نگهداری گیاه حسن یوسف

نگهداری گیاه حسن یوسف

معرفی جامع و نحوه نگهداری گیاه حسن یوسف

حسن یوسف (Coleus) یکی از گیاهان محبوب آپارتمانی است که تقریباً تمامی علاقه‌مندان به گل و گیاه آن را می‌شناسند. این گیاه زیبا و دوست داشتنی در تمامی فصول در صورت دریافت نور مناسب خورشید رنگ‌های خود را به رخ شما خواهد کشید. نگهداری گیاه حسن یوسف بسیار آسان است و از رده گیاهان با نیاز کم محسوب می‌شود. خواستگاه اصلی این گیاه مناطق استوایی است. این گیاه گرما را می‌پسندد و با بیشتر مناطق و محیط‌ها سازگار است.

گیاه حسن یوسف گلی با ساقه بلند و نازک می‌دهد که معمولاً قبل از باز شدن غنچه‌ها برای اینکه انرژی گیاه صرف قوی شدن برگ‌ها و ساقه شود از آن جدا می‌شود. سایز مینیاتور حسن یوسف معمولاً تا چند سانتی‌متر بیشتر رشد نمی‌کند و سایر انواع آن تا چند متر هم ارتفاع پیدا می‌کنند. در واقع، حسن یوسف رشد استانداردی را در صورتی که شرایط مناسبی برای آن فراهم شود دارد. برای این رعایت موارد نیاز است هنگام سردی هوا گیاه را داخل منزل نگهداری کرد.

گیاه حسن یوسف
گیاه حسن یوسف

نور مناسب نگهداری گیاه حسن یوسف

میزان نور مورد نیاز حسن یوسف بستگی به گونه آن دارد. اما در بیشتر موارد بهترین مکان برای نگهداری گیاه حسن یوسف در نقاط نیمه سایه می‌باشد. دقت داشته باشید رنگ برگ‌های گیاه به میزان نور دریافتی آن بستگی دارد. یعنی هرچه نور محیط نگهداری بیشتر باشد رنگ برگ‌های گیاه نمایان تر خواهد شد. اگر در مناطقی زندگی می‌کنید که دارای آب و هوای گرم و خشک است، تمامی گونه های حسن یوسف را در حالت نیمه سایه نگهداری کنید به خصوص هنگام ظهر. در مناطق سرد اما باید گیاه در معرض نور بیشتری قرار بگیرد تا خود را گرم نگه دارد.

بهترین مکان برای نگهداری گیاه حسن یوسف در منزل پشت پنجره های جنوبی و غربی، البته با رعایت فاصله مناسب برای دریافت نور غیر مستقیم است. هرگز، به خصوص در تابستان گیاه خود را در معرض نور شدید و مستقیم آفتاب قرار ندهید. زیرا موجب ایجاد آفتاب سوختگی و از بین رفتن آن خواهید شد.

خاک مناسب نگهداری حسن یوسف

این گیاه خاک مرطوب را می‌پسندد ولی نیازی به خیس ماندن خاک نیست. حسن یوسف در برابر خشکی مقاوم نیست و این مهم است که خاک گیاه را مرطوب نگاه داشت. هنگام کاشت این گیاه دقت کنید از مخلوط خاکی استفاده کنید که دارای زهکشی بسیار مناسبی باشد. بهترین مخلوط خاک برای نگهداری گیاه حسن یوسف، خاکی با زه‌کشی بالا است که بتوان به صورت منظم آن را آبیاری کرد. خاک گیاه نباید سنگین باشد و آب را مدت زیادی در خود نگه دارد زیرا موجب پوسیدگی ریشه و گیاه خواهد شد.

مخلوط خاک پیت ماس و پرلیت و کمی خاک معمولی بهترین خاک برای نگهداری حسن یوسف خواهد بود. حتماً دقت داشته باشید سوراخ‌های کف گلدان را بررسی نمایید تا آب بتواند به سرعت از کف گلدان خارج شود.

آبیاری و تغذیه مناسب حسن یوسف

در ماه های گرم سال، هنگامی که نگهداری گیاه حسن یوسف در خارج از منزل انجام می‌شود یک یا دو بار آبیاری در طول روز لازم است. اگر گیاه را داخل منزل نگهداری می‌کنید، هر دو تا سه روز یکبار به طور معمول آبیاری کافی است. از آبیاری بیش از حد گیاه خودداری کنید و هرگز اجازه خیس ماندن خاک و جمع شدن آب در زیر گلدانی را ندهید. آبیاری بیش از حد موجب بروز بیماری‌های قارچی و پوسیدگی خواهد شد.

حسن یوسف نسبت به گیاهان دیگر نیاز بیشتری به کود دارد و می‌توان آن را یک بار در ماه با استفاده از کودهای مناسب گیاهان آپارتمانی NPK 10-10-10 تغذیه کرد.

گیاه حسن یوسف
گیاه حسن یوسف

نکات جامع در مورد نگهداری گیاه حسن یوسف

اگرچه حسن یوسف به هوای گرم علاقه دارد، رطوبت خاک نیاز دارد. خاک نباید برای مدت طولانی و پشت سرهم مرطوب باشد ولی خشکی می تواند باعث کندی رشد شود . رنگ برگ‌های آن را به قهوه‌ای تغییر دهید. همانطور که قبلاً گفته شد رنگ برگ های حسن یوسف به میزان نور دریافتی بستگی دارد. همچنین تغذیه مناسب و خاک غنی می‌تواند به زیبایی رنگ برگ‌های آن کمک کند.

برای این‌که گیاهی زیبا و بوته ای شکل داشته باشیم، هنگامی که ساقه‌های گل آن پدیدار می‌شوند، باید آن‌ها را از گیاه جدا کنیم تا انرژی حسن یوسف صرف رشد گل‌ها نشود. برای نگهداری گیاه حسن یوسف در زمستان باید نکاتی را رعایت کرد. هرگز آن را در زمستان خارج از خانه نگهداری نکنید و هنگام سردی هوا گیاه را به داخل منزل منتقل نمایید. می‌توانید ساقه‌های گیاه را کوتاه و کمی گیاه خود را هرس کنید.

تعویض گلدان حسن یوسف

ارتفاع گیاه حسن یوسف ممکن است به ۶۰ سانتی‌متر تا یک متر هم برسد. این گیاه در فصل بهار به سرعت به رشد خود ادامه می‌دهد. ولی بسیاری نمی‌توانند از گیاه در زمستان مراقبت کنند. اگر نگهداری گیاه حسن یوسف را برای بیشتر از یک فصل انجام می‌دهید، باید برای شروع فصل جدید رشد گیاه، مخلوط خاک تازه برای گیاه در همان گلدان قبلی لازم است. اگر اندازه گیاه شما از گلدان بزرگ‌تر شده است، می‌توانید اندازه گلدان آن را به یک سایز بزرگتر تغییر دهید.

بیماری ها و آفات حسن یوسف

معمولاً گیاه حسن یوسف در شرایط بروز سرما و هوای مرطوب به بیماری دچار خواهد شد. این شرایط باعث بروز بیماری های قارچی مانند کپک خواهد شد. اگر نگهداری گیاه حسن یوسف را در منزل انجام می‌دهید، آفاتی نظیر، شپشک آردآلود، شته و حشره پولک را بررسی کنید. در صورت مشاهده هریک از این موارد گیاه خود را با آفت کش مخصوص غبارپاشی کنید.

,

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری آریوکارپوس
نوشتهٔ بعدی
نگهداری گیاه شمعدانی
فهرست