نگهداری نخل ماداگاسکار (پاچیپودیوم لامری)

نگهداری نخل ماداگاسکار

معرفی جامع و آشنایی با نحوه نگهداری نخل ماداگاسکار (Pachypodium Lamerei)

گیاه نخل ماداگاسکار (پاچیپودیوم لامری یا کاکتوس نخل) یک گیاه گلده متعلق به نواحی آفریقا و جزیره ماداگاسکار است. برای آشنایی با شرایط نگهداری نخل ماداگاسکار می‌توانید نکات زیر دقت کنید.

این گیاه کاکتوس محسوب نمی‌شود و جز درختان نخل به حساب می‌آید و در واقع ساکولنت است. ولی چون علاقه‌مندان آن را به عنوان کاکتوس می‌شناسند، ما هم در این مطلب آن را کاکتوس می‌نامیم. ساقه لوله تفنگی این گیاه از خارهای تیزی تشکیل شده است. و دارای برگ‌های چتری مانند در بالای آن می‌باشد. امروزه این گیاه زیبا مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفته است. و در بسیاری از خانه‌ها و محیط‌های اداری نیز یافت می‌شود.

این ساکولنت عجیب و غیر عادی دارای مخلوطی از برگ‌های استوایی است که گیاه را شبیه به کاکتوس‌های صحرایی می‌کند. این گیاه عمل فتوسنتز را به جای برگ از ساقه انجام می‌دهد.

 

نخل ماداگاسکار
نخل ماداگاسکار

نخل ماداگاسکار (لامری) به نام‌های دیگری نیز شناخته می‌شود:

پاچی

Ghost men plant

summer-blooming clubfoot

Three-spined club foot

درحالیکه نخل ماداگاسکار (لامری) متعلق به جنوب ماداگاسکار است، این کاکتوس یک گیاه محبوب برای نگهداری در منازل تبدیل شده است.

 

نکات نگهداری نخل ماداگاسکار

مردم معمولاً سایز کوچک این گیاه را خریداری می‌کنند. گیاهان بالغ می‌توانند تا ارتفاع ۶ متری هم رشد کنند. نخل ماداگاسکار رشد سریعی دارد و می‌تواند در طی فقط چند سال به ارتفاع یک متر برسد. در تابستان در صورت دریافت نور مناسب می‌تواند به سرعت به اندازه مناسب برسد.

ساقه بلند کاکتوس نخل سخت شده و می‌تواند آب را در خود نگهداری کند. هنگامی که این گیاه بالغ می‌شود وزن آن زیاد می‌شود . نیاز به یک گلدان سنگین برای زندگی دارد. در طول فصل بهار، نخل ماداگاسکار برگ‌های براقی تولید می‌کند. این برگ‌ها به طور معمول تا ۴۰ سانتی‌متر طول و ۱۰ سانتی متر پهنا رشد می‌کنند. برگ‌ها در زمستان ریزش می‌کنند و فقط ساقه اصلی کاکتوس باقی می‌ماند. و دوباره در بهار رشد می‌کنند.

آیا نخل ماداگاسکار گل می‌دهد و رایحه دارد؟

اگر خوش شانس باشید، گیاه شما گل‌های سفیدی را از میان برگ‌های خود تولید می‌کند. معمولاً گلدهی این گیاه فقط در محیط طبیعی آن انجام می‌شود، پس از آن انتظار گلدهی در محیط منزل را نداشته باشید. شرایط نگهداری نخل ماداگاسکار نکته حیاتی در گلدهی محسوب می‌شود.

 

نخل ماداگاسکار
نخل ماداگاسکار

نور و دمای مناسب نگهداری نخل ماداگاسکار

درخت نخل ماداگاسکار عاشق آفتاب است و هوای گرم را ترجیح می‌دهد. در برخی نقاط نور مستقیم خورشید و روشنایی زیاد را می‌پسندد. پشت پنجره جنوبی در محیط منزل بهترین مکان برای دریافت بیشترین نور توسط این گیاه است. در تابستان هنگام تابش شدید نور خورشید، باید مراقب سوختگی نخل ماداگاسکار خود باشید. خشک شدن قسمتی از ساقه ممکن است به دلیل تابش مستقسم نور خورشید باشد. در صورت دریافت نور کم ساقه گیاه باریک رشد می‌کند.

هنگامی که در زمستان گیاه را در محیط منزل نگهداری می‌کنید آن را نزدیک به منابع گرمایشی قرار دهید تا گرم بماند. در طول زمستان، اجازه ندهید دما به زیر ۱۲ درجه سانتی‌گراد برسد.

اگر دمای محیط و نور آن برای گیاه فراهم باشد گیاه چند برگ خود را در زمستان نگه می‌دارد.

آبیاری و تغذیه مناسب نخل ماداگاسکار

اطراف ساقه اصلی گیاه را خشک نگه دارید و فقط زمانی به گیاه آب دهید که خاک آن خشک شده باشد. هنگام آبیاری در تابستان اجازه دهید خاک بین دو آبیاری خشک شود و در زمستان میزان آبیاری را کاهش دهید.

هنگامی که برگ‌های گیاه می‌ریزند آبیاری را متوقف کنید. هنگام نگهداری نخل ماداگاسکار و برای تغذیه گیاه در اوایل بهار و اوایل تابستان با یک کود مناسب گیاهان آپارتمانی به کاکتوس نخل خود آب دهید. (از هر دو نوع گرانول و مایع آن می‌توان استفاده کرد)

این کار گیاه را به رشد جدید در فصول گرم‌تر تشویق می‌کند و رشد آن را سرعت می‌بخشد. اگر از مخلوط خاک گیاهان آپارتمانی در خاک گیاه خود استفاده می‌کنید گیاه نیازی به تغذیه اضافی ندارد.

بهترین خاک برای نگهداری نخل ماداگاسکار (لامری) چیست؟

مانند بسیاری از ساکولنت‌ها و کاکتوس‌ها این گیاه بهترین رشد خود را در خاک‌های مخصوص کاکتوس و ساکولنت خواهد داشت. این مخلوط خاک باید دارای زه‌کشی مناسبی باشد که بتواند به سلامت سیستم ریشه‌ای گیاه کمک کند. کمی خاک برگ می‌تواند برای سلامتی و رشد گیاه مفید باشد.

تعویض گلدان نخل ماداگاسکار

اگر نیاز شد که گلدان گیاه را تعویض نمایید، این‌کار را در بهار و قبل از شروع فصل رشد گیاه انجام دهید. می‌توانید برای زه‌کشی بهتر خاک از سنگ‌های درشت در کف گلدان استفاده نمایید.

نخل ماداگاسکار

تکثیر کاکتوس نخل

می‌توان گیاه نخل ماداگاسکار (لامری) را از طریق پاجوش و بذر تکثیر نمود. هر دو روش را می‌توانید انجام دهید. اگرچه تکثیر این گیاه از طریق بذر مشکل‌تر است. بذر‌ها به راحتی جوانه نمی‌زنند. هنگامی که گیاه را از طریق بذر تکثیر می‌کنید، از قبل باید بذرها را به مدت یک روز در آب گرم قرار دهید. سپس آن‌ها را در ماسه مرطوب و در اتاقی گرم قرار دهید.

هنگامیکه از طریق پاجوش‌ها می‌خواهید تکثیر را انجام دهید به دقت آن‌ها را از گیاه مادر جدا نمایید و ۴ تا ۸ روز اجازه دهید زخم قسمت جدا شده خشک شود.

نگهداری نخل ماداگاسکارهای کوچک و جوان را در گلدان‌های جداگانه با سوراخ‌های زه‌کشی مناسب انجام و یک قسمت خاک آن‌ها را خاک معمولی و سه قسمت را ماسه بریزید.

گیاه را در جای گرم قرار دهید تا ریشه‌ها بوجود آیند. برگ‌های گیاه می‌ریزند ولی نگران نباشید. بعد از اینکه گیاه جدید شما ریشه‌دهی کند برگ‌ها دوباره شروع به رشد خواهند کرد.

بیماری‌ها و آفات نخل ماداگاسکار (لامری)

بزرگترین تهدید علیه سلامت نخل ماداگاسکار (لامری) آبیاری بیش از حد گیاه است که باعث پوسیدگی ریشه و سپس گیاه می‌شود.

مردم معمولاً با مشکل آبیاری بیش از حد کاکتوس و ساکولنت‌ها باعث مرگ آن‌ها می‌شوند. این خیلی ساده است که حتماً در نگهداری نخل ماداگاسکار بین دو آبیاری اجازه دهید خاک گیاه شما خشک شده باشد.

اگر به گیاه کم آب دهید و میزان آبیاری آن را رعایت نکنید نیز گیاه شما دچار ریزش برگ خواهد شد. از دست دادن برگ را به جای زمستان در تابستان تجربه می‌کند. اگر برگ‌های گیاه شما زرد شدند نشانه کمبود مواد مغذی می‌تواند باشد و در این صورت باید از کود‌های مناسب استفاده کنید.

عنکبوت قرمز (کنه قرمز) یا شته‌ها دیگر آفاتی هستند که ممکن است به نخل ماداگاسکار (کاکتوس نخل) شما حمله کنند و در زیر برگ‌های گیاه شما هم مخفی شوند. برای از بین بردن آن‌ها از سموم آفت‌کش مناسب و رقیق شده استفاده نمایید.

لوله شدن برگ و قهوه ای شدن لبه برگ نخل ماداگاسکار

این موارد در اکثر مواقع مربوط به عدم دریافت آب مناسب و نور بیش از حد است. اگرچه این نخل به طور طبیعی در مناطقی با نور مستقیم خورشید زندگی می‌کند. ولی در محیط خانه به خصوص در گیاهان جوان نباید در تابستان گیاه را زیر نور شدید خورشید رها کرد. قرار گرفتن برای مدت زیاد زیر نور مستقیم باعث خشکی ساقه و سوختن گیاه خواهد شد.

ریزش برگ های نخل ماداگاسکار

اگر نگهداری نخل ماداگاسکار را انجام می‌دهید، حتماً با ریزش برگ گیاه مواجه شده‌اید. این مشکل به صورت طبیعی با فرا رسیدن فصل سرما رخ می‌دهد. ولی در صورت بروز شوک به آن بر اثر جابه‌جایی یا عدم دریافت نور مناسب نیز شاهد ریزش برگ نخل ماداگاسکار خواهیم بود. البته آبیاری بیش از حد و پوسیدگی هم ممکن است منجر به زرد شدن و ریزش برگ‌های گیاه گردد.

زرد یا قهوه‌ای شدن برگ

زرد شدن برگ نخل ماداگاسکار در اغلب موارد به دلیل آبیاری بیش از حد است. این را به یاد داشته باشید. در بین دو آبیاری اجازه دهید خاک گیاه به طور کامل خشک شود. البته که زرد شدن برگ نخل ماداگاسکار دلایل مختلفی دارد. ایرادات ناشی از آبیاری نامناسب، کمبود یا بیش از حد بودن نور و تغذیه نامناسب می‌تواند از بروز این مشکل باشد. افت شدید دما و پایین آمدن آن از ۱۲ درجه سانتی‌گراد نیز باعث زرد شدن و ضعیف شدن رشد ساقه خواهد بود.

نگهداری پاچیپودیوم لامری, نگهداری نخل ماداگاسکار

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری هاورتیا و معرفی انواع آن
نوشتهٔ بعدی
نگهداری فاکوریا تیگرینا (دندان ببری)