نگهداری مامیلاریا هانیانا

نگهداری مامیلاریا هانیانا

معرفی کامل و نحوه نگهداری مامیلاریا هانیانا

کاکتوس بانوی پیر از اسم مامیلاریا هانیانا (Mammillaria Hahniana) گرفته شده است. خانواده هانیانا دارای ۲۰۰ گونه مختلف کاکتوس هستند که اکثر آن‌ها متعلق به نواحی مکزیک هستند. کاکتوس بانوی پیر از خانواده Cactaceae می‌باشد. نگهداری مامیلاریا هانیانا کار ساده‌ای است و در خانه امکان‌پذیر است. این گیاه نیازهای ساده‌ای دارد. و با کمی تلاش می‌توان این کاکتوس زیبا را در خانه نگهداری کرد.

درباره کاکتوس بانوی پیر

این کاکتوس شکل زیبا و دارای خارهای مارپیچ روی بدنه خود که رنگ آنها سفید و کل بدنه گیاه را پوشش داده‌اند می‌باشد. این کاکتوس معمولاً تنهایی را دوست ندارد و اقلب دوست دارد در گروه زندگی کند و مجموعه‌ای از کاکتوس‌های گرد بوجود آورد. گل‌های تاج مانند و قرمز-بنفش زیبای این کاکتوس در فصول بهار و تابستان در قسمت بالای گیاه نمایان می‌شوند. این گل‌ها زیبایی خاصی را به این کاکتوس می‌بخشند. در ادامه مطلب با موارد زیر آشنا خواهیم شد:

آبیاری صحیح مامیلاریا هانیانا

خاک و بستر کاشت گیاه

تغذیه مامیالاریا هانیانا

تکثیر و پرورش هانیانا

تعویض گلدان مامیلاریا چگونه است؟

نور مناسب نگهداری مامیلاریا هانیانا

آیا کاکتوس بانوی پیر به آب زیاد نیاز دارد؟

شما باید برای آبیاری مامیلاریا هانیانا مطمئن شوید که خاک گیاه در بین دو آبیاری خشک شده باشد. اگر احساس کردید که خاک دارای رطوبت است به هیچ وجه به کاکتوس خود آب ندهید. در نگهداری مامیلاریا هانیانا به آبیاری گیاه توجه کنید. اگر مطمئن بودید که خاک کاکتوس شما به طور کامل خشک است به آبیاری گیاه بپردازید. مطمئن شوید که آب به تمام قسمت‌های خاک کاکتوس برسد. گلدان گیاه شما حتماً باید دارای سوراخ‌هایی در کف جهت خارج شدن آب اضافی از کف گلدان باشد.

گیاه شما نباید به مدت زیاد در رطوبت بماند و این مورد باعث پوسیدگی ریشه گیاه می‌شود و به مرگ گیاه منجر می‌گردد. فصول مختلف در آبیاری کاکتوس مامیلاریا هانیانا مهم هستند. هنگامی که هوا خنک است گیاه به آبیاری اندکی نیاز دارد. بهار و تابستان بهترین فصول برای آبیاری گیاه هستند. در زمستان به گیاه خود آب ندهید.

 

مامیلاریا هانیانا
مامیلاریا هانیانا

خاک مناسب مامیلاریا هانیانا

ماندن آب در خاک این گیاه و رطوبت آن در رشد گیاه تاثیرگذار است. بنابراین انتخاب خاک مناسب برای کاکتوس بسیار مهم است. خاکی برای گیاه مناسب است که به سرعت خشک شود، دارای خلل و فرج باشد و مواد مغذی لازم را در خود داشته باشد.

خاکی که پایه آن و بیشتر آن را ماسه تشکیل داده باشد برای گیاه مناسب است. خیس ماندن خاک هانیانا باعث بروز مشکلاتی برای آن خواهد شد. از جمله این مشکلات بروز بیماری پوسیدگی است که منجر به از بین رفتن کاکتوس شما خواهد شد. البته انتخاب گلدان مناسب نیز نقشی اساسی در رشد و سلامت گیاه خواهد داشت. گلدان انتخابی شما نباید بیش از حد عمیق و بزرگ باشد. بزرگ بودن بیش از حد سایز گلدان امکان ماندن رطوبت در خاک را بالا خواهد برد. رطوبت نیز باعث بروز بیماری‌های قارچی و همانطور که گفته شد پوسیدگی خواهد شد.

کوددهی و تغذیه کاکتوس بانوی پیر

زمانبندی هنگامی که به کاکتوس کود می‌دهیم مهمترین مسئله است. کاکتوس مامیلاریا هانیانا در فصول بهار و تابستان بهترین رشد را دارد و در زمستان به دوره رکود و استراحت خود می‌رسد. کوددهی و تغذیه این گیاه باید در فصول رشد گیاه انجام شود. این بدلیل گلدهی گیاه است. کوددهی بیش از حد هم مانع از گل دادن کاکتوس شما می‌شود.

برای نگهداری مامیلاریا هانیانا کوددهی کم بهترین کار است و حتماً برای اینکار از کود مایع استفاده نمایید. حتماً از این که کود مناسب با میزان پتاسیوم بالا استفاده می‌کنید مطمئن شوید. کود دادن به کاکتوس مامیالاریای خود را دو بار در فصول رشد انجام دهید. و در زمستان و پاییز گیاه شما نیازی به کود ندارد.

تکثیر مامیلاریا هانیانا

هنگام نگهداری مامیلاریا هانیانا در منزل می‌توانید آن را از طریق پاجوش‌ها تکثیر کنید. این کاکتوس‌های تازه متولد شده در قسمت وسط گیاه بالغ یافت می‌شوند.

برای برداشتن آن‌ها و کاشت در گلدان جدید نکات زیر را مطالعه نمایید:

از یک دستکش ضخیم استفاده نمایید. ابتدا کوچکترین پاجوشها را پیدا کرده و آنها را از گیاه اصلی جدا نمایید. پاجوش‌های جدا شده را روی دستمالی خشک و تمیز در محیطی خشک قرار دهید.چند روزی اجازه دهید تا زخم‌های گیاه خشک شوند. هنگامی که قسمت‌ها را جدا کردید کمی هورمون ریشه زایی به آنها بزنید.

یک گلدان کوچک انتخاب نمایید و خاک مخصوص کاکتوس در آن بریزید. پاجوش‌ها را در داخل گلدان و روی سطح خاک بکارید. برای چهار هفته، هفته ای یکبار کمی خاک را مرطوب کنید. هنگام تکثیر، میمیالاریا هانیانا‌های تازه متولد شده را در آفتاب و نور روشن قرار ندهید تا ریشه‌های آنها پدید آیند و کمی رشد داشته باشد.

تعویض گلدان مامیلاریا هانیانا

مامیلاریا هانیانا
مامیلاریا هانیانا

در نگهداری مامیلاریا هانیانا تعویض گلدان حداقل هر یکسال کاکتوس بانوی پیر می‌تواند به زنده نگهداشتن و رشد گیاه کمک زیادی کند.

بهترین فصول برای تعویض گلدان فصول گرم هستند. کاکتوس خود را از گلدان خارج کنید. این را در ذهن داشته باشید که باید خاک گیاه خشک باشد.

هنگامی که کاکتوس را از گلدان خارج کردید ریشه‌ها را بررسی کرده و ریشه‌های معیوب را از آن جدا نمایید. آن‌ها را با یک ابزار تیز و ضدعفونی شده جدا کنید. سپس خاک اطراف ریشه ها را تا جایی که می‌توانید تمیز نمایید.

با رعایت تمامی موارد تعویض گلدان، گیاه را در گلدان جدید بکارید و بعد از گذشت یک هفته گیاه را آبیاری کنید.

دلیل آبیاری بعد از چند روز گیاه جلوگیری از شوک شدن گیاه و احتمال پوسیدگی ریشه‌ها می‌باشد. چند روزی زمان لازم است تا ریشه‌ها در خاک جدید بنشینند.

تشویق گیاه به گلدهی

هنگامی که نگهداری مامیلاریا هانیانا را انجام می‌دهید باید تمام مراقبت‌های لازم را انجام دهید تا گیاه گلدهی کند. باید در طول فصول مختلف برنامه‌ریزی کنید. کاکتوس بانوی پیر شکلی توپی دارد و دارای برآمدگی‌هایی است که خارها از آنها بیرون آمده‌اند. این برآمدگی‌ها آب را در خود ذخیره می‌کنند و از گوشه‌ها و زوایای آنها گل‌ها بیرون می‌آیند. آبیاری صحیح عامل بسیار موثری در گلدهی این کاکتوس می‌باشد.

نور مناسب نگهداری کاکتوس بانوی پیر

مانند سایر کاکتوس‌ها، این گیاه در صورتی که نور مناسب و کامل دریافت نماید زنده می‌ماند. در همین حال نور شدید و زیاد هم باعث ناراحتی این کاکتوس می‌شود.

به صورت ایده‌آل چهار تا شش ساعت نور خورشید در روز برای کاکتوس مامیلاریا هانیانا کافی و مناسب است. این به این معنی است که در محیط بیرونی هم می‌تواند زندگی کند. در محیط خارجی و به خصوص در فصول گرم کنار گیاهانی که بلند‌تر هستند و حالت نیمه سایه را برای گیاه پدید می‌آورند زندگی می‌کند. اطمینان از اینکه گیاه در محیط خانه نور کافی و مناسب را دریافت می‌کند برای نگهداری کاکتوس مامیلاریا هانیانا امری حیاتی است.

قسمتی از منزل را برای نگهداری مامیلاریا هانیانا انتخاب نمایید که نزدیک پنجره باشد و گیاه نور کافی را دریافت نماید. اگر نور کافی را نمی‌توانید به طور طبیعی برای گیاه فراهم کنید از لامپ‌های مخصوص رشد گیاه استفاده نمایید. نگهداری کاکتوس مامیلاریا هانیانا کار آسانی است و زیبایی منحصر به فردی را به محیط می‌بخشد. این گیاه کاکتوسی مناسب برای نگهداری در محیط داخلی و بیرونی می‌باشد و به میزان کمی آبیاری نیاز دارد. اگر شرایط مراقبت از این کاکتوس را می‌توانید فراهم کنید، می‌توانید آن را از فروشگاه کاکتوس ایران خریداری نمائید.

مامیلاریا, نگهداری کاکتوس, نگهداری مامیلاریا, نگهداری مامیلاریا هانیانا

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری آستروفیتوم کاپری کورن
نوشتهٔ بعدی
نگهداری آریوکارپوس