نگهداری آرالیا ژاپنی

نگهداری آرالیا ژاپنی

نکات و شرایط عمومی نگهداری آرالیا ژاپنی

آرالیا ژاپنی یا فاتسیا جاپونیکا یک گیاه گلده در بین انواع آرالیا است. این گیاه بومی نواحی ژاپن، تایوان و کره جنوبی است. فاتسی یکی از نامهای این گیاه است. ممکن است این گیاه را به نام گیاه کاغذی هم نام ببرند. آرالیا ژاپنی گیاهی همیشه سبز است که تا ارتفاع ۳ متر هم می‌رسد. مانند یک بوته رشد می‌کند. برگهای این گیاه براق و به شکل پنجه هستند. این گیاه دارای گلهای سفید رنگی است که در طول پاییز یا اوایل بهار بیرون می‌آیند. در ادامه مطلب به شرایط نگهداری آرالیا ژاپنی اشاره خواهیم کرد.

آرالیا ژاپنی
آرالیا ژاپنی

نور و دمای مناسب نگهداری آرالیا ژاپنی

مناسب‌ترین محیط برای نگهداری آرالیا ژاپنی در محیطی با دمای گرم و نیمه سایه است. این گیاه نباید بیشتر از چند ساعت در مقابل نور قرار بگیرد. نور بیش از حد و مستقیم منجر به سوختگی برگها خواهد شد. در حالیکه آرالیا می‌تواند محیط تمام سایه را تحمل کند، برگهای گیاه رشد نخواهند داشت و فاصله بین آنها زیاد خواهد شد.

آرالیا ژاپنی در هوای سرد دوامی ندارد و هوای خشک هم می‌تواند به گیاه آسیب برساند. بنابراین می‌توان گفت، بهترین مکان برای آن خانه پشت پنجره شمالی خانه است. دمایی که شما در آن احساس راحتی کنید هم برای گیاه مناسب است.

 

آبیاری و تغذیه آرالیا ژاپنی

نکته مهم و اساسی در سلامتی آرالیا حفظ رطوبت مناسب در فصول رشد آن است. خاک فاتسیا جاپونیکا در طول بهار و تابستان باید همواره مرطوب بماند. در فصل تابستان باید آبیاری را به صورت منظم انجام دهید. در پاییز و زمستان باید به تدریج آبیاری را کاهش دهید. به طور کلی بهترین زمان برای آبیاری گیاه، زمانیست که یک سوم از سطح خاک خشک شده باشد. محیط نگهداری گیاه باید دارای رطوبت مناسبی باشد. می‌توان با یکی از روشهای افزایش رطوبت محیط این کار را انجام داد.

برای نگهداری آرالیا ژاپنی نیاز به کوددهی منظم و هفتگی در بهار و تابستان است. از کودهای مایع مخصوص گیاهان آپارتمانی در طول این فصول به میزان نصف مقدار توصیه شده روی بسته‌بندی آن استفاده کنید. در پاییز و زمستان هم در شرایط نگهداری گیاه در خانه یک تا دوبار کوددهی در ماه را انجام دهید.

خاک، گلدان و تعویض آن

آرالیا ژاپنی نسبت به نوع خاک خیلی حساس نیست. البته بهترین بستر برای کاشت آن خاکهای اسیدی است. اگرچه نگهداری آرالیا ژاپنی مستلزم رطوبت خاک است. خیسی بیش از حد می‌تواند باعث پوسیدگی ریشه آن شود. پس، با رعایت شرایط رطوبت خاک بوسیله آبیاری منظم، از زه‌کشی مناسب آن مطمئن شوید. مخلوط خاک معمولی و پیت ماس و پرلیت می‌تواند بهترین محیط برای گیاه باشد.

همانطور که گفتیم آرالیا می‌تواند تا ۳ متر هم رشد داشته باشد. رشد مناسب این گیاه در سال باعث نیاز آن به تعویض گلدان هرساله خواهد داشت. البته در همان گلدان هم می‌تواند برای سالها زندگی کند. تعویض گلدان گیاه آپارتمانی شامل نکاتی است که باید با آنها آشنایی داشته باشید.

آرالیا ژاپنی
آرالیا ژاپنی

تکثیر گیاه فاتسیا جاپونیکا

تکثیر آرالیا ژاپنی از طریق بذر و قلمه ساقه امکان‌پذیر است. بذر این گیاه را روی بستری مرطوب از خاک قرار می‌دهند. این بذرها برای جوانه‌زنی نیاز به دریافت نور دارند. مطمئن شوید که آنها در خاک دفن نشوند. تکثیر این گیاه از طریق بذر ساده است. ولی زمانی بیش از ۴۰ روز برای جوانه زدن لازم خواهند داشت.

برای استفاده از قلمه گیاه در تکثیر، باید ساقه ای مناسب به طول ۱۰ تا ۱۲ سانتی‌متر از گیاه را با استفاده از یک وسیله تیز و تمیز جدا کرد. برگهای پایینی را کاملاً جدا کنید. انتهای ساقه را به پودر هورمون ریشه‌زایی آغشته و در خاکی مرطوب بکارید. این پودر به پیدایش ریشه‌های قوی و سالم کمک خواهد کرد. عمق کاشت قلمه در خاک باید حدود ۴ تا ۵ سانتی‌متر باشد. ار آنجایی که نگهداری آرالیا ژاپنی مستلزم رطوبت زیاد است، پیشنهاد می‌شود روی گلدان را با پلاستیک شفاف بپوشانید.

بیماری ها و مشکلات نگهداری آرالیا ژاپنی

برخی از آفات مانند شته ها، شپشک آرد آلود، تریپسها و عنکبوت قرمز می‌توانند به آرالیا ژاپنی حمله‌ور شوند. این آفات شیره گیاه شما را مکیده و باعث ضعیف شدن و عدم رشد مناسب خواهند شد. تریپس البته علاوه بر برگها روی گلهای گیاه هم تاثیر خواهد گذاشت. با بررسی منظم آرالیا می‌توان از عدم وجود این آفات اطمینان حاصل کرد. در صورت نبود شرایط مناسب محیط نگهداری آرالیا ژاپنی و عدم گردش مناسب هوا این آفات به گیاه هجوم می‌آورند.

زرد شدن برگ آرالیا

همانطور که قبلاً هم گفته شد، آبیاری بیش از حد می‌تواند منجر به پوسیدگی گیاه شود. زرد شدن برگ آرالیا یکی از نشانه‌های آبیاری بیش از حد و خیسی بیش از حد خاک است. بنابراین در مواجهه با این مشکل ابتدا خاک و ریشه‌های گیاه را بررسی کنید. در صورت خیسی خاک یا آلودگی ریشه‌ها از خاک تازه استفاده کرده و زمانبندی آبیاری را تغییر دهید.

قهوه ای شدن برگ آرالیا

آفتاب سوختگی و خشکی محیط یا حتی آبیاری اندک می‌تواند منجر به قهوه‌ای شدن یا خشکی لبه برگهای آرالیا شود. همانطور که گفته شد نگهداری آرالیا ژاپنی مستلزم رطوبت مناسب محیط است. در صورت کمبود رطوبت یا قرار گرفتن آن در معرض نور مستقیم خورشید، برگهای آرالیا دچار سوختگی خواهد شد.

شما می‌توانید سوالات و مشکلات خود را در ارتباط با نگهداری گیاه آرالیا در پایین همین مطلب با ما درمیان بگذارید. همچنین می‌توانید مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

آرالیا جاپونیکا, فاتسیا ژاپونیکا

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
مشکلات رایج ساکولنت ها
نوشتهٔ بعدی
گیاهان مناسب تراریوم