نگهداری آدنیوم عربیکوم

نگهداری آدنیوم عربیکوم

همه چیز درباره شرایط نگهداری آدنیوم عربیکوم

آدنیوم عربیکوم یک ساکولنت از خانواده Apocynaceae است. این گیاه به رز صحرایی یا گیاه پا فیلی نیز معروف است. عربیکوم بومی یمن و عربستان سعودی بوده و با شرایط سخت گرما و خشکی صحرایی خو گرفته است. این ساکولنت امروزه به یکی از گیاهان معمول و رایج آپارتمانی تبدیل شده است. شکل ظاهری گیاه و گل‌های زیبای آن به همراه برگ‌های بیضی شکل با رنگ سبز براق از جلوه‌ها و زیبایی‌های آن محسوب می‌شود. این درختچه کوچک به شکل بونسای هم پرورش داده می‌شود. در ادامه مطلب با شرایط نگهداری آدنیوم عربیکوم در خانه آشنا خواهیم شد.

آدونیوم عربیکوم
آدنیوم عربیکوم

نور و دمای مناسب نگهداری آدنیوم عربیکوم

از آنجایی که این گیاه بومی نواحی کوهستانی و صحرایی است، نیاز به نور نسبتاً زیادی خواهد داشت. برای نگهداری آدنیوم عربیکوم در محیط خانگی باید گیاه را نزدیک پنجره جنوبی و مکانی که بتواند حداقل ۴ تا ۶ ساعت نور دریافت کند قرار دهید. اگر منزل شما به بالکن مجهز می‌باشد، بهتر است در بهار و تابستان آن را به محیط بیرون از خانه منتقل نمایید. البته که در تابستان و هنگام نور شدید باید مراقب آفتاب سوختگی گیاه باشید. نور مناسب باعث سلامتی و شادابی گیاه خواهد شد. نور اندک محیط باعث رشد علفی و باریک ماندن ساقه‌ها می‌گردد.

بهترین دما برای این گیاه همان دمای محیط خانه است که شما در آن احساس راحتی می‌کنید. دمای بین ۱۵ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد دمایی مناسب برای رشد این گیاه است. آدنیوم در شرایط خشکی خاک می‌تواند دماهای پایین را نیز تحمل نماید. البته نباید در معرض وزش باد سرد قرار بگیرد.

آبیاری و تغذیه آدنیوم عربیکوم

از آنجایی که این گیاه یک ساکولنت است، خشکی را به خوبی تحمل می‌کند. بدترین کاری که می‌توانید انجام دهید، آبیاری بیش از حد گیاه است. برای نگهداری آدنیوم عربیکوم باید همانند سایر ساکولنت‌ها عمل کنید. در طول فصول رشد، به خوبی گیاه را آبیاری کنید. طوری که آب اضافی از سوراخ کف گلدان بیرون بیاید و آب به همه جای ریشه‌ها برسد. سپس اجازه دهید خاک گیاه به طور کامل خشک شود، و آبیاری مجدد را انجام دهید. هرگز اجازه غرق آب شدن گیاه را ندهید. در پاییز و زمستان اما گیاه به فصل استراحت خود وارد می‌شود. نیازی به آبیاری مانند قبل نیست. یکبار در ماه قدری آبیاری را انجام دهید که از خشکی مفرط خاک جلوگیری شود.

کودهایی مخصوص آدنیوم در بازار موجود است. این کودها دارای منابع مناسبی از NPK برای گیاه است که به رشد و گلدهی آن کمک خواهد کرد. اگر به این نوع کود دسترسی ندارید، می‌توانید از کودهای مخصوص کاکتوس و ساکولنت نیز استفاده کنید. در طول فصل بهار هنگامی که دوره رشد آن شروع می‌شود، هر دو تا سه هفته یکبار گیاه را تغذیه کنید. با فرا رسیدن تابستان، این کار را به یکبار در ماه کاهش دهید. و در پاییز و زمستان هرگز به گیاه خود کود ندهید.

آدنیوم عربیکوم
آدنیوم عربیکوم

خاک و گلدان مناسب آدنیوم

بهترین بستر برای نگهداری آدنیوم عربیکوم همان خاک مخصوص کاکتوس و ساکولنت است. البته باید زه‌کشی مناسب خاک رعایت شود. می‌توانید این کار را با اضافه کردن سنگ‌ریزه به این بستر محیا کنید. آب باید داخل این بستر به خوبی حرکت کرده و از سوراخ کف گلدان بیرون بیاید. خیس ماندن خاک باعث از بین رفتن گیاه خواهد شد. گلدان انتخابی بهتر است عمق اندکی داشته باشد. زیرا این گیاه سیستم ریشه‌ای عمیق و گسترده‌ای ندارد. اگر از گلدان‌های عمیق و نامناسب استفاده کنید باعث پوسیدگی و از بین رفتن گیاه خود خواهید شد.

تکثیر آدنیوم

این کار ممکن است که بتوانید از طریق قلمه ساقه گیاه خود را تکثیر کنید. ولی کاری بسیار مشکل است. بهترین روش برای تکثیر آدنیوم استفاده از روش کاشت بذر است. این کار زمان‌بر و در محیط خانگی بسیار مشکل است. بنابراین اگر قصد کاشت بذر آدنیوم را دارید باید محیطی مانند گلخانه برای آن فراهم نمایید. بعد از رسیدن گیاه به اندازه مناسب می‌توانید نگهداری آدنیوم عربیکوم خود را مانند قبل انجام دهید.

انواع آدنیوم

ساقه این ساکولنت زیبا محل ذخیره‌سازی آب و مواد مغذی برای گیاه است. این قسمت به گیاه کمک خواهد کرد تا در شرایط سخت و خشکی محیط طبیعی زندگی، بتواند به زندگی خود ادامه دهد. انواع مختلفی از آدنیوم در دنیا وجود دارد. انواع هیبرید این گیاه نیز هستند.

آدونیوم عربیکوم
آدونیوم عربیکوم

Adenium Dhofarense

این نوع از آدنیوم بومی کشور عمان و مناطق کوهستانی یمن است. برگ‌های بزرگ و بیضی شکل گیاه و گل‌های صورتی رنگ آن از مشخصه‌های گیاه محسوب می‌شوند. این گیاه به عنوان گیاه آپارتمانی رایج نیست. ساقه‌های آن از قسمت‌های پایینی ساقه اصلی بیرون می‌آیند. در محیط طبیعی، گیاه سه ماه تابستان دارای برگ است.

Adenium Obesum Roem & Schult

این نوع از آدنیوم که گیاهی رایج برای نگهداری در آپارتمان است، بومی نواحی آفریقا، سومالی و سنگال است. این گیاه با گل‌های صورتی روشن و لبه‌های پررنگ‌تر زیبایی چشم‌گیری خواهد داشت. این ساکولنت کند رشد، آفتاب کامل را می‌پسندد و تا دو متر هم در شرایط ایده‌آل رشد خواهد داشت. نگهداری این دو نوع از آدنیوم مانند نگهداری آدنیوم عربیکوم است. انواع دیگر هیبرید گیاه دارای شکل برگ‌های متفاوت‌تر هستند و گل‌ها به شکل دسته‌ای رشد می‌کنند.

بیماری‌ها و آفات آدنیوم عربیکوم

بزرگترین مشکل در نگهداری آدنیوم عربیکوم بیماری پوسیدگی است. همانطور که اشاره شد، در صورت خیس ماندن خاک، گیاه دچار پوسیدگی خواهد شد. این گیاه بومی نواحی گرمسیر بوده و به خشکی خاک عادت کرده است. پس هرگز در آبیاری آن زیاده‌روی نکنید.

آفاتی نظیر شپشک آردآلود و شته نیز می‌توانند به گیاه شما آسیب برسانند که باید به سرعت آن‌ها را برطرف کرد.

آدنیوم, آدونیوم, رز صحرایی

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری دیفن باخیا کاملیا
نوشتهٔ بعدی
نگهداری ابلمانیا