نگهداری سینگونیوم پودوفیلوم

نگهداری سینگونیوم

معرفی جامع و شرایط نگهداری سینگونیوم پودوفیلوم

سینگونیوم (Arrowhead Vine) یک گیاه با رشد نسبتاً سریع در شرایط مراقبت محیطی مناسب است. این گیاه بومی نواحی جنوب آمریکاست که به دلیل شرایط نگهداری آسان به یکی از گیاهان مناسب آپارتمان تبدیل شده است. با رسیدن این گیاه به سن بلوغ شکل و ظاهر آن تغییر می‌کند. سینگونیوم یک گیاه رونده است و با رسیدن به سن بالا می‌توان از آن به عنوان گیاهی در گلدان‌های آویز استفاده کرد. بسته به سن گیاه، رنگ برگ‌ها به سبز تیره و سفید یا سبز لیمویی و صورتی کم‌رنگ تغییر پیدا می‌کنند. همانطور که گفته شد نگهداری سینگونیوم پودوفیلوم آسان است. این گیاه به خوبی به شرایط محیطی شما عادت می‌کند. اگر از گیاه فیلودندرون در خانه خود داشته‌اید، سینگونیوم هم شرایط نگهداری مشابهی دارد.

در طبیعت سینگونیوم به صورت رونده رشد می‌کند. این گیاه در شرایط نیمه سایه تا آفتاب کامل در زیر درختان به خوبی رشد می‌کند. به عنوان گیاه آپارتمانی سینگونیوم نیز در ابتدا در گلدان‌های زمینی و سپس در گلدان‌هایی که آویز هستند رشد خوبی خواهد داشت. در مجموع برای نگهداری سینگونیوم در محیط خانه باید مکانی گرم، روشن و مرطوب را انتخاب نمایید.

گیاه سینگونیوم
گیاه سینگونیوم

نور و دمای مناسب نگهداری سینگونیوم

برای نگهداری سینگونیوم پودوفیلوم نیاز به محیطی روشن با نور غیرمستقیم است. نور فیلتر شده بهترین نور برای این گیاه است. نور مستقیم و شدید می‌تواند منجر به سوختگی و خشک شدن برگ‌ها شود. انواع ابلق این گیاه نیز در برابر نور شدید خورشید دوام بیشتری دارند. در حالی که انواع سبز تیره این گیاه در مکان‌های نیمه‌سایه رشد خواهند کرد. همانطور که می‌دانید سینگونیوم یک گیاه استوایی است و دمای هوای گرم و مرطوب را دوست دارد. اگر برای شما امکان‌پذیر است، باید دمایی بالاتر از ۱۸ درجه سانتی‌گراد را برای گیاه خود فراهم کنید. در حالی که این گیاه می‌تواند در مکان‌های با رطوبت پایین‌تر هم زندگی کند، بهتر است هوایی مرطوب برای آن فراهم کنید. می‌توانید برای بالاتر رفتن رطوبت محیطی گیاه آن را در مکانی مانند آشپزخانه نگهداری کنید. از زیرگلدانی بزرگ‌تر که داخل آن سنگ‌ریزه و آب ریخته‌اید نیز می‌توانید استفاده نمایید.

آبیاری و تغذیه گیاه سینگونیوم

برای نگهداری سینگونیوم پودوفیلوم در بهار و تابستان و در طول فصول رشد، آبیاری منظم را انجام دهید. با فرا رسیدن فصول سرد میزان و دفعات آبیاری را کاهش دهید. در طول بهار و تابستان، باید در بین دو آبیاری اجازه دهید که تا حدودی خاک گیاه خشک شود. ولی اجازه خشک شدن کامل خاک را ندهید. همچنین نباید، خاک گیاه به طور متداول خیس بماند. خیسی بیش از حد موجب پوسیدگی و از بین رفتن گیاه شود. تغذیه و کوددهی گیاه را می‌توانید یکبار در ماه از ابتدای بهار تا انتخای پاییز انجام دهید. برای این کار باید از کودهای مایع مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید. باید با فرا رسیدن زمستان کوددهی باید متوقف شود.

خاک مناسب گیاه سینگونیوم پودوفیلوم

سینگونیوم را باید در بستری از خاک مخصوص گیاهان آپارتمانی نگهداری کرد. این گیاه مستعد بیماری پوسیدگی ریشه است. بنابراین برای نگهداری سینگونیوم باید از خاکی استفاده کنید که دارای زه‌کشی مناسبی باشد. به این معنی که هنگام آبیاری باید به سرعت آب در همه گلدان حرکت کرده و از سوراخ کف خارج شود. این گیاه همانطور که گفته شد، رشد سریعی دارد. بنابراین نیاز به تعویض گلدان در این گیاه ممکن است به صورت هر ساله رخ دهد. هنگامی که ساقه‌ها و اندازه گیاه شما به حدی رسید که از سطح گلدان بیرون آمد، می‌توانید گلدان آن را تعویض نمایید. باید گلدانی با سایز مناسب برای آن انتخاب کنید. گلدان‌های خیلی بزرگ می‌توانند باعث از بین رفتن گیاه شما شوند. برای انتخاب گلدان مناسب گیاه می‌توانید مطالب موجود در وبلاگ کاکتوس ایران را مطالعه کنید.

گیاه سینگونیوم
گیاه سینگونیوم

تکثیر گیاه سینگونیوم

تکثیر این گیاه از طریق قلمه ساقه ممکن است. قلمه ساقه سینگونیوم به خوبی ریشه‌دار می‌شود. این کار را می‌توانید در بهار یا تابستان انجام دهید. اگر گیاه شما در طول ساقه دارای ریشه‌های هوازی است، بهتر است از آن ساقه استفاده نمایید. این کار باعث سرعت بخشیدن به پیدایش ریشه‌های بیشتر و رشد گیاه می‌شود. در هر صورت برای تکثیر این گیاه از طریق قلمه، ساقه مناسب را انتخاب کرده و جدا کنید. سپس آن را در لیوانی آب قرار دهید تا بعد از چند هفته ریشه دار شود. تقریباً یکماه صبر کنید تا ریشه‌ها به اندازه مناسبی برسند. آب لیوان را هر چند روز یکبار تعویض کنید. در این زمان می‌توانید قلمه خود را درون گلدانی مناسب بکارید. بعد از مشاهده اولین نشانه‌های رشد، می‌توانید نگهداری سینگونیوم پودوفیلوم خود را به صورت گذشته انجام دهید.

بیماری‌ها و آفات سینگونیوم

این گیاه به طور کلی مقاومت خوبی در برابر آفات خواهد داشت. ولی در خانه ممکن است به آفاتی مانند عنکبوت قرمز، شپشک آردآلود، شته و آفت پولک دچار شود. هنگام مشاهده این آفات باید سریعاً به مقابله برای از بین بردن فیزیکی آن‌ها کرد. از روغن چریش و الکل اتانول یا صابون‌های مخصوص دفع آفات گیاه می‌توانید استفاده کنید.

گیاه سینگونیوم

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری اچوریا بلک پرینس
نوشتهٔ بعدی
انواع افوربیا و نکات نگهداری