نگهداری آگاو پری (آرتیچوک)

نگهداری آگاو پری

معرفی کامل و نحوه نگهداری آگاو پری یا آگاو آرتیچوک

آگاو آرتیچوک (artichoke agave) یا پری (Agave Parryi) یک ساکولنت همیشه سبز و زیبا از خانواده آگاو است. این گیاه بومی نواحی شمالی مکزیک، آریزونا و نیومکزیکو است. آگاو آرتیچوک را به نام‌های آگاو مسکال و آگاو پری نیز می‌شناسند. اسم این گیاه از کلمه یونانی Agauos به معنی تحسین برانگیز و برگرفته از گل‌های فوق‌العاده آن گرفته شده است. نگهداری آگاو پری یا آرتیچوک بسیار آسان است و از دسته گیاهان کم توقع محسوب می‌شود.

آگاو آرتیچوک به اندازه ۶۰ سانتی‌متر در ارتفاع و ۹۰ سانتی‌متر در پهنا رشد خواهد کرد. گل این گیاه گاهاً تا ارتفاع ۱ متر نیز رشد خواهد کرد. این گل‌ها هنگامی که گیاه ۱۰ تا ۱۵ سال عمر داشته باشد پدید می‌آیند. در برخی از انواع این ساکولنت ممکن است ۲۰ تا ۳۰ سال زمان لازم باشد تا گلدهی انجام شود. در طبیعت این گیاه در طول ماه‌های تابستان گلدهی می‌کند. هنگامی که گل‌ها عمر خود را سپری کردند، بذرها از آن‌ها تولید می‌شوند.

ساختار گیاه آگاو پری بسیار زیبا است. این گیاه دارای برگ‌های سبز-طوسی یا آبی-طوسی است. برگ گیاه سفت و محکم، صاف، ضخیم و بیضی شکل هستند. برگ‌ها بعضاً تا ۳۰ سانتی‌متر رشد می‌کنند و به شکل یک گل رز و غنچه خواهند بود. هر کدام از برگ‌ها دارای خارهای بسیار تیز و سفتی هستند که در صورت تماس با آن‌ها به انسان آسیب می‌زنند.

آگاو پری
آگاو پری

نور و دمای مناسب نگهداری آگاو پری

همانطور که مشخص است، این گیاهان که صحرایی هستند نور کامل و مناسب خورشید را می‌پسندند. این گیاهان در مکانی با میزان کمی سایه نیز زندگی می‌کنند. گیاهان صحرایی در مقابل سرمای زمستان نیز مقاوم هستند. برخی منابع از تحمل سرمای آگاو آرتیچوک تا دمای منفی ۲۰ درجه نیز حکایت دارند. مهمترین نکته برای نگهداری آگاو پری، این است که در زمستان باید محیط گیاه خشک باشد. در صورتی که خاک آن مرطوب بماند در زمستان از بین خواهد رفت.

با توجه به موارد ذکر شده، این گیاه در تمام طول سال می‌تواند در خارج از خانه نگهداری شود. می‌توانید در صورتی که در زمستان گیاه را در خارج از خانه نگهداری می‌کنید، روی آن را با پلاستیک شفاف بپوشانید، تا از برف و باران در امان باشد. در صورتی که می‌خواهید در خانه از این گیاه مراقبت کنید، باید بتوانید برای آن در تمام طول سال ۸ تا ۱۰ ساعت نور کامل را فراهم کنید. در غیر اینصورت گیاه شما رشد مناسبی نخواهد داشت و از بین می‌رود.

آبیاری و تغذیه آرتیچوک

آگاو آرتیچوک در مقابل خشکی بسیار مقاوم است. ولی آبیاری متوسط برای آن مناسب است. هرگز گیاه خود را در صورتی که مکان نگهداری آن همراه با بارش باران است، آبیاری نکنید. آب باران برای گیاه کافی است. اگر نگهداری آگاو پری را در گلدان و در محیط خارج از خانه انجام می‌دهید، اجازه دهید خاک آن کاملاً خشک شود، سپس آبیاری را انجام دهید. برای این گیاه توصیه می‌شود، دو هفته یکبار آبیاری انجام شود. این گیاه به کوددهی نیازی نخواهد داشت. می‌توانید خاک آن را هر دو سال یکبار تعویض کنید تا مواد مغذی آن کافی باشد. این گیاه همچنین به رطوبت نیازی نخواهد داشت.

آگاو پری
آگاو پری

 

خاک و گلدان آگاو پری

برای نگهداری آگاو پری نیاز به خاکی با زه‌کشی بسیار مناسب است. بستر مناسب برای کاشت این گیاه، مخلوطی از ماسه، سنگ‌ریزه و گلدانی کم عمق است. این گیاه در مقابل سطح PH خاک حساسیتی ندارد. و تقریباً در هر خاکی می‌توان از آن مراقبت کرد. ولی همانطور که گفته شد، خاک با زه‌کشی مناسب یکی از موارد مهم در نگهداری گیاه است. اگر از گلدان بزرگ برای گیاه خود استفاده کنید، خطر بروز پوسیدگی را افزایش خواهید داد. دقت داشته باشید از گلدانی با اندازه مناسب برای آگاو خود استفاده کنید. بهترین جنس گلدان برای کاشت آگاو آرتیچوک، گلدان‌های سفالی هستند.

تکثیر آگاو پری

آگاو پری را می‌توان از دو روش کاشت بذر و استفاده از پاجوش‌ها تکثیر کرد. هنگام نگهداری آگاو پری در گلدان و شرایط مناسب پاجوش‌هایی از اطراف گیاه اصلی تولید خواهند شد. می‌توان از آن‌ها برای تولید گیاه جدید استفاده کرد. در واقع بهترین و سریع‌ترین روش تکثیر این گیاه استفاده از پاجوش است. کاشت بذر این گیاه بسیار سخت و در محیط خانه تقریباً غیرممکن است.

بیماری‌ها و آفات آگاو آرتیچوک

این گیاه از دسته ساکولنت‌های مقاوم در مقابل بیماری و آفات است. تا آنجایی که نور زیاد و مناسب را برای گیاه خود فراهم کنید. و محیط نگهداری گیاه گرم و زه‌کشی خاک آن مناسب باشد، با بیماری مواجه نخواهید شد. خاک با زه‌کشی ضعیف و رطوبت زیاد باعث پوسیدگی گیاه خواهد شد.

اگر به انواع دیگر گیاهان آگاو علاقه‌مند هستید، می‌توانید مطالب درباره آگاو استریکتا نانا، آگاو ویکتوریا، آگاو فیلیفرا را نیز مطالعه کنید.

آگاو, نگهداری آگاو آرتیچوک, نگهداری آگاو پری

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری مامیلاریا رودانتا
نوشتهٔ بعدی
نگهداری بونسای آزالیا