نگهداری هاورتیا آتناتا

نگهداری هاورتیا آتناتا

معرفی انواع مختلف و نحوه نگهداری هاورتیا آتناتا (زبرا)

اگر شما به دنبال یک گیاه ساده اما قابل توجه می‌گردید که برای قرار دادن روی میز کار، آشپزخانه یا مجموعه ساکولنت‌های شما مناسب باشد، حتماً هاورتیا آتناتا (Haworthia Attenuat) یا زبرا را انتخاب کنید. این گیاه می‌تواند در گلدان، روی زمین، یا حتی در قسمت‌هایی از دکوراسیون منزل شما زندگی کند. البته این در شرایطی است که نگهداری هاورتیا آتناتا (زبرا) را به خوبی انجام دهید و شرایط محیطی و موارد ذکر شده در این مطلب را رعایت کنید.

 

هاورتیا فاسکیتا
هاورتیا فاسکیتا

شکل و سایز ساکولنت هاورتیا آتناتا

ظاهر بی نظیر، سبز و سفید این گیاه را به یک ساکولنت محبوب تبدیل نموده است. این گیاه گاهی به اشتباه آلوئه نامیده می‌شود. این به دلیل ظاهری است که شبیه به آنهاست. برگسار سبز این گیاه، با نقاط سفید، هاورتیا زبرا را به یک ساکولنت فوق‌العاده تبدیل کرده است که برای نگهداری و رشد نیاز به یک محیط با نور زیاد و روشن نیاز دارد.

این گیاه یک ساکولنت کند رشد است و می‌تواند تا ۵۰ سال عمر کند! اصالت آن به خانواده Asphodelaceae بر می‌گردد و بومی مناطق کیپ شرقی در آفریقا است. هاورتیا زبر برخی اوقات به دلیل شکل مشابهی که دارد با هاورتیا فاسکیتا هم اشتباه گرفته می‌شود. هاورتیا فاسکیتا رگه‌ها و نقاط سفید را فقط در زیر برگ‌های خود دارد، در حالیکه هاورتیا زبرا در دو طرف برگ‌ها این نقوش را دارا می‌باشد.

تفاوت هاورتیا فاسکیتا و هاورتیا آتناتا

نگهداری هاورتیا آتناتا و هاورتیا زبرا هیچ‌گونه تفاوتی ندارد. ظاهر این دو گیاه با یک تفاوت جزئی کاملاً شبیه به هم است و تنها دو راه برای تشخیص وجود دارد که هاورتیا آتناتا دارای نقاطی در سطح داخلی برگ است در حالیکه سطح داخلی برگ‌های هاورتیا فاسکیتا صاف و بدون نقطه است. روش دیگر بافت داخلی برگ گیاه است که بافت برگ‌های گیاه باهم تفاوت دارد.

انواع گیاه هاورتیا زبرا

این ساکولنت دارای چندین گونه مختلف و گوناگون است.

این نوع از هاورتیا به نام آلوئه هانکی هم نامیده می‌شود و برگ‌های آن به رنگ قهوه‌ای-‌سبز است و دارای نقاط سفید بیشتری از انواع معمول دیگر است. برگ‌های این گیاه بلندتر هستند و تراکم آنها بیشتر می‌باشد.

هاورتیا آتناتا واریگاته

این هاورتیا عموماً هاورتیا زبرا ابلق نامیده می‌شود. این ساکولنت تا ارتفاع و عرض ۱۵ سانتی‌متر رشد می‌کند. برگ‌های آن دارای رگه‌های سبز تیره و نقاطی هستند. ولی دارای رنگ زرد یا نقاط کرمی هستند که زیبایی خاصی را به آن می‌بخشند.

هاورتیا زبرا کلاریپرلا

این گونه با نقاطی که روی برگ‌های گیاه است از سایر انواع تشخیص داده می‌شود.

هاورتیا زبرا کریز گلیز

این گونه از برگ‌های نازک، بلند و خال‌های سفید آن تشخیص داده می‌شود.

 

هاورتیا کریز گلیز
هاورتیا کریز گلیز

نور و دمای نگهداری هاورتیا آتناتا

هنگامی که درباره شرایط نوری گیاه صحبت می‌کنیم، ساکولنت زبرا شرایط نوری روشن را ترجیح می‌دهد. ولی در شرایط نیمه سایه هم می‌تواند زندگی کند. به همین دلیل این گیاه به یک ساکولنت محبوب برای نگهداری در منازل تبدیل شده است. اگر نگهداری هاورتیا آتناتا (زبرا) را در محیط داخلی انجام می‌دهید، و نور زیادی در اختیار ندارید، می‌توانید برای چند روز گیاه را در خارج از منزل نگهداری کنید تا به نور کامل برای مدت یک یا دو روز دسترسی داشته باشد و سپس آن را به محیط قبلی برگردانید.

تمام گونه های هاورتیا دمای گرم در تابستان و خنک تر در زمستان را می پسندند. ولی اجازه ندهید که دما به زیر ۷ درجه سانتی گراد برسد زیرا هاورتیا زبرا شما صدمه می بیند.

آبیاری صحیح گیاه هاورتیا زبرا

آبیاری این ساکولنت بسیار ساده است. این گیاه به آب زیاد نیاز ندارد و آبیاری بیش از حد باعث از بین رفتن آن می‌شود. اگر نگهداری هاورتیا آتناتا (زبرا) را در داخل منزل انجام می‌دهید، هنگامی گیاه را آبیاری کنید که خاک آن به طور کامل خشک شده باشد. و در محیط بیرونی، مطمئن شوید که خاک گیاه کمی خشک باشد و سپس آبیاری را انجام دهید. این ساکولنت مقداری آب را در داخل برگ‌های خود ذخیره می‌کند.

معمولاً در تابستان گیاه نیاز به آبیاری هفتگی دارد. البته شرایط محیط نگهداری نیز در زمان و میزان آبیاری موثر است. در فصول سرد سال یعنی پاییز و زمستان هاورتیا نیاز به آبیاری زیادی ندارد. آبیاری ماهیانه یکبار البته باز هم بسته به شرایط محیطی کافیست.

خاک گیاه هاورتیا آتناتا

این ساکولنت خاک با زه‌کشی بسیار بالا را دوست دارد. مخلوط‌های خاک کاکتوس و ساکولنت برای این گیاه پیشنهاد می‌شود. می‌توانید از خاکی کمی اسیدی و با PH در حدود ۶.۶ استفاده نمایید. اگر این گیاه را داخل منزل نگهداری می‌کنید، از کمی پرلیت و یا ماسه در خاک آن استفاده کنید. خاک باید طوری باشد که آب را به سرعت از خود عبور دهد. در صورت خیس ماندن بیش از حد، گیاه دچار پوسیدگی خواهد شد. برای انتخاب گلدان نیز دقت کنید. در صورت کاشت گیاه در گلدان عمیق و بزرگ، دچار مشکل خواهید شد.

کوددهی و تغذیه مناسب هاورتیا زبرا

معمولاً در نگهداری هاورتیا آتناتا (زبرا) نیازی به کوددهی نیست. ولی اگر می‌خواهید رشد گیاه را تحریک کنید، می‌توانید از کودهای مخصوص کاکتوس و ساکولنت در طول بهار و تابستان هنگامی که گیاه در فصول رشد خود است استفاده نمایید. برای آشنایی بیشتز با تغذیه انواع کاکتوس مطلب تغذیه کاکتوس و ساکولنت را مطالعه کنید.

 

هاورتیا کلاریپرلا
هاورتیا کلاریپرلا

تکثیر ساکولنت هاورتیا زبرا

بهترین و آسان ترین روش تکثیر این ساکولنت، از طریق پاجوش‌ها و یا قلمه برگ است. این کار از طریق پاجوش آسان‌تر است. برای این کار با استفاده از یک چاقوی تیز می‌توانید پاجوش‌ها را از گیاه مادر جدا کنید. مراقب باشید هنگام این کار به گیاه مادر و ریشه‌های آن صدمه نزنید. سپس می‌توانید گیاه جوان را در داخل گلدان جدید بکارید.

اگر تکثیر را از طریق قلمه برگ انجام می‌دهید، باید اجازه دهید محل زخم برگ خشک شده سپس آن را در داخل یک گلدان با مخلوط خاک مخصوص بذر و قلمه قرار دهید. رطوبت خاک را حفظ کنید تا ریشه‌ها تشکیل شوند.

تعویض گلدان هاورتیا

بهتر است این گیاه را در یک گلدان پهن با عمق کم بکارید تا آنرا درون گلدانی عمیق قرار دهید. هنگام رشد گیاه در این محیط‌ها، گیاه تولید پاجوش می‌کند. می‌توانید هنگامی که ریشه‌ها از گلدان بیرون زدند و یا اندازه گیاه شما عرض گلدان را پر کرده بود اقدام به تعویض گلدان با گلدانی با یک سایز بزرگتر در فصل بهار کنید.

 

هاورتیا زبرا واریگاته
هاورتیا زبرا واریگاته

مشکلاتی که ممکن است در نگهداری هاورتیا آتناتا (زبرا) بوجود بیاید

اگر مشاهده کردید برگ‌های گیاه قهوه‌ای رنگ شده است، این ممکن است به دلیل آبیاری کمتر از حد یا آفتاب سوختگی باشد. در اکثر مواقع این دو مشکل با هم تطابق پیدا می‌کنند. آبیاری کم هنگام گرمای زیاد موجب خشک شدن گیاه خواهد شد. می‌توانید برای حل این مشکل گیاه خود را آبیاری و آن را به محیطی به دور از نور مستقیم خورشید و گرمای بیش از حد انتقال دهید.

اگر برگ‌های گیاه حالت خمیری و افتاده پیدا کردند، می‌تواند از آبیاری بیش از حد آن باشد. ممکن است این مشکل از آبیاری یا حتی از مشکلات خاک گیاه بوجود آید. که در این موقع شما باید موارد گفته شده را بررسی کنید و سریعاً آن را برطرف کنید.

آفات و بیماری‌های هاورتیا

هنگام نگهداری هاورتیا آتناتا (زبرا) با بیماری و آفات زیادی برخورد نخواهید کرد. ولی حشره آردآلود و پولک می‌توانند به آن حمله کنند. می‌توانید در این مواقع از آفت‌کش‌های مناسب برای مبارزه استفاده کنید. حتی می‌توانید با استفاده از یک گوش پاک کن آغشته به الکل آفات را از بین ببرید.

همانطور که گفته شد هنگام نگهداری هاورتیا آتناتا (زبرا) با مشکلات زیادی برخورد نمی‌کنید. ولی مراقب آبیاری بیش از حد آن باشید.

می‌توانید سوالات و نظرات خود را در پایان همین صفحه با ما درمیان بگذارید. همچنین می‌توانید مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

نگهداری هاوتیا زبرا, نگهداری هاورتیا, نگهداری هاورتیا آتناتا

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری اچینوپسیس
نوشتهٔ بعدی
نگهداری افوربیا مارگیناتا