نگهداری فاکوریا تیگرینا (دندان ببری)

نگهداری فاکوریا تیگرینا

معرفی جامع و نحوه نگهداری فاکوریا (کاکتوس دندان ببری)

گیاه فاکوریا تیگرینا از خانواده Aizoaceae است که به خاطر ظاهری که دارد به دندان ببری نیز معروف است. برای نگهداری فاکوریا تیگرینا (Faucaria Tigrina) نیاز به محیطی روشن و با نور غیرمستقیم خورشید است. این نور را در خانه می‌توان با قرار دادن گیاه در نزدیکی پنجره جنوبی که معمولاً روشن‌ترین مکان در خانه است تامین کرد. برای آشنایی بیشتر با فاکوریا دندان ببری ادامه مطالب را مطالعه فرمائید:

آشنایی با کاکتوس دندان ببری

نور مناسب نگهداری فاکوریا تیگرینا

دمای مناسب فاکوریا

آبیاری و تغذیه صحیح فاکوریا دندان ببری

خاک و گلدان فاکوریا

مکان نگهداری تیگرینا

نحوه تکثیر فاکوریا

مشکلات و بیماریهای فاکوریا تیگرینا

محیط زندگی طبیعی فاکوریا تیگرینا

این گیاه در واقع یک ساکولنت متعلق به مناطق نیمه استوایی و مکان اصلی تولد آن جنوب آفریقا و شهر کیپ و صحرای ساوانا و مویر کارو می‌باشد.

این ساکولنت در مناطق کوهستانی باز و صخره‌ای و در خاک های تیره با PH کم یافت می‌شود.

اسم لاتین این گیاه فاکوریا به معنی آرواره و تیگرینا به معنی ببر گرفته شده است.

فاکوریا تیگرینا یک گیاه نرم و شکننده است و این کمک می‌کند که رطوبت هوا مستقیم به ریشه‌ها برسد.

این رطوبت به گیاه کمک می‌کند که در مناطق خشک بتواند زندگی کند.

فاکوریا تیگرینا
فاکوریا تیگرینا

ظاهر و سایز گیاه فاکوریا

این ساکولنت یک گیاه کند رشد با چهار یا پنج لایه برگ می‌باشد که به صورت متقارن رشد کرده‌اند و شکلی ستاره‌ای از وسط بوته گیاه دارند. هر جفت از این برگ‌ها به صورت مستقیم و پیوسته هستند که به ساقه‌ای متصل نشده‌اند.

برگ‌ها گوشتی و دارای نقاط هستند که ۲ تا ۵ سانتی‌متر طول و ۲ سانتی‌متر پهنا دارند. این برگ‌های مثلثی شکل که لبه‌های نرم و دندانه مانند هستند که سطحی صاف و صیقلی دارند ولی زیر آن‌ها دارای برآمدگی‌هایی است.

رنگ برگسار این گیاه سبز است و نقاط بسیار ریز سفیدی دارد. این گیاه پاجوش‌هایی را از وسط یا کناره‌های خود تولید می‌کند.

گل‌های بزرگ و زیبای این گیاه که معمولاً بعد از ظهر‌ها باز می‌شوند از میان برگ‌های این ساکولنت در پاییز بیرون می‌آیند. آن‌ها جذاب و زرد رنگ هستند و عمر کوتاهی دارند و اندازه آن‌ها به ۵ سانتی‌متر در قطر هم می‌رسد.

این گیاه جز ساکولنت‌هایی است که شرایط نگهداری آسانی دارند.

نور مناسب نگهداری فاکوریا تیگرینا

فاکوریا تیگرینا (دندان ببری) به طور متوسط در روز به سه الی ۴ ساعت نور خورشید نیاز دارد تا بتواند رشد مناسبی داشته باشد و گلدهی کند. در خانه می‌توانید گیاه خود را در نزدیکی پنجره جنوبی یا غربی قرار دهید. در این مکان ساکولنت شما می‌تواند بهترین نور را دریافت کند. البته در تابستان اگر نور شدیدی به گیاه شما می‌‌رسد، باید از آن بوسیله یک پرده توری محافظت کنید. این ساکولنت در صورت دریافت نور مناسب گلدهی خواهد کرد. پس برای آن نور مناسب را فراهم کنید. اگر دسترسی شما به نور طبیعی محدود است می‌توانید از نورهای مصنوعی رشد گیاه استفاده کنید.

دمای مناسب فاکوریا تیگرینا (دندان ببری)

برای نگهداری فاکوریا تیگرینا به هوای گرم نیاز دارد. از بهار تا پاییز دمای مناسب برای این گیاه بین ۲۱ تا ۳۲ درجه سانتی‌گراد است.

در زمستان این گیاه به دمایی بین ۱۶ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد نیازمند است. اگر گیاه خود را در تابستان به بیرون از منزل منتقل می‌کنید. از اینکه دمای هوا در شب ها به زیر ۱۶ درجه سانتی‌گراد نمی‌رسد اطمینان حاصل نمایید. البته در بیشتر نقاط کشور عزیزمان در تابستان دمای هوا برای این گیاه مناسب است. در زمستان مراقب یخ زدگی گیاه خود باشید. این ساکولنت دارای برگ‌های گوشتی است و در مقابل سرما مقاومت زیادی نخواهد داشت.

آبیاری صحیح فاکوریا تیگرینا

خاک این ساکولنت را از بهار تا پاییز کمی مرطوب نگه دارید. یعنی اجازه دهید در بین دو آبیاری سطح خاک خشک شود، سپس آبیاری را انجام دهید. در زمستان مقدار اندکی به گیاه خود آب بدهید. تا حدی که از خشکی مفرط خاک جلوگیری شود. این زمان معمولاً ماهیانه یکبار است. فقط هنگامی که برگ‌های دندان ببری شما کمی چروکیده شد، اندکی آبیاری را انجام دهید. آبیاری بیش از حد و یا ماندن آب در زیرگلدانی گیاه باعث پوسیدگی ساکولنت شما خواهد شد.

تغذیه ساکولنت دندان ببری

اکثر کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها نیازی به کوددهی ندارند. ولی می‌توانید در طول فصول رشد با استفاده از یک کود مناسب مایع کاکتوس و ساکولنت برای یک یا دوبار در این فصول گیاه را تغذیه نمایید. تغذیه بیش از حد باعث از بین رفتن شکل و رشد غیر معمول در گیاه می شود.

خاک، گلدان و تعویض گلدان فاکوریا تیگرینا

فاکوریا تیگرینا (دندان ببری) نیاز به محیطی خشک دارد. این محیط می‌تواند محیطی با سنگ ریزه و ماسه باشد. این گیاه می‌تواند در خاکی با مقدار کمی کمپوست و کمی مالچ زندگی کند. و بهترین خاک برای گیاه همانطور که قبلاً هم گفته شد خاکی با زه‌کشی مناسب و همراه با یک قسمت از سه قسمت ماسه می‌باشد. خاک مناسب برای فاکوریا تیگرینا (دندان ببری) یک خاک با مخلوطی از دو قسمت خاک معمولی و یک قسمت ماسه و سنگ‌های ریز است. این خاک باید سبک و دارای خاصیت عبوردهی آب از خود باشد. در کل خاکی که چسبندگی کمی داشته باشد می‌تواند برای گیاه شما مفید باشد.

به این دلیل که این گیاه به طور معمول دارای ریشه‌های کوچک می‌باشد، آن را در گلدان‌های پهن و کم عمق بکارید. هنگامی که سطح گیاه از گلدان آن بزرگ‌تر شد می‌توانید گلدان آن را با یک گلدان با یک سایز بزرگ‌تر تعویض نمایید. تعویض گلدان یک امری ضروری است، و این کار باید هر یک یا دو سال یکبار در اوایل بهار انجام شود.

ساکولنت دندان ببری
ساکولنت دندان ببری

 

مکان نگهداری فاکوریا تیگرینا (دندان ببری)

این ساکولنت نیاز به نور کامل آفتاب به همراه کمی نیمه سایه دارد. آن را در تابستان از گزند آفتاب مستقیم محافظت نمایید ولی بیشترین نور ممکن را برای باقی طول سال برای آن فراهم کنید. اگر گیاه را در سایه کامل نگهداری کنید به مرور رنگ برگ‌های خود را از دست می‌دهد و ممکن است باعث پوسیدگی گیاه شود. هنگام نگهداری فاکوریا در منزل آن را در مکانی قرار دهید که بتواند بیشترین میزان نور را دریافت کند. معمولاً بهترین نقطه برای نگهداری آن در منزل پشت پنجره جنوبی و یا غربی می‌باشد.

تکثیر فاکوریا تیگرینا

به دقت می‌توانید پاجوشهای این گیاه را از اواخر بهار تا اوایل تابستان از گیاه جدا کنید و گیاه جدیدی تولید کنید. این پاجوش‌ها باید به همراه ریشه جدا و در گلدانی دیگر به قطر ۸ تا ۱۰ سانتی‌متر کاشته شوند. در یک تا دو هفته ابتدایی گیاهان جدید را در نور ملایم قرار دهید و در انتقال آن‌ها به زیر نور خورشید عجله نکنید.

قسمت‌هایی از پاجوش‌ها که دارای ریشه نیستند را می‌توان بعد از جدا سازی چند روزی بدون کاشت و در محیط خشک نگهداری کرد تا زخم‌های گیاه خشک شوند. سپس آن‌ها را در گلدان جدید کاشت و کمی آب برای آن‌ها کافیست تا ریشه دهند.

این کار می‌تواند از پوسیدگی گیاه جلوگیری شود.

بیماری‌ها و راه‌های درمان فاکوریا تیگرینا (دندان ببری)

نگهداری فاکوریا تیگرینا در خانه کار آسانی است و گیاه معمولاً دچار آفت خاصی نمی‌شود. هوای بهاری با دمای متغیر بین روز و شب و باران‌های کم و بیش می‌تواند بستری مناسب برای بوجود آمدن بیماری‌های قارچی در فاکوریا تیگرینا (دندان ببری) فراهم کند.

هنگام بروز بیماری‌های قارچی و مشاهده تعویض رنگ برگ‌های گیاه، قسمت‌های آسیب دیده را جدا کرده و با یک قارچکش سیستماتیک گیاه خود را آبیاری کنید.

هنگامی که روی برگ‌های گیاه حشره آرد آلود را مشاهده نمودید می‌توانید آن‌ها را با استفاده از یک گوش‌ پاک‌کن آغشته به الکل اتانول تمیز نمایید. آن‌ها ممکن است در زیر برگ‌ها هم باشند. پس گیاه را به طور کامل بررسی کنید.

می‌توانید سوالات و نظرات خود را در پایین همین صفحه با ما درمیان بگذارید. همچنین می‌توانید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

ساکولنت دندان ببری, فوکاریا, نگهداری فاکوریا تیگرینا

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری نخل ماداگاسکار (پاچیپودیوم لامری)
نوشتهٔ بعدی
نگهداری سانسوریا تریفاسکیتا