نگهداری سرئوس پریویانوس

نگهداری سرئوس پریویانوس

معرفی جامع شرایط و نحوه نگهداری سرئوس پریویانوس

کاکتوس سرئوس پریویانوس (Cereus Peruvianus) به کاکتوس ملکه شب یا کاکتوس سیب پرویی هم معروف است. این گیاه یک کاکتوس صحرایی به رنگ سبز-آبی است و متعلق به نواحی آمریکای‌جنوبی است. این کاکتوس تا ارتفاع دو و نیم متر هم رشد می‌کند. و زیبایی خاصی را می‌تواند به محیط شما ببخشد. در ادامه با نحوه نگهداری سرئوس پریویانوس آشنا خواهیم شد.

این کاکتوس در مسیر مستقیم رشد و عمودی رشد می‌کند و در عرض رشد ندارد. می‌توانید این گیاه را در خانه، در اتاق‌های مختلف، اتاق خواب، پذیرایی یا دفاتر اداری و کاری خود در جایی که نور فراوانی دریافت کند نگهداری کنید. حتی شما می‌توانید این کاکتوس را در بالکن و تراس منزل خود قرار دهید. زیرا در مقابل باد و سرما مقاوم است.

نور مناسب نگهداری سرئوس پریویانوس

برای نگهداری سرئوس پریویانوس در محیط های داخلی نیاز به محیطی روشن و نور غیر مستقیم خورشید است. این کاکتوس در مقابل نور متوسط و حتی نور شدید محیط خارجی تا حدی مقاوم است. برای رشد و سلامت آن، گیاه را در جایی از منزل خود قرار دهید که بتواند بیشترین نور را در طول روز دریافت نماید.

از آنجایی که این کاکتوس تا ارتفاع بیشتر از ۲ متر رشد دارد، با رشد آن، گیاه به نور بیشتری نیاز پیدا می کند. اگر مشاهده کردید رشد گیاه به یک سمت متمایل شده است، می توانید هر چند وقت یکبار گلدان آن را بچرخانید. همانطور که گفته شد محیط نگهداری پریویانوس باید روشن باشد، پس می توانید آن را پشت و نزدیک پنجره جنوبی در منزل خود قرار دهید. دقت داشته باشید اگر از آن در محیط بیرونی یعنی در بالکن یا حیاط منزل خود نگهداری می کنید، در فصل تابستان از گیاه در مقابل تابش نور شدید خورشید جلوگیری کنید.

دمای مناسب نگهداری سرئوس پریویانوس

دمای مناسب برای نگهداری سرئوس پریویانوس ۲۵ درجه سانتی‌گراد است. هرگز این گیاه را در مسیر دستگاه سرما ساز یا گرما ساز یا نزدیک شوفاژ و بخاری برای داشتن دمای گرم‌تر قرار ندهید. این گیاه علاقه‌ای به قرار گرفتن مستقیم در مقابل سرما و گرمای بیش از حد ندارد. در محیط‌های خارجی همانطور که گفته شد، در مقابل وزش باد مقاوم است و تاحدی می‌تواند در مقابل نور مستقیم خورشید هم مقاومت داشته باشد.

سرئوس پریویانوس
سرئوس پریویانوس

آبیاری مناسب سرئوس پریویانوس

هنگامی که درباره آبیاری گیاه صحبت می‌کنیم، باید این را هم بگوییم که در طول زمان آبیاری این کاکتوس متغیر است. بسته به محل قرار گرفتن گیاه و شرایط آب و هوایی نیازهای آبیاری کاکتوس تغییر خواهد کرد. آبیاری گیاه زمان‌بندی مشخصی نخواهد داشت. رطوبت موجود در محیط خانه برای نگهداری سرئوس پریویانوس، فصلی که در آن قرار داریم و گرما و سرمای محیط فاکتورهایی هستند که می‌توانند نیاز آبیاری سرئوس پریویانوس را تعیین کنند. شما باید با توجه به این شرایط میزان رطوبت خاک آن را بررسی نمایید.

معمولاً آبیاری دو هفته یکبار برای آن مناسب است. آبیاری بیش از حد موجب بروز بیماری‌های قارچی و پوسیدگی در کاکتوس می‌شود. زه‌کشی خاک و گلدان گیاه هم موارد ضروری است و نباید مدت زیادی آب در خاک بماند. می‌توانید با استفاده از انگشت خود خاک گیاه را بررسی کنید. اگر تا چند سانتی‌متر از سطح خاک گلدان خشک شده بود می‌توانید آن را آبیاری نمایید. بعد از مدتی می‌توانید زمانبندی مشخصی برای آبیاری و میزان آب مورد نیاز گیاه خود به دست آورید. در فصول سرد میزان و دفعات آبیاری گیاه را کاهش دهید. هرگز در فصول سرد اجازه ندهید خاک گیاه خیس بماند و فقط در حدی آنرا آبیاری کنید که از خشکی مفرط خاک جلوگیری کنید.

تغذیه مناسب سرئوس پریویانوس

با شروع فصل رشد می‌توانید با استفاده از کودهای مخصوص کاکتوس و ساکولنت به میزان نصف مقدار توصیه شده روی بسته، گیاه را آبیاری کنید. بعد از تعویض گلدان و خاک کاکتوس نیازی به کوددهی نیست.

خاک مناسب و تعویض گلدان سرئوس پریویانوس

خاک مناسب نگهداری سرئوس پریویانوس مخلوط خاک کاکتوس و ساکولنت با زه‌کشی مناسب است. برای زه‌کشی مناسب‌تر می‌توانید یک یا دو قسمت از خاک را به سنگ‌ریزه اختصاص دهید. این کاکتوس جز گیاهانی است که رشد سریعی دارند و ممکن است نیاز به تعویض گلدان سالیانه داشته باشند. تعویض گلدان این گیاه باید در اوایل بهار انجام شود و گلدانی مناسب با یک سایز بزرگ‌تر از گلدان قبلی برای گیاه انتخاب شود.

بیماری و مشکلات کاکتوس سرئوس

رایج‌ترین مشکل در نگهداری سرئوس پریانوس مانند اکثر کاکتوسها، بیماری پوسیدگی است. این مشکل در اثر آبیاری بیش از حد بوجود می‌آید. انتخاب گلدان یا خاک نامناسب، خیس ماندن اطراف ریشه از عوامل بروز بیماری پوسیدگی است. برخی آفات مانند شپشک آرد آلود و شته یا کنه قرمز هم به گیاه در صورت ایدهآل نبودن شرایط نگهداری حمله می‌کنند.

نگهداری سرئوس پریویانوس, نگهداری کاکتوس, نگهداری کاکتوس سرئوس

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری گیاه سرخس
نوشتهٔ بعدی
نگهداری گیاه آلوکاسیا