نگهداری آگاو فیلیفرا

نگهداری آگاو فیلیفرا

معرفی جامع و نحوه نگهداری آگاو فیلیفرا

آگاو فیلیفرا (agave filifera) یک ساکولنت از خانواده آگاو و متعلق به نواحی مرکزی مکزیک است. این گیاه به شکل بوته است و تا ارتفاع ۶۰ و تا قطر ۹۰ سانتی‌متر رشد می‌کند. نگهداری آگاو فیلیفرا کار آسانی است و نیاز به مراقبت چندانی ندارد. این گیاه در لبه های برگ‌های با رنگ سبز تیره و بسیار تیز خود دارای رشته‌هایی نخ مانند و سفید رنگ است که زیبایی خاصی را به آن می‌بخشند. هنگامی که این ساکولنت به سن بلوغ خود می‌رسد، ساقه‌های گل این گیاه از وسط بوته آن نمایان می‌شوند که تا ارتفاع ۲.۵ متر هم می‌رسند. بعد از گلدهی بوته این گیاه از بین خواهد رفت و عمر آن به پایان می‌رسد.

ساقه گل آگاو فیلیفرا به رنگ بنفش تیره است. و حدوداً یکماه طول می‌کشد تا به ارتفاع کامل خود برسد و غنچه‌ها تولید شوند. هنگامی که گلها باز می‌شوند، دارای رنگ زرد با زبانه بنفش رنگ هستند.

در این مطلب می‌خوانید:

نور و و دمای آگاو فیلیفرا

آبیاری صحیح آگاو فیلیفرا

خاک آگاو فیلیفرا

روشهای تکثیر آگاو 

بیماری و مشکلات فیلیفرا

آگاو فیلیفرا
آگاو فیلیفرا

نور و دمای مناسب نگهداری آگاو فیلیفرا

آگاو فیلیفرا در مقابل سرما تا حدی مقاوم است. نگهداری آگاو فیلیفرا تا دمای منفی ۶ درجه سانتی‌گراد هم ممکن است. همچنین این گیاه در مقابل گرما و خشکی هم مقاوم است و می‌تواند آفتاب گرم و سوزان تابستان را نیز تحمل کند. این ساکولنت برای رشد و سلامت نیاز به نور کامل خورشید دارد. و در حالت نیمه سایه هم می‌تواند رشد داشته باشد. اگر از این گیاه در محیط داخلی نگهداری می‌کنید، باید مکانی را برای این گیاه انتخاب کنید تا بتواند نور کامل را در طول روز دریافت نماید. بهترین مکان برای قرار دادن این ساکولنت در محیط منزل نزدیک به پنجره جنوبی است.

اگر در مناطقی زندگی می‌کنید که دارای تابستان سوزان است و از آگاو فیلیفرا در طول سال در خانه نگهداری می‌کنید، برای انتقال آن به محیط بیرون از خانه عجله نکنید. برای قرارگیری گیاه در معرض نور خورشید، بتدریج این کار را انجام دهید. زیرا انتقال این گیاه به زیر نور خورشید ممکن است باعث آفتاب سوختگی آن شود.

آبیاری و تغذیه مناسب آگاو فیلیفرا

اگرچه آگاو فیلیفرا در مقابل خشکی گیاهی مقاوم محسوب می‌شود، می‌توان با آبیاری مناسب در فصول گرم به رشد آن سرعت بخشید. این را هم در نظر داشته باشید که هرچه سرعت رشد گیاه شما بیشتر باشد زودتر به سن کامل خود خواهد رسید و گلدهی آن باعث اتمام عمر آن خواهد شد. گیاهی که گل ندهد به عمر خود ادامه خواهد داد. همچنین این را نیز به خاطر داشته باشید که مانند سایر کاکتوس‌ها و ساکولنت‌ها، این گیاه در مقابل آبیاری بیش از حد نیز دچار مشکل خواهد شد. اگر نگهداری آگاو فیلیفرا را در منزل انجام می‌دهید، با توجه به شرایط محیط نگهداری، آنرا آبیاری کنید. نیاز است دربین دو آبیاری خاک خشک شده باشد، سپس گیاه را آبیاری کرد.

با توجه به اینکه آب نباید بین برگ‌های این گیاه جمع شود و ممکن است منجر به پوسیدگی شود، می‌توان آبیاری آن را از طریق زیرگلدانی انجام داد. البته باید برای جلوگیری از رسوب نمک در خاک گیاه هر چند وقت یکبار گیاه را به صورت عادی و از بالای خاک آبیاری نمود. در زمستان نیز برای آبیاری نباید عجله کرد. فقط هنگامی گیاه را آبیاری کرد که برگ‌های آن چروکیده شده باشند. آگاو فیلیفرا نیاز اندکی به کود خواهد داشت. اگر می‌خواهید گیاه خود را تغذیه کنید، یک کود با نیتروژن پایین و مخصوص کاکتوس و ساکولنت تهیه کنید و یکبار در سال در اوایل بهار و یکبار در تابستان گیاه خود را تغذیه نمایید.

آگاو فیلیفرا
آگاو فیلیفرا

خاک مناسب و تعویض گلدان آگاو فیلیفرا

نگهداری آگاو فیلیفرا در خاک‌های ماسه‌ای، سنگی و با زهکشی بالا به سلامت و رشد گیاه کمک خواهد کرد. اگر از این گیاه در گلدان نگهداری می‌کنید، از مخلوط خاک مناسب کاکتوس و ساکولنت می‌توانید استفاده کنید. اگر می‌خواهید مخلوط خاک را خودتان درست کنید، می‌توانید از مخلوط نصف قسمت پیت‌ماس و نصف قسمت از پومیس و خاک معمولی استفاده کنید. این را بخاطر داشته باشید که زهکشی بسیار مهم است. بنابراین، همیشه از گلدان‌ها با سوراخ‌های زهکشی زیاد استفاده کنید. گلدان‌های سفالی معمولاً بهترین گزینه برای نگهداری این گیاه هستند.

تعویض گلدان آگاو فیلیفرا با توجه به رشد آن باید انجام شود. هنگامی که اندازه ریشه‌های گیاه به میزانی رسید که از سوراخهای کف گلدان بیرون آمدند می‌توان در فصل بهار گلدان آن را تعویض نمود. هنگام تعویض گلدان می‌توان برگ‌های خشک شده گیاه را از آن جدا کرد. اینکار را با استفاده از یک جسم تیز مانند چاقو انجام دهید.

تکثیر آگاو فیلیفرا

آگاو فیلیفرا بوته‌ها و پاجوش‌های بسیار زیادی را در طول فصول رشد خود تولید می‌کند. برخی از آنها در طول این مدت از بین می‌روند. برای تکثیر، کافیست که این پاجوش‌ها را از گیاه مادر جدا کرده و هرکدام را در یک گلدان جداگانه بکارید تا گیاه جدید تولید شود.

بیماری‌ها و آفات گیاه آگاو فیلیفرا

اگر نگهداری آگاو فیلیفرا به درستی انجام بگیرد، امکان ابتلا آن به بیماری یا اینکه آفتی به آن هجوم آورد اندک است. نوعی سوسک در طبیعت است که مخصوص گیاه آگاو است و باعث از بین رفتن کامل آگاو خواهد شد. که البته در شرایط نگهداری در محیط‌های خانگی به ندرت با این آفت مواجه خواهیم شد.

بیماری که ممکن است در صورت آبیاری بیش از حد گیاه پیش آید. بیماری‌های قارچی و پوسیدگی است که بدلیل آبیاری بیش از حد گیاه ممکن است با آن روبرو شویم. بنابراین در صورتی که نگهداری آگاو فیلیفرا را در منزل انجام می‌دهید، حتماً به آبیاری گیاه به خصوص در فصول سرد دقت کنید و زهکشی گلدان و سوراخهای کف آن را هر چند ماه یکبار بررسی نمایید.

درپایان می‌توانید نظرات و سوالات خود را در پایین همین صفحه بیان کنید. همچنین می‌توانید این مطلب را با دوستان علاقه‌مند خود به اشتراک بگذارید.

نگهداری آگاو, نگهداری آگاو فیلیفرا

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری ارئوسرئوس ترولی (الدمن)
نوشتهٔ بعدی
نگهداری سنپدرو