نگهداری مامیلاریا الونگاتا کریستاتا

نگهداری مامیلاریا الونگاتا کریستاتا

معرفی و نحوه نگهداری مامیلاریا الونگاتا کریستاتا

مامیلاریا الونگاتا کریستاتا (Mammillaria Elongata Cristata) یک کاکتوس با شکل و ظاهری عجیب است. این کاکتوس به شکل یک مجوعه به هم پیوسته است که شبیه به مغز یا کرم‌های به هم چسبیده است. کاکتوس‌های مامیلاریا از خانواده Cactaceae و بومی نواحی مرکزی مکزیک هستند. کاکتوس مغز یک گیاه کوچک است که تا ارتفاع ۱۵ سانتی‌متر رشد خواهد کرد و پهنا آن به ۳۰ سانتی‌متر هم خواهد رسید. شکل تاج گونه این کاکتوس بسیار جذاب و زیبا است. مامیلاریا کریستاتا گل‌هایی به رنگ صورتی و زنگوله شکل در فصل بهار از خود تولید خواهد کرد. برخی اوقات گل‌ها به رنگ زرد کم‌رنگ، سفید با رگه‌های صورتی نیز هستند. در ادامه مطلب با نیازهای نگهداری مامیلاریا الونگاتا کریستاتا آشنا خواهیم شد.

مامیلاریا الونگاتا کریستاتا
مامیلاریا الونگاتا کریستاتا

نور و دمای مناسب نگهداری مامیلاریا الونگاتا کریستاتا

برای سالم ماندن و شادابی کریستاتا نیاز به محیطی با نور کامل خورشید است. این کاکتوس محیط روشن و پرنور را می‌پسندد. البته در محیط‌های با نور کم‌تر هم قابل نگهداری است. در هر صورت مانند هم‌خانواده‌های خود مانند مامیلاریا الونگاتا در تابستان باید در مقابل تابش نور مسقیم و شدید خورشید به گیاه محافظت نمود. هرگز نباید گیاه را به طور متداول در بیشتر از ۵ ساعت زیر نور مستقیم و شدید خورشید قرار داد. برای نگهداری مامیلاریا الونگاتا کریستاتا در محیط خانه باید گیاه را در نزدیکی پنجره جنوبی خانه و در جایی که بیشترین نور را در طول روز دریافت کند قرار داد.

دمای مناسب برای شادابی و سلامت این کاکتوس دمایی بین ۱۵ تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد است. این کاکتوس در مقابل سرما مقاومت زیادی ندارد. از قرار دادن گیاه در زمستان در خارج از منزل خودداری کنید. اگر خاک آن خشک باشد می‌تواند برای مدت کم دمای تا ۴ درجه سانتی‌گراد را نیز تحمل کند.

آبیاری و تغذیه مامیلاریا کریستاتا

برای نگهداری مامیلاریا الونگاتا کریستاتا آبیاری یکی از عوامل مهم است. برای آبیاری این کاکتوس در تابستان می‌توان هنگامی که خاک گیاه خشک شد، آبیاری انجام شود. اگر دمای هوا بسیار گرم است، باید آبیاری کمی بیشتر انجام شود. در هر صورت مانند بسیاری از کاکتوس‌ها در بین دو آبیاری باید اجازه دهید خاک کاکتوس به طور کامل خشک شده باشد. در طول زمستان نیاز آبیاری کاهش می‌یابد. می‌توانید به صورت ماهیانه گیاه را آبیاری کنید. همچنین میزان آب را هم کاهش دهید. خاک گیاه نباید مدت زیادی خیس بماند. خیسی خاک باعث پوسیدگی کاکتوس خواهد شد.

برای تغذیه الونگاتا دقت کنید. هنگامی که خاک گیاه خود را به تازگی تعویض کرده‌اید نیازی به کوددهی نیست. برای تغذیه کریستاتا می‌توانید در هر تابستان یکبار گیاه را کوددهی کنید. هرگز در طول فصول استراحت و سرما به گیاه خود کود ندهید. کودهای مخصوص کاکتوس و ساکولنت به میزان نصف مقدار توصیه شده روی بسته‌بندی برای کاکتوس شما کافی هستند.

برای نگهداری مامیلاریا الونگاتا کریستاتا لازم است رطوبت محیط را پایین نگه دارید. رطوبت بیش از حد محیط مانند آبیاری بیش از حد عمل خواهد کرد. و باعث پوسیدگی و بروز بیماری برای گیاه خواهد شد.

مامیلاریا الونگاتا کریستاتا
مامیلاریا الونگاتا کریستاتا

خاک و گلدان مناسب نگهداری مامیلاریا الونگاتا کریستاتا

بهترین بستر برای نگهداری مامیلاریا الونگاتا کریستاتا مخلوط خاک با زه‌کشی بسیار مناسب است. می‌توانید از مخلوط خاک کاکتوس و ساکولنت یا مخلوطی از سنگ‌ریزه، خاک معمولی و پرلیت یا پومیس استفاده کنید. خاک گیاه نباید خیس بماند و باید به سرعت آب را از خود عبور دهد.

گلدان مناسب برای این گیاه گلدان با عمق کم است. توصیه می‌شود از گلدان‌های سفالی استفاده کنید. این گلدان‌ها دارای خلل و فرج زیادی هستند. و به خشک شدن سریع‌تر خاک کمک می‌کنند. سوراخ‌های زه‌کش کف گلدان هم نقشی اساسی در سلامت گیاه ما خواهند داشت. برای تعویض گلدان مامیلاریا کریستاتا می‌توانید تر دو تا سه سال یکبار اقدام نمایید. بهترین فصل برای انجام این کار در اواسط بهار است. هنگام تعویض گلدان از دستکش استفاده کنید. این کاکتوس دارای خارهای تیزی است که می‌توانند به شما آسیب بزنند.

تکثیر مامیلاریا کریستاتا

این کاکتوس را می‌توان به دو روش قلمه ساقه یا پیوند تکثیر کرد. کریستاتا یک گزینه مناسب برای پیوند محسوب خواهد شد. برای این کار می‌توانید قسمت مناسب و سالمی از ساقه را در بهار و تابستان جدا کنید. دقت کنید وسیله برش شما باید تیز و تمیز باشد. قسمت بریده شده را در مکانی گرم و خشک برای یک هفته قرار دهید. هنگامی که محل بریدگی گیاه خشک شد، می‌توانید آن را داخل گلدان با خاک مناسب بکارید. بهتری است از سنگ درشت روی سطح خاک استفاده کنید.

این کار باعث می‌شود رطوبت در اطراف ساقه جمع نشود و در لایه‌های پایین خاک به پدید آمدن ریشه‌ها کمک می‌کند. بین دو تا شش هفته زمان لازم است تا ریشه‌ها بوجود آیند. آبیاری را به صورت منظم انجام دهید تا کاکتوس شما رشد جدید داشته باشد. بعد از مدتی می‌توانید نگهداری مامیلاریا الونگاتا کریستاتا را به روال قبل انجام دهید.

بیماری‌ها و آفات مامیلاریا الونگاتا کریستاتا

مامیلاریا به عنکبوت قرمز حساس است. برای مبارزه با این آفت باید از روغن چریش استفاده کرد. این گیاه همچنین مستعد بیماری پوسیدگی است. اگر در نگهداری مامیلاریا الونگاتا کریستاتا دقت کنید این مشکلات بوجود نخواهند آمد. ولی اگر آبیاری را بیش از حد انجام دهید، گیاه شما دچار پوسیدگی خواهد شد.

مامیلاریا, نگهداری مامیلاریا, نگهداری مامیلاریا الونگاتا کریستاتا, نگهداری مامیلاریا کریستاتا

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری گیاه قهوه در خانه
نوشتهٔ بعدی
نور مناسب گیاهان آپارتمانی