نگهداری اچوریا کانته

نگهداری اچوریا کانته

معرفی جامع و نحوه نگهداری اچوریا کانته یا اچوریا ابر سفید

همانطور که از نام این گیاه پیداست، اچوریا کانته متعلق به خانواده اچوریا و نوعی ساکولنت است. نام این گیاه در سال ۱۹۹۸ از یک کشاورز به نام Cante گرفته شده است. این ساکولنت گلده در نواحی کوهستانی مکزیک برای اولین بار مشاهده شد. این ساکولنت را به نام‌های اچوریا ابر سفید (Echeveria White Cloud)، اچوریا سفید (White Echeveria) و اچوریا رز سفید (White Rose Echeveria) نیز می‌شناسند. گل این گیاه به رنگ زرد و صورتی است و در تابستان می‌روید. نگهداری اچوریا کانته در خانه نیز امکان‌پذیر است. که در ادامه با آن آشنا خواهیم شد.

اچوریا سفید
اچوریا سفید

نور و دمای مناسب نگهداری اچوریا کانته

اچوریا سفید یک گیاه فوق‌العاده مقاوم است. این گیاه دماهای بسیار گرم را تحمل خواهد کرد و حتی در تابستان داغ هم به زندگی خود ادامه می‌دهد. کمترین دمایی که اچوریا کانته در آن می‌تواند مقاومت داشته باشد، تا منفی ۴ درجه سانتی‌گراد است. نور مناسب برای نگهداری اچوریا کانته نیز، نور پنجره جنوبی در خانه است.

محیطی با نور غیرمستقیم و نیمه سایه برای گیاه مفید است. اگر دمای محیط زندگی شما خنک است، نیاز است که گیاه را در مکانی با نور کامل قرار دهید. در تابستان هنگام گرمای هوا نباید گیاه را در مقابل نور مستقیم خورشید نگهداری کرد. این کار موجب سوختگی گیاه خواهد شد.

اما دمای مناسب برای اچوریا دمایی بین ۱۸ تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد است. گیاه در این دما می‌تواند شادابی خود را حفظ و رشد مناسبی داشته باشد. سعی کنید در تابستان گیاه را خارج از خانه نگهداری نکنید.

آبیاری و تغذیه گیاه اچوریا سفید

این گیاه در مقابل خشکی هم مقاوم است. و بهتر است در طول بهار و تابستان که فصول رشد گیاه است آبیاری بیشتر انجام شود. در هر حال، این مهم است که گیاه شما در طول این زمان خیلی خشک یا خیس نماند. اگر خاک گیاه شما خیلی خشک شود، ممکن است گیاه دچار پوسیدگی شود. این مهم است که هنگام آبیاری خاک گیاه را آبیاری کنید. و از ریختن آب روی برگ‌ها خودداری کنید. برای نگهداری اچوریا کانته لازم است، مقداری آبیاری را ادامه دهید که آب از سوراخ‌های زیر گلدان خارج شود. تا زمانی که خاک گیاه به طور کامل خشک نشده است آن را آبیاری نکنید. بیشتر مشکلات برای گیاه اچوریا ناشی از آبیاری اشتباه است.

آبیاری بیش از حد تا کم‌تر از نیاز اچوریا کانته باعث چروکیدگی، پژمردگی و افتادگی برگ‌ها خواهد شد. تا جایی که خاک گیاه بتواند منابع لازم برای گیاه را فراهم کند، نیازی به کوددهی نیست. کوددهی و تغذیه بیش از حد می‌تواند منجر به آسیب دیدگی گیاه شود. برای تغذیه و کوددهی اچوریا کانته می‌توانید هر سال یکبار در بهار این کار را انجام دهید. از نصف مقدار توصیه شده روی بسته‌بندی می‌توانید برای تغذیه گیاه استفاده نمائید.

اچوریا کانته
اچوریا کانته

خاک و تعویض گلدان اچوریا

برای نگهداری اچوریا کانته نیاز به خاکی با زه‌کشی بسیار مناسب است. تا بتوان از پوسیدگی ریشه جلوگیری کرد. بسیاری از علاقه‌مندان ترجیح می‌دهند از مخلوط خاک کاکتوس و ساکولنت به همراه کمی پرلیت استفاده نمایند. برای تعویض گلدان اچوریا می‌توانید در فصول گرم سال اقدام نمایید. مطمئن شوید که قبل از انجام این کار خاک گیاه به طور کامل خشک شده باشد. با دقت ساکولنت خود را از گلدان آن خارج کنید و خاک اطراف ریشه را تمیز کنید.

ریشه‌های پوسیده گیاه را با جشمی تمیز جدا کنید. می‌توانید گیاه خود را در گلدانی مناسب دارای سوراخ‌های زه‌کشی مناسب بکارید. برای نگهداری اچوریا کانته در مکان جدید مهم است که تا حداقل یک هفته آبیاری را انجام ندهید. آبیاری بی‌موقع باعث پوسیدگی گیاه شما خواهد شد.

تکثیر اچوریا کانته

تکثیر اچوریا کانته از طریق بذر و قلمه برگ امکان‌پذیر است. این ساکولنت در طول مدت رشد پاجوش‌هایی نیز تولید می‌کند. ولی بیشتر اوقات از طریق برگ تکثیر می‌شود. کانته نیز همانند اچوریا شاویانا و اچوریا الگانس تکثیر می‌شود. برای تکثیر این ساکولنت از طریق برگ می‌توانید برگ مناسب را انتخاب کرده و آن را از گیاه مادر جدا کنید. چند روزی اجازه دهید که قسمت بریدگی خشک شود، سپس آن را روی خاک مرطوب قرار دهید. بعد از گذشت چند هفته ریشه‌ها نمایان و گیاه جدیدی خواهید داشت. نگهداری اچوریا کانته خود را می‌توانید به شکل قبل انجام دهید.

بیماری‌ها و آفات اچوریا الگانس

کنترل کردن آفاتی مانند شته در بهار و تابستان خیلی مهم است. البته در شرایطی که گیاه خود را در خارج از خانه مراقبت می‌کنید. این آفات را می‌توانید از طریق پارچه‌ای آغشته با الکل یا روغن چریش تمیز و از بین ببرید. برگ‌های افتاده روی خاک گیاه را نیز باید از گلدان خارج کنید. ممکن است افتادگی برگ اچوریا به دلیل وجود شپشک آردآلود نیز باشد. آبیاری صحیح نیز نقش مهمی در سلامتی و شادابی گیاه شما خواهد داشت. آبیاری بیشتر از حد ممکن است منجر به بروز پوسیدگی و نابودی اچوریا شود.

برای آشنایی بیشتر می‌توانید مطلب مشکلات ساکولنت ها را مطالعه کنید. همچنین می‌توانید سوالات و نظرات خود را در پایین همین صفحه با ما درمیان بگذارید.

اچوریا, نگهداری اچوریا کانته, نگهدرای اچوریا

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
لوله ای شدن برگ سانسوریا
نوشتهٔ بعدی
تکثیر گیاه زاموفیلیا