بهترین گیاهان برای تصفیه هوای خانه

بهترین گیاهان برای تصفیه هوای خانه

معرفی جامع بهترین گیاهان برای تصفیه هوای خانه

گیاهان تصفیه کننده هوا برای محیط زندگی ما بسیار مفید هستند. اگر تا به حال به این فکر افتاده‌اید که آلودگی محیط خانه یا محیط کار شما زیاد است، حل این مسئله ساده است. چگونگی استفاده از بهترین گیاهان برای تصفیه هوای خانه در این نوشته توسط کاکتوس ایران ارائه شده است. گیاهان معمول که آلودگی‌های محیط را می‌کاهند یا از بین می‌برند می‌توانند محیط منازل یا محل کار شما را زیبا و پاکیزه کنند. چه کسی می‌تواند برای درست کردن چنین محیط سالم و زیبایی از این گیاهان استفاده نکند؟! اخیراً ناسا مطالبی را درباره ۱۰ تا از بهترین گیاهان برای تصفیه هوا به صورت آنلاین منتشر کرده است. برخی مواردی که در این نوشته مورد بررسی قرار می‌گیرند عبارتند از:

بهترین گیاهان برای تصفیه هوای خانه

گیاهان خانگی که به تمیزی هوا و از بین بردن سموم کمک می‌کنند

گیاهانی که به کیفیت هوا کمک می‌کنند

مطالعه ناسا درباره گیاهانی که به تمیزی هوا کمک می‌کنند

آزمون و خطا چیست؟

این درست است، تحقیقات درباره تاثیر ۱۲ گیاه معمول خانگی که به کیفیت هوا کمک می‌کنند انجام شده است. خطا چیست؟ ناسا هیچگاه این ۱۲ گیاه را بهترین گزینه‌ها برای تصفیه هوا معرفی نکرده است. آن‌ها فقط در این مورد تحقیق کرده و مطالبی منتشر کرده‌اند که نتیجه تحقیقات روی این گیاهان اطلاعات شگفت انگیزی درباره پیچیدگی گیاهانی که به پاکیزگی هوا کمک می‌کنند به ما می‌دهد. گیاهانی که در منزل یا محیط‌های کار خود دارید فقط برای موارد دکوری نیستند. ولی دانشمندان ناسا به مواردی دست پیدا کرده‌اند که برخی گیاهان قابلیت از بین بردن گازهای مضر موجود در هوا و پاکیزه کردن هوا را دارند.

چرا ناسا تحقیقات درباره هوای پاکیزه را انجام داده است؟

بیماری سندروم sbs از سال ۱۹۷۰ پدیدار شد. به دلیل کمبود مواد نفتی، مهندسین ساختمان برای کاهش هزینه‌های گرمایش و سرمایش بیشترین کار را برای استفاده حداکثری مناسب از انرژی و کاهش هزینه‌های آن بکار گرفتند. این کار باعث کم شدن هوای تازه شده است. درحالیکه این کارها انجام شد، در نتیجه بیماری‌ها و مشکلات آلرژی‌زا بین انسان‌هایی که در این ساختمان‌های مدرن زندگی کردند بیشتر شد.

اولین یافته‌ها درباره علائم سندروم SBS موارد زیر بودند

اختلالات تنفسی

مشکلات سینوسی

خارش چشم

تحریک و خارش پوست

خواب آلودگی

سردرد

بعد از گذشت سی سال، تحقیقات درباره این بیماری گسترده‌تر شد و علائم آن نیز بیشتر برای دانشمندان مشخص گردید. در حال حاضر دانشمندان به این یافته رسیدند که مواردی از قبیل بیماری‌های عصبی و احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد. امروزه به این نتیجه رسیده‌اند که فاکتورهای زیادی منجر به این مسئله می‌شوند.

ناسا به پیشگیری از سندروم sbs نزدیک می‌شود

هنگامی که درباره کیفیت پایین هوا صحبت می‌کنند، به این باور رسیده‌اند که تاثیر مستقیمی در بروز سندروم SBS دارد. در نتیجه، یک تیم از دانشمندان ناسا به همراه گروهی از ALCA به هم پیوستند تا راه حلی برای این مشکل پیدا کنند. آن‌ها بر این باور بودند که گیاهانی به بار آورند که کیفیت هوای محیط را بالا ببرند و مواد مضر مانند بنزن، تریکلوریتین و فرمال‌دی‌هاید را از هوا بکاهند.

این مطالعات برای دو سال بروی بهترین گیاهان برای تصفیه هوای خانه متمرکز شد تا کیفیت هوا را بالا ببرند. این گیاهان به تناسب محیط‌های منازل و محیط‌های کار نیز انتخاب شده‌اند تا بتوان از آن‌ها در محیط‌های با نور کم نگهداری کرد. نکته بعدی که در این مطالعات در نظر گرفته شده این است که این گیاهان بتوانند گردش هوا کنند و فیلتری برای کربن موجود در هوا باشند. این گیاهان همچنین آلودگی‌های هوا مانند رادون و دود را نیز فیلتر می‌کنند.

اما ۱۲ گیاه ناسا برای پاکیزه کردن هوا کدام هستند؟

دراسینا معطر ماسانگینا
دراسینا معطر ماسانگینا

 

 

دراسینا معطر ماسانگینا (Dracena Massangeana)

ماسانگینا بومی نواحی آفریقا و گینه است که در محیط های مرطوب و جنگل‌های استوایی رشد می کند. در محیط طبیعی رشد این گیاه توسط گیاهان اطراف خود در حالت نیمه سایه رشد می‌کند. نگهداری راحت این گیاه آن را به  یک گزینه مناسب برای نگهداری در منازل و محیط‌های کار و همچنین یکی از بهترین گیاهان برای تصفیه هوای خانه تبدیل کرده است.

 

 

 

دراسینا وارنکی
دراسینا وارنکی

 

دراسینا وارنکی (Dracena Warneckii)

چیزی که این گیاه را به یک گیاه آپارتمانی محبوب تبدیل کرده است فقط زیبایی برگ‌ها و ظاهر آن نیست بلکه شکل رشد آن است که به شکل بوته رشد می‌کند. این گیاه در محیط منزل باید در جایی قرار بگیرد که نور غیر مستقیم دریافت کند.

 

 

 

 

سانسوریا تریفاسکیتا
سانسوریا تریفاسکیتا

 

سانسوریا تریفاسکیتا (Sanseveria Trifasciata)

این گیاه با توجه به نور کمی که نیاز دارد امروزه زینت بخش بسیاری از محیط‌های منازل و اداری می باشد و یکی از بهترین گیاهان برای تصفیه هوای خانه به حساب می‌آید. شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر و شناخت آن به آشنایی با سانسوریا تریفاسکیتا مراجعه نمایید.

 

 

 

 

آگلونما
آگلونما

 

آگلونما (Aglaonema)

امروزه این گیاه در انواع و گونه‌های مختلف در دسترس است و با توجه به نیازهای نوری کمی که دارد می‌تواند در محیط‌های بسته مانند سرویس‌های بهداشتی دارای پنجره و اتاق‌های کم نور هم قرار بگیرد. برای آشنایی با نحوه نگهداری این گیاه می‌توانید به مطلب نگهداری آگلونما مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

اسپاتیفیلیوم
اسپاتی فیلیوم

 

اسپاتی فیلوم (Peace Lily)

گیاه اسپاتی فیلوم یکی از بهترین گیاهان برای تصفیه هوای خانه است. برای مراقبت نیاز به نور زیادی ندارد و می‌تواند در شرایط با نور کم هم زندگی کند فقط اگر شرایط نوری آن کم باشد گلدهی نمی‌کند. این گیاه نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد. از این رو گیاهی مناسب برای نگهداری در منازل و محیط های کاری است. آبیاری این گیاه در حد متوسط به زیاد است ولی دقت کنید خاک گیاه باید رطوبت داشته باشد ولی خیس و غرق در آب نباشد.

 

 

 

 

گیاه داوودی
گیاه داوودی

 

گیاه داوودی (Chrysanthemum)

این گل که معرف اکثر گیاه دوستان است در هر خاکی رشد می‌کند. ولی بهترین خاک برای این گیاه خاکی اسیدی با زه‌کشی بالا است. پیت ماس می‌تواند به اسیدی شدن خاک کمک کند. این گیاه گل‌های بسیار زیبایی دارد که می‌تواند زیبایی خاصی را به محیط شما ببخشد.

 

 

 

 

گیاه نخل شامادورا
گیاه نخل شامادورا

 

نخل شامادورا (Parlor Palms)

گیاه نخل شامادورا در شرایط با نور روشن و غیر مستقیم بهترین رشد را دارد و نور فیلتر شده را می‌پسندد. بهترین دما برای نگهداری این گیاه ۱۸ تا ۲۳ درجه سانتی‌گراد است. این گیاه خاک مرطوب را دوست دارد ولی هرگز اجازه ندهید گیاه غرق در آب شود. دقت کنید رطوبت خاک همیشه حفظ شود.

 

 

 

 

گیاه ژربرا
گیاه ژربرا

 

گیاه ژربرا (Gerbera Aurantiaca)

این گیاه متغلق به نواحی جنوب آفریقاست و یکی از بهترین گیاهان برای تصفیه هوای خانه به حساب می‌آید. این گیاه در خاک با زه‌کشی بسیار بالا رشد می‌کند و برای گلدهی به نور کامل خورشید نیاز دارد. آبیاری آن باید در صبح انجام شود به این دلیل که برگ‌های این گیاه باید در طول روز خشک باشند تا از گزند آفتاب در امان بمانند.

 

 

 

 

دراسینا درمنسیس
دراسینا درمنسیس

 

دراسینا درمنسیس (Dracena Deremensis)

یکی از گیاهانی است که بسیار مناسب آپارتمان می‌باشد و در نور کم هم رشد کم هم رشد می‌کند. این گیاه همچنین رطوبت بالایی نیاز ندارد و مراقبت چندانی هم نمی‌خواهد. از این رو یک گیاه محبوب برای نگهداری در آپارتمان است. این گیاه از گرمای زیاد بیزار است و رنگ برگ‌های خود را در گرما از دست می‌دهد.

 

 

 

 

دراسینا مارگیناتا
دراسینا مارگیناتا

 

دراسینا مارگیناتا (Dracena Marginata)

مانند بیشتر گیاهان از خانواده دراسینا، دراسینا مارگیناتا بهترین رشد خود در محیط داخلی را در مکانی با نور روشن و غیر مستقیم خواهد داشت. اگرچه نور مناسب برای این گیاه نور کامل و غیر مستقیم است، مارگیناتا در محیط با نور کم هم رشد می‌کند ولی برگ‌های آن تیره‌تر و نازک‌تر خواهند شد. برای آبیاری آن لازم است سطح خاک خشک شده باشد و سپس آن را آبیاری کنید.

 

پاپیتال
پاپیتال

 

 

پاپیتال (English ivy)

نگهداری این گیاه اصلاً کار سختی نیست و از این رو یک گیاه مناسب برای نگهداری در محیط‌های آپارتمانی است. گیاه پاپیتال جز بهترین گیاهان برای تصفیه هوای خانه محسوب می‌شود و برای رشد بهتر به خاک با زه‌کشی بالا و تعویض گلدان به صورت سالیانه در طول فصل رشد دارد.

 

فیکوس بنجامین
فیکوس بنجامین

 

فیکوس بنجامین (Ficus Benjamina)

این گیاه برای نگهداری در محیط منزل در صورت داشتن نور مناسب و محیطی روشن بسیار مناسب است. پس اگر از این گیاه در محیط منزل خود نگهداری می‌کنید آن را در روشن‌ترین نقطه ممکن قرار دهید و از آبیاری بیش از حد آن بپرهیزید. برای آشنایی با این گیاه زیبا می‌توانید به مطلب آشنایی با فیکوس بنجامین مراجعه کنید.

 

 

 

 

شکی نیست این گیاهان جز بهترین گیاهان برای تصفیه هوای خانه می‌باشند. همه این‌ها می‌توانند در نور کم هم عادت کرده و به زندگی ادامه دهند. همه این گیاهان در محیط‌هایی با کنترل بسیار بالا بررسی شده‌اند. هرکدام در شرایط نور مصنوعی یا نور کم و هوا و رطوبت کنترل شده نگهداری شده‌اند. حتی خاک آن‌ها هم علاوه بر آنالیز تاثیر آن‌ها بروی هوای محیط بررسی و تست شده است و میزان تولید مواد شیمیایی در خاک آزمایش شده است. دانشمندان در یک سال اول تحقیقات به این نتیجه رسیدند که خاک هم نقش موثری در تمیزی هوای محیط دارد. این را مشاهده کردند که گلدانی خاک هم بدون گیاه می‌تواند مواد مضر موجود در هوای محیط را از بین ببرد. و این در صورتی است که برگی در خاک نباشد.

آیا واقعاً این گیاهان می‌توانند همه مشکلات هوای محیط را برطرف کنند؟

نگهداری بهترین گیاهان برای تصفیه هوای خانه بدون شک نقش موثر و مهمی در بالابردن سطح اکسیژن و پاکیزگی هوا دارد. ولی، برای جلوگیری از مشکلات بیان شده باید موارد زیر را هم در نظر بگیرید:

نصب وسایل گرمایشی، گردش هوا و سیستم سرمایشی مناسب و استفاده از فیلتر‌های هوای مناسب و با کیفیت

استفاده از مواد تمیز کننده مناسب و با کمترین ضرر شیمیایی و کم رایحه

جلوگیری از جمع شدن آب و لجن در زیر گلدانی‌های گیاهان

و موارد دیگر…

آیا همه گیاهان آپارتمانی به تمیزی هوای منزل کمک می‌کنند؟

همه گیاهان آپارتمانی کم و بیش به کیفیت هوای منزل کمک می‌کنند. می‌توانید در لیست ببینید چند گونه از دراسینا‌ها این کار را انجام دهند و گونه هایی از این خانواده هستند که در نور کم هم در محیط داخلی به خوبی رشد می‌کنند. هر کدام از این گیاهان می‌توانند به پاکیزگی هوا کمک کنند. در ذهن خود داشته باشید تنها گیاه نیست که در پاکیزگی هوای منزل شما موثر است. میکروارگانیزم‌ها در خاک گیاه نیز به این کار کمک خواهند کرد. ولی این گیاهان که تحقیقات به روی آن‌ها انجام شده است بهترین گیاهان برای تصفیه هوای خانه محسوب می‌شوند.

گیاهان تصفیه کننده هوا, گیاهان مناسب آپارتمان

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
بیماری‌ ‌های کاکتوس و راه های درمان
نوشتهٔ بعدی
کوددهی و تغذیه کاکتوس