نگهداری ونوس حشره خوار

نگهداری ونوس حشره خوار

معرفی جامع و شرایط نگهداری ونوس حشره خوار

گیاه گوشت خوار ونوس نیازمند شرایط خاصی برای نگهداری است. رعایت این شرایط به شما کمک خواهد کرد نگهداری ونوس حشره خوار را در خانه خود انجام دهید. برگهای خاص این گیاه که شبیه به دو قاشق دندانه‌دار هستند بسیار عجیب هستند. هنگامی که حشره به مرکز این برگها که صورتی رنگ است وارد می‌شود، این گیاه طعمه خود را گرفتار خواهد کرد. شما می‌توانید این گیاه جالب را در قسمتی از خانه خود داشته باشید. ونوس نیازمند شرایط نگهداری متفاوتی نسبت به سایر گیاهان آپارتمانی است. این مطلب می‌تواند به شما در مراقبت از آن کمک شایانی نماید.

البته نگهداری ونوس حشره خوار در محیط خانه بسیار مشکل است. برخی به دلیل سختی و عدم امکان تامین نیازهای مراقبتی از نگهداری آن در خانه منصرف می‌شوند. ولی در مجموع ونوس گیاه جذابی است. اگر بتوانید محیط مناسب و شبیه به مکان طبیعی زندگی برای آن فراهم کنید، گیاه جالبی خواهد بود.

ونوس حشره خوار
ونوس حشره خوار

شرایط عمومی نگهداری ونوس حشره خوار

ونوس گوشت خوار بومی نواحی جنوب کارولینا و مکانهای ساحلی است. این گیاه در شرایطی با رطوبت زیاد، خاک اسیدی و نور مستقیم خورشید به بقای خود ادامه خواهد داد. در طول زمستان این گیاه را نباید در محیط خارج از خانه مراقبت کرد. بهتر است برای حفظ رطوبت مورد نیاز این گیاه را درون تراریوم مراقبت کرد.

تراریوم می‌تواند محیطی مناسب برای حفظ رطوبت و گرمای محیطی مورد نیاز گیاه شما باشد. بنابراین در خانه می‌توانید با قرار دادن گلدان درون محیط بسته تراریوم رطوبت مورد نیاز آن را تامین کنید. در این محیط البته باید حواس شما به نور خورشید باشد. چون دمای این محیط به شدت زیاد خواهد بود. به خصوص در فصل تابستان و تابش مستقیم نور خورشید.

نور و دمای مناسب نگهداری ونوس

بهترین شرایط برای نگهداری ونوس حشره خوار حداقل شش ساعت نور خورشید در طول روز است. هنگامی که از این گیاه در محیط خانه مراقبت می‌کنید، باید برای تامین نور مورد نیاز آن از نور مخصوص رشد گیاه استفاده نمایید. اگر گیاه شما دارای قسمت صورتی رنگ وسط برگها نیست، به دلیل نور اندک آن است. در خانه می‌توانید آن را در نزدیکی پنجره‌های جنوبی قرار دهید. با توجه به آب و هوای منطقه زندگی خود و نیاز این گیاه به رطوبت زیاد از قرار دادن آن در محیط خارجی به خصوص در تابستان و زمستان خودداری نمایید.

بهترین دما برای این گیاه گوشت خوار دمایی بین ۲۱ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد است. اگرچه ونوس تا دمای ۴ درجه سانتی‌گراد را نیز در زمستان تحمل می‌کند، ولی بهتر است محیطی گرم برای سلامتی آن فراهم کرد.

آبیاری و رطوبت مورد نیاز ونوس حشره خوار

نگهداری ونوس حشره خوار مستلزم فراهم کردن رطوبت مورد نیاز آن است. خاک گیاه همیشه باید مرطوب باشد. برای این منظور باید گلدان را درون زیرگلدانی که داخل آن است قرار داد. بهترین آب هم برای آبیاری آن آب باران یا آب بدون املاح است. آب کولرهای گازی می‌تواند برای ونوس مناسب باشد.
محیط گیاه خود را همیشه مرطوب نگهداری کنید. گردش هوای مناسبی نیز برای آن فراهم کنید. می‌توانید برای حفظ رطوبت گیاه از روشهای افزایش رطوبت استفاده نمایید. همچنین از یک فن کوچک در محیط نگهداری و در نزدیکی آن استفاده نمایید.
ونوس حشره خوار
ونوس حشره خوار

خاک مناسب نگهداری گیاه ونوس

همانطور که اشاره شد نگهداری ونوس حشره خوار نیازمند خاکی اسیدی است. خاکی اسیدی و البته با زهکشی مناسب. هرگز از خاکهای آماده و معمول گیاهان آپارتمانی استفاده نکنید. این خاکها دارای مواد غذایی اضافه هستند که به ونوس شما آسیب خواهند رساند.

بهترین ترکیب برای این گیاه استفاده از یک قسمت ماسه، دو قسمت پیت ماس و خزه است. این ترکیب علاوه بر نگهداری رطوبت زهکشی مناسبی نیز خواهد داشت. ونوس نیازی به کوددهی نخواهد داشت. بنابراین از تغذیه بی‌مورد آن خودداری نمایید.

تکثیر ونوس حشره خوار

شما می‌توانید ونوس را از طریق تقسیم بوته، قلمه برگ یا با استفاده از بذر تکثیر نمایید. بهترین زمان برای این کار در اواخر زمستان و اوایل بهار است. هر کدام از بوته‌های تقسیم شده باید دارای ریشه مجزا باشند تا بتواند گیاهی جدید را برای شما بوجود آورند. استفاده از روش قلمه برگ نیز در تابستان می‌تواند جهت تکثیر و پرورش ونوس استفاده شود. قلمه مناسبی از گیاه خود جدا کرده و در خاکی با زهکشی مناسب، مانند کوکوپیت کاشته و خاک را مرطوب کنید. روی گلدان را با پلاستیک شفاف بپوشانید.

بیشتر علاقه‌مندان روش تقسیم بوته را برای تکثیر ونوس ترجیح می‌دهند. این روش بسیار سریعتر از دو روش دیگر جواب خواهد داد. پرورش این گیاه از طریق کاشت بذر نیز ممکن است که سختی‌های بسیاری خواهد داشت.

انواع گیاه گوشت خوار ونوس

پرورش دهندگان گیاه ونوس با انجام تحقیقات روی این گیاه موفق به پرورش گونه‌ای جدید از این گیاه شدند که قسمت وسط برگ آن که برای حشرات دام محسوب می‌شود، قرمز رنگ است. این گونه غیر معمول در برخی از مراکز فروش گل و گیاه دیده می‌شود. به این گونه Red Dragon Fly Trap می‌گویند. بسیاری از انواع گیاهان گوشت خوار که ونوس حشره خوار هم از همان دسته است، در خطر انقراض قرار دارند. به این دلیل که محیط زندگی آنها دستخوش تغییر شده است. حتماً گیاه را از جایی تهیه کنید که مطمئن باشید از طبیعت گردآوری نشده باشد. نگهداری ونوس حشره خوار های مختلف یکسان است.

ونوس حشره خوار
ونوس حشره خوار

چگونه به ونوس گوشت خوار خودغذا بدهیم؟

از مهمترین و بزرگترین چالش‌ها در نگهداری ونوس حشره خوار تغذیه آن است. اگرچه این گیاه گوشت خوار است، می‌تواند برای مدت طولانی ( یک تا دو ماه) بدون خوردن حشرات زندگی کند. اگر آن را در محیط خارج از خانه قرار می‌دهید که به طور طبیعی می‌تواند تغذیه کند. ولی در صورت مراقبت از آن در محیط خانه، باید بتوانید حشراتی را برای تغذیه گیاه فراهم نمایید. حشرات فراهم شده نباید سایزی بیشتر از یک سوم برگها داشته باشند. در این صورت برگها نخواهند توانست بسته شده و از حشره تغذیه نمایند.

مهم نیست که حشره زنده یا مرده باشد. ولی برای بسته شدن برگ نیاز است که حشره روی آن تکان داده شود. هنگام استفاده از حشرات مرده، قبل از قرار دادن آن درون برگ‌ها باید به آرامی دندانه‌های لبه برگ را لمس کنید. هنگامی که خواست بسته شود، حشره را داخل برگ قرار دهید. فقط هنگام تغذیه گیاه لمس دندانه‌ها را انجام دهید. در غیر این صورت انرژی گیاه را هدر داده‌اید.

خواب زمستانی ونوس

همانند بسیاری دیگر از گیاهان، ونوس حشره‌خوار نیاز دارد تا در زمستان استراحت کند. دمای محیطی گیاه در این مدت باید بین ۶ تا ۱۰ درجه سانتی‌گراد باشد. اجازه ندهید گیاه شما در معرض سرمای زیاد و یخ‌زدگی قرار بگیرد. در این صورت گیاه شما از بین خواهد رفت. با آمدن فصل بهار برای نگهداری ونوس حشره خوار خود به تدریج دما را افزایش دهید.

سوالات متداول درباره ونوس گوشت خوار

آیا ونوس به انسان صدمه وارد می‌کند؟

اندازه‌های بزرگ این گیاه می‌توانند کمی شما را اذیت کنند. البته در صورتی که انگشت خود را در مرکز برگ گیاه قرار دهید. دندانه‌های تیز تله این گیاه می‌توانند انگشت شما را بگزند.

حداکثر سایز این گیاه چقدر است؟

بیشتر انواع این گیاه می‌توانند تا ۱۲ سانتی‌متر در ارتفاع رشد یا پهنا رشد داشته باشند. البته باید شرایط نگهداری ونوس حشره خوار شما به طور طبیعی رعایت شود.

آیا ونوس دچار آفت هم می‌شود؟

در نگهداری ونوس حشره خوار در محیط خانه ممکن است برخی از آفات مانند شته و عنکبوت قرمز به آن حمله‌ور شوند. در محیط خارجی هم پرنده‌ها ممکن است به آن آسیب وارد کنند.

تمام این مطلب درباره نگهداری ونوس حشره خوار از وب سایت مرجع و با زبان اصلی برای شما علاقه‌مند عزیز گردآوری شده است. می‌توانید این مطلب را با دوستان خود به اشتراک گذاشته و یا نظرات و سوالات خود را در پایین همین صفحه با ما درمیان بگذارید.

گیاه گوشت خوار, ونوس حشره خوار

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
۷ خواص نگهداری کاکتوس در خانه
نوشتهٔ بعدی
نگهداری پدیلانتوس