نگهداری کالاتیا اورناتا

نگهداری کالاتیا اورناتا

معرفی جامع و شرایط نگهداری کالاتیا اورناتا (Calathea Ornata)

آیا به تازگی گیاه کالاتیا اورناتا را خریداری کرده‌اید؟ اگر درباره نحوه نگهداری کالاتیا اورناتا چیزی نمی‌دانید، نگران نباشید. این گیاه زیبا شرایط نگهداری آسانی دارد و ما در اینجا به معرفی این شرایط برای شما می‌پردازیم. این گیاه از خانواده کالاتیا و گیاهی استوایی است. بیشتر از ۳۰۰ گونه مختلف از گیاه کالاتیا در جهان موجود است. این گیاهان دارای برگ‌های زیبا با طرح و نقشی متفاوت هستند.

از رنگ قرمز تا بنفش زیر برگ‌های این گیاهان را پوشانده است. کالاتیا اورناتا به عنوان گیاه مناسب آپارتمان با برگ‌های سبز و بنفش پوشیده شده است. این گیاه بومی آفریقا، تایلند، مرکز و جنوب آمریکاست. برگ‌های آن بیضی شکل و براق هستند. این گیاه تا ۶۰ سانتی‌متر در ارتفاع و ۶۰ سانتی‌متر در پهنا می‌تواند رشد داشته باشد.

این گیاه به نام‌های کالاتیا گوره‌خری، گیاه طاووس و گیاه کلیسا معروف است. از آنجایی که برگ‌های این گیاه هنگام روز باز و با غروب خورشید به سمت بالا می‌روند آن را با گیاه مارانتا اشتباه می‌گیرند. تفاوت مارانتا و کالاتیا در نحوه نگهداری آن‌ها است. پس دقت داشته باشید که گیاه را به درستی شناسایی کنید. با کمی تمرین و دقت می‌توانید شرایط نگهداری کالاتیا اورناتا را فراهم و گیاهی زیبا و جذاب در خانه خود داشته باشید. در ادامه مطلب به شرایط نگهداری کالاتیا اورناتا خواهیم پرداخت.

 

کالاتیا اورناتا
کالاتیا اورناتا

نور مناسب نگهداری کالاتیا اورناتا

هنگامی که این گیاه را برای اولین بار به خانه خود می‌آورید، باید تمام حواس خود را به آن معطوف کنید که به بهترین نتیجه برسید. این گیاه استوایی محیطی روشن با نور غیرمستقیم را دوست دارد. نور کم باعث رشد غیرعادی این گیاه می‌شود. و با دریافت نور مستقیم خورشید برگ‌های این گیاه دچار سوختگی خواهند شد. در محیط طبیعی زندگی، اورناتا در جنگل‌های بارانی زندگی می‌کند. و در زیر سایه سایر درختان به رشد خود ادامه می‌دهد. برگ‌های گیاه خود را به دقت بررسی کنید. اگر نور بیشتر از حد به آن تابیده شود، شروع به از دست دادن خطوط روی برگ‌های خود می‌کند.

برای نگهداری کالاتیا اورناتا در خانه باید آن را در مکانی قرار دهید که بیشترین نور غیرمستقیم را دریافت کند. بهترین مکان برای آن در خانه نزدیک به پنجره شرقی خانه است که نور از پرده توری عبور کرده و به گیاه برسد. از آنجایی که کالاتیا گیاهی استوایی است، هوای مطبوع برای این گیاه هوای گرم محسوب خواهد شد.

 

 

دمای مناسب کالاتیا اورناتا

بهترین دما برای نگهداری کالاتیا اورناتا دمایی بین ۱۸ تا ۲۹ درجه سانتی‌گراد است. حتماً دقت داشته باشید دمای محیط مراقبت از آن به دمای پایین‌تر از ۱۵ درجه سانتی‌گراد افت نداشته باشد. تغییرات ناگهانی دما برای گیاه شما مشکلاتی را به وجود خواهد آورد. اگر گیاه شما در نزدیکی پنجره یا وسایل گرمایشی و سرمایشی قرار دارد، هنگام سرد شدن یا روشن کردن وسایل گرمایشی مکان کالاتیا خود را تغییر دهید.

آبیاری صحیح کالاتیا اورناتا

سعی کنید در نگهداری کالاتیا اورناتا یک برنام زمانی منظم برای آبیاری گیاه خود به دست آورید. نباید اجازه دهید خاک گیاه به طور کامل خشک شود. و نباید هم خاک خیس بماند. کالاتیا اورناتا در مقابل خشکی گیاهی مقاوم نیست. پس هنگامی که سطح خاک گلدان شما خشک شد، آن را آبیاری کنید. اگر آبیاری گیاه بیش از حد باشد، باعث بروز مشکلاتی نظیر پوسیدگی خواهد شد.

خشکی برای مدت طولانی نیز می‌تواند باعث قهوه‌ای شدن و خشک شدن برگ‌ها شود. اگر مشاهده کردید برگ گیاه شما چروکیده شده است ممکن است از آبیاری بیش از حد آن باشد. بنابراین مهم است که یک برنامه برای آبیاری گیاه خود داشته باشید.

اگر برگ گیاه کالاتیا اورناتا شما قهوه‌ای و خشکیده شد، به دلیل کمبود رطوبت محیط اطراف آن است. البته این مشکل به دلیل وجود فلوراید و سایر عناصر شیمیایی موجود در آب مورد استفاده برای آن نیز می‌تواند باشد. هنگامی که گیاه را به خانه خود می‌آورید، آن را به خوبی آبیاری کنید. اجازه دهید آب از سوراخ کف گلدان بیرون بیاید. بعد از آن باید با خشک شدن سطح خاک آبیاری را انجام دهید.

رطوبت مورد نیاز گیاه کالاتیا گوره‌خری

همانند بسیاری از گیاهان استوایی، نگهداری کالاتیا اورناتا نیازمند مکانی با رطوبت بالا است. در حالیکه غبارپاشی برگ‌ها دو بار در هفته در دمای اتاق می‌تواند میزان رطوبت مناسب گیاه را تامین کند، شما باید مکانی را برای آن فراهم کنید که به طور طبیعی دارای رطوبت مورد نیاز گیاه باشد. اسپری آب به روی گیاه ممکن است باعث بروز بیماری‌های قارچی در آن شود.

برای نتیجه بهتری کالاتیا اورناتا را می‌توانید در آشپزخانه یا حمام دارای نورگیر قرار دهید. می‌توانید از دستگاه‌های رطوبت ساز مانند بخور سرد در نزدیکی گیاه استفاده کنید. راه حل دیگر استفاده از یک زیرگلدانی است که داخل آن سنگ‌ریزه و آب ریخته‌ایم در زیر گلدان است. این کار می‌تواند رطوبت مورد نیاز اورناتا را فراهم کند.

تغذیه و کوددهی کالاتیا اورناتا

برای نگهداری کالاتیا اورناتا نیازی به کوددهی زیادی نیست. ولی استفاده از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی برای این گیاه یکبار در فصل بهار توصیه می‌شود. این مهم است که در فصل رشد گیاه را تغذیه کرد. و تغذیه و کوددهی در زمستان به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. اگر گیاه شما رشد مناسبی ندارد مربوط به تغذیه گیاه نیست. پس در کود دادن به آن افراط به خرج ندهید. سایر موارد مربوط به نگهداری گیاه خود را بررسی کنید. می‌توانید از کودهای ارگانیک مانند کمپوست چای طبیعی برای بهترین نتیجه استفاده کنید.

کالاتیا گوره‌خری
کالاتیا گوره‌خری

خاک مناسب و تعویض گلدان کالاتیا گوره‌خری

بهترین بستر برای نگهداری کالاتیا اورناتا مخلوطی با پایه پیت ماس است. این عنصر می‌تواند رطوبت مورد نیاز گیاه را در خود نگهداری کند. دو قسمت پیت به همراه یک قسمت پرلیت بهترین مخلوط برای مراقبت از کالاتیا گوره‌خری است. خاک گیاه باید دارای زه‌کشی مناسبی باشد.

اگر خاک گیاه شما سنگین باشد و خیس بماند، باعث پوسیدگی ریشه خواهد شد. این گیاه را تا وقتی که ریشه‌های آن تمام گلدان را فرا گرفته است نباید تعویض گلدان کرد. انتخاب گلدان بزرگ نیز می‌تواند باعث بروز مشکلاتی برای آن شود. متوسط زمان بین تعویض گلدان‌های گیاه در شرایط معمول هر دوسال یکبار است.

در فصل بهار، هنگامی که گیاه شما می‌خواهد رشد جدید خود را شروع کند، بهترین زمان برای تعویض گلدان است. گلدان انتخابی شما باید یک سایز از گلدان قبلی آن بزرگ‌تر باشد. همیشه هم نیاز به تعویض گلدان نیست. می‌توانید فقط خاک گیاه را تازه کنید. در زمان تعویض خاک یا گلدان نیز می‌توانید عمل تقسیم بوته گیاه را انجام دهید. این کار به دقت زیادی نیاز دارد تا به ریشه‌های گیاه شما آسیب وارد نشود. با تقسیم بوته‌ای گیاه می‌توانید به تکثیر کالاتیا اورناتا بپردازید.

بیماری‌ها و آفات گیاه کالاتیا اورناتا

معمولاً نگهداری کالاتیا اورناتا آسان و با رعایت شرایط مناسب مشکلی برای آن بوجود نخواهد آمد. ولی از جمله آفات معمول این گیاه می‌توان به کنه قرمز، شپشک آردآلود، پولک و شتهاشاره کرد. بیماری که ممکن است برای کالاتیا گوره‌خری پیش آید، بیماری باکتریایی یا قارچی است که با توجه به میزان رطوبت و گردش هوای مناسب می‌توان آن را کنترل کرد.

کنه قرمز معمولاً بیشتر احتمال دارد تا به گیاه شما هجوم آورد. این آفت می‌تواند گیاه شما را به نابودی بکشاند. اگر آثاری از این آفت را مشاهده کردید باید به سرعت به مقابله با آن پرداخت. سعی کنید از آفت‌کش‌های طبیعی استفاده کنید. روغن چریش می‌تواند در این کار به شما کمک کند. در مجموع هنگام نگهداری کالاتیا اورناتا باید آن را به طور منظم مورد بررسی قرار دهید.

زرد شدن برگ گیاه کالاتیا اورناتا

زرد شدن برگ‌های پایینی کالاتیا گوره‌خری نرمال و طبیعی است. ولی این درحالیست که گیاه رشد دارد و برگ‌های سالم و براقی تولید کند. اگر برگ‌ها با سرعت بیشتری زرد می‌شوند می‌توان به دلایل آبیاری بیش از حد، نور مستقیم و بیش از حد یا وجود آفت باشد. برگ‌های این گیاه همچنین به وجود کلر و سایر موارد شیمیایی آب حساس است. سایر موارد استرس‌زا مانند کمبود رطوبت، یا بالا بودن بیش از حد دما نیز می‌تواند باعث زرد شدن برگ گیاه و ریزش آن‌ها شود.

تمام مطالب در کاکتوس ایران از منابع انگلیسی معتبر ترجمه و در اختیار علاقه‌مندان قرارمی‌گیرد. برای مشاهده نوشته اصلی نیز می‌توانید به این لینک مراجعه نمایید. در این مطلب تلاش خود را کردیم تا نکات مهم درباره نگهداری کالاتیا اورناتا را برای شما شرح دهیم. درصورت بروز هرگونه سوال می‌توانید در انتهای همین مطلب آن را با ما در میان بگذارید.

کالاتیا, نگهداری کالاتیا اورناتا

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری اپونتیا هیومیفوسا
نوشتهٔ بعدی
نگهداری نوتوکاکتوس