان در داخل خانه نگهداری می‌کنید یا خارج از آن. این مهم است که از مشکلات احتمالی برای گیاه خود جلوگیری کنید و بتوانید از کاکتوس خود محافظت نمایید. نه فقط در زمستان بلکه جهت آماده سازی گیاه از ماه‌های قبل از فرا رسیدن فصل سرما. کاکتوس‌‌ها امروزه به گیاهانی مورد توجه و محبوب در میان علاقه‌مندان به گل و گیاه تبدیل شده‌اند. ولی هنگامی که انواع مختلف کاکتوس‌های بومی مناطق صحرایی را به محیط خانگی یا زمستان سرد انتقال می‌دهید، سلامت آن‌ها به خطر خواهد افتاد. خوشبختانه راه‌های زیادی برای نگهداری کاکتوس در زمستان هست که در این مطلب به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. حتی وقتی شما در خارج از خانه گیاه خود را نگهداری کنید.

در این مطلب به مواردی نظیر چگونگی نگهداری کاکتوس در زمستان در خارج و داخل خانه اشاره می‌کنیم. برای نگهداری کاکتوس در خانه، مواردی همچون، دمای مناسب، آبیاری به اندازه یکبار در ماه و تامین نیازهای نوری گیاه ضروری است. و برای گیاهانی که در خارج از خانه نگهداری می‌شوند، آبیاری کمتر، پوشاندن گلدان و گیاه و محافظت از آن در برابر سرما بسیار ضروری است.

آماده سازی کاکتوس قبل از فرا رسیدن فصل زمستان

اولین نکته در نگهداری کاکتوس در زمستان این است که به خوبی گیاه خود را قبل از فرا رسیدن زمستان آماده کنید. کاکتوس شما باید قبل از فرا رسیدن زمستان سلامتی کامل را داشته باشد.

روش‌های آماده‌سازی کاکتوس قبل از فرا رسیدن زمستان:

کاشتن کاکتوس در خاکی غنی، ماسه‌ای و با زه‌کشی بالا که بتواند آب را به سرعت از خود عبور دهد. شما می‌توانید از خاک‌های مخصوص کاکتوس و ساکولنت به علاوه میزان یک سوم ماسه استفاده کنید. مطمئن شوید که خاک کاکتوس شما بعد از هر آبیاری به سرعت خشک خواهد شد.

چند ماه قبل از فرا رسیدن زمستان کاکتوس خود را کوددهی کنید. کودهای NPK 10-10-10 قبل از فرا رسیدن زمستان مناسب هستند.

اما چگونگی نگهداری کاکتوس در زمستان

نگهداری کاکتوس در زمستان در خانه بسیار راحت‌تر از نگهداری آن در خارج از خانه است. این به این دلیل است که دمای داخل خانه به راحتی قابل تنظیم است. و در جایی که کمبود نور محیط است، می‌توانید از نور مصنوعی نیز استفاده کنید.

موارد زیر در نگهداری کاکتوس در خانه در فصول سرد به شما کمک خواهد کرد.

برف و کاکتوس
برف و کاکتوس
آبیاری

میزان آبی که به گیاه خود می‌دهید، بسته به نوع کاکتوس دارد. هر کاکتوس نیازهای آبیاری مختص به خود را خواهد داشت. ولی به طور عمومی می‌توانید یکبار در ماه کاکتوس خود را آبیاری کنید. برای کاکتوس‌هایی که داخل خانه نگهداری می‌شوند، آبیاری موردی مهم محسوب خواهد شد. از آبیاری بیش از حد کاکتوس خودداری کنید. کاکتوس‌ها رطوبت را دوست ندارند. آبیاری بیش از حد می‌تواند منجر به پوسیدگی گیاه شود. مطمئن شوید که خاک گیاه شما بعد از آبیاری به سرعت خشک شود. آبیاری بیش از حد و زه‌کشی نامناسب منجر به مرگ کاکتوس می‌شود. از خاکی با پایه ماسه استفاده کنید تا بتوانید سطح زه‌کشی را بالا ببرید. نکته آخر هم این است که درباره میزان مورد نیاز آبیاری گیاه خود اطلاعات لازم را به دست آورید. به طور مثال گیاهانی مانند لیتوپس در طول سال به دو تا سه بار آبیاری نیاز خواهند داشت.

کنترل دما

دمای معمول خانه برای مراقبت کاکتوس در زمستان بسیار مناسب است. در هر مکانی که از کاکتوس خود مراقبت می‌کنید دمایی بین  ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتی‌گراد یک دمای ایده‌آل برای نگهداری بیشتر انواع کاکتوس است. نگهداری گیاه در نزدیکی پنجره یا درب‌های شیشه‌ای در خانه به طور معمول انجام می‌شود. بنابراین باید دقت داشته باشید تا دمای محیط گیاه شما خیلی سرد نشود.

دقت کنید تغییرات یکباره دما می‌تواند روی سلامت گیاه شما در زمستان تاثیرگذار باشد. مورد دیگری که باید مورد توجه قرار گرفته شود، این است که باید از درگیر شدن کاکتوس با سرمای شدید جلوگیری کرد. کاکتوس‌ها با فرا رسیدن فصول سرما وارد دوره رکود و استراحت خود می‌شوند. این موضوع زمانی اتفاق خواهد افتاد که دما به پایین‌تر از ۱۲ درجه سانتی‌گراد برسد. اگر پنجره نزدیک گیاه خود را باز و بسته می‌کنید بهتر است مکان نگهداری گیاه خود را تغییر دهید.

نور مناسب

در طول زمستان، نور خورشید کم‌تر تابیده خواهد شد. و زاویه تابش آن تغییر می‌کند. کاکتوس هم با کم شدن دما و نور وارد دوره استراحت و رکود خود خواهد شد. میزان نور مورد نیاز هر کاکتوس متفاوت است. برخی از کاکتوس‌ها فقط به نور حداقل ۴ ساعت در طول روز نیاز خواهند داشت. این در حالی است که برخی دیگر به حداقل ۶ تا ۸ ساعت نور نیاز دارند. برای نگهداری کاکتوس در زمستان و در خانه باید مکانی را انتخاب کنید که بیشترین نور به گیاه شما برسد.

اگر در تامین نور به صورت طبیعی برای کاکتوس خود مشکل دارید، باید بتوانید به صورت مصنوعی نور را تامین نمایید. لامپ‌های رشد گل و گیاه می‌توانند برای کاکتوس‌ها مفید باشند. نور بیش از حد هم می‌تواند به کاکتوس صدمه وارد نماید. نور مستقیم خورشید می‌تواند باعث سوختگی کاکتوس شود. برای دانستن میزان نور مناسب کاکتوس باید به نحوه نگهداری آن کاکتوس مراجعه کنید.

چگونگی نگهداری کاکتوس در زمستان در محیط خارج از خانه

هنگامی که درباره نگهداری کاکتوس در زمستان در محیط خارج از خانه صحبت می‌کنیم، ذکر این نکته ضروریست که بسیاری از موارد را باید لحاظ کنیم. بسته به نوع کاکتوس شما، برخی می‌توانند تا حدی سرما را تحمل کنند. و این در حالی است که برخی دیگر در دمای سرد هوا از بین خواهند رفت. در مجموع، آبیاری کاکتوسی که خارج از محیط خانه نگهداری می‌شود، باید کمتر از میزانی باشد که در فصول گرم انجام می‌ود. و باید مراقبت‌های لازم در فصول سرد در مقابل بادهای سرد و یخ زدگی از کاکتوس انجام شود.

برف و کاکتوس
برف و کاکتوس
آبیاری کاکتوس در خارج از محیط خانه

در حالی که در قسمت قبل گفتیم که به طور عمومی کاکتوس در زمستان نیازمند آبیاری یکبار در ماه است. در نگهداری از کاکتوس در زمستان و خارج از منزل نیازی به آبیاری گیاه نیست. به این دلیل که در طول زمستان، باران یا آب شدن برف می‌تواند رطوبت مورد نیاز گیاه را تامین نماید. و دلیل دیگر اینکه اگر گیاه را در فصول سرد آبیاری کنید، می‌تواند منجر به یخ زدگی و از بین رفتن آن شود.

جلوگیری از در معرض آب روان قرار گرفتن کاکتوس مورد دیگری است که در نگهداری کاکتوس در خارج از خانه باید به آن توجه کرد. آب بیش از حد می‌تواند منجر به از بین رفتن گیاه شود. اگر کاکتوس شما در گلدان کاشته شده است، می‌توانید از این امر جلوگیری کنید. بهترین مکان برای قرار دادن کاکتوس کاشته شده، در زمستان در داخل پاسیو است. این کار از وزش باد شدید نیز جلوگیری خواهد کرد.

محافظت از کاکتوس در مقابل عوامل مختلف

کاکتوس‌ها نیازی به مراقبت زیاد در مقابل برف اندک نخواهند داشت. ولی بادهای سرد و بارش زیاد برف باعث یخ زدگی گیاه خواهد شد. برای جلوگیری از یخ زدگی کاکتوس در خارج از خانه باید روی گیاه را با پلاستیک بپوشانید. طوری این کار باید انجام شود که اجازه دهد کاکتوس نفس بکشد. ولی در مقابل سرما نیز باید حفاظت شود. اگر شما به طور خاصی نگران عوامل آسیب زننده به کاکتوس خود هستید، می‌توانید آن را در گلخانه نگهداری کنید. در گلخانه می‌توانید دمای مطلوب‌تری هم برای گیاه خود فراهم کنید.

انتخاب کاکتوس مناسبی که بتواند سرما را تا حد بیشتری تحمل کند

در حالیکه شما به دنبال محیا کردن شرایطی برای نگهداری کاکتوس در زمستان هستید، برخی از انواع این گیاه هستند که در شرایط سرمای هوا نیز می‌توانند مقاومت بیشتری داشته باشند. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که دارای زمستانی با بارش برف زیاد یا دمای هوای بسیار سردی است. بهتر این است که از کاکتوس‌های مقاوم در برابر سرما نگهداری کنید.

اپونتیا فراگیلیس (Opuntia Fragilis)

این نوع از اپونتیا تا دماهای پایین‌تر از منفی ۳۰ درجه سانتی‌گراد را نیز می‌تواند تحمل کند. این کاکتوس دارای گل‌های زیبای زرد رنگی نیز است که در بهار و تابستان نمایان می‌شوند. این در حالی است که بیشتر انواع گیاهان یکبار در بهار گل می‌دهند، یا برخی اصلاً گلدهی نمی‌کنند. این گیاه دارای خارهای بلندی نیز است و ساقه‌های فراوانی نیز دارند. این گیاه می‌تواند به صورت گروهی رشد کند. و گزینه مناسبی برای نگهداری در خارج از منزل نیز است.

اسکوباریا ویوی پارا (Escorbaria Vivipara)

این کاکتوس کوچک و زیباست. و ارتفاعی بیش از ۱۲ سانتی‌متر نخواهد داشت. این نوع از کاکتوس تا دمایی در حدود منفی ۱۵ درجه سانتی‌گراد را نیز می‌تواند تحمل کند. این کاکتوس به خوبی در انواع محتلف آب و هوا عادت کرده و رشد می‌کند. و در نواحی مکزیک و کانادا رشد و زندگی می‌کند. هنگامی که از نگهداری کاکتوس در زمستان صحبت می‌کنیم، این یک گزینه مناسب است. به این دلیل که به خوبی در هوای سرد زندگی خواهد کرد. خارهای پرتعداد این کاکتوس کوچک تمام سطح این گیاه را پوشانیده‌اند. و در تابستان و بهار نیز گل‌های صورتی رنگی خواهد داد.

اچینوسرئوس تریگولچیداتوس (Echinocereus Triglochidiatus)

این کاکتوس به خاطر گل‌های قرمز رنگی که ساقه را می‌پوشانند معروف است. این گیاه که به Kingcup هم شناخته می‌شود، در طول بهار و تابستان گل می‌دهد. و هنگامی که از نگهداری کاکتوس در زمستان صحبت می‌کنیم، می‌توان آن را گزینه‌ای مناسب عنوان کرد. این گیاه تا دمای منفی ۲۳ درجه سانتی‌گراد را نیز می‌تواند تحمل کند.

اپونتیا هیومیفوسا (Opuntia Humifusa)

سلول‌های این کاکتوس دارای سیستم ضد یخ‌زدگی شیمیایی است که می‌تواند در دمای هوای سرد زنده بماند. اپونتیا هیومیفوسا شبیه به یک بوته رشد می‌کند. در طول بهار و تابستان، این گیاه گل‌های زرد رنگی از خود تولید می‌کند. در زمستان نیز می‌تواند دماهای منفی را نیز تحمل کند.

سیلندروپونتیا (Cylindropuntia)

این کاکتوس بومی نواحی از کشور مکزیک است و می‌تواند تا دماهای پایین‌تر از منفی ۳۰ درجه سانتی‌گراد را نیز تحمل کند. این گیاه به سمت بالا رشد می‌کند. و به طور کلی می‌تواند تا ارتفاع سه متر هم برسد. خارهای بسیار زیاد این کاکتوس بدنه گیاه را پوشانده‌اند. به طوری که ساقه سبز آن در زیر آن‌ها پنهان می‌ماند. این کاکتوس همپنین باید دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار بگیرد. یکی از انواع گیاهانی سمی برای حیوانات خانگی محسوب می‌شود. این گیاه در اواخر بهار و اوایل تابستان گلدهی می‌کند. گل‌های فنجان مانند آن دارای رنگ‌های مختلفی می‌باشند. این گل‌ها معمولاً زرد، و رنگ‌هایی از سبز روشن تا نارنجی و قرمز خواهند داشت.

ارئوسرئوس سلسیانوس (Oreocereus Celsianus)

این کاکتوس که به الدمن نیز معروف است دارای ساقه‌ای پوشیده از خارهای مو مانند و سفید است. الدمن می‌تواند برای مدت کوتاهی دمای نزدیک به یخ‌زدگی را تحمل کند. موهای روی ساقه این گیاه آن را در برابر وزش بادهای سرد محافظت می‌کند. هنگام صحبت از نگهداری کاکتوس در زمستان می‌توان از این کاکتوس نیز نام برد.

مراقبت از کاکتوس در زمستان

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نجات کاکتوس پوسیده
نوشتهٔ بعدی
زرد شدن برگ دیفن باخیا