نگهداری آکانتوسرئوس تراگونوس

نگهداری آکانتوسرئوس تراگونوس

معرفی جامع و نحوه نگهداری آکانتوسرئوس تراگونوس (Acanthocereus Tetragonus)

آکانتوسرئوس تراگونوس یکی از گونه‌های محبوب و زیبای کاکتوس است. این کاکتوس به طور معمول سرئوس تراگونوس نیز نامیده می‌شود. که بومی نواحی فلوریدا و تگزاس است. این گیاه همچنین اصلیتی مکزیکی دارد و دارای شکل ظاهری قلعه مانند است. نام‌های دیگر این گیاه Barbed Wire Cactus، Triangle Cactus، Night-Blooming Cereus و  Sword Pear است. آکانتوسرئوس تراگونوس یک گیاه با رشد کند و با ارتفاع زیاد است. این گیاه دارای ساقه‌ای سبز با آئروسل‌های طوسی است. روی هرکدام از ساقه‌ها، که پنج ضلع دارند، خارهای سفیدی بیرون آمده‌اند. نگهداری آکانتوسرئوس تراگونوس در محیطی گرم و خشک ممکن است. اگر می‌توانید شرایط مناسب را برای آن فراهم کنید می‌شود آن را در خانه نگهداری کرد.

اکانتوسرئوس تریگونوس
اکانتوسرئوس تریگونوس

نور و دمای مناسب نگهداری آکانتوسرئوس تراگونوس

این کاکتوس نیاز به نور کامل خورشید برای رشد مناسب دارد. گردش هوای مناسبی باید برای نگهداری آکانتوسرئوس تراگونوس فراهم کرد. این کاکتوس کند رشد، را می‌توان در خانه نیز نگهداری کرد. ولی باید آن را در نقطه‌ای قرار داد که بتواند بیشترین نور را در طول روز دریافت نماید. معمولاً پنجره جنوبی خانه می‌توان بهترین مکان برای مراقبت از این گیاه باشد. دمای مناسب برای مراقبت از تراگونوس نیز دمایی بین ۱۸ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد است. ولی می‌توان در صورت خشک بودن خاک آن را در دمایی بین منفی چهار تا ده درجه را نیز می‌تواند تحمل کند.

آبیاری و تغذیه آکانتوسرئوس

از آنجایی که این گیاه یک کاکتوس است نیازهای آبیاری شبیه به کاکتوس‌ها را خواهد داشت. هنگام آبیاری باید اجازه دهید که آب از سوراخ‌های کف گلدان بیرون بیاید. و خاک گیاه باید در بین دو آبیاری کاملاً خشک شود. هرگز هنگامی که خاک کاکتوس شما خیس است، آبیاری انجام ندهید. یکی از مشکلاتی که در نگهداری آکانتوسرئوس تراگونوس ممکن است با آن مواجه شوید، آبیاری بیش از حد گیاه است. که با این کار خود ممکن است گیاه را از بین ببرید. در زمستان باید آبیاری گیاه را به نصف مقدار آبیاری در تابستان کاهش دهید. در غیر این صورت با پوسیدگی کاکتوس خود مواجه خواهید شد.

برای تغذیه این گیاه می‌توانید از کودهای مخصوص کاکتوس و ساکولنت استفاده نمایید. و باید برای تغذیه گیاه در بهار هنگامی که شروع فصل رشد گیاه است، اقدام نمایید. می‌توانید در فصل بهار به صورت ماهانه و در تابستان یکبار گیاه خود را کوددهی نمایید. از تغذیه گیاه خود در زمستان خودداری کنید.

اکانتوسرئوس تریگونوس
اکانتوسرئوس تریگونوس

خاک و گلدان مناسب اکانتوسرئوس تراگونوس

برای نگهداری آکانتوسرئوس تراگونوس نیاز به خاک با زه‌کشی مناسبی است. می‌توانید از خاک کاکتوس و ساکولنت برای کاکتوس خود استفاده کنید. برای درست کردن خاک مناسب برای این گیاه می‌توانید از مخلوط یک قسمت خاک معمولی، ماسه و پرلیت استفاده کنید. نتیجه این مخلوط می‌تواند گزینه مناسبی برای کاکتوس شما باشد. برای تعویض گلدان این کاکتوس باید هنگامی اقدام کنید که اندازه آن از سطح گلدان بیشتر شده باشد. این کاکتوس برای رشد و گسترش ریشه به فضا نیاز خواهد داشت.

بنابراین تعویض گلدان هر ساله برای گیاه لازم است. پیشنهاد می‌گردد گلدان مناسبی از جنس سفالی برای آن انتخاب کنید. بهترین گزینه برای اکانتوسرئوس گلدان سفالی بدون لعاب است. که به راحتی رطوبت خاک از بین برود. شما همچنین می‌توانید از وبلاگ کاکتوس ایران مطلب انتخاب گلدان مناسب برای گیاه را مطالعه کنید.

تکثیر تراگونوس

برای تکثیر آکانتوسرئوس تراگونوس می‌توانید از روش قلمه ساقه استفاده کنید. برای این کار باید ساقه مناسبی که به اندازه یک کف دست حداقل ارتفاع داشته باشد را انتخاب کنید و آن را با استفاده از یک وسیله تیز و ضدعفونی شده از گیاه مادر جدا نمایید. چند روزی اجازه دهید تا محل بریدگی قلمه خشک شود. سپس می‌توانید آن را در خاکی کمی مرطوب و با زه‌کشی مناسب بکارید. بعد از گذشت چند هفته ریشه‌ها نمایان خواهند شد. و با مشاهده اولین نشانه‌های رشد گیاه می‌توانید نگهداری آکانتوسرئوس تراگونوس خود را مانند گذشته انجام دهید.

بیماری و آفات گیاه آکانتوسرئوس تراگونوس

این کاکتوس در مقابل بیماری‌ها و آفات تا حد خوبی مقاوم است. در هر صورت ولی همانطور که گفته شد، آبیاری بیش از حد می‌تواند باعث بروز باکتری‌ها و بیماری‌های قارچی شود. در برخی موارد هم در اثر خشکی بیش از حد و نگهداری غیر اصولی از کاکتوس ممکن است ریشه‌ها به شپشک آردآلود آلوده شوند. برخی دیگر از آفات مانند شته و کنه قرمز هم به ندرت امکان دارد که به گیاه شما هجوم آورند.

اگر امکان نگهداری این گیاه را در خانه خود دارید یا خانه شما دارای بالکن و نورگیر مناسبی است می‌توانید برای خرید کاکتوس مورد نظر خود به فروشگاه کاکتوس ایران مراجعه کنید. همچنین می‌توانید نظرات و مشکلات خود در رابطه به نگهداری گیاه خود را در انتهای این نوشته بیان کنید.

آکانتوسرئوس تراگونوس, نگهداری آکانتوسرئوس تراگونوس

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
گلدان مناسب گیاه، سفالی یا پلاستیکی کدامیک مناسب است؟
نوشتهٔ بعدی
انواع کاکتوس به همراه عکس