میزان رشد زاموفیلیا

میزان رشد زاموفیلیا

میزان رشد زاموفیلیا و چگونگی سریع‌تر کردن رشد آن

میزان رشد زاموفیلیا اندک است. گیاه زاموفیلیا یک گیاه آپارتمانی محبوب و با شرایط نگهداری آسان است. این گیاه با داشتن برگ‌هایی سبز براق و ساقه‌هایی رو به بالا زیبایی خاصی را به محیط اطراف خود می‌بخشد. نگهداری گیاه زاموفیلیا بسیار آسان است. این مطلب تمام موارد مربوط به میزان رشد این گیاه را که باید بدانید به شما ارائه خواهد داد. بیشتر گیاهان زاموفیلیا هر چند ماه یکبار قادر به تولید یک تا سه ساقه در فصول رشد خود هستند. ساقه‌های جدید ۱۵ تا ۳۰ سانتی‌متر در ماه رشد خواهند کرد. و می‌توانند به ارتفاع یک و نیم متر هم برسند.

گیاه زاموفیلیا
گیاه زاموفیلیا

میزان رشد زاموفیلیا چقدر است؟

همانطور که گفته شد ساقه‌های جدید زاموفیلیا در ماه به میزان ۱۵ تا ۳۰ سانتی‌متر رشد می‌کنند. و ارتفاع نهایی آن‌ها می‌تواند تا یک و نیم متر هم برسد. نسبت به شرایط محیط نگهداری گیاه این میزان رشد قابل تغییر است. این گیاه در شرایط ایده‌آل نگهداری می‌تواند ۶ تا ۸ ساقه در یک فصل رشد تولید کند. سرعت رشد این گیاه از اوایل بهار بیشتر می‌شود و در تابستان هم ادامه خواهد داشت. ولی در پاییز و زمستان کند خواهد شد. اگر گیاه زاموفیلیا شما ساقه‌های جدید تولید می‌کند، یعنی شرایط نگهداری آن مناسب است. ولی اگر میزان رشد زاموفیلیا شما کم است باید شرایط نگهداری را بازنگری کنید.

گیاه ZZ دارای ریزوم‌هایی (پیازهای زیرزمینی) در زیر خاک است که ساقه‌ها را بوجود می‌آورند. ساقه‌های جدید به سمت بالا رشد می‌کنند و ریشه‌های جدید هم از ریزوم‌ها در زیر خاک رشد خواهند داشت. این ریزوم‌ها به مرور زمان رشد و گسترش خواهند یافت. ساقه‌های جدید این گیاه چسبیده به هم رشد می‌کنند.

سایز گیاه زاموفیلیا چقدر است؟

زاموفیلیا در رنج‌های مختلف سایزی وجود دارد. یک گیاه معمولی ارتفاعی در حدود ۳۰ تا ۶۱ سانتی‌متر دارد و به گلدانی با دهانه ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر نیازمند است. گیاه زاموفیلیا کوچک معمولاً دارای یک تا دو ساقه است که در گلدانی به اندازه ۱۰ سانتی‌متر در بازار به فروش می‌رسد. اندازه یک برگ این گیاه ممکن است تا ۱۲ سانتی‌متر یا بیشتر هم برسد. پهنای هر برگ هم می‌تواند تا ۸ سانتی‌متر رشد داشته باشد. البته تمام این موارد بستگی به میزان رشد زاموفیلیا شما خواهد داشت. قطر هر ساقه از این گیاه تا ۵ سانتی‌متر هم می‌تواند رشد داشته باشد.

چه میزان زمان برای رشد زاموفیلیا لازم است؟

سه تا پنج سال زمان لازم است تا یک گیاه دارای یک تا دو ساقه، به اندازه لازم رشد داشته باشد و ساقه‌های بیشتری تولید کند. معمولاً ۶ تا ۸ ساقه جدید هر ساله تولید می‌شوند. میزان رشد زاموفیلیا به طور مشخصی بستگی به میزان نور، آبیاری و مواد مغذی و مشکلاتی دارد که در سر راه نگهداری آن قرار می‌گیرد. البته همانطور که گفته شد، نگهداری این گیاه شرایط مشکلی نخواهد داشت. ولی اگر گیاه شما یک تا دو ساقه در سال تولید می‌کند، قطعاً شرایط نگهداری آن مناسب نیست.

گیاه زاموفیلیا
گیاه زاموفیلیا

فصول رشد گیاه زاموفیلیا کدام فصل‌ها هستند؟

شرایط نوری گیاه تاثیر به سزایی در رشد آن خواهد داشت. در آب و هوای معمولی فصل رشد زاموفیلیا از اوایل بهار آغاز شده و تا اواسط پاییز ادامه خواهد داشت. در آب و هوای معتدل این گیاه در تمام فصول سال رشد خواهد داشت. اولین نشانه شروع رشد گیاه زاموفیلیا جوانه زدن اولین ساقه‌ها در زیر خاک و از ریزوم‌هاست.

چگونه میزان رشد زاموفیلیا خود را سریعتر کنیم؟

با بالا بردن نور محیط این گیاه می‌توان میزان رشد زاموفیلیا را بیشتر کرد. البته که باید دمای محیط هم مناسب و گیاه دچار کمبود یا ازدیاد آبیاری نشود. برای این گیاه همچنین باید مواد مغذی مناسبی فراهم کرد. استرس‌های ناشی از کمبود آبیاری یا کمبود رطوبت محیط گیاه، گردش هوای نامناسب، آفات و بیماری نیز در رشد این گیاه تاثیرگذار هستند.

نور مناسب و کافی

زاموفیلیا از دسته گیاهان آپارتمانی با نیازهای نوری اندک است. ولی این تا قسمتی درست است. در حالی که این گیاه می‌تواند نور اندک را برای مدتی طولانی تحمل کند، بدون دریافت نور کافی رشد مناسبی نخواهد داشت. این گیاه در محیطی روشن با نور غیرمستقیم میزان رشد مناسبی دارد. و یک تا دو ساعت نور مستقیم را نیز می‌تواند در اوایل صبح و بعد از ظهر تحمل کند. تغییرات نوری باعث خواهد شد که این گیاه حالت افتادگی پیدا کند. در فصول مختلف می‌توانید فاصله آن را جهت کنترل نور محیط با پنجره تغییر دهید.

آبیاری صحیح گیاه زاموفیلیا برای رشد بهتر

اگرچه این گیاه می‌تواند در مقابل خشکی مقاوم باشد، سرعت رشد آن کم شده و ساقه‌های کوچکی در شرایط کم آبی تولید خواهد کرد. همچنین آبیاری زیاد هم می‌تواند باعث پوسیدگی و از بین رفتن آن شود. آبیاری صحیح زاموفیلیا هنگامی است که نصف خاک گلدان آن خشک شده باشد. همچنین زه‌کشی گلدان و خاک آن باید مناسب باشد. اگر می‌خواهید با نحوه صحیح آبیاری این گیاه آشنا شوید مطلب کاکتوس ایران درباره نیازهای آبیاری زاموفیلیا را مطالعه کنید.

کوددهی و تغذیه برای رشد بیشتر

میزان رشد زاموفیلیا در شرایطی که مواد مغذی لازم و کافی را دریافت کند مناسب خواهد بود. هر چند ماه می‌توان از کمپوست یا کود استفاده کرد. اینکار تاثیر به سزایی در میزان رشد گیاه خواهد داشت. فقط باید دقت داشته باشید که کوددهی بیش از حد می‌تواند باعث آسیب به ریشه‌ها و کند شدن یا توقف رشد شود. هر دو ماه یکبار در طول فصول رشد می‌توان از نصف مقدار توصیه شده روی بسته‌بندی کود استفاده و گیاه را آبیاری کرد.

چرا زاموفیلیا من رشد نمی‌کند؟

رشد زاموفیلیا در شرایطی متوقف خواهد شد که گیاه دچار استرس ناشی از شرایط نگهداری ضعیف شود. نور نامناسب، آبیاری بیش از حد یا کمبود آبیاری از عوامل رایج در کم شدن رشد گیاه هستند. اگر رشد گیاه شما متوقف شده است، باید شرایط نوری و آبیاری گیاه خود را در وحله اول بررسی کنید. عوامل دیگری که در رشد این گیاه تاثیرگذار هستند عبارتند از:

رشد بیش از حد ریشه‌ها در گلدان یکی از عوامل تاثیرگذار در میزان رشد زاموفیلیا است. اگر ریشه‌های گیاه فضای گلدان را فرا بگیرند، رشد جدیدی در گیاه مشاهده نخواهد شد. در صورتی که مشاهده کردید ریشه‌ها از سوراخ‌های کف گلدان بیرون زده‌اند وقط تعویض گلدان فرا رسیده است.

گیاه خود را از وجود آفات و بیماری بررسی کنید. آفات و بیماری را باید به سرعت از بین ببرید. گیاه خود را بعد از اطمینان از وجود آفات قرنطینه کنید.

استرس ناشی از تغییرات دمایی محیط نیز می‌تواند باعث کندی در رشد یا توقف آن شود. دمای مناسب برای رشد این گیاه دمایی بین ۱۳ تا ۲۹ درجه سانتی‌گراد است. ولی هنگامی که گیاه در معرض سرما یا باد سرد قرار بگیرد، دچار استرس و توقف رشد خواهد شد. همچنین قرار دادن گیاه در نزدیکی وسایل گرمایشی نیز می‌تواند به گیاه آسیب وارد کند.

گیاه زاموفیلیا
گیاه زاموفیلیا

چگونه گیاه زاموفیلیایی با ساقه‌های فراوان داشته باشیم؟

بهترین راه برای بالا بردن میزان رشد زاموفیلیا و داشتن گیاهی پرپشت، فراهم کردن نور مناسب و رعایت شرایط نگهداری است. گیاه زاموفیلیا شما در شرایطی ساقه‌های جدید و زیاد تولید خواهد کرد که شرایط برای آن محیا باشد. گیاه دچار استرس و ناسالم دچار ریزش برگ خواهد شد.

عدم رشد و از بین رفتن ساقه جدید

اگر ساقه تازه روئیده از گیاه شما از بین رفت، بیشترین علتی که محتمل است، آبیاری بیش از حد است. آبیاری بیش از حد همچنین باعث زرد شدن برگ‌های زاموفیلیا و قهوه‌ای شدن لبه برگ‌ها خواهد شد. اگر مشکل از آبیاری بیش از حد نبود، گیاه شما شرایط دیگر استرس‌زا را تجربه کرده است.

کلام آخر

گیاه زاموفیلیا در ابعاد و سایزهای مختلفی یافت می‌شود. بهتر است گیاهی را بخیرد که از قبل برای مکان قرار دادن آن در خانه برنامه‌ریزی کرده‌اید. گیاهان کوچک معمولاً برای قرار دادن روی میز مناسب، و گیاهان بزرگتر معمولاً برای قرار گرفتن در گلدان روی زمین مناسب هستند. اگر می‌خواهید میزان رشد زاموفیلیا شما بیشتر شود، شرایط مناسبی برای آن فراهم کنید. سعی کنید از شرایطی که برای آن استرس‌زا است بکاهید.

رشد زاموفیلیا, سریع کردن رشد زاموفیلیا

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نقاط قهوه ای روی گیاهان آپارتمانی
نوشتهٔ بعدی
نگهداری اسپستوا لاناتا (الدمن پروئی)