نگهداری اچوریا بلک پرینس

نگهداری اچوریا بلک پرینس

معرفی جامع و شرایط نگهداری اچوریا بلک پرینس

ساکولنت زیبای اچوریا بلک پرینس یک گیاه کند رشد، تیره رنگ و دارای برگ‌های گوشتی است. این گونه یکی از انواع اچوریاست که بومی کشور مکزیک است. بلک پرینس یکی از انواع محبوب اچوریاست. این گیاه یکی از انواع هیبرید یا کراس در میان اچوریا افینیس و اچوریا شاویانا است. بلک پرینس همچنین یک گیاه فوق‌العاده برای نگهداری در محیط داخلی و خارج از منزل با نور مناسب و زیاد محسوب می‌شود. این گیاه به نام Black Hens and Chicks هم شناخته می‌شود. همانند بسیاری از ساکولنت‌ها نگهداری اچوریا بلک پرینس آسان است. این گیاه بین ۱۰ تا ۲۵ سانتی‌متر رشد خواهد داشت. این ساکولنت دارای برگ‌هایی مانند غنچه است که رنگی تیره دارند و وسط این غنچه سبز روشن است. همانند بیشتر ساکولنت‌ها، سخت و گوشتی هستند که برای ذخیره آب مورد نیاز گیاه هستند.

 

بلک پرینس
بلک پرینس

نور و دمای مناسب نگهداری اچوریا بلک پرینس

هنگام نگهداری اچوریا بلک پرینس در خارج از محیط خانه، گیاه خود را در نور کامل یا نیمه سایه نیاز خواهد داشت. این گیاه نیاز به محیطی گرم، خشک و همانند صحرای مکزیک که محیط اصلی زندگی آن است، نیاز دارد. هنگامی که گیاه را در خانه نگهداری می‌کنید، گلدان آن را در مکانی نزدیک به پنجره نورگیر قرار دهید تا بتواند نور مورد نیاز خود را تامین کند. نور مناسب برای این ساکولنت، ۶ تا ۸ ساعت نور کامل خورشید است. ولی باید در تابستان هنگام تابش مستقیم نور، باید مراقب آفتاب سوختگی گیاه باشید. دمای مناسب نیز برای مراقبت از اچوریا بلک پرینس دمایی بین ۱۸ تا ۲۶ درجه سانتی‌گراد است.

آبیاری و تغذیه اچوریا بلک پرینس

همانطور که انتظار می‌رود، بلک پرینس در مقابل خشکی مقاومت خوبی خواهد داشت. برای نگهداری اچوریا بلک پرینس نیاز به آبیاری منظم نیست. در واقع آبیاری بیش از حد می‌تواند منجر به از بین رفتن گیاه شما شود. عموماً باید اجازه دهید خاک گلدان بین دو آبیاری به طور کامل خشک شده باشد. تنها زمانی که گیاه شما نیاز به آبیاری بیشتری نسبت به سایر فصول سال دارد، اواسط بهار است. آبیاری صحیح می‌تواند به سلامت گیاه شما کمک کرده و از پوسیدگی جلوگیری کند. بسته به مکان نگهداری گیاه خود به آبیاری آن دقت کنید. به خصوص در زمستان و فصول سرد باید به آبیاری توجه ویژه داشته باشید. معمولاً یکبار آبیاری در ماه برای گیاه کافی است. از ریختن آب روی برگ‌های گیاه خودداری کنید. این کار باعث پوسیدگی خواهد شد.

برای تغذیه مناسب گیاه باید از کودهای مناسب کاکتوس و ساکولنت استفاده کنید. برای مطالعه درباره تغذیه و کوددهی کاکتوس و ساکولنت می‌توانید به مطالب موجود در همین وب‌سایت مراجعه کنید. کوددهی باید در فصول بهار و تابستان به فواصل ماهی یکبار انجام شود. در زمستان و فصول سرد از کوددهی گیاه پرهیز کنید.

بلک پرینس
بلک پرینس

خاک و تعویض گلدان اچوریا بلک پرینس

اچوریا بلک پرینس در خاک‌های با زه‌کشی مناسب رشد مناسبی خواهد داشت. نگهداری اچوریا بلک پرینس مستلزم استفاده از خاک مخصوص کاکتوس و ساکولنت است. برای بهتر شدن زه‌کشی خاک می‌توانید کمی ماسه یا سنگ‌ریزه به مخلوط خاک خود اضافه نمایید. تعویض گلدان این گیاه به دلیل رشد کندی که دارد زیاد اتفاق نخواهد افتاد. این یعنی فقط هنگامی تعویض گلدان ساکولنت خود را انجام دهید که اندازه گیاه از گلدان بیشتر شده باشد. اگر از گلدان فعلی گیاه خسته شده‌اید و می‌خواهید آن را تعویض کنید، سیستم ریشه‌ای گیاه کم عمق است و به راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید.

بعد از خارج کردن گیاه از داخل گلدان، باید یک روز صبر کرده و سپس آن را در گلدان جدید بکارید. این کار اجاره خواهد داد که ریشه‌ها برای رفتن به مکان جدید خود را بازیابی کنند. هرگز قبل از تعویض گلدان، آبیاری را انجام ندهید. این کار باعث از بین رفتن ساکولنت شما خواهد شد.

تکثیر گیاه اچوریا بلک پرینس

تکثیر اچوریا بلک پرینس از طریق قلمه ساقه کار سختی نیست. ساقه‌ها و پاجوش‌های روئیده از گیاه را به دقت جدا کنید. اجازه دهید که چند روز گذشته و محل زخم گیاه خشک شود. سپس قلمه را داخل گلدان جدید با خاک مناسب بکارید. بعد از مشاهده اولین نشانه‌های رشد، می‌توانید گیاه را به گلدان جدید و دائمی آن انتقال دهید. باید از آبیاری قلمه برای چند روز خودداری کنید. نگهداری اچوریا بلک پرینس نیازمند آبیاری زیادی نیست. به خصوص هنگامی که تکثیر آن انجام می‌شود. کمی خاک را مرطوب کنید. و اجازه دهید که گیاه شما شاداب بماند.

بیماری‌ها و آفات گیاه بلک پرینس

این گیاه تقریباً در مقابل بیماری‌ها مقاوم است. ساکولنت بلک پرینس همچنین به آفت خاصی دچار نخواهد شد. ولی باید گیاه خود را به فواصل زمانی معین بررسی کنید. شته، شپشک آردآلود و کرم ساکولنت ممکن است به این گیاه آسیب بزند. باید به صورت فیزیکی به مقابله با آن‌ها بپردازید. الکل اتانول و روغن چریش می‌توانند در این مواقع به شما کمک کنند. اسپری صابون‌های مخصوص دفع آفات نیز در از بین رفتن این آفات کمک خواهند کرد.

اچوریا, اچوریا بلک پرینس

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
زرد شدن برگ ارکیده
نوشتهٔ بعدی
نگهداری سینگونیوم پودوفیلوم