نگهداری گیاه کنتیا

نگهداری گیاه کنتیا

معرفی جامع و نحوه نگهداری گیاه کنتیا

گیاه کنتیا پالم (Howeia) یکی از گیاهان آپارتمانی محبوب در دنیا به شمار می‌آید. در واقع این گیاه به پالم نگهبان هم نامیده می‌شود. کنتیا پالم یک گیاه مقاوم در مقابل نور کم و سرما است. در شرایط نگهداری صحیح این گیاه به ارتفاع ۳ متر هم می‌رسد. این گیاه به شکل چند بوته کنار هم در یک گلدان به فروش می‌رسد که زیبایی فراوانی را به محیط‌های آپارتمانی و اداری می‌بخشد. در ادامه با شرایط نگهداری گیاه کنتیا در خانه آشنا خواهیم شد.

 

کنتیا پالم
کنتیا پالم

نور و دمای مناسب نگهداری گیاه کنتیا

کنتیا پالم نور غیر مستقیم خورشید را می‌پسندد. هرگز آن را در مقابل نور مستقیم خورشید قرار ندهید. زیرا نور مستقیم باعث ایجاد آفتاب سوختگی و ایجاد نقاط قهوه‌ای رنگ بروی برگ‌های گیاه می‌شود. اگر این گیاه نور مناسب را دریافت کند، دارای برگ‌های بیشتری خواهد شد. که مسلماً زیبایی بیشتری به محیط نگهداری خود می‌بخشد. اگر نگهداری گیاه کنتیا را در نزدیکی پنجره جنوبی منزل خود انجام می‌دهید، دقت کنید تابش مستقیم نور خورشید به آن را با استفاده از قرار دادن پرده توری برای فیلتر کردن نور، کنترل کنید.

دمای مناسب برای نگهداری این گیاه بین ۱۸ تا ۲۹ درجه سانتی‌گراد است. در محیط طبیعی رشد کنتیا در گرما هم زندگی می‌کند. در شرایط محیط خانگی هم این گیاه محیطی گرم را دوست دارد. رشد صحیح آن در محیط خارجی نیز در دمایی بین ۱۸ تا ۲۹ درجه سانتی‌گراد امکان‌پذیر است. اگر از این گیاه در بیرون از منزل در گلدان نگهداری می‌کنید، قبل از سرد شدن هوا حتماً گیاه خود را به محیط گرم داخلی منتقل کنید. هنگام گرم شدن مجدد هوا در بهار دوباره می‌توانید آن را به محیط قبل بازگردانید.

آبیاری مناسب گیاه کنتیا پالم

از آنجایی که آبیاری بیش از حد موجب ایجاد پوسیدگی گیاه خواهد شد، بهترین راه بررسی میزان رطوبت خاک و زمانبندی مناسب آبیاری گیاه برای رشد سالم و جلوگیری از بروز مشکلات دیگر است. کنتیا پالم تا حدودی نسبت به خشکی مقاوم است. بهتر این است که گیاه غبار پاشی شود تا اینکه آب بیش از حد به آن برسد.

در صورت بروز مشکل برای گیاه در صورت آبیاری بیش از حد یا آبیاری کم، نشانه‌هایی روی گیاه ظاهر می‌شوند که باید به آنها توجه کرد. ممکن است این عوامل باعث زرد شدن برگ های کنتیا شوند. دقت کنید در نگهداری گیاه کنتیا هنگامی گیاه را آبیاری کنید که خاک آن خشک شده باشد. می‌توانید خاک گیاه را با انگشت خود بررسی کنید، در صورتی که چند سانتی‌متر از خاک گیاه خشک شده بود می‌توانید آن را آبیاری کنید. به اندازه‌ای گیاه را آبیاری کنید تا از سوراخ‌های کف گلدان بیرون آید سپس آب اضافی زیرگلدانی را خالی کنید.

در مجموع می‌توانید، در تابستان به صورت هفتگی با توجه به شرایط محیط نگهداری گیاه کنتیا در صورتی که خاک آن خشک شده باشد آن را آبیاری نمایید. خاک و گلدان گیاه باید دارای زه‌کشی مناسبی باشند. اگر هوای محیط نگهداری گیاه هم خشک است، بهتر است گیاه را غبار پاشی کنید. زیرا خشکی بیش از حد هوا یا کم آبی موجب قهوه‌ای شدن برگ‌ها خواهد شد.

هنگامی که درباره نوع آب مناسب برای گیاه کنتیا صحبت می‌کنیم، بهتر است از آب باران یا آب کولرهای گازی یا جوشیده استفاده کرد. زیرا آب شهری دارای میزان نمک زیادی است. گیاه کنتیا نسبت به نمک خاک حساس است. اگر آب مورد استفاده شما آب شهری است، بهتر است یک روز آب را در دمای محیط قرار دهید سپس آن را به گیاه خود بدهید.

کنتیا پالم
کنتیا پالم

خاک مناسب نگهداری گیاه کنتیا

گیاه کنتیا در محیط طبیعی در خاکی ماسه‌ای رشد و زندگی می‌کند که دارای قابلیت عبور آب را دارا است. اگرچه این گیاه در انواع خاک می‌تواند رشد داشته باشد. اضافه کردن کمی مواد مغذی می‌تواند به رشد سالم تر آن کمک کند. برای نگهداری گیاه کنتیا می‌توانید از مخلوط خاک مناسب برای گیاهان آپارتمانی که دارای زهکشی مناسبی باشد استفاده کنید. برای این کار باید مقداری ماسه یا سنگ ریزه به خاک اضافه کنید تا زه‌کشی آن بالا برود. خاک‌های معمول بازار معمولاً سنگین هستند که به این معنی است که آب را برای مدت طولانی در خود نگه می‌دارد و باعث پوسیدگی ریشه گیاه خواهد شد.

شما می‌توانید به راحتی مخلوط خاک مناسب برای این گیاه را درست کنید. می‌توانید قسمت‌های مساوی از خاک معمولی برای گیاهان آپارتمانی را با سنگ ریزه مخلوط یا از قسمتهای مساوی پیت‌ماس و ماسه استفاده کنید. هر عنصری که برای مخلوط خاک خود در نظر می‌گیرید، باید اطمینان داشته باشید که مواد مغذی برای رشد گیاه تامین شود.

تغذیه گیاه کنتیا پالم

برای اینکه گیاه شما رشد سالمی داشته باشد، می‌توانید آن را در فصول رشد از بهار تا اواخر تابستان به صورت ماهانه با استفاده از کودهای مخصوص گیاهان آپارتمانی تغذیه نمایید. در پاییز و زمستان هرگز به گیاه خود کود ندهید. زیرا در این فصول گیاه در دوره استراحت خود قرار دارد. از آنجایی که کود می‌تواند موجب رسوب نمک در خاک گیاه شود، بهتر این است که هر چند ماه یکبار خاک گیاه بوسیله آبیاری زیاد شسته شود و رسوبات خاک از آن خارج شود. این کار بوسیله قرار دادن گیاه در محیط بیرونی و قرار دادن شلنگ آب در گلدان به مدت ۵ دقیقه قابل انجام است. اگر کوددهی گیاه زیاد از حد باشد لبه برگ‌های آن قهوه‌ای خواهند شد.

رطوبت مورد نیاز گیاه کنتیا

نگهداری گیاه کنتیا در محیط منزل مستلزم فراهم کردن رطوبت مورد نیاز آن است. استرس نداشته باشید، به این دلیل که این گیاه در محیط گرم و صمیمانه منزل شما به راحتی به رشد خود ادامه می‌دهد. و می‌توانید این رطوبت را با راه‌های زیر برای آن فراهم کنید.

می‌توانید با استفاده از یک بطری اسپری آب جوشانیده شده هفته‌ای چند مرتبه گیاه خود را غبار پاشی کنید.

استفاده و قرار دادن یک زیر گلدان بزرگتر از گلدان گیاه و قرار دادن سنگ ریزه، ایجاد فاصله با کف گلدان و ریختن آب درون آن رطوبت مورد نیاز گیاه را تامین کنید.

اگر محیط حمام شما دارای نورگیر مناسبی است، می‌توانید گیاه خود را درون این محیط قرار دهید.

می‌توانید از یک دستگاه رطوبت ساز و بخور در اطراف آن برای تامین رطوبت محیط نگهداری گیاه کنتیا استفاده کنید.

کنتیا پالم
کنتیا پالم

تعویض گلدان گیاه کنتیا

از آنجایی که کنتیا یک گیاه با رشد کم است، فقط هنگامی به تعویض گلدان نیاز پیدا می‌کند که حجم ریشه‌ها یا اندازه خود گیاه برای گلدان در نظر گرفته شده قبلی زیاد باشد. معمولاً در نگهداری گیاه کنتیا در منزل هر سه تا چهار سال نیاز به تعویض گلدان است.

البته ممکن است مواد مغذی مورد نیاز گیاه در خاک آن تحلیل رفته و نیاز به خاکی تازه با مواد مغذی مناسب برای گیاه باشد که در این زمان نیز به تعویض گلدان نیاز می‌شود. بهترین جنس گلدان مناسب برای این گیاه گلدان‌های سفالی با سوراخ‌های زهکش زیاد است که به دلیل خلل و فرجی که دارند به سرعت آب درون آنها خشک می‌شود.

بیماری‌ها و آفات گیاه کنتیا

هنگامی که نگهداری گیاه کنتیا درون محیط‌های داخلی مثل آپارتمان و ادارات انجام می‌شود، بزرگترین مشکلی که ممکن است با آن مواجه شویم پوسیدگی است. معمولاً این مورد به دلیل سنگین بودن خاک و ازدیاد رطوبت در آن ایجاد می‌شود. آبیاری بیش از حد گیاه نیز می‌تواند باعث خیسی خاک گیاه شود. بهترین راه حل برای جلوگیری از این مشکل اطمینان از زه‌کشی مناسب خاک گیاه و خشک بودن آن در بین دو آبیاری است.

دو آفت بزرگ ممکن است سلامت گیاه را تهدید کنند که به راحتی قابل شناسایی هستند.

کنه قرمز

این آفت شیره گیاه شما را می‌خورد، می‌تواند گیاه شما را نابود کند. اگر این آفت را مشاهده کردید که معمولاً در زیر برگ‌ها مخفی می‌شوند، می‌توانید با استفاده از آفت کش مخصوص گیاه خود را غبارپاشی کنید.

شپشک آردآلود

همانند عنکبوت قرمز، شپشک آردآلود شیره گیاه را می‌مکد و می‌تواند خسارات جبران ناپذیری به گیاه شما وارد نماید.

اگر با این آفات روبرو شدید، باید به سرعت آنها را با استفاده از یک دستمال پارچه ای از روی گیاه تمیز کنید. می‌توانید با استفاده از محلول آب و صابون رقیق گیاه خود را تمیز کنید.

نگهداری گیاه کنتیا, نگهداری گیاهان آپارتمانی

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
آبیاری کاکتوس
نوشتهٔ بعدی
نگهداری آدنیوم اوبسوم