نگهداری اچینو کاکتوس گروزونی

نگهداری اچینو کاکتوس گروزونی

معرفی جامع و نحوه نگهداری اچینو کاکتوس گروزونی

اچینو کاکتوس گروزونی (Echinocactus Grusonii) به نام کوسن مادر شوهر هم شناخته می‌شود. دارای خارهای تیز و برنده طلایی یا سفید است. که روی بدنه سبز آن ظاهر زیبایی به این کاکتوس داده است. این نوع از کاکتوس از خانواده اچینوکاکتوس و بومی نواحی کشور مکزیک است. تا ارتفاع یک متر و نیم در محیط بیرونی می‌تواند به رشد خود ادامه دهد. البته نگهداری اچینو کاکتوس گروزونی بسیار آسان است و با توجه به خارهای زیبا و طلایی این گیاه که شکل و ظاهر زیبایی به آن می‌بخشند امروزه به یک کاکتوس محبوب برای نگهداری در محیط‌های منازل و ادارات تبدیل شده است. این کاکتوس گرد در سال ۲۰۰۸ به عنوان کاکتوس سال انتخاب شد و این فقط بخاطر ظاهر زیبای آن نبود، بلکه به دلیل راحتی نگهداری هم بود.

در این مطلب می‌خوانید:

نور و دمای مناسب اچینو کاکتوس گروزونی

آبیاری و تغذیه اچینوکاکتوس

خاک و گلدان اچینو کاکتوس

نگهداری اچینو کاکتوس گروزونی در زمستان

تکثیر اچینو کاکتوس

مشکلات نگهداری اچینو کاکتوس

اچینو کاکتوس گروزونی
اچینو کاکتوس گروزونی

نور و دمای مناسب نگهداری اچینو کاکتوس گروزونی

نگهداری اچینو کاکتوس گروزونی مستلزم قرار دادن آن در مکانی روشن و با نور خورشید می‌باشد. دمای محیط نگهداری آن باید حداقل ۲۱ درجه سانتی‌گراد باشد. ولی می‌تواند در دماهای خنک‌تر هم به زندگی ادامه دهد. اگرچه این گیاه در محیط با نور نیمه سایه و دمای خنک‌تر هم به زندگی خود ادامه خواهد داد، ولی این عوامل می‌توانند منجر به تغییر شکل گیاه در هنگام رشد آن از شکل گرد به ستونی شوند. نور مستقیم و شدید خورشید فقط برای این کاکتوس در سنین بالا توصیه می‌شود.

اگر اچینو کاکتوس جوان در نور مستقیم و شدید قرار بگیرد، دچار آفتاب سوختگی خواهد شد. اگر از این گیاه در خانه مراقبت می‌کنید، به محض گرم شدن هوا در بهار می‌توانید گیاه را به تدریج به محیط خارج از خانه منتقل کنید تا بتواند نور مورد نیاز خود را تامین کند. این کار باید به صورت یک ساعت در روز شروع شود. سپس ساعات قرار گرفتن گیاه در معرض نور خورشید به تدریج افزایش یابد.

 

 

حتماً دقت کنید که با گرم‌تر شدن هوا و فرا رسیدن تابستان مراقب گیاهان جوان خود باشید. فقط انواع بزرگ و بالغ این کاکتوس می‌توانند آفتاب و گرمای شدید را تحمل کنند. در این شرایط باید نور به صورت فیلتر شده به کاکتوس شما برسد. این را نیز به یاد داشته باشید دمای محیط نگهداری اچینو کاکتوس گروزونی در شب نباید به پایین‌تر از ۱۰ درجه سانتی‌گراد کاهش پیدا کند.

آبیاری و تغذیه صحیح اچینو کاکتوس گروزونی

آبیاری ملایم را از بهار تا پاییز انجام دهید. فقط هنگامی کاکتوس خود را آبیاری کنید که تا ۲ سانتی‌متر از سطح خاک آن خشک شده باشد. با وارد شدن به فصل پاییز میزان آبیاری خود را کاهش دهید. چون در این فصل گیاه شما به تدریج وارد فصل استراحت خود خواهد شد. در این فصول فقط باید مقداری گیاه را آبیاری کرد تا از خشکی مفرط خاک آن جلوگیری شود. نگهداری اچینو کاکتوس گروزونی در شرایط خشکی در مدت طولانی امکان‌پذیر است و این شرایط را می‌تواند تحمل کند.

برای تغذیه اچینوکاکتوس، به صورت ماهیانه یکبار می‌توانید از فصل بهار تا پاییز با استفاده از کودهای محلول در آب مخصوص کاکتوس و ساکولنت گیاه خود را آبیاری کنید. اگر گلدان کاکتوس خود را تازه تعویض کرده‌اید، نیازی به کوددهی و تغذیه آن تا دو ماه ابتدایی نیست. اگر برای مدت طولانی اچینو کاکتوس شما در یک گلدان است و خاک آن قدیمی شده است، پیشنهاد می‌شود گیاه خود را تغذیه نمایید. در فصول سرد و با فرا رسیدن پاییز و زمستان هرگز گیاه خود را کوددهی نکنید.

اچینو کاکتوس گروزونی
اچینو کاکتوس گروزونی

خاک مناسب و تعویض گلدان اچینو کاکتوس گروزونی

به این دلیل که نگهداری اچینو کاکتوس گروزونی در محیط خشک امکان پذیر است و این شرایط را می‌تواند نسبت به شرایط مرطوب بهتر تحمل کند، این بسیار حیاتی است که مخلوط خاک استفاده شده برای این کاکتوس حاوی مقادیر زیادی از ماسه و سنگ‌ریزه باشد. برای درست کردن مخلوط خاک مناسب پیشنهاد می‌شود، از مخلوط خاکی با یک قسمت پیت‌ماس و ۳ قسمت خاک مناسب کاکتوس و ساکولنت استفاده نمایید تا سطح مواد مغذی برای رشد گیاه شما کافی باشد.

خاک اچینو کاکتوس گروزونی نباید برای مدت زیادی مرطوب بماند. و باید بعد از هر آبیاری بتواند به سرعت خشک شود. باقی ماندن آب در خاک گلدان و خیس ماندن ساقه گیاه می‌تواند باعث ایجاد پوسیدگی و از بین رفتن گیاه شما شود. زه‌کش گلدان گیاه هم نقش اساسی در سلامت اچینو کاکتوس خواهد داشت. حتماً گلدانی انتخاب نمایید که دارای سوراخ‌های زه‌کش کافی برای انتقال با سرعت آب از داخل خاک گلدان به بیرون را داشته باشد.

تعویض گلدان اچینو کاکتوس گروزونی را زمانی انجام دهید که اندازه گیاه از دهانه گلدان بزرگ‌تر شود. زمان تعویض گلدان کاکتوس باید دما پایین‌تر از ۱۰ درجه سانتی‌گراد نباشد. این کار را می‌توان در فصل بهار انجام داد. که در این فصل زمان رکود و استراحت گیاه به پایان رسیده و رشد آن آغاز شده است.

نگهداری اچینو کاکتوس گروزونی در زمستان

برای نگهداری اچینو کاکتوس گروزونی در زمستان ذکر این نکته جهت یادآوری ضروری است که این فصل زمانی برای استراحت و رکود گیاه است و تا اوایل فروردین ماه ادامه خواهد داشت که رشد کاکتوس در این ماه‌ها متوقف می‌شود. در این فصول سرد باید گیاه را برای مراقبت به محیط داخلی منتقل نمود. و در مکانی گرم‌تر از دمای محیط خارجی خود نگهداری کرد.

به طور کلی، این کاکتوس باید در این مدت در دمایی حدود ۱۰ درجه سانتی‌گراد نگهداری شود. آبیاری آن همانطور که در قسمت‌های قبل توضیح داده شد، باید کاهش یابد. اگر مکان نگهداری این گیاه گرم‌تر است باید نسبت به محیط خنک‌تر بیشتر آبیاری انجام شود. این نکته ضروری است که در این مدت هم باید در مکانی کاکتوس را قرار داد تا بتواند نور مناسبی دریافت کند. برای انواع بزرگ و بالغ اچینو کاکتوس هوای خنک در زمستان توصیه می‌شود، به این دلیل که در گلدهی گیاه تاثیر مستقیمی خواهد داشت.

اچینو کاکتوس گروزونی
اچینو کاکتوس گروزونی

تکثیر اچینو کاکتوس گروزونی

اگر نگهداری اچینو کاکتوس گروزونی را انجام می‌دهید و علاقه‌مند به تکثیر این کاکتوس هستید، می‌توانید از طریق کاشت بذر این کاکتوس را تکثیر کنید. برای این منظور یک گلدان مناسب برای کاشت بذر کاکتوس خود انتخاب و خاک آن را مرطوب کنید. خاک باید همواره مرطوب باشد و بذر‌ها را روی سطح خاک بریزید و کمی آنها را فشار دهید تا به خاک بچسبند . ولی روی آن‌ها خاک نریزید. روی دهانه گلدان را با پلاستیک بپوشانید و به صورت روزانه چند دقیقه پلاستیک را کناز بزیند تا هوا به بذرها برسد.

دمای مطلوب برای جوانه زنی بذرها ۲۵ درجه سانتی‌گراد است. باید در مدت جوانه زنی آن‌ها دما را در این حدود نگهداری کنید. ۳ تا ۵ روز به طول می‌انجامد تا بذرها جوانه‌زنی کنند در این مدت باید گلدان را در مکانی قرار دهید تا نور به آن‌ها برسد. هنگامی که اندازه کاکتوس‌های جوان به ۵ سانتی‌متر رسید می‌توانید آن‌ها را به گلدان‌های جداگانه منتقل کنید.

بیماری‌ها و آفات اچینو کاکتوس گروزونی

اچینو کاکتوس گروزونی گیاهی بسیار نیرومند در مقابل بیماری محسوب می‌شود. بیماری‌ها معمولاً در نتیجه نگهداری اشتباه و عدم رعایت اصول مراقبت از این کاکتوس به وجود می‌آیند. آبیاری بیش از حد این گیاه و خیسی بیش از حد خاک آن می‌تواند منجر به بروز بیماری‌های پوسیدگی در آن شود. از علائم این بیماری به مشام رسیدن بوی لجن از خاک گیاه است. بتدریج بدنه آن نرم خواهد شد. هنگام برخورد با این بیماری باید گیاه را به سرعت از خاک خیس خارج و قسمت‌های آلوده آن را جدا کنید. برای چند ساعت گیاه را خارج از گلدان قرار دهید، سپس آن را در خاکی تازه و خشک بکارید. برای نگهداری اچینو کاکتوس گروزونی باید به روال گفته شده عمل کرد تا گیاهی سالم داشته باشید.

آفات اچینو کاکتوس

در بین انواع آفاتی که ممکن است گیاه را مورد هجوم خود قرار دهند، فقط سه مورد از آن‌ها به طور معمول ممکن است اچینو کاکتوس را مورد هجوم خود قرار دهند. می‌توان با استفاده از آفت‌کش‌های رایج در بازار به مقابله با آن‌ها پرداخت.

کنه قرمز

هنگام نگهداری اچینو کاکتوس گروزونی به خصوص در زمستان و در محیط داخلی گرم و خشک، این آفت ممکن است به گیاه حمله‌ور شود. این آفت همیشه روی بدنه سبز گیاه قرار گرفته و با مکیدن آن تغذیه می‌کند. آثار این آفت به صورت سفید و تارعنکبوتی در بین خارهای گیاه ما باقی می‌ماند. این مهم است که کاکتوس خود را از سایر گیاهان خود جدا کرده از گسترش این آفت به گیاهان خود جلوگیری کنیم.

باید با استفاده از آب با فشار گیاه خود را اسپری کرده و گیاه را داخل یک پلاستیک روشن دربسته که اجازه ورود هوا نداشته باشد قرار دهیم. گیاه را در مکانی روشن و پرنور برای مدت ۳ تا ۴ روز قرار دهیم و بعد از این مدت باید همه عنکبوت‌های قرمز به دلیل وجود بیش از حد رطوبت داخل پلاستیک از بین رفته باشند.

اچینو کاکتوس گروزونی خار سفید
اچینو کاکتوس گروزونی خار سفید
شپشک آردآلود

همانند عنکبوت قرمز، شپشک آردآلود دارای پوسته سفید رنگی است. ولی معمولاً روی سطح گیاه قرار می‌گیرد و آثاری شبیه به پوشش کرکی دارد تا شبیه به تارعنکبوت. بعلاوه اگر اچینو کاکتوس ما دچار این آفت شود رنگی شبیه به قهوه‌ای پیدا خواهد کرد.

در این مواقع باید به سرعت گیاه خود را از سایرین جدا کرده تا از انتقال آن به سایر گیاهان جلوگیری شود. می‌توان با اسپری استفاده از آب با فشار به مقابله با این آفت پرداخت. می‌توان با استفاده از محلول آب و صابون نیز و اسپری آن به گیاه برای مدت یک هفته این آفت را از بین برد. از سرکه هم می‌توانید برای مبارزه با این آفت استفاده کنید.

شته

هنگام نگهداری اچینو کاکتوس گروزونی ممکن است با وجود نقاط کوچک سیاه رنگ یا قهوه‌ای تیره‌ای روی ساقه گیاه برخورد کنید. این معمولاً برای گیاهان جوان اتفاق خواهد افتاد، و شیره گیاه شما را خواهند مکید. برای مواجه شدن با این آفت باید بسیار سریع اقدام کرد، زیرا شته‌ها به سرعت گسترش پیدا می‌کنند. استفاده از آفت‌کش‌های شیمیایی در این مورد به از بین بردن این آفت کمک می‌کند. ولی این باعث بروز استرس به اچینو کاکتوس هم خواهد شد. می‌توانید به عنوان جایگزین از اسپری کردن با شدت آب به گیاه استفاده کنید. این کار را در مکانی انجام دهید تا این آفات هنگام فرار به گیاهان دیگر شما انتقال پیدا نکنند.

انواع اچینو کاکتوس

اچینو کاکتوس گروزونی یا کوسن مادرشوهر یکی از شش گونه خانواده اچینو کاکتوس محسوب می‌شود. با سایر اچینو کاکتوس‌ها می‌توانید در این بخش آشنا شوید:

هوریزونتالونیوس Echinocactus Horizonthalonius

پری انگلم Echinocactus Parryi Englem

پلاتیاکانتوس Echinocactus Platyacanthus

پلیسفالوس Echinocactus Polycephalus

تکزنسیس Echinocactus Texensis

اچینوکاکتوس, نگهداری اچینو کاکتوس گروزونی, نگهداری کاکتوس اچینو

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری افوربیا آناناسی
نوشتهٔ بعدی
نگهداری گیاه ارکیده جواهر