نگهداری گیاه دراسینا مارگیناتا

نگهداری گیاه دراسینا مارگیناتا

معرفی جامع و نحوه نگهداری گیاه دراسینا مارگیناتا

گیاه دراسینا مارگیناتا (Dracaena Marginata) یا درخت اژدهای ماداگاسکار مطمئناً یکی از گیاهان قابل پرورش در محیط‌های خانه یا ادارات می‌باشد. نگهداری گیاه دراسینا مارگیناتا بسیار آسان است و نیاز به مراقبت چندانی ندارد. این گیاه می‌تواند تا ارتفاع ۲ متر در محیط‌های بسته رشد کند، و این گیاه از دسته گیاهان آپارتمانی کند رشد است.

خاستگاه این گیاه ماداگاسکار می‌باشد و بیشترین رشد آن تا ارتفاع ۲.۵ متر است. همچنین اگر در خانه از سگ یا گربه مراقبت می‌کنید به این نکته توجه داشته باشید که این گیاه برای حیوانات خانگی سمی محسوب می‌شود.

همانطور که از نام گیاه مشخص است، دراسینا مارگیناتا از خانواده گیاه دراسینا است. دارای انواع مختلف، سایز و رنگ برگ‌های متفاوت و دارای ساقه‌های متفاوت می‌باشد. مارگیناتا یکی از محبوب ترین گیاهان آپارتمانی است که گیاه بالغ آن دارای جذابیت فراوانی است و نقطه کانونی زیبایی را در محیط بوجود می‌آورد.

دراسینا مارگیناتا

شکل و رشد گیاه دراسینا مارگیناتا

برگ‌های این نوع نسبت به سایر گیاهان دراسینا نازکتر است. سه گونه دارد، اولی دارای خط‌های قرمز تیره رنگ بروی لبه‌های برگ‌های خود و قسمت مرکزی برگ سبز است. گونه دیگر دارای برگ با قسمت مرکزی سبز رنگ با خط‌های قرمز و زرد و دیگری دارای لبه‌های ضخیم قرمز رنگ است. برگ‌های گیاه دراسینا مارگیناتا با رشد ساقه گیاه رشد می‌کنند و نیاز به این دارند که آنها را به سمت بالا هدایت کنیم. بدنه گیاه دارای پوسته طوسی و قهوه‌ای است که می‌تواند به اطراف رشد و ساقه جدید تولید نماید. بنابراین این گیاه نیاز به این دارد که اجازه ندهیم ساقه‌ها به همه اطراف رشد داشته باشند.

همانطور که گفته شد نگهداری گیاه دراسینا مارگیناتا آسان و یک گیاه کند رشد است و برای رسیدن به ارتفاع ۱.۵ متر به ده سال زمان نیاز دارد. اگر برگ‌های گیاه به سمت پایین خم شدند، نگران نباشید. این یک کار طبیعی برای رشد برگهای جدید می‌باشد. می‌توانید برگ‌های خشک و مرده گیاه را برای زیبایی بخشیدن به گیاه از گیاه جدا کنید.

سمی بودن گیاه

همانطور که گفته شد، این گیاه برای سگ‌ها و گربه‌ها یک گیاه سمی است. مشکلی که برای گربه ها وجود دارد این است که گربه علاقه زیادی به جویدن برگ‌ها دارد و باعث بروز حساسیت و بیماری گوارشی و تهوع برای حیوانات خانگی خواهد شد.

کیفیت هوای خانه خود را با نگهداری دراسینا مارگیناتا بالا ببریم

گیاه دراسینا مارگیناتا یکی از گیاهانی است که جز لیست گیاهان فیلتر کننده هوا در تحقیقات ناسا می‌باشد که میزان بنزن، زیلن، تولون و فرمالدیهاید هوا را کاهش می‌دهد. دمای مطلوب برای نگهداری گیاه دراسینا مارگیناتا در محیط منازل بین ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد یا بیشتر می‌باشد. این گیاه در دمای کمتر نیز در زمستان زنده می‌ماند ولی سعی کنید دمای اتاق زیر دمای ۱۰ درجه سانتی‌گراد نرسد. گیاه خود را در نزدیکی رادیاتور و وسایل گرمایشی قرار ندهید.

نور مناسب نگهداری گیاه دراسینا مارگیناتا

نور مناسب گیاه دراسینا مارگیناتا یک نور فیلتر شده پشت پنجره است. دقت داشته باشید که نور مستقیم به برگهای این گیاه آسیب خواهد رساند. در کل این گیاه در نور کم هم به رشد خود ادامه می‌دهد. برای نگهداری دراسینا مارگیناتا در خانه و تامین نور مورد نیاز آن بهتر است گیاه خود را در نزدیکی یکی از پنجره‌های منزل قرار دهید. دقت داشته باشید اگر از پنجره به گیاه شما نور خورشید می‌تابد حتماً برای جلوگیری از تابش مستقیم اشعه خورشید از پرده توری استفاده کنید.

خاک مناسب نگهداری گیاه دراسینا مارگیناتا

خاک گیاه دراسینا مارگیناتا خاک معمولی است و در خاک های استاندارد موجود در بازار رشد خواهد کرد. می‌توانید برای رشد بهتر این گیاه از مخلوط خاک معمولی و مقداری  ورمی‌کمپوست برای تقویت خاک استفاده کنید. اگرچه رطوبت خاک به رشد گیاه کمک خواهد کرد، دقت داشته باشید که گلدان و خاک مورد استفاده باید دارای زه‌کشی مناسبی باشد و خاک گیاه برای مدت طولانی خیس نماند. خیسی بیش از حد خاک دراسینا موجب بروز بیماری پوسیدگی و آسیب دیدن ریشه‌ها خواهد شد. در صورت نیاز به تعویض گلدان، این کار هر دو سال یکبار در صورت نیاز در بهار  انجام می‌شود.

آبیاری مناسب گیاه دراسینا مارگیناتا

دراسینا مارگیناتا
دراسینا مارگیناتا

هنگامی گیاه را آبیاری کنید که چند سانتی‌متر از سطح خاک گیاه خشک شده باشد. گیاه را با آب هم دمای اتاق آبیاری کنید. زمانبندی آبیاری را با توجه به شرایط محیط نگهداری گیاه دراسینا مارگیناتا تنظیم نمایید. این گیاه در هوای خنک رشد کندتری خواهد داشت و در ماه های پاییز و زمستان که نور کم می‌شود به دوره استراحت خود وارد می‌شود. هنگام آبیاری دقت کنید آب داخل زیر گلدانی جمع نشود و آب زیر گلدانی را به سرعت خالی کنید.

نگه‌داشتن رطوبت خاک برای این گیاه بهترین کار در آبیاری گیاه است، ولی در زمستان مانند اکثر گیاهان به آبیاری کم نیاز دارد. در بهار و تابستان با تست خشکی سطح خاک گیاه را آبیاری نمایید.

برای تامین رطوبت این گیاه همان هوای منزل کافیست و غبارپاشی روی برگها توصیه می‌شود. این گیاه علاقه به هوای تازه در تابستان است و سعی کنید پنجره نزدیک گیاه را در تابستان باز نگه دارید. گیاه را در منزل از کانون های گرما مانند شوفاژ و رادیاتور دور نگه دارید.

تکثیر این گیاه با بریدن ساقه های گیاه و کاشت آن در خاک قابل انجام است. قبل از کاشت قلمه بهتر است ساقه را به هورمون ریشه زایی آغشته نمایید. ریشه دار شدن گیاه جدید ممکن است تا چند هفته به طول انجامد.

بیماری‌های گیاه دراسینا مارگیناتا

قهوه‌ای شدن نوک برگ‌ها دراسینا مارگیناتا

احتمالاً بخاطر خشکی هوا، سرما زدگی و یا آبیاری زیاد است. به رطوبت هوای اتاق و آبیاری گیاه توجه نمایید، سپس  با توجه به بررسی موارد ذکر شده رویه نگهداری گیاه را تغییر دهید.

قهوه‌ای شدن برگ‌های جدید دراسینا مارگیناتا

دمای اتاق نگهداری دراسینا مارگیناتا شما سرد است و خاک گیاه خیلی خیس می‌ماند. دمای اتاق و خاک گیاه را بررسی کنید.

وجود نقطه های قهوه‌ای روی برگ‌های دراسینا مارگیناتا

مشکل احتمالاً از کمبود آب است. در ادامه آبیاری منظم انجام دهید و خاک را مرطوب نگه دارید.

برگ‌های پایینی گیاه زرد شده است

هنگام نگهداری دراسینا مارگیناتا این امر معمولی است. برگ‌های پایینی زرد می‌شوند تا برگ جدید بوجود آید.

آفات

شپشک آردآلود و کنه قرمز از آفات این گیاه است. می‌توانید با استفاده از اسپری با فشار آب روی برگ‌های گیاه در محیط خارجی به مبارزه با این آفات بپردازید یا با استفاده از سموم مایع گیاه را غبار پاشی نمایید.

,

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری آدنیوم اوبسوم
نوشتهٔ بعدی
کاکتوس چیست؟

پست های مرتبط

فهرست