نگهداری مامیلاریا گراسیلیس

نگهداری مامیلاریا گراسیلیس

معرفی جامع و شرایط نگهداری مامیلاریا گراسیلیس

مامیلاریا گراسیلیس (Mammillaria Gracilis) یک کاکتوس معتلق و بومی نواحی مرکزی مکزیک است. مامیلاریاها دارای ۳۰۰ گونه مختلف در شکل‌ها و فرم‌های مختلف هستند که گراسیلیس یکی از آن‌هاست. این کاکتوس در بین کلکسیونر‌ها بسیار محبوب است و شرایط نگهداری مامیلاریا گراسیلیس باعث شده که این گیاه به یک کاکتوس مناسب برای محیط منزل تبدیل شود. این کاکتوس منحصر به فرد تا ارتفاع کمی رشد می‌کند ولی هنگامی که به شکل یک بوته و مجموعه رشد کند رنگ و زیبایی خاصی را به مجموعه شما می‌بخشد.

کاکتوس مامیلاریا گراسیلیس فراگیلیس یا مامیلاریا وتولا به نام کاکتوس بندانگشتی هم شناخته می‌شود. و دارای گل‌های زرد رنگ و کرمی رنگ است. درحالیکه زمان گلدهی این کاکتوس در تابستان است می‌توان انتظار داشت که این کاکتوس دلربا و فریبنده در زمستان هم به گلدهی ادامه دهد.

سایز و رشد

اگر شرایط نگهداری مامیلاریا گراسیلیس به درستی رعایت شود، این کاکتوس رشد نیرومندی خواهد داشت. این گیاه همانطور که گفته شد کوچک، گرد است و در اطراف گیاه مادر پاجوش‌ها رشد می‌کنند. این گیاه دارای خارهای سفیدی است که کل بدنه گیاه را احاطه کرده است و ساقه گیاه به رنگ سبز یا سبز آبی می‌باشد. برای آن‌هایی که علاقه‌مند به نگهداری کاکتوس و ساکولنت هستند و آشنایی با این گیاهان دارند، نگهداری کاکتوس بند انگشتی آسان است. این گیاه اگر در پشت پنجره و با نور مناسب خورشید بزرگ شود، مطمئناً به یک کاکتوس محبوب برای شما تبدیل خواهد شد. گیاه بالغ مامیلاریا گراسیلیس به اندازه ۷ تا ۱۲ سانتی‌متر در ارتفاع و معمولاً به اندازه ۷ تا ۱۰ سانتی‌متر در پهنا رشد می‌کند. برای نتیجه بهتر، گردش هوای مناسب برای گیاه ضروری است.

گلدهی مامیلاریا گراسیلیس

این کاکتوس زیبا و کوچک با بدنه استوانه‌ای خود، گل‌های زرد و سفیدی تولید می‌کند. برای گلدهی بهتر و بیشتر، اجازه دهید گیاه در زمان استراحت و رکود در فصول سرد سال کمی هوای خنک تر دریافت کند و در این مدت آبیاری گیاه را متوقف کنید. گل‌های این کاکتوس دارای رایحه خاصی نیستند.

مامیلاریا گراسیلیس
مامیلاریا گراسیلیس

نور مناسب نگهداری مامیلاریا گراسیلیس

تقریباً اکثر ساکولنت‌ها به نور زیاد و مناسب برای نگهداری در خانه نیازمند هستند و اگر نور مناسب دریافت نکنند رشدی علفی خواهند داشت. این برای مامیلاریا گراسیلیس هم صدق می‌کند. اگرچه این کاکتوس می‌تواند در شرایط با نور متوسط هم رشد کند. شما برای نگهداری مامیلاریا گراسیلیس باید روشن ترین نقطه منزل را انتخاب کنید تا رشد مناسبی را داشته باشد. معمولاً پنجره جنوبی بهترین نقطه برای نگهداری این گیاه می‌باشد.

اگر شما مکانی خارج از خانه را برای نگهداری این کاکتوس انتخاب کردید، در طول فصل تابستان و در گرمای شدید آنرا به محیط داخلی منتقل نمایید. اگرچه این کاکتوس به دلیل گردش هوای مناسب در محیط بیرونی به رشد خوبی ادامه می‌دهد، هنگام بارندگی از گیاه خود محافظت نمایید. این کاکتوس همانطور که گفته شد نور کامل خورشید و محیط روشن را دوست دارد. اگرچه بیشتر گونه‌های مامیلاریا نور قوی و روشن را دوست دارند، برخی از آنها نمی‌توانند بیشتر از چهار ساعت نور مستقیم خورشید را تحمل کنند.

دمای مناسب برای نگهداری مامیلاریا گراسیلیس

این کاکتوس کوچک بهترین رشد خود را در دمایی بین ۲۱ تا ۲۷ درجه سانتی‌گراد خواهد داشت. و در زمستان دوره رکود و استراحت آن شروع می‌شود. در طول زمستان، همانطور که گفته شد اگر نگهداری مامیلاریا گراسیلیس را خارج از محیط منزل انجام می‌دهید آن را به داخل محیط منتقل نمایید. هنگامی که دما بین ۱۵ تا ۱۸ درجه سانتی‌گراد پایین می‌آید، گیاه گلدهی می‌کند. هر دو دمای بالا و سرمای متعادل تا صفر درجه سانتی‌گراد را این گیاه در شرایطی که بتدریج در آن قرار بگیرد عادت می‌کند. در واقع خنکی هوا همانطور که اشاره شد می‌تواند به گلدهی آن در تابستان کمک کند.

آبیاری مناسب مامیلاریا گراسیلیس

آبیاری مناسب یکی از نکات مهم برای موفقیت در نگهداری مامیلاریا گراسیلیس است. و این مسئله مهمی است که افراد مبتدی باید به آن توجه زیادی کنند. آبیاری این کاکتوس زمان‌بندی مشخصی ندارد و به شرایط نوری، دما و سایر نکات بستگی دارد. به این نکته توجه داشته باشید که کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها آب را در خود ذخیره می‌کنند و می‌توانند مدتی را بدون آب زندگی کنند. به جز در تابستان که فصل رشد گیاه می‌باشد، هرگز تا هنگامی که خاک آن به طور کامل خشک نشده است گیاه را آبیاری نکنید. اگر از گیاه در خارج از منزل مراقبت می‌کنید و کاکتوس شما نور کامل خورشید را دریافت می‌کند، این به این معنی است که می‌توانید آن را یک یا نهایتاً دوبار در هفته آبیاری کنید. و اگر نگهداری مامیلاریا گراسیلیس در داخل منزل انجام می‌دهید دفعات آبیاری کاسته می‌شود.

در طول زمستان، مانند بسیاری از کاکتوس‌های دیگر، کاکتوس بند انگشتی نیاز آبی کمتری دارد. یک بار آبیاری در ماه یا حتی کمتر می‌تواند برای گیاه مفید باشد. هنگامی که گیاه شما در زمستان وارد دوره رکود و استراحت خود می‌شود، آبیاری را متوقف نمایید. و هر از چند گاهی گیاه را مرطوب کنید. برای باقی فصول آبیاری را به روال قبل برگردانید.

تغذیه و کوددهی مامیلاریا گراسیلیس

برای کوددهی آن، می‌توانید از کودهای مخصوص کاکتوس و ساکولنت در طول فصول رشد استفاده نمایید. و این کار را هر ماه یکبار از اردیبهشت تا مرداد انجام دهید. در طول زمستان کوددهی را متوقف کنید.

مامیلاریا گراسیلیس
مامیلاریا گراسیلیس

خاک مناسب و تعویض گلدان کاکتوس بندانگشتی

خاک کاکتوس باید دارای زه‌کشی مناسبی باشد. در واقع، برخی از علاقه‌مندان گیاه را در شرایط مرطوب نگهداری می‌کنند که این کار موجب بروز بیماری‌های قارچی و پوسیدگی می‌شود. این کاکتوس به خاکی غنی نیاز دارد و رشد بهتری را در این خاک خواهد داشت. زه‌کشی بالای خاک از عوامل تاثیر گذار در رشد گیاه است. و اندازه PH خاک آن باید بین ۶.۱ تا ۶.۵ باشد.

هنگامی که ریشه‌های گیاه از کف گلدان بیرون آمدند و یا اندازه خود کاکتوس به لبه گلدان آن رسید می‌توانید گیاه را در فصل بهار به گلدان جدید تر منتقل نمایید. اندازه گلدان جدید باید یک سایز از گلدان قبلی بزرگ‌تر باشد. گلدان کاکتوس هم یکی از عوامل تاثیر‌گذار در رشد و سلامت گیاه است.

تکثیر کاکتوس مامیلاریا گراسیلیس

هنگامی که نگهداری مامیلاریا گراسیلیس را انجام می‌دهید می‌توانید به سادگی از طریق پاجوش‌ها آن را تکثیر کنید. می‌توانید به دقت و با استفاده از ابزار تیز مناسب و ضدعفونی شده پاجوش‌های اطراف گیاه مادر را از آن جدا کرده و چند روزی اجازه دهید تا زخم‌ها خشک شوند. یک گلدان کوچک جدید انتخاب کنید و گیاه‌های جوان را در خاک مناسب کاکتوس و ساکولنت داخل آن بکارید. گلدان را در جای گرم نگهداری کنید و تا بوجود آمدن ریشه‌ها صبر کنید و گلدان آن را تعویض نکنید.

بیماری‌ها و آفات کاکتوس مامیلاریا گراسیلیس

هنگامی که نگهداری مامیلاریا گراسیلیس را در منزل خود انجام می‌دهید ممکن است گاهی با بیماری‌های باکتری یا قارچی مواجه شوید. که معمولاً به دلیل آبیاری بیش از حد است. این خیلی مهم است که نکات آبیاری گیاه به درستی رعایت شود. این نکته هم مهم است که گیاه خود را زیر نظر داشته باشید و ریشه‌های گیاه را مورد بررسی قرار دهید تا آثار پوسیدگی را تشخیص دهید. این ریشه‌ها معمولاً به رنگ مشکی در اطراف گیاه مرکزی مشاهده می‌شود.

بعلاوه این کاکتوس بند انگشتی ممکن است مورد هجوم آفاتی هم قرار بگیرد. آفات معمول عبارتند از:

کنه قرمز

حشره پولک

شته

هنگامی که نگهداری مامیلاریا گراسیلیس را انجام می‌دهید و این آفات به گیاه شما حمله می‌کنند مواجهه و کنترل آن‌ها از آنجایی که این آفات بسیار ریز هستند و در زیر خارهای گیاه مخفی می‌شوند بسیار مشکل است. ولی می‌توانید در صورت مشاهده این آفات با استفاده از الکل رقیق شده با آن‌ها مقابله کنید.

مامیلاریا, نگهداری مامیلاریا, نگهداری مامیلاریا گراسیلیس

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری آگاو
نوشتهٔ بعدی
نگهداری ملوکاکتوس ماتانزانوس