نگهداری لوفوفورا ویلیامسی (پیوت)

نگهداری لوفوفورا ویلیامسی

معرفی جامع و نحوه نگهداری لوفوفورا ویلیامسی (پیوت)

لوفوفورا ویلیامسی (پیوت) (Lophophora Williamsii) یک کاکتوس بدون خار قدیمی و دکمه‌ای و متعلق به نواحی تگزاس و نیو‌مکزیکو می‌باشد. در آمریکا نگهداری لوفوفورا ویلیامسی (پیوت) یا خوردن این گیاه غیر‌قانونی است. مگر اینکه شما زاده و بومی کلیسای محلی آمرکایی باشید. این گیاه بوسیله قوانین موجود در آمریکا و مراکز دولتی سمی شناخته می‌شود. در حالیکه پرورش پیوت مجاز نیست، این گیاه یک گیاه فوق‌العاده جذاب برای تحقیقات محسوب می‌شود.

کاکتوس پیوت چیست؟

لوفوفورا ویلیامسی دارای بیشمار روان گردان شیمیایی، مخصوصاً مسکالین که برای مراسم مذهبی که نیاز به خارج شدن انسان از حالت عادی دارد و ذهن انسان را به مکانی دیگر می‌برد. پرورش این گیاه بسیار زمان بر است و ۱۳ سال طول می‌کشد که گیاه به بلوغ خود برسد. برخی اوقات گلدهی این گیاه نیازمند ۳۰ سال زمان است.

اندازه این گیاه تا ۷.۵ سانتی‌متر در ارتفاع و ۱۲.۵ سانتی متر در قطر رشد می‌کند. این کاکتوس از آنجایی که زیاد مورد برداشت و استفاده قرار می‌گیرد در معرض انقراض است. یک کاکتوس دیگر به نام آستروفیتوم آستریاس که شبیه به این گیاه است. یک گیاه قانونی برای پرورش است ولی آن هم در معرض خطر است.

 

کاکتوس پیوت
کاکتوس پیوت

خاک مناسب لوفوفورا ویلیامسی (پیوت)

این گیاه در طبیعت در مکان‌هایی با خاک دارای آهک رشد می‌کند. ولی بهترین خاک برای نگهداری لوفوفورا ویلیامسی (پیوت) این گیاه در منازل و مکان‌های دیگر استفاده از مخلوط خاک کاکتوس و ساکولنت با زه‌کشی بسیار بالا می‌باشد. که باید حداقل دو سوم خاک گلدان را سنگ‌ریزه تشکیل دهد. برای زه‌کشی بهتر در کف گلدان گیاه از سنگ‌های درشت‌تر استفاده کنید.

بهترین و ایده‌آل ترین شرایط برای رشد لوفوفورا ویلیامسی یک خاک با پایه PH از ۷.۹ تا ۸.۳ است. بنابراین اضافه کردن مقدار کافی از کلسیوم به خاک مهم است. برخی از پرورش‌دهندگان این کاکتوس به خاک استخوان حیوانات، پوسته تخم مرغ، خون و … اضافه می‌کنند.

آبیاری مناسب لوفوفورا

آبیاری فراوان در تابستان در حالی که دما به بالاتر از ۳۲ درجه سانتی‌گراد می‌رسد برای رشد گیاه ضروری است. البته حتماً به خاطر داشته باشید که در بین دو آبیاری حتماً خاک گیاه شما خشک شده باشد. در زمستان نیز گیاه به آبیاری هر دو تا سه هفته یکبار نیاز‌مند است تا بتواند وارد دوره رکود و استراحت خود شود. در صورت خیس ماندن خاک یا آبیاری بیش از حد، کاکتوس شما دچار پوسیدگی خواهد شد. اگر در زمستان پیوت دچار کمی چروکیدگی شد، دستپاچه نشوید. چروکیدگی کاکتوس دلایل فراوانی دارد. آبیاری یکبار آن منجر به خرابی و پوسیدگی خواهد شد.

دمای مناسب نگهداری لوفوفورا ویلیامسی

لوفوفورا ویلیامسی تحمل دمای بین ۵ تا ۵۵ درجه سانتی‌گراد را دارد ولی در مقابل دمای سرد و یخ زدگی تحمل ندارد و اگر در این دما قرار بگیرد از بین می‌رود. بنابراین در دمای پایین تر از ۷ درجه سانتی‌گراد باید گیاهی را که در محیط بیرون از منزل نگهداری می‌شود به داخل منزل منتقل نمود. اگر دمای محیط گیاه به بالای ۴۸ درجه سانتی‌گراد رسید گیاه را باید منظم آبیاری نمود و برای محافظت از آفتاب سوختگی نور را با استفاده از پارچه فیلتر کرد. گردش هوای مناسب در کیفیت رشد و سلامت گیاه بسیار موثر است.

کاکتوس پیوت
کاکتوس پیوت

نور مناسب لوفوفورا ویلیامسی (پیوت)

اگر گیاه خود را تازه خریداری کرده‌اید دقت داشته باشید، که برای دو هفته ابتدایی برای نگهداری لوفوفورا ویلیامسی (پیوت) خود را در محیطی قرار دهید که نور فیلتر شده و غیر مستقیم دریافت کند. بعد از آن، زمان اولین آبیاری گیاه است. سپس می‌توانید نور را برای گیاه بتدریج اضافه کنید. در مجموع و به طور معمول این گیاه به نور کامل و مناسب در تمام طول سال احتیاج دارد.

دقت کنید در مکان‌هایی که دمای آن به بالای ۳۲ درجه سانتی‌گراد می‌رسد از آفتاب سوختگی گیاهمحافظت کنید. با درست کردن فیلتری برای گذشتن نور جلوگیری نمایید. اگر گیاه خود را داخل منزل نگهداری می‌کنید حتماً آن‌را در محیطی قرار دهید که بیشترین نور را بتواند دریافت کند. معمولاً در خانه‌های ما بهترین مکان برای دریافت بیشترین نور پنجره جنوبی خانه است.

 

تغذیه و کوددهی پیوت

اکثر کاکتوس‌ها از کود‌های با نیتروژن پایین و فسفر بالا سود می‌برند. از آنجایی که این مسئله به رشد قسمت ریشه‌ای گیاه کمک می‌کند، می‌توانید دو بار در سال لوفوفورا ویلیامسی را با استفاده از کودهای مخصوص کاکتوس و ساکولنت رقیق و با فسفر بالا آبیاری نمایید. این کار را باید به فاصله سه ماه از اواسط بهار تا اواسط تابستان در فصل رشد گیاه انجام دهید. کوددهی بیش از حد موجب از هم پاشیدن و از بین رفتن کاکتوس شما می‌شود.

بیماری‌ها و آفات لوفوفورا ویلیامسی

عنکبوت یا کنه قرمز یکی از آفاتی است که ممکن است به این گیاه حمله کند. اگر آثار این حشره را روی گیاه خود پیدا کردید برای نگهداری لوفوفورا ویلیامسی (پیوت) خود حتماً به سرعت گیاه را از سایر گیاهانتان جدا کنید و برای پاکسازی گیاه اقدام نمایید. می‌توانید با استفاده از یک آفت‌کش به سرعت گیاه خود را اسپری کنید.

یکی دیگر از بیماری‌های لوفوفورا ویلیامسی که در اثر آبیاری بیش از حد بوجود می‌آید، پوسیدگی است. برای نگهداری لوفوفورا ویلیامسی (پیوت) حتماً در آبیاری گیاه دقت کنید. و اگر مطمئن نیستید که کاکتوس شما به آب احتیاج دارد یا خیر بهتر است گیاه را آب ندهید. گردش هوای مناسب و آبیاری درست در سلامت گیاه نقش مهمی دارد.

کاکتوس پیوت, نگهداری کاکتوس پیوت, نگهداری لوفوفورا ویلیامسی

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری تفرو کاکتوس جئومتریکوس
نوشتهٔ بعدی
نگهداری کوریفانتا