نگهداری ارئوسرئوس ترولی (الدمن)

نگهداری ارئوسرئوس ترولی (الدمن)

معرفی جامع و نحوه نگهداری ارئوسرئوس ترولی

کاکتوس ارئوسرئوس ترولی یا الدمن (Old Man) بومی نواحی جنوبی و کوهستانی بولیوی و شمال آرژانتین است. نگهداری ارئوسرئوس ترولی (الدمن) مستلزم داشتن محیطی پرنور و گرم است. این گیاه می‌تواند تا ارتفاع ۵۰ الی ۶۰ و تا قطر ۶ سانتی‌متر رشد داشته باشد. این کاکتوس نسبت به سرما و آبیاری بیش از حد مقاومت کمی دارد و آسیب پذیر است. اگر شرایط محیطی آن فراهم باشد می‌تواند گلهایی به رنگ صورتی-بنفش تولید کند.

کاکتوس ارئوسرئوس ترولی
کاکتوس ارئوسرئوس ترولی

آبیاری مناسب کاکتوس الدمن

برای آبیاری ارئوسرئوس ترولی مانند بسیاری از کاکتوس‌های دیگر هنگامی باید آبیاری انجام شود که خاک گیاه خشک شده باشد. الدمن در مقابل خشکی مقاوم است و نیاز به آب زیادی ندارد. بنابراین آبیاری کمتر گیاه به حفظ سلامتی آن کمک خواهد کرد. در نگهداری ارئوسرئوس ترولی (الدمن) هرگز آن را بیش از حد آبیاری نکنید. زیرا ممکن است باعث بروز بیماری‌های قارچی و پوسیدگی آن شود. اگر در مناطق بارانی زندگی می‌کنید از قرار دادن گیاه زیر بارش باران خودداری کنید و به صورت دستی آبیاری را انجام دهید.

در ماه‌های سرد سال، به خصوص در زمستان، میزان آبیاری را کاهش دهید.در این فصل گیاه وارد فصل استراحت و رکود خود خواهد شد و نیاز چندانی به آب ندارد. می‌توانید در طی فصول سرد هر ماه یکبار به اندازه ای که خاک گیاه شما سریعاً خشک شود، آبیاری را انجام دهید. در صورت خیس ماندن خاک در زمستان و هوای سرد، گیاه دچار بیماری پوسیدگی خواهد شد.

خاک مناسب نگهداری ارئوسرئوس ترولی (الدمن)

برای نگهداری ارئوسرئوس ترولی (الدمن) نیاز به مخلوط خاک مناسب کاکتوس با زه‌کشی بسیار مناسب است. برای بالابردن سطح زه‌کشی خاک می‌توانید به مخلوط خاک، پرلیت یا پومیس اضافه کنید. اگر کاکتوس الدمن را در گلدان نگهداری می‌کنید، حتماً از جنس گلدان مناسب (گلدان‌های سفالی) با سوراخ‌های کف گلدان مناسب استفاده کنید. در نگهداری الدمن دقت داشته باشید، از خاکی استفاده شود که آب را به سرعت از خود عبور دهد.

گلدان مناسب یکی از عوامل تاثیرگذار در سلامت گیاه است. دقت داشته باشید هرگز گلدان بزرگ‌تر از گیاه خود انتخاب نکنید. انتخاب گلدان عمیق و بزرگ باعث خواهد شد، آب برای مدت بیشتری داخل گلدان باقی بماند. خیس ماندن خاک در اطراف ریشه گیاه باعث، بروز پوسیدگی و از بین رفتن گیاه شما خواهد شد.

کاکتوس ارئوسرئوس ترولی
کاکتوس ارئوسرئوس ترولی

 

نور مناسب نگهداری کاکتوس الدمن

همانطور که قبلاً اشاره شد برای نگهداری ارئوسرئوس ترولی (الدمن) نیاز به محیطی پرنور است و این کاکتوس نور زیاد را می‌پسندد و در محیط‌های کم نور رشد نخواهد داشت. اگر در منزل از این گیاه مراقبت می‌کنید، پرنور ترین مکان منزل را برای آن انتخاب نمائید تا بتواند نور کامل خورشید را برای مدت ۶ تا ۸ ساعت در روز دریافت کند.

می‌توانید در فصول بهار و تابستان برای دریافت نور بیشتر و مناسب گیاه را به محیط خارجی منتقل کنید. از آنجایی که الدمن در مقابل گرمای شدید در محیط بیرونی تا حدی مقاوم است باید در تابستان هنگام تابش شدید خورشید، محافظت شود و نور فیلتر شده را دریافت نماید. اگر در خانه خود دسترسی به نور مناسب ندارید، می‌توانید نور مصنوعی برای گیاه خود فراهم کنید.

تغذیه و تعویض گلدان کاکتوس ارئوسرئوس ترولی

علاوه بر نکات بالا در مورد نگهداری ارئوسرئوس ترولی (الدمن)، شما باید برخی اوقات گیاه را کوددهی کنید. اگر گلدان گیاه خود را تعویض می‌کنید، بدلیل استفاده از خاک تازه که دارای مواد مغذی می‌باشد، نیازی به تغذیه گیاه نمی‌باشد. ولی در مجموع، در فصول رشد گیاه یعنی از اوایل بهار تا اواخر تابستان می‌توانید با استفاده از کوددهای مخصوص کاکتوس و ساکولنت به میزان نصف مقدار توصیه شده روی بسته‌بندی آن گیاه را هر دو ماه یکبار تغذیه نمائید.

از آنجایی که این کاکتوس کند رشد است و ابعاد مناسبی دارد، نیاز کمی به تعویض گلدان پیدا خواهد کرد. اگر خواستید گلدان را تعویض نمایید، قبل از هر چیزی آبیاری را متوقف کرده و اجازه دهید خاک گیاه کاملاً خشک شود. با دقت کاکتوس خود را از گلدان خارج کرده و خاک‌های اطراف ریشه و ریشه‌های پوسیده را تمیز کنید. بعد از کاشت گیاه در گلدان جدید نیز به مدت یکهفته آبیاری را انجام ندهید تا ریشه‌ها خود را بازیابی کنند. بعد از گذشت این مدت آبیاری را به روال قبل می‌توان انجام داد.

برای آشنایی با نحوه تعویض گلدان و نکات لازم به مطلب تعویض گلدان کاکتوس مراجعه کنید. اگر سوالی ذهن شما را مشغول کرده، یا در نگهداری گیاه خود با مشکل مواجه هستید، می‌توانید در قسمت دیدگاه مطرح نمائید.

ارئو سرئوس ترولی, نگهداری ارئوسرئوس ترولی, نگهداری کاکتوس الدمن

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
دلایل زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی
نوشتهٔ بعدی
نگهداری آگاو فیلیفرا