نگهداری گیاه دراسینا مارگیناتا

نگهداری گیاه دراسینا مارگیناتا

معرفی جامع و نحوه نگهداری گیاه دراسینا مارگیناتا

در این مطلب به معرفی و شرایط مناسب نگهداری گیاه دراسینا مارگیناتا می‌پردازیم. دراسینا مارگیناتا (Dracaena Marginata) یا درخت اژدهای ماداگاسکار مطمئناً یکی از گیاهان قابل پرورش در محیط‌های خانه یا ادارات می‌باشد. نگهداری گیاه دراسینا مارگیناتا بسیار آسان است و نیاز به مراقبت چندانی ندارد. این گیاه می‌تواند تا ارتفاع ۲ متر در محیط‌های بسته رشد کند، و این گیاه از دسته گیاهان آپارتمانی کند رشد است.

خاستگاه این گیاه ماداگاسکار می‌باشد و بیشترین رشد آن تا ارتفاع ۲.۵ متر است. همچنین اگر در خانه از سگ یا گربه مراقبت می‌کنید به این نکته توجه داشته باشید که این گیاه برای حیوانات خانگی سمی محسوب می‌شود.

همانطور که از نام گیاه مشخص است، دراسینا مارگیناتا از خانواده گیاه دراسینا است. دارای انواع مختلف، سایز و رنگ برگ‌های متفاوت و دارای ساقه‌های متفاوت می‌باشد. مارگیناتا یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی است که گیاه بالغ آن دارای جذابیت فراوانی است و نقطه کانونی زیبایی را در محیط بوجود می‌آورد.

در ادامه مطلب به موارد زیر خواهیم پرداخت:

ساختار دراسینا مارگیناتا

دراسینا مارگیناتا گیاه تصفیه کننده هوای خانه

نور و دمای مناسب نگهداری دراسینا مارگیناتا

آبیاری دراسینا

خاک و گلدان گیاه دراسینا مارگیناتا

مشکلات و بیماری‌های دراسینا مارگیناتا

دراسینا مارگیناتا

ظاهر و رشد گیاه دراسینا مارگیناتا

برگ‌های این نوع نسبت به سایر گیاهان دراسینا نازکتر است. سه گونه دارد، اولی دارای خط‌های قرمز تیره رنگ بروی لبه‌های برگ‌های خود و قسمت مرکزی برگ سبز است. گونه دیگر دارای برگ با قسمت مرکزی سبز رنگ با خط‌های قرمز و زرد و دیگری دارای لبه‌های ضخیم قرمز رنگ است. برگ‌های گیاه دراسینا مارگیناتا با رشد ساقه گیاه رشد می‌کنند. و نیاز به این دارند که آن‌ها را به سمت بالا هدایت کنیم. بدنه گیاه دارای پوسته طوسی و قهوه‌ای است که می‌تواند به اطراف رشد و ساقه جدید تولید نماید. بنابراین این گیاه نیاز به این دارد که اجازه ندهیم ساقه‌ها به همه اطراف رشد داشته باشند.

همانطور که گفته شد نگهداری گیاه دراسینا مارگیناتا آسان و یک گیاه کند رشد است و برای رسیدن به ارتفاع ۱.۵ متر به ده سال زمان نیاز دارد. اگر برگ‌های گیاه به سمت پایین خم شدند، نگران نباشید. این یک کار طبیعی برای رشد برگهای جدید می‌باشد. می‌توانید برگ‌های خشک و مرده گیاه را برای زیبایی بخشیدن به گیاه از گیاه جدا کنید.

سمی بودن گیاه

همانطور که گفته شد، این گیاه برای سگ‌ها و گربه‌ها یک گیاه سمی است. مشکلی که برای گربه ها وجود دارد این است که گربه علاقه زیادی به جویدن برگ‌ها دارد و باعث بروز حساسیت و بیماری گوارشی و تهوع برای حیوانات خانگی خواهد شد.

کیفیت هوای خانه خود را با نگهداری دراسینا مارگیناتا بالا ببریم

گیاه دراسینا مارگیناتا یکی از گیاهانی است که جز لیست گیاهان فیلتر کننده هوا در تحقیقات ناسا می‌باشد که میزان بنزن، زیلن، تولون و فرمالدیهاید هوا را کاهش می‌دهد. دمای مطلوب برای نگهداری گیاه دراسینا مارگیناتا در محیط منازل بین ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد یا بیشتر است. این گیاه در دمای کمتر نیز در زمستان زنده می‌ماند ولی سعی کنید دمای اتاق زیر دمای ۱۰ درجه سانتی‌گراد نرسد. گیاه خود را در نزدیکی رادیاتور و وسایل گرمایشی قرار ندهید.

نور مناسب نگهداری گیاه دراسینا مارگیناتا

نور مناسب گیاه دراسینا مارگیناتا یک نور فیلتر شده پشت پنجره است. دقت داشته باشید که نور مستقیم به برگ‌های این گیاه آسیب خواهد رساند. در کل این گیاه در نور کم هم به رشد خود ادامه می‌دهد. برای نگهداری دراسینا مارگیناتا در خانه و تامین نور مورد نیاز آن بهتر است گیاه خود را در نزدیکی یکی از پنجره‌های منزل قرار دهید. دقت داشته باشید اگر از پنجره به گیاه شما نور خورشید می‌تابد حتماً برای جلوگیری از تابش مستقیم اشعه خورشید از پرده توری استفاده کنید. در غیر اینصورت برگ‌های گیاه شما دچار سوختگی خواهد شد.

یکی از دلایل قهوه‌ای شدن نوک و لبه برگهای دراسینا مارگیناتا تابش نور مستقیم خورشید است. از جابه‌جایی‌های مکرر گلدان خود برای انتقال به محیط پرنورتر نیز خودداری نمایید. این کار باعث بروز استرس به گیاه شما شده و به آن آسیب می‌رساند. همچنین بهترین دما برای نگهداری گیاه دراسینا مارگیناتا همان دمایی است که شما در آن احساس راحتی می‌کنید. دمایی بین ۱۵ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد برای آن مناسب است.

خاک مناسب نگهداری گیاه دراسینا مارگیناتا

خاک گیاه دراسینا مارگیناتا خاک معمولی است و در خاک های استاندارد موجود در بازار رشد خواهد کرد. می‌توانید برای رشد بهتر این گیاه از مخلوط خاک معمولی و مقداری  ورمی‌کمپوست برای تقویت خاک استفاده کنید. اگرچه رطوبت خاک به رشد گیاه کمک خواهد کرد. دقت داشته باشید که گلدان و خاک مورد استفاده باید دارای زه‌کشی مناسبی باشد. و خاک گیاه برای مدت طولانی خیس نماند. خیسی بیش از حد خاک دراسینا موجب بروز بیماری پوسیدگی و آسیب دیدن ریشه‌ها خواهد شد. در صورت نیاز به تعویض گلدان، این کار هر دو سال یکبار در صورت نیاز در بهار  انجام می‌شود.

گلدان مناسب نگهداری دراسینا مارگیناتا

مهمترین علتی که باعث آسیب رساندن به گیاهان آپارتمانی خواهد شد، آبیاری بیش از حد است. اگر گلدان گیاه شما اندازه بزرگی نسبت به ریشه‌های آن داشته باشد، آب در اطراف ریشه باقی مانده و باعث پوسیدگی خواهد شد. مهمترین عامل که علاقه‌مندان تازه‌کار به اشتباه انجام می‌دهند، انتخاب گلدان نامناسب است. گلدانی انتخاب نمایید که هنگام قرار دادن دراسنا در آن، ریشه‌ها فاصله ۴ تا ۵ سانتی‌متری با کف آن داشته باشند. سوراخ‌های زه‌کشی گلدان هم از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

آبیاری مناسب گیاه دراسینا مارگیناتا

دراسینا مارگیناتا
دراسینا مارگیناتا

هنگامی گیاه را آبیاری کنید که چند سانتی‌متر از سطح خاک گیاه خشک شده باشد. گیاه را با آب هم دمای اتاق آبیاری کنید. زمانبندی آبیاری را با توجه به شرایط محیط نگهداری گیاه دراسینا مارگیناتا تنظیم نمایید. این گیاه در هوای خنک رشد کندتری خواهد داشت و در ماه های پاییز و زمستان که نور کم می‌شود به دوره استراحت خود وارد می‌شود. هنگام آبیاری دقت کنید آب داخل زیر گلدانی جمع نشود و آب زیر گلدانی را به سرعت خالی کنید.

نگه‌داشتن رطوبت خاک برای این گیاه بهترین کار در آبیاری گیاه است، ولی در زمستان مانند اکثر گیاهان به آبیاری کم نیاز دارد. در بهار و تابستان با تست خشکی سطح خاک گیاه را آبیاری نمایید.

برای تامین رطوبت گیاه همان هوای منزل کافیست و غبارپاشی روی برگها توصیه می‌شود. این گیاه علاقه به هوای تازه در تابستان است و سعی کنید پنجره نزدیک گیاه را در تابستان باز نگه دارید. گیاه را در منزل از کانون های گرما مانند شوفاژ و رادیاتور دور نگه دارید.

تکثیر دراسنا مارگیناتا

تکثیر این گیاه با بریدن ساقه های گیاه و کاشت آن در خاک قابل انجام است. قبل از کاشت قلمه بهتر است ساقه را به هورمون ریشه زایی آغشته نمایید. ریشه دار شدن گیاه جدید ممکن است تا چند هفته به طول انجامد. در خانه کار تکثیر و قلمه گرفتن از گیاه مشکل است. ولی اگر علاقه به این کار دارید می‌توانید امتحان کنید.

بیماری‌های گیاه دراسینا مارگیناتا

قهوه‌ای شدن نوک برگ‌ها دراسینا مارگیناتا

احتمالاً بخاطر خشکی هوا، سرما زدگی و یا آبیاری زیاد است. به رطوبت هوای اتاق و آبیاری گیاه توجه نمایید. سپس  با توجه به بررسی موارد ذکر شده رویه نگهداری گیاه را تغییر دهید. محیطی با رطوبت معمول برای این گیاه لازم است. در غیر این صورت نوک برگ‌ها قهوه‌ای و خشک خواهند شد. آبیاری بیش از حد موجب قهوه‌ای شدن نوک برگ‌های گیاه خواهد شد.

قهوه‌ای شدن برگ‌های جدید دراسینا مارگیناتا

دمای اتاق نگهداری دراسینا مارگیناتا شما سرد است. و خاک گیاه خیلی خیس می‌ماند. دمای اتاق و خاک گیاه را بررسی کنید.

دراسنا مارگیناتا
دراسنا مارگیناتا
وجود نقطه‌های قهوه‌ای روی برگ‌های دراسینا مارگیناتا

مشکل احتمالاً از کمبود آب است. در ادامه آبیاری منظم انجام دهید و خاک را مرطوب نگه دارید.

برگ‌های پایینی گیاه زرد شده است

هنگام نگهداری دراسینا مارگیناتا این امر معمولی است. برگ‌های پایینی زرد می‌شوند تا برگ جدید بوجود آید. ولی ممکن است این مشکل در اثر پوسیدگی ریشه گیاه باشد. در صورتی که ساقه دراسینا مارگیناتا شما چروکیده شده و برگ‌ها به سرعت زرد می‌شوند، حتماً وضعیت ریشه‌ها را بررسی کنید. در صورتی که گلدانی بزرگ‌تر از اندازه و عمیق انتخاب کرده باشید، ریشه‌ها دچار پوسیدگی خواهند شد.

آفات

شپشک آردآلود و کنه قرمز از آفات این گیاه است. می‌توانید با استفاده از اسپری با فشار آب روی برگ‌های گیاه در محیط خارجی به مبارزه با این آفات بپردازید یا با استفاده از سموم مایع گیاه را غبار پاشی نمایید.

دراسنا مارگیناتا, نگهداری دراسنا مارگیناتا

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری آدنیوم اوبسوم
نوشتهٔ بعدی
کاکتوس چیست؟