گیاهان سمی برای سگ خانگی

گیاهان سمی برای سگ

معرفی گیاهان سمی برای سگ خانگی که باید از آن‌ها دوری کرد

بسیاری از گیاهان آپارتمانی هستند که برای سگ‌ها و حیوانات خانگی جذابیت دارند. این حیوانات بازی‌گوش دوست دارند آن‌ها را نابود کنند. و کسی که از گیاهان آپارتمانی مراقبت می‌کند و سگ خانگی نیز دارد مطمئناً این نکته را تائید خواهد کرد. نه تنها آسیب رسیدن به گیاهان ناراحت کننده است، بلکه برخی از آن‌ها برای حیوان خانگی ما سمی محسوب می‌شوند. گیاهان سمی برای سگ و حیوان خانگی ما می‌توانند تا حد زیادی خطرناک باشند. برخی از این گیاهان حتی ممکن است منجر به مرگ سگ ما شوند. در ادامه اما به معرفی ۹ گیاه که برای سگ خانگی ما سمی محسوب می‌شوند خواهیم پرداخت.

گیاه فیکوس لیراتا (فیدل)

این ممکن است برای برخی علاقه‌مندان ناراحت‌کننده باشد که بگوییم یکی از گیاهان سمی برای سگ خانگی گیاه فیکوس لیراتا یا فیدل است. در صورتی که برگ‌های آن توسط سگ ما خورده شود باعث بروز علائمی در حیوان خواهد شد. این گیاه زیبا مورد توجه و علاقه بسیاری از طراحان دکوراسیون داخل نیز هست. متاسفانه، مصرف برگ فیدل باعث امراض همراه با دردی خواهد شد. درد و حساسیت‌های پوستی و مربوط به سیستم گوارش در سگ خانگی از عوارض خوردن برگ این گیاه است. اگر متوجه علاقه سگ خود به این گیاه شدید باید به سرعت گیاه را از خانه خود خارج کنید. سم این گیاه از دسته کلسیوم‌های حل‌نشدنی است.

 

گیاهان سمی برای سگ
گیاهان سمی برای سگ

فیلودندرون

فیلودندرون یکی از انواع گیاهان آپارتمانی با گستردگی فراوان است. این گیاه به دلیل شرایط نگهداری آسانی که دارد مورد توجه بسیاری از علاقه‌مندان است. انواع محبوب این گیاه، فیلودندرون برگ قلبی، فیلودندرون برزیلی، سلووم یا درخت فیلودندرون، فیلودندرون امپریال و میکانز هستند.

در حالیکه انواع مختلف این گیاه در مقابل لمس کردن بدون ضرر هستند، در صورت خورده شدن توسط سگ و گربه سمی خواهند بود. از عوارض خورده شدن این گیاه، حساسیت دهانی، حالت تهوع و استفراغ، اختلالات تنفسی و آبریزش شدید دهان خواهد بود. پس یکی دیگر از گیاهان سمی برای سگ و گربه خانگی فیلودندرون است.

زاموفیلیا (ZZ Plant)

در سالیان اخیر گیاه زاموفیلیا به یکی از محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی تبدیل شده است. گیاه زاموفیلیا از گیاهان مناسب برای محیط‌های کم‌نور است. از این رو بسیاری از علاقه‌مندان گیاهان آپارتمانی نگهداری آن را انتخاب می‌کنند. این گیاه از طریق ریزوم‌هایش رشد می‌کند و ساقه می‌دهد. این به این معنی است که نیاز کم‌تری به آبیاری خواهد داشت. متاسفانه یکی از گیاهان سمی برای سگ و گربه خانگی زاموفیلیا است. در صورت خورده شدن قسمت‌های مختلف آن، باعث سوختگی دهان، حالت تهوع، خارش و آبریزش شدید آب دهان و تنگی نفس در حیوان خواهد شد.

آلوئه ورا

گیاه آلوئه ورا استفاده‌های فراوانی در صنعت داروسازی برای انسان دارد. اگر توسط سگ خورده شود، باعث حساسیت‌هایی خواهد شد. این گیاه از انواع ساکولنت است. و بومی نواحی غربی آسیا نیز است. پرورش این گیاه در ابعاد گسترده برای مصارف پزشکی انجام می‌شود. نگهداری آسان این گیاه، آن را به یکی از گیاهان محبوب آپارتمانی تبدیل کرده است.

از آنجایی که آلوه ورا از گیاهان سمی برای سگ و گربه خانگی محسوب می‌شود، باعث علائمی نظیر، افسردگی و بی‌حالی، حالت تهوع و اختلالات گوارشی خواهد شد.

گیاهان سمی برای حیوانات
گیاهان سمی برای حیوانات

 

پرنده بهشتی (Strelitzia)

گیاه پرنده بهشتی از دسته گیاهان استوایی بومی نواحی جنوب آفریقاست. به دلیل ظاهر زیبا و بزرگی که این گیاه دارد مورد توجه بسیاری از علاقه‌مندان است. گیاه پرنده بهشتی گل‌های زیبایی به شکل سر پرنده نیز می‌دهد. جالب این است که همین قسمت گل گیاه است که سمی محسوب خواهد شد. عوارض خورده شدن آن توسط حیوانات خانگی به شکل، آبریزش شدید آب دهان، بالا رفتن ضربان قلب، لرزش ماهیچه‌ها و در حالت وخیم مرگ حیوان خواهد بود. اگر به موقع به پزشک مراجعه شود، ممکن است که بتوان از این موارد جلوگیری کرد.

دیفن باخیا

دیفن باخیا یکی از گیاهان استوایی در سایز‌های کوچک تا بزرگ است. سایز این گیاه به نوع آن بستگی خواهد داشت. معروف‌ترین انواع این گیاه، D.Picta Camilla و D.Amoena Tropic Snow هستند. دیفن باخیا یکی از گیاهان سمی برای سگ و گربه خانگی محسوب می‌شود. و در صورتی که خورده شود، باعث حساسیت‌های دهانی، آب‌ریزش دهانی شدید، تنگی نفس و حالت تهوع خواهد شد.

سیکاس روتولا

این گیاه بومی نواحی استوایی ژاپن و یکی از گیاهان محبوب آپارتمانی است. این گیاه را به صورت بونسای هم نگهداری می‌کنند. این گیاه شبیه به یک تاج رشد می‌کند. کند رشد است و معمولاً در محیط داخلی نیز نگهداری می‌شود. سیکاس بسیار سمی محسوب می‌شود. هم برای انسان و هم برای حیوانات. در صورت خورده شدن باعث اختلالات کبدی و حتی مرگ هم خواهد شد. از عوارض مصرف برگ این گیاه، حالت تهوع، اسهال و حملات صرعی می‌باشد. اگر سگی در خانه خود دارید، باید از نگهداری این گیاه پرهیز کنید.

گیاهان سمی برای حیوانات
گیاهان سمی برای حیوانات

اسپاتی فیلوم

این گیاه با داشتن گل‌های سفید و تیره و برگ‌های براق یکی از گیاهان آپارتمانی زیبا و محبوب به حساب می‌آید. هنگامی که شرایط برای گیاه فراهم باشد می‌تواند دوبار در سال نیز گلدهی کند. گل‌های این گیاه تا چند ماه نیز باقی خواهند ماند.

متاسفانه اسپاتی فیلوم یکی از گیاهان سمی برای سگ و گربه خانگی محسوب می‌شود. به خصوص گونه Mauna Lo که تا ۶۰ سانتی‌متر نیز رشد می‌کند. این گیاه باعث حساسیت در اطراف نقطه تماس با آن و حالت تعوع در حیوان خواهد شد.

آلوکاسیا

آلوکاسیا از دسته گیاهان همیشه سبز گلده و بومی نواحی استوایی و نیمه استوایی آسیا و استرالیا است. آلوکاسیا می‌تواند به یک گیاه آپارتمانی نیز تبدیل شود. البته باید نیازهای نوری، رطوبتی و آبیاری گیاه را فراهم کرد. این گیاه انواع مختلف با برگ‌های زیبایی دارد. آلوکاسیا با داشتن کلسیوم غیرقابل حل یکی از انواع گیاهان سمی برای سگ و گربه و حتی انسان محسوب می‌شود. خوردن این گیاه باعث، حساسیت و سوختگی لب و دهان، حالت تهوع، مشکل در بلع و تنفس خواهد شد.

در آخر در حالیکه این ۹ گیاه را به شما معرفی کردیم که برای حیوانات سمی محسوب می‌شوند، بسیاری از گیاهان دیگر نیز وجود دارند که ممکن است باعث بروز حساسیت و ناراحتی برای حیوانات خانگی ما شوند. اگر حیوان خانگی دارید، حتماً به این نکته توجه کنید. که از این گیاهان در خانه خود نگهداری نکنید.

گیاهان سمی برای حیوانات, گیاهان سمی برای سگ, گیاهان سمی برای گربه

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری پارودیا
نوشتهٔ بعدی
نگهداری ژمینوکالیسیوم میهانویچی