نگهداری پارودیا

نگهداری پارودیا

معرفی و شرایط نگهداری پارودیا یا کاکتوس توپی

پارودیا (Parodia Cactus) به دلیل ظاهر گردی که دارد کاکتوس توپی نیز نامیده می‌شود. این گیاه از دسته کاکتوس‌های بزرگ و از خانواده Cactaceae است. بدنه گرد پارودیاها پوشیده از خارهای بسیار هستند. این گیاه دارای ۵۰ نوع مختلف با رنگ‌های سبز-آبی هستند. که از انواع محبوب این کاکتوس‌ها به نوتوکاکتوس، ویگینسیا و اریوکاکتوس می‌توان اشاره کرد. نگهداری پارودیا بسیار آسان است و از دسته گیاهان گلده محسوب می‌شود. کاکتوس توپی بومی نواحی آرژانتین، بولیوی، کلمبیا، اروگوئه و برزیل است. اسم آن از یک گیاه‌شناس آرژانتینی در قرن بیستم به نام ریموندو پارودیا گرفته شده است.

پارودیا
پارودیا

سایز و رشد گیاه

اندازه کاکتوس پارودیا به نوع آن بستگی خواهد داشت. برخی از انواع آن به شکل یک توپ گرد کوچک هستند. درحالیکه انواع دیگری نیز هستند که پر از خار و به شکل استوانه وجود دارند. برای مثال پارودیا لنین‌گاسی یا نوتوکاکتوس خورشیدی یکی از کاکتوس‌های معمول برای نگهداری در خانه است.

این کاکتوس در سن پایین به شکل توپی گرد است ولی هنگامی که بزرگ‌تر می‌شود، تا ارتفاع یک متر هم به شکل استوانه رشد می‌کند. همانند بسیاری از کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها پارودیا نیز کند رشد است. در بهترین شرایط نگهداری پارودیا چندین سال طول می‌کشد تا بالغ شود. گلدهی کاکتوس توپی به نوع آن بستگی خواهد داشت. گیاهان بالغ و مسن‌تر معمولاً گل‌هایی به رنگ‌های، قرمز، صورتی، نارنجی یا زرد نیز تولید خواهند کرد.

نور و دمای مناسب نگهداری پارودیا

همانند بسیاری از انواع کاکتوس، نگهداری پارودیا مستلزم نور زیاد و مناسب در طول روز است. در محیط‌های داخل خانه باید گیاه را در نزدیکی پنجره‌های جنوبی یا غربی خانه قرار داد. در فصل تابستان و در شرایط تابش شدید نور خورشید، باید از کاکتوس خود محافظت کنید. بهترین نور برای این گیاه نور هنگام طلوع آفتاب محسوب می‌شود. در صورتیکه امکان تامین نور برای کاکتوس خود در خانه را ندارید، باید از روشهای تامین نور مصنوعی استفاده کنید. در غیر اینصورت کاکتوس شما از بین خواهد رفت.

محیط طبیعی زندگی کاکتوس توپی در زمستان خنک و خشک است. این کاکتوس تا دمای یک درجه سانتی‌گراد را می‌تواند تحمل کند. در بهترین حالت، دمای مناسب مراقبت از کاکتوس توپی در محیط خانگی دمایی بالاتر از ۱۰ درجه سانتی‌گراد است. در دماهای پایین در زمستان رشد گیاه متوقف شده و به دوره استراحت خود می‌رود.

آبیاری و تغذیه پارودیا

کاکتوس پارودیا رطوبت دوست است. البته به خاکی با خاصیت اکسیژن رسانی و زه‌کشی مناسب نیاز خواهد داشت. این رطوبت مخصوصاً در فصول رشد برای گیاه لازم است. در طول بهار و تابستان، آبیاری منظم باید انجام دهید. خاک گیاه در این مدت باید کمی مرطوب باشد. هنگامی که در زمستان دما کاهش پیدا می‌کند، باید آبیاری را نیز کم کنید. برای نگهداری پارودیا لازم است اجازه دهید خاک گیاه در بین دو آبیاری خشک شده باشد. در زمستان اگر این گیاه را در خانه نگهداری می‌کنید، آبیاری را به یکبار در ماه کاهش دهید. خیس ماندن خاک و آبیاری بیش از حد نیز موجب پوسیدگی کاکتوس شما خواهد شد.

برای تغذیه صحیح پارودیا در فصول رشد می‌توان از کودهای مخصوص کاکتوس و ساکولنت استفاده کرد. در طول بهار و تابستان، یکبار در ماه گیاه خود را تغذیه کنید. البته باید از نصف میزان توصیه شده روی بسته‌بندی کود استفاده کنید. در زمستان کوددهی را متوقف کنید. تغذیه گیاه در فصول سرد با توجه به توقف رشد گیاه، به آن صدمه وارد خواهد کرد.

پارودیا
پارودیا

خاک مناسب و تعویض گلدان کاکتوس توپی

بهترین بستر برای نگهداری پارودیا، خاکی غنی با زه‌کشی مناسب است. می‌توانید از مخلوط ماسه، خاک معمولی برای نگهداری پارودیا استفاده کنید. زه‌کشی مناسب یکی از ضروریات برای کاکتوس توپی است. خاک گیاه باید آب را به سرعت از خود عبور داده و کمی رطوبت نیز در خود حفظ کند. پارودیا نیاز به تعویض گلدان‌های هر سال یا دو سال یکبار دارد. در صورتی که گلدان برای کاکتوس کوچک باشد از رشد آن جلوگیری خواهد کرد. برای تعویض گلدان آن باید گلدانی با یک سایز بزرگ‌تر انتخاب کنید.

برای تعویض گلدان کاکتوس نیز از خاک تازه و ضدعفونی شده باید استفاده کرد. سوراخ‌های زه‌کش کف گلدان از اهمیت بالایی برخوردار هستند. بعد از تعویض گلدان نیز نیازی به تغذیه گیاه تا شش ماه نیست. مواد مغذی موجود در خاک تازه برای آن کافی هستند.

تکثیر کاکتوس پارودیا

تکثیر و پرورش گیاه از طریق بذر و استفاده از پاجوش‌ها در برخی از انواع پارودیا ممکن است. اگر از طریق بذر تکثیر را انجام می‌دهید، باید در چند ماه ابتدایی خاک را مرطوب نگهداری کنید. تکثیر پارودیا از طریق بذر مانند بسیاری دیگر از انواع کاکتوس زمان‌بر است. استفاده از پاجوش‌ها برای تکثیر گیاه راهی سریع‌تر برای پرورش کاکتوس توپی محسوب می‌شود. هنگامی که کاکتوس شما به اندازه کافی بزرگ شود، پاجوش‌هایی را از خود تولید می‌کند. می‌توانید در فصل بهار این پاجوش‌ها را با دقت از گیاه جدا کرده و اجازه دهید برای چند روز محل بریدگی آن‌ها خشک شود. سپس آن‌ها را در گلدانی مناسب بکارید. گیاهان جوان را در محیطی گرم قرار دهید تا ریشه‌ها بوجود آیند. هنگامی که اولین نشانه‌های رشد را مشاهده کردید، نگهداری پارودیا را مانند قبل ادامه دهید.

بیماری‌ها و آفات گیاه پارودیا

در نگهداری پارودیا معمولاً با بیماری خاصی مواجه نخواهیم شد. این کاکتوس‌ها در مقابل بیماری‌ها مقاوم هستند. بیشترین و محتمل‌ترین مشکل، پوسیدگی است که در اثر آبیاری بیش از حد بوجود می‌آید. برای جلوگیری از آن قبل از هر آبیاری از خشک بودن خاک اطمینان حاصل کنید. برخی از آفات نیز ممکن است به گیاه ما هجوم آورند. شپشک آردآلود و شته از جمله آفات این کاکتوس هستند.

کاکتوس توپی, نگهداری پارودیا, نوتو کاکتوس

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری کامکوات
نوشتهٔ بعدی
گیاهان سمی برای سگ خانگی