نگهداری آدنیوم اوبسوم

نگهداری آدنیوم اوبسوم

معرفی جامع نحوه نگهداری آدنیوم اوبسوم

برای بهترین نتیجه در نگهداری آدنیوم اوبسوم (Desert Rose) باید برای گیاه حدود ۶ ساعت یا بیشتر نور مناسب و محیطی روشن فراهم نمود. در طول بهار و تابستان یعنی در فصول رشد گیاه، خاک آن را مرطوب نگه دارید ولی نباید خاک خیس بماند. گیاه را یکبار در ماه با استفاده از کودهای مایع NPK 20-20-20 تغذیه نمایید. در زمستان آبیاری را کاهش دهید و هرگز آن را کوددهی نکنید.

این گیاه برای گلدهی نیازمند مراقبت زیادی است. گل‌های ساکولنت آدنیوم دارای رنگ‌های مختلف و زیبایی است. آدنیوم اوبسوم علاقه‌مند به هوای گرم است و زیبایی خاصی را به محیط خود می‌بخشد. می‌توان آن‌را به عنوان گیاه خانگی نگهداری کرد.

رز صحرایی انواع مختلفی دارد، و مکان اصلی رویش آنها مناطق شرقی و شمالی آفریقا و شبه جزیره عربستان می‌باشد. آدنیوم اوبسوم دارای نام‌های دیگری هم می‌باشد:

رُز صحرایی

Mock Azalea

Impala Lily

Sabi Star

Dwarf Bottle Tree

آدنیوم اوبسوم
آدنیوم اوبسوم

آیا آدنیوم اوبسوم واقعاً گیاه رُز است؟

رز صحرایی یا آدنیوم اوبسوم در واقع از خانواده گیاه رز نیست و یک ساکولنت و دارای گونه‌های مختلف می‌باشد. برعکس گیاه رز، آدنیوم اوبسوم نسبت به خشکی مقاومت بیشتری دارد. زیرا می‌تواند آب را در فصول بارانی که در محیط زندگی طبیعی گیاه در تابستان است درون اندام و ریشه های خود ذخیره کند. این گیاه در محیط طبیعی در طول فصول سرد و زمستان آب دریافت نمی‌کند.

این گیاه از لحاظ اندازه و سایز هم گوناگونی دارد. اگرچه می‌تواند تا ارتفاع ۲ متر هم رشد داشته باشد، یک گیاه مناسب برای نگهداری در گلدان محسوب می‌شود و بسیاری به صورت بن‌سای نگهداری آدنیوم اوبسوم را انجام می‌دهند.

بسته به شرایط آبیاری، میزان نور، شرایط خاک، نگهداری صحیح و … آدنیوم اوبسوم وحشی می‌تواند، به صورت یک درختچه کوتاه، بوته‌ای و یا بلند رشد داشته باشد.

نور مناسب نگهداری آدنیوم اوبسوم

در آب و هوای خیلی گرم، رز صحرایی می‌تواند در محیط بیرونی در تمام طول سال به زندگی خود ادامه دهد. این گیاهان علاقه‌مند به قرار گرفتن در نور مستقیم خورشید با دمای حداقل ۲۱ درجه سانتی‌گراد هستند. ولی در بالاتر از این دما تا دمای ۳۷ درجه سانتی‌گراد بهترین حالت برای این گیاه می‌باشد. در جنوب آمریکا و سایر نقاط که دمای آنها برای مدتی به پایین تر از ۴ درجه سانتی‌گراد می‌رسد، آدنیوم اوبسوم در طول فصول گرمتر به طور فراوان گلدهی می‌کند.

برای نگهداری آدنیوم اوبسوم بهتر است در طول فصول سرد گیاه خود را به محیط داخلی منتقل کنید. این گیاه در شرایط محیطی صحرایی رشد می‌کند و با دریافت نور مناسب خورشید گلدهی خواهد کرد. این گیاه نور هنگام طلوع خورشید و هنگام غروب را می‌پسندد. برای نگهداری این گیاه در منزل باید مکانی را برای آن انتخاب کنید تا بتواند بیشترین نور را در طول روز دریافت کند. معمولاً پنجره های جنوبی منازل برای نگهداری این گیاه مناسب هستند.

اگر گیاه را در سایه نگهداری کنید، این گیاه دارای ساقه‌های ضعیفی خواهد شد و رشد مناسبی نخواهد داشت. اگرچه نور کامل خورشید و محیط روشن منجر به گل‌دهی آدنیوم خواهد شد، رز صحرایی در آب و هوای با گرمای بیش از حد و فصول بارانی وارد فصل استراحت خود می‌شود و در فصل بهار دوباره به گُل خواهد نشست. با دریافت میزان مناسب نور، گیاه شما در اواسط تابستان می‌تواند گلدهی کند.

دمای مناسب نگهداری آدنیوم

در این زمان، گلها بین ۶ تا ۸ هفته تا اوایل فصل پاییز خواهند بود و هنگامی که هوا خنک‌تر از ۱۲ درجه سانتی‌گراد شود، باید گیاه خود را به محیط داخلی منتقل کنید. در شرایط محیطی خیلی روشن و گرم مانند گلخانه، آدنیوم اوبسوم می‌تواند در طول فصول مختلف و حتی زمستان به رشد خود ادامه دهد. اگر گیاه خود را برای زمستان به داخل منزل می‌برید، محیطی گرم، روشن و با نور غیر مستقیم را برای گیاه در نظر داشته باشید تا دوره استراحت خود را تا اوایل بهار سپری کند.

آبیاری مناسب آدنیوم اوبسوم

آدنیوم اوبسوم
آدنیوم اوبسوم

برای نگهداری آدنیوم اوبسوم و برای آبیاری گیاه در فصول گرم، آبی هم دمای اتاق را برای آن درنظر بگیرید و در شرایطی که هوا خنک تر می‌شود باید آبیاری گیاه را متوقف کنید. برخی بر این باورند که از آنجایی که آدنیوم یک گیاه متعلق به مناطق استوایی است، آبیاری گیاه را در طول بهار و تابستان مانند گیاهان استوایی و در پاییز و زمستان مانند کاکتوس‌ها باید انجام دهیم.

مهمترین نکته‌ای که باید در خاطر داشته باشید این است که هرگز نباید برای مدت زیادی ریشه‌های این گیاه خیس بماند. در طول فصول رشد باید به صورت مکرر خاک گیاه را بررسی کنید. هنگامی که خاک آدنیوم اوبسوم به صورت کامل خشک شد، با دقت و به آرامی گیاه را آبیاری کنید. خاک گیاه در این فصول باید کمی مرطوب باشد، ولی خیس نماند. زه‌کشی مناسب و خاک با قابلیت عبور دادن سریع آب از عوامل مهم در زمانبندی آبیاری این گیاه هستند.

اگر نگهداری آدنیوم اوبسوم خود را در محیط بیرونی انجام می‌دهید، گیاه شما به خشکی مقاومت بیشتری نشان خواهد داد. ولی هنگام آبیاری، طوری به آن آب دهید که آب از سوراخهای کف گلدان خارج شود. از جمع شدن آب در زیر گلدانی گیاه خود هم جلوگیری کنید. زیرا همانطور که قبلاً هم گفته شد این مورد ممکن است منجر به پوسیدگی گیاه شما شود.

تغذیه آدنیوم اوبسوم

در طول فصول رشد گیاه، می‌توانید با استفاده از کودهای مناسب کاکتوس و ساکولنت و دیر جذب در بهار و تابستان گیاه خود را تغذیه کنید. با فرا رسیدن فصل بهار رُز صحرایی شما از خواب زمستانی بیدار خواهد شد و می‌توانید هر چند هفته یکبار گیاه خود را تغذیه کنید. در طول تابستان، این مقدار را به یکبار در ماه کاهش دهید و هنگامی که هوا سرد می‌شود، کوددهی به گیاه را متوقف کنید تا بتواند در زمستان وارد دوره استراحت خود شود. اگر نگهداری آدنیوم اوبسوم خود را رد زمستان در محیط‌های داخلی انجام می‌دهید، می‌توانید یکبار در اواسط زمستان آنرا تغذیه کنید. ولی این کار به دلیل اینکه گیاه وارد دوره رکود و استراحت می‌شود ضروری نیست.

بهترین گلدان برای نگهداری آدنیوم اوبسوم چیست؟

آدنیوم زیبایی خاصی را به محیط شما می‌بخشد. بسیاری از علاقه‌مندان آدنیوم اوبسوم یا آنهایی که می‌خواهند گلدان گیاه را تعویض کنند، نگهداری آدنیوم اوبسوم را در گلدان‌های سفالی به گلدان‌های پلاستیکی ترجیح می‌دهند تا اطراف ریشه‌ها را خشک نگه دارند. می‌توانید از انواع گلدان برای نگهداری رز صحرایی استفاده کنید. ولی دقت داشته باشید که گلدان مورد استفاده شما باید دارای سوراخ‌های زه‌کشی مناسبی در کف باشد. اگر از زیر گلدانی استفاده می‌کنید، اجازه جمع شدن آب را در آن ندهید.

برای ایجاد جریان هوای بهتر برای ریشه‌های گیاه، همانطور که گفته شد، گلدانهای سفالی که دارای خلل و فرج بیشتری هستند مناسب‌تر هستند. می‌توانید از گلدان با عمق کم برای زیبایی بخشیدن به گیاه استفاده نمایید.

هنگامی که درباره شکل گلدان صحبت می‌کنیم، گلدان‌های کم عمق و پهن همانطور که گفته شد به گلدان‌های بلند و باریک ترجیح داده می‌شوند. این گلدان‌ها می‌توانند ریشه‌ها را تشویق به گسترش کنند و گیاهی استوار تر و قوی‌تر خواهید داشت. اگر نگهداری آدنیوم اوبسوم را در گلدانهای بلند و باریک انجام می‌دهید، ساختار ریشه گیاه شما بلند و هویجی مانند می‌شود و مقاومت خوبی نخواهد داشت.

آدنیوم اوبسوم
آدنیوم اوبسوم

خاک مناسب و تعویض گلدان آدنیوم اوبسوم

بهترین خاک برای نگهداری آدنیوم اوبسوم خاک مخصوص کاکتوس و ساکولنت است که باید دارای زه‌کشی مناسبی باشد. خاک این گیاه باید بتواند به راحتی آب را از خود عبور دهد. می‌توان برای زهکشی بهتر خاک گیاه کمی ماسه و سنگ ریزه به خاک اضافه نمود.

آدنیوم یک ساکولنت کند رشد است، و نیاز زیادی به تعویض گلدان پیدا نمی‌کند و هر دو تا سه سال یکبار نیاز به تعویض خواهد داشت. هنگام تعویض گلدان دقت داشته باشید که گلدان بزرگ برای گیاه خود انتخاب نکنید. به این دلیل که انرژی گیاه صرف رشد ریشه ها خواهد شد. و امکان گلدهی گیاه شما را کاهش می‌دهد. انتخاب درست گلدان گیاه به آدنیوم شما این امکان را می‌دهد که دارای سیستم ریشه‌ای قوی شود. هنگام تعویض گلدان دقت کنید که تمامی خاک اطراف ریشه ها را تمیز کنید و از خاک مناسب و ضدعفونی شده برای گلدان جدید استفاده کنید.

مشکلات و بیماری‌های آدنیوم اوبسوم

یکی از مشکلات رایج در نگهداری آدنیوم اوبسوم بیماری پوسیدگی ریشه است. مهمترین نکته برای جلوگیری از این مشکل کنترل آبیاری و خودداری از آبیاری بیش از حد گیاه است. این گیاهان همانطور که گفته شد آب را درون اندام خود ذخیره می‌کنند و نیازی به خیس ماندن خاک برای مدت طولانی را ندارند.

آفاتی که ممکن است به این گیاه هجوم بیاورند عبارتند از:

شته

کنه قرمز

شپشک آردآلود

اگر آثاری از این آفات را روی گیاه خود پیدا کردید، باید به سرعت وارد عمل شده و آثار آنها را از گیاه خود پاک کنید. و سپس با استفاده از آفت کش های رقیق گیاه خود را غبارپاشی نمایید.

بیماری قارچی یکی دیگر از بیماری‌هایی است که ممکن است با آن روبرو شوید. اگر برگ‌های گیاه شما زرد می‌شوند و می‌ریزند، بیماری قارچی علت آن است. این بیماری در اوایل تابستان و یا در پاییز قابل مشاهده است. آبیاری را کاهش دهید و برگ‌های روی خاک گلدان را جمع آوری کنید.

عدم دریافت نور مناسب نیز می‌تواند منجر به عدم برگدهی و ریزش برگ‌های گیاه شما شود.

نگهداری آدنیوم اوبسوم, نگهداری گیاه آدنیوم

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری گیاه کنتیا
نوشتهٔ بعدی
نگهداری گیاه دراسینا مارگیناتا