نگهداری بگونیا رکس

نگهداری بگونیا رکس

همه چیز درباره نحوه نگهداری بگئنیا رکس

در بین انواع گیاهانی که حتی یک لحظه هم نور روز را نمی‌بینند، بگونیا رکس (begonia rex) یکی از این گیاهان است. با پرورش و نگهداری بگونیا رکس زیر نور فلورسنت یک گیاه زیبا و پر پشت را خواهیم داشت. این گیاه به نور زیادی نیاز ندارد و همان نور مصنوعی برای آن کافی است. از این رو می‌توان گفت یک گیاه مناسب برای نگهداری در محیط های کم نور می‌باشد.

این گیاه را می‌توانید در محیط‌های کم نور با استفاده از یک لامپ فلورسنت در بالای آن نگهداری کنید. از این رو یک گیاه بسیار مناسب برای آن‌هایی است که دوست دارند در محیط دستشویی و حمام خود گیاهی را نگهداری کنند. این گیاه همچنین به رطوبت بالا و هوای گرم نیاز دارد.

برخی از انواع این گیاه می‌توانند در محیط‌های تاریک برای مدت بیشتری نسبت به سایر گیاهان زندگی کنند. انواع بنفش رنگ این گیاه زودتر از انواع دیگر با برگ‌های سبز رنگ به مریضی مبتلا می‌شوند.

گیاهی مناسب برای خانه

اگر شما به دنبال یک گیاه مناسب برای محیط خالی منزل خود می‌گردید که با رنگ خود زیبایی را به محیط خانه شما بیاورد، بدون شک بگونیا رکس می‌تواند یکی از انتخاب‌های شما باشد. اگرچه نگهداری بگونیا رکس برای برخی با مشکلاتی همراه است، با مراقبت مناسب، گیاه شما می‌تواند سال‌های سال به زندگی و رشد خود ادامه دهد. این مطلب کاکتوس ایران شما را در پرورش این گیاه زیبا راهنمایی می کند.

بگونیا رکس
بگونیا رکس

درباره گیاه بگونیا رکس

اولین بار ریشه این گیاه در برزیل و در سال ۱۶۹۰ دیده شد. بگونیا رکس به صورت تصادفی در سال ۱۸۵۶ در یک ارسال دریایی گیاه ارکیده به انگلستان دیده شد. یک نفر این گیاه عجیب و قریب را در یکی از گلدان‌های ارکیده مشاهده کرد. چندی بعد، انواع دیگر گونه‌های بگونیا رکس در نواحی کوهستانی آندز پیدا شد. از آن زمان تا کنون این گیاه به یک گیاه محبوب آپارتمانی تبدیل شده است. بسته به محیط رشد این گیاه بین ۳۰ تا ۶۰ سانتی‌متر ارتفاع می‌تواند رشد داشته باشد.

بگونیا رکس در رنگ‌های مختلف انواع سبز، نقره ای، سفید، قرمز و صورتی، بنفش، زرد و نارنجی و زرشکی یافت می‌شود. بسیاری از انواع آن رنگی نقره‌ای و متالیک بروی برگ‌های خود دارند.

نگهداری بگونیا رکس می‌تواند در داخل و خارج از منزل انجام شود

در محیط طبیعی زندگی، بگونیا رکس در مکان‌های سایه و نیمه سایه از جنگل در مناطق استوایی و نیمه استوایی زندگی و رشد می‌کند. اگرچه داشتن محیط جنگلی در محیط‌های خانگی و یا حیات خانه شما امکان‌پذیر نیست، آنهایی که در مکانهای گرم زندگی می‌کنند می‌توانند نگهداری بگونیا رکس را در محیط خارجی انجام دهند. اگر شما همچنین در مناطقی با زمستان ملایم زندگی می‌کنید، می‌توانید گیاه خود را در فصول گرم در خارج از خانه و در زمستان آن را در داخل خانه نگهداری کنید.

اگر می‌خواهید گیاه خود را برای مدتی به بیرون از خانه انتقال دهید، آن را در مکانی با سایه قرار دهید.

بگونیا رکس
بگونیا رکس

انتخاب خاک و گلدان مناسب برای نگهداری بگونیا رکس در محیط خانه

مراحل تعویض گلدان بگونیا رکس از گلدانی که در آن پرورش یافته به گلدان دائمی ساده است. در هر حال، شما باید به مواردی برای انتخاب گلدان و خاک آن توجه کنید تا گیاهی شاداب و سرحال در خانه خود داشته باشید. گلدانی که انتخاب می‌کنید باید دارای سوراخ‌های زه‌کشی مناسبی باشد. اگر نگهداری بگونیا رکس را در گلدانی با سوراخ‌های زه‌کشی نامناسب انجام ندهید، باعث پوسیدگی ریشه و در نهایت مرگ گیاه می‌شود.

خاک در گلدانی که از سفال ساخته شده است سریع تر از گلدان‌های پلاستیکی خشک می‌شود. بنابراین گیاه شما به دفعات آبیاری بیشتری نیاز پیدا می‌کند. انتقال گیاه به گلدان با یک یا دو سایز بزرگتر از گلدان قبلی موجب رشد گیاه خواهد شد.

بهترین و مناسب ترین خاک برای نگهداری بگونیا رکس ، مخلوط خاک با پایه پیت می‌باشد که وزن کمتری دارد و آب را زودتر از خود عبور می‌دهد. می‌توانید به مخلوط خاک های معمول گیاهان آپارتمانی یا پرلیت را برای ایجاد گردش هوای مناسب نیز اضافه کنید.

 

 

از خاک‌های سنگین و مخلوط‌هایی که گردش هوا در آن به خوبی صورت نمی‌گیرد استفاده نکنید زیرا باعث پوسیدگی گیاه می‌شود.

پرورش گیاه بگونیا رکس

هنگامی که یک بگونیا رکس را برای نگهداری انتخاب می‌کنید، خاک و گلدان مناسب را باید در نظر بگیرید. این مهمترین اقدام اولیه برای نگهداری بگونیا رکس است. مهمترین نیازی که باید به یاد داشته باشید این است که از آنجایی که سیستم ریشه‌ای این گیاه بسیار آسیب پذیر و حساس است هنگام تعویض گلدان نباید با گیاه بدرفتاری کنید.

ابتدا یک چهارم گلدان جدید را با مخلوط خاک مناسب پر کرده و سپس آب بریزید تا خاک فروکش کند. گیاه بگونیا رکس خود را از گلدان اولیه خارج کرده و مراقب ریشه‌های آن باشید. سپس گیاه را در وسط گلدان جدید قرار دهید. اکنون قسمت‌های خالی گلدان را با خاک پر کرده و دقت کنید گیاه را عمیق نکارید. گیاه را آبیاری نمایید تا آب از سوراخ‌های کف گلدان بیرون بیاید.

نکات ابتدایی برای نگهداری بگونیا رکس در منزل

تا الان یاد گرفتیم که انتخاب گلدان و خاک مناسب قدم ابتدایی برای نگهداری بگونیا رکس در منزل است. اکنون موقع آن است که بقیه موارد را بررسی کنیم.

بگونیا رکس
بگونیا رکس
نور مناسب برای نگهداری بگونیا رکس

هنگامی که بهترین نقطه را برای نگهداری این گیاه در منزل انتخاب می‌کنیم، بهترین نقطه برای قرار دادن گیاه پست پنجره‌های شرقی و یا غربی می‌باشد. اگر در مناطقی زندگی می‌کنید که بهار و تابستان بسیار گرمی ندارد، می‌توانید گیاه را در قسمت جنوبی هم قرار دهید. باید گلدان گیاه را بچرخانید تا تمام قسمت‌های بگونیا رکس نور یکسانی را دریافت کند. اگر به میزان کمی نور دسترسی ندارید همانطور که گفته شد می‌توانید نور گیاه را با لامپ فلورسنت تامین کنید. همانطور که گفته شد می‌توان این گیاه را در محیط‌های دستشویی و حمام هم نگهداری کرد.

اگر لبه‌های برگ‌های گیاه شما قهوه‌ای و خشک شد، گیاه بگونیا شما نور زیادی دریافت کرده است و زیاد به پنجره نزدیک بوده است. اگر ساقه‌های گیاه بلند شدند و گیاه تنک شد، به نور بیشتری نیاز دارد.

دمای مناسب نگهداری گیاه بگونیا رکس

بگونیا رکس دمای بین ۱۵ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد را در محیط خانگی می‌پسندد. رشد این گیاه در دمای پایین تر از ۱۴ درجه سانتی‌گراد متوقف می‌شود.

آبیاری مناسب گیاه بگونیا رکس

فهمیدن اینکه بگونیا رکس چه مواقعی به آبیاری نیاز دارد بسیار آسان است. اگرچه شما گیاه را باید به صورت هفتگی در فصول رشد آبیاری کنید، سطح خاک گلدان را بررسی کنید اگر سطح خاک خشک شده بود گیاه را به اندازه‌ای آبیاری کنید تا آب از سوراخ‌های کف گلدان بیرون بیاید. دقت کنید اجازه غرق آب شدن خاک و یا خشکی کشیدن خاک را ندهید.

آب زیر گلدانی را بعداز هر آبیاری خالی کنید. می‌توانید در زیر گلدانی سنگ‌های درشت‌تر استفاده کنید که کف گلدان روی سنگ‌ها قرار بگیرد و با آب در تماس نباشد. سعی کنید هنگام آبیاری برگ‌های گیاه خیس نشوند و فقط خاک را آبیاری کنید تا از بروز بیماری‌ها جلوگیری کنید. برای نگهداری بگونیا رکس گیاه را در اوایل روز آبیاری کنید تا کمی خاک گیاه در شب خشک شده باشد.

در طول زمستان، هنگامی که رشد گیاه متوقف می‌شود، آبیاری را به میزان یک بار در دو تا سه هفته کاهش دهید.

بگونیا رکس
بگونیا رکس
آیا رطوبت برای نگهداری بگونیا رکس در محیط منزل نیاز است؟

مطمئناً یکیاز مشکلات بزرگ در نگهداری بگونیا رکس تامین رطوبت گیاه است. این گیاه در اثر کمبود رطوبت کافی از بین خواهد رفت. اگر رطوبت منزل شما به حد کافی نیست باید به صورت مصنوعی رطوبت گیاه را تامین نمایید. دستگاه‌های رطوبت‌ساز می‌توانند گزینه مناسبی برای تامین رطوبت گیاه باشند. همچنین می‌توانید با استفاده از زیر گلدانی بزرگ‌تر و ایجاد فاصله با کف گلدان با استفاده از سنگ‌های درشت‌تر و ریختن آب در زیر گلدانی رطوبت مورد نیاز گیاه را تامین نمایید.

قهوه‌ای شدن و سوختن لبه برگ‌های گیاه نشان از کافی نبودن رطوبت است.

کوددهی و تغذیه مناسب بگونیا رکس

هنگامی که رشد گیاه در فصل بهار دوباره آغاز می‌شود، گیاه را با یک چهارم میزان توصیه شده از کوددهای مخصوص گیاهان آپارتمانی کوددهی کنید. در طول فصول رشد می‌توانید هر دو هفته یکبار گیاه را با استفاده از این کوددهای محلول در آب تغذیه نمایید.

در پاییز و زمستان هنگامی که گیاه دوره استراحت خود را پشت سر می‌گذارد کوددهی را متوقف کنید. برای نگهداری بگونیا رکس و هنگامی که گیاه را کوددهی می‌کنید هر سه یا چهار ماه یکبار خاک گلدان را عمیقاً آبیاری کنید تا از رسوب کردن کود و نمک موجود در خاک در اطراف ریشه‌ها جلوگیری نمایید.

بیماری ها و آفات بگونیا رکس

نگهداری مناسب این گیاه موجب می‌شود که با مشکلات زیادی مواجه نشوید. از اینکه جریان هوای در محیط نگهداری گیاه مناسب است و آبیاری را صحیح انجام می‌دهید اطمینان حاصل کنید.

حشره آردآلود

هنگامی که محیط نگهداری بگونیا رکس بسیار گرم است، ممکن است گیاه مورد هجوم شپشک آردآلود قرار بگیرد. فهمیدن و یافتن این مشکل بسیار آسان است. از آنجایی که این آفت شکلی آرد‌آلود و سفید رنگ دارد. برای کنترل این بیماری، می‌توانید با استفاده از یک گوش‌پاک‌کن آغشته به الکل موارد بیماری را برطرف کنید. به علاوه می‌توانید قسمت برگ‌های گیاه را برای اطمینان با استفاده از الکل ضدعفونی کنید.

پوسیدگی ریشه

هنگامی که خاک گیاه خیلی مرطوب بماند، شاهد پوسیدگی ریشه‌ها خواهیم بود. نشانه‌های بروز این مشکل سیاه شدن قسمت‌هایی از پایه گیاه و یا نرم شدن است که به ساقه و برگ‌ها سرایت می‌کند. بهترین راه همیشه پیشگیری است و تنظیم آبیاری گیاه و عدم آبیاری بیش از حد است. هنگامی به گیاه آب دهید که سطح خاک آن خشک شده باشد.

بگونیا رکس
بگونیا رکس
پژمرده شدن و کپک زدن برگ‌ها

کپک زدن برگ‌ها‌ی پایینی هنگام برخورد با خاک گلدان و خیس بودن ایجاد می‌شود که به تدریج ازدیاد پیدا می‌کند. این بیماری موقعی پیش می‌آید که دمای گیاه در شب سرد می‌شود، در روز گرم است و خاک رطوبت بیش از حدی دارد و برگ‌ها مرطوب شده‌اند.

برای پیشگیری باید برنامه آبیاری مناسبی در هنگام نگهداری بگونیا رکس ترتیب داد و اجازه نداد که آب روی برگ‌های آن بریزد. آبیاری را در آغازین ساعات روز انجام داد که سطح خاک قبل از فرا رسیدن شب خشک شده باشد.

کپک پودری

کپک پودری یکی دیگر از موارد قارچی معمول هنگام نگهداری بگونیا رکس است. این مورد به خصوص هنگامی که خاک بسیار مرطوب باشد و برگ‌ها خیس شوند بوجود می‌آید. از علائم این بیماری دیده شدن پودر سفید رنگ روی برگ گیاه است.

برای کنترل این بیماری باید برگ‌های آلوده را از گیاه جدا کرد، آبیاری را صحیح انجام داد و اجازه نداد که برگ‌های گیاه خیس شوند.

نکاتی درباره نگهداری از بگونیا رکس

اگرچه گیاه بگونیا رکس یک گیاه عجیب و زیبا است که برای محیط منازل مناسب است، هنگام نگهداری بگونیا رکس در خانه و محل قرار گرفتن آن دقت کنید. این گیاه برای حیوانات خانگی به خصوص سگ و گربه سمی محسوب می‌شود. هنگام خرده شدن برگ‌های این گیاه توسط حیوان خانگی حالت تهوع و مشکلات گوارشی برای حیوان خانگی ایجاد می‌شود. پس نقطه‌ای از خانه را برای قرار دادن گیاه انتخاب نمایید که از دسترس اطفال و حیوانات خانگی دور باشد.

قرار دادن سنگ‌های درشت در کف گلدان پلاستیکی موجب ایجاد گردش هوای بهتر در اطراف ریشه‌ها می‌شود.

تکثیر گیاه بگونیا

تکثیر این گیاه از طریق قلمه برگ ممکن است. قلمه برگ این گیاه می‌تواند در آب، مخلوط پیت ماس و ماسه ریشه‌دار شود. اگر این کار را در خاک انجام می‌دهید باید مخلوط خاک مرطوب باشد، و بیشترین رطوبت را تا هنگام پیدایش اولین ریشه‌ها داشته باشد.

تکثیر این گیاه از طریق قلمه برگ تقریباً مانند بنفشه آفریقایی است. بعد از ریشه‌دار شدن می‌توانید گیاه جدید را در گلدان مناسبی ترجیحاً سفالی بکارید. بعد از کاشتن آنرا آب دهید و اجازه دهید آب اضافی از سوراخ‌های کف گلدان بیرون بیاید. برای چند روز در محیطی بدون نور و سایه قرار دهید تا رشد خود را آغاز کند.

همانطور که گفته شد نگهداری بگونیا رکس کار سختی نیست فقط شما باید به موارد آبیاری، تامین رطوبت و خاک گیاه توجه بسیاری داشته باشید.

نگهداری بگونیا رکس, نگهداری گیاه بگونیا

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری کونوفیتوم
نوشتهٔ بعدی
نگهداری اچینوپسیس