نگهداری گیاه دیفن باخیا

نگهداری گیاه دیفن باخیا

معرفی جامع و شرایط نگهداری گیاه دیفن باخیا

گیاه دیفن باخیا (Dieffenbachia) شامل گروه بزرگی از گیاهان همیشه سبز استوایی می‌شود. ولی چند گونه از این گیاه معروف‌تر و محبوب‌تر از سایر انواع آن هستند. Dieffenbachia Sequine، Dieffenbachia Oerstedii، Dieffenbachia Maculata، Dieffenbachia Amoena از معروف‌ترین انواع این گیاه هستند. این گیاه دارای برگ‌های بیضی شکل سبز-کرم و سفید است. یک دیفن باخیا بالغ می‌تواند تا ارتفاع ۳ متر هم رشد خواهد داشت. و اندازه برگ‌های آن به ۵۰ سانتی‌متر هم خواهد رسید. در هر صورت اندازه رشد به نحوه و شرایط نگهداری گیاه دیفن باخیا در خانه بستگی خواهد داشت.

فهرست مطالب

دیفن باخیا یکی از گیاهان مناسب برای محیط‌های آپارتمانی با نور مناسب و غیرمستقیم است. این گیاه نیاز به خاکی با زه‌کش بالا و با پایه پیت دارد. یعنی باید هنگام آبیاری به سرعت آب را بتواند عبور دهد. همچنین رطوبت بالای محیط یکی از نیازهای گیاه محسوب می‌شود. و یکی از روش‌های بالا بردن رطوبت مورد نیاز آن، استفاده از یک زیرگلدانی است که داخل آن را با سنگ‌ریزه پر کنیم. در زیرگلدانی آب بریزید. ولی آب نباید با کف گلدان در تماس باشد.

دیفن باخیا
دیفن باخیا

نور و دمای مناسب نگهداری گیاه دیفن باخیا

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره شد، برای نگهداری گیاه دیفن باخیا نیاز به محیطی روشن است. البته در محیط‌های با نور کم‌تر هم می‌توان از گیاه مراقبت کرد. در طول زمستان محیط مراقبت از گیاه باید روشن باشد. و در طول فصول رشد آن باید نور غیرمستقیم و مناسب را برای گیاه فراهم کرد. هر چند وقت یکبار باید گلدان گیاه خود را بچرخانید تا به تمام قسمت‌های آن نور برسد. این کار همچنین به رشد گیاه به صورت مستقیم و منظم کمک خواهد کرد. این گیاه را نباید در مقابل نور مستقیم خورشید قرار داد. نور بیش از حد موجب خشک شدن و سوختن برگ دیفن باخیا خواهد شد. و نور کم‌تر از نیاز گیاه هم به خصوص در انواع سفید-زرد آن باعث کم رنگ شدن برگ‌ها خواهد شد.

دیفن باخیا محیطی با گرمای مطبوع را دوست دارد. و بهترین دما برای نگهداری آن دمایی بین ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد مناسب است. اگر دمای محیط نگهداری گیاه به ۱۵ درجه سانتی‌گراد افت پیدا کند یا مکان مراقبت از آن سرد باشد، برگ‌های پایینی خود را از دست می‌دهد. پس یکی از دلایل ریزش برگ دیفن باخیا سرد بودن دمای محیط است. در دمای پایین رشد گیاه شما کند خواهد شد. برخی از انواع این گیاه در مقابل سرما مقاومت چندانی ندارند و در دماهای پایین تر از ۱۲ درجه سانتی‌گراد آسیب می‌بینند.

آبیاری و رطوبت مناسب دیفن باخیا

این گیاه متعلق به خانواده Araceae است. مانند پسر عموهای خود گیاه آگلونما، اسپاتی فیلوم و فیلودندرون. پس گیاهی رطوبت دوست محسوب می‌شود. پیشنهاد می‌شود برای نگهداری یاه دیفن باخیا، اجازه دهید خاک گیاه در بین دو آبیاری تقریباً خشک شود. بسیاری از موارد هستند که در آبیاری گیاه دیفن باخیا موثر هستند. شما باید عواملی نظیر، مکان نگهداری، نوع خاک، میزان نور و رطوبت و این که در چه فصلی از سال هستید را در نظر بگیرید. تمام این عوامل در زمانبندی آبیاری گیاه ما موثر هستند.

گیاهان آپارتمانی معمولاً به آب بیشتری در تابستان و آب کمتری در زمستان نیاز خواهند داشت. فصل رشد دیفن باخیا از اوایل بهار شروع شده و تا اواسط پاییز ادامه خواهد داشت. در این مدت میزان آبی که به گیاه می‌دهید را باید بیشتر کنید. آبیاری بیش از حد گیاه نیز ممکن است منجر به پوسیدگی گیاه شود. ریشه‌ها حالت لهیدگی پیدا کرده، باعث رشد ضعیف و نرم شدن ساقه می‌شوند.

برای نگهداری گیاه دیفن باخیا در فصل رشد، باید خاک تقریباً مرطوب بماند. هنگامی که سطح خاک خشک شد می‌توان آن را آبیاری کرد. البته همانطور که گفته شد، خاک نباید خیس باشد. مرطوب بودن با خیس بودن خاک متفاوت است. معمولاً می‌توان گفت آبیاری یک تا دو بار در هفته برای گیاه کافی است.

تغذیه گیاه دیفن باخیا

ساده‌ترین روش برای تغذیه دیفن باخیا این است که هر چهار تا شش هفته یکبار در فصول رشد گیاه را تغذیه کرد. این کار باید با استفاده از کود NPK 20-20-20 انجام شود. هنگامی که گلدان و خاک گیاه را تعویض می‌کنید، نیازی به کوددهی تا مدت سه تا شش ماه نیست. تغذیه گیاه باید در بهار و تابستان انجام شود. در زمستان و فصل استراحت گیاه کوددهی را متوقف کنید.

دیفن باخیا
دیفن باخیا

خاک گلدان مناسب نگهداری گیاه دیفن باخیا

همانطور که قبلاً اشاره شد، خاک گیاه باید داراری زه‌کشی مناسبی باشد. خاک باید قابلیت عبور آب و هوا در اطراف ریشه را برای گیاه فراهم کند. همچنین گلدان مورد استفاده شما نباید نسبت به اندازه گیاه بسیار بزرگ‌تر باشد. گلدان بزرگ باعث دیرتر خشک شدن خاک و خیس ماندن آن خواهد شد. خیسی خاک از عوامل بیماری‌زا برای گیاه است.

مخلوط خاکی که برای نگهداری گیاه دیفن باخیا توصیه می‌شود، خاک بنفشه آفریقایی است. البته می‌توانید از مخلوط خاک‌های دیگری نیز استفاده نمایید. یک قسمت خاک معمولی، یک قسمت پیت ماس و یک قسمت ماسه، پرلیت یا ورمی‌کولیت گزینه مناسبی است.

برای شادابی و رشد مناسب دیفن باخیا نیاز است هر ساله گلدان گیاه را تعویض کرد. برای این کار باید در فصل بهار اقدام به تعویض گلدان نمود. ریشه‌های پوسیده را از گیاه جدا کنید و در گلدانی با یک سایز بزرگ‌تر گیاه خود را بکارید. دقت داشته باشید که ممکن است بعد از تعویض گلدان، گیاه شما دچار استرس شود. برگ‌ها به پایین خم شده و ممکن است دچار زردی شوند. بعد از تعویض گلدان، نیاز به مقداری زمان است تا به محیط جدید خود عادت کند. حتماً هنگام جابه‌جایی گیاه از دستکش استفاده کنید. شیره این گیاه سمی است و باعث بروز مشکل برای انسان خواهد شد.

تکثیر دیفن باخیا

هنگام تعویض گلدان دیفن باخیا در بهار، می‌توانید از پاجوش‌های روییده از گیاه استفاده کنید. باید دقت داشته باشید به سیستم ریشه‌ای گیاه آسیبی وارد نشود. برای جدا کردن پاجوش و ساقه‌ها باید از یک جسم تیز و ضدعفونی شده استفاده کنید. معمولاً برای گیاهانی که رشد زیادی کرده اند می‌توان از قسمت ساقه‌های بالای گیاه بریده و آن‌ها را در آب قرار داد تا ریشه‌دار شوند. یا اگر قصد دارید به صورت مستقیم ساقه را در خاک بکارید باید از هورمون ریشه‌زا استفاده کنید. خاک را باید مرطوب نگهداری کنید تا اولین نشانه‌های رشد در گیاه شما نمایان شود.

بیماری‌ها و آفات معمول دیفن باخیا

هرچه شرایط نگهداری گیاه دیفن باخیا مناسب‌تر باشد، گیاه قوی‌تر است. در نتیجه احتمال ابتلا به بیماری یا هجوم آفات کاهش می‌یابد. ولی باید در اینجا به چند آفت که ممکن است به گیاه شما هجوم آورند اشاره داشته باشیم. کنه قرمز و حشره پولک از جمله آفات این گیاه هستند. در ابعاد کوچک ابتلای گیاه می‌توانید با استفاده از آفت‌کش به مقابله با آن‌ها بپردازید. از جمله بیماری‌های گیاه نیز پوسیدگی است که در اثر آبیاری بیش از حد ممکن است اتفاق بیافتد. در ادامه به برخی مشکلات مربوط به دیفن باخیا اشاره خواهیم کرد.

چرا رنگ برگ دیفن باخیا زرد می‌شود؟

زرد شدن برگ دیفن باخیا یا قهوه‌ای شدن لبه آن‌ها ممکن است به دلایل متعددی باشد. اگر گیاه شما سالم است و یک یا دو برگ آن در طول سال زرد شده، طبیعی است. این به دلیل بالا رفتن سن گیاه است.  برگ‌های پایینی گیاه بعد از گذشت تقریباً یکسال از زندگی زرد می‌شوند. اگر گیاه شما بیشتر از حد معمول دچار زرد شدن برگ می‌شود، مشکل مهمی است که سریعاً باید بررسی شود.

دیفن باخیا
دیفن باخیا
زردی شدید برگ‌ها و افتادگی آن‌ها

برگ‌های لوله‌ای.

قهوه‌ای شدن لبه برگ‌ها.

پوسیدگی گیاه یا پلاسیدگی برگ‌ها.

رشد ضعیف با برگ‌های کوچک.

معمولاً برای تمامی این موارد، مشکل از آبیاری بیش از حد گیاه است. می‌توانید با متوجه شدن سریع مشکل از گسترش و از بین رفتن گیاه جلوگیری کنید. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید.

گیاه را از گلدان خارج کنید.

مطمئن شوید که سوراخ‌های کف گلدان بسته نشده است.

سلامت ریشه‌های گیاه خود را بررسی کنید. ریشه‌ها باید سفید و سالم باشند. اگر ریشه‌ای پوسیده است آن را از گیاه خود جدا کنید.

برای نگهداری گیاه دیفن باخیا نیاز به خاکی مناسب است. پس مخلوط خاکی مناسب برای گیاه فراهم کنید.

اگر سیستم ریشه‌ای گیاه شما سالم به نظر می‌رسد. و فقط چند ریشه نیاز به جداسازی دارد، گیاه خود را به گلدان برگردانده و از خاکی تازه و مناسب استفاده کنید.

برگ‌های خراب و آسیب دیده را جدا کنید.

گیاه را در مکانی با گردش هوای مناسب قرار دهید.

اگر بعد از خارج کردن گیاه از گلدان، ریشه‌های نرم و پوسیده مشاهده کردید، گیاه شما به سختی زنده خواهد ماند. اگر قسمتی از ساقه گیاه سالم بود می‌توانید جهت ریشه‌دار کردن و رشد گیاه جدید از آن استفاده کنید.

دلیل وجود نقاط قهوه‌ای روی برگ گیاه دیفن باخیا

دیفن باخیا یک گیاه رطوبت دوست است و هوای سرد را دوست ندارد. هنگامی که گیاه به یکباره با سردی هوا و رطوبت بیش از حد مواجه شود، بیماری‌های قارچی به گیاه هجوم خواهند آورد. برگ‌های گیاه دارای نقاط سیاه یا قهوه‌ای تیره در مرکز با لبه‌هایی خواهند شد.

برای مقابله با این بیماری قارچی باید برگ‌های آلوده را از گیاه جدا کرد. نگهداری گیاه دیفن باخیا را در مکانی خشک انجام داد و گردش هوای مناسب برای آن ایجاد کرد. با استفاده از قارچ‌کش گیاه را اسپری کرد تا دیگر اثری از لکه‌ها باقی نماند. بیشتر علاقه‌مندان به نگهداری گیاهان آپارتمانی معمولاً با بیماری‌های سخت قارچی مواجه نمی‌شوند.

وجود نقاط قهوه‌ای در قسمت‌های سفید گیاه دیفن باخیا

در طول ماه‌های زمستان، گیاه در دوره استراحت خود به سر می‌برد. و نیازهای آبیاری و تغذیه‌ای آن کاهش می‌یابد. گونه گیاه دیفن باخیا با رگه‌های سفید رنگ مانند کامپکتا، دیفن کاملیا، اگزوتیکا و غیره. در طول زمستان به دلیل خشکی بیش از حد یا ازدیاد کود دارای نقاطی قهوا‌ای خواهند شد. در زمستان اجازه ندهید خاک گیاه خیلی خشک شود و آن را تغذیه نکنید.

دیفن باخیا
دلیل نرم شدن ساقه و ریشه دیفن باخیا از چیست؟

هنگامی که ریشه یا ساقه گیاه حالت نرم و لهیدگی پیدا کنند، اصطلاحاً می‌گویند گیاه دچار پوسیدگی شده است. این بیماری به علل مختلفی در نگهداری گیاه دیفن باخیا می‌تواند رخ دهد.

رطوبت بیش از حد

آبیاری بیش از حد

دمای هوای بسیار بالا یا بسیار پایین از جمله عوامل تاثیرگذار در این بیماری هستند. برای اینکه بتوان با این مشکل مقابله کرد، گیاه را از گلدان خارج کنید. تمام خاک را از اطراف ریشه‌ها جدا کنید. سپس برگ‌ها، ساقه و ریشه آلوده را از گیاه خود جدا نمایید. تمام قسمت‌های بریده شده را با استفاده از قارچ‌کش بپوشانید. گلدان را با خاکی تازه پر کنید و اجازه دهید قبل از آبیاری مجدد خاک خشک شود.

پوسیدگی از بالای ساقه

لوله شدن برگ، تغییر رنگ، نرم شدن و قهوه‌ای شدن لبه‌ برگ‌های دیفن باخیا از نشانه‌های پوسیدگی است. این مشکل به دلیل قرار گرفتن گیاه در هوای سرد رخ خواهد داد. باید قسمت‌های بیمار را از گیاه جدا کنید و محل بریدگی را قارچ‌کش بزنید. گیاه خود را به مکانی گرم‌تر منتقل کنید.

دلیل از بین رفتن برگ‌های دیفن باخیا چیست؟

برگ‌های آسیب دیده، معمولاً به علت یک نوع از ویروس از بین می‌روند. این ویروس معمول در برخی از گونه‌های دیفن باخیا نمایان می‌شود. بیماری معمولاً با از بین رفتن برگ‌ها و توقف رشد همراه است. شته و خود انسان در گسترش این ویروس دخیل هستند. هیچ ماده شیمیایی به کنترل این ویروس کمک نخواهد کرد. گیاهان دیگر خود نظیر آگلونما، اسپاتی‌فیلوم و فیلودندرون نیز ممکن است به ویروس موزاییکی مبتلا شوند.

چگونگی کنترل و مقابله با شپشک آردآلود، کنه قرمز و شته در گیاه دیفن باخیا

در شرایط نگهداری گیاه دیفن باخیا در خانه، مراقبت از گیاه در دمای گرم و خشک در طول زمستان بهترین گزینه برای هجوم آفات به گیاه است. این آفات در زیر برگ‌ها مخفی شده و از شیره گیاه تغذیه می‌کنند. هنگام مواجهه با این آفات در تمامی طول سال اقدامات زیر را انجام دهید.

گیاه خود را به صورت هفتگی بررسی کنید. برگ‌ها را تا امتداد ساقه تمیز کنید. از اسپری‌های مقابله با آفات مخصوص استفاده کنید.

علت زرد شدن برگ گیاه دیفن باخیا

آبیاری بیش از حد، دمای پایین و یا تابش بیش از حد نور خورشید از عوامل زرد شدن برگ و ساقه گیاه هستند. در نگهداری گیاه دیفن باخیا باید دقت داشته باشید، قبل از هر آبیاری اجازه دهید خاک گیاه کمی خشک شود. و دمای محیط مراقبت از گیاه خود را بین ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد قرار دهید. نور مناسب نیز همانطور که گفته شد، نور غیرمستقیم خورشید است. برای مطالعه و کسب اطلاعات بیشتر در زمینه علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی به مطلب دیگر وبلاگ مراجعه کنید.

انواع مختلف گیاه دیفن باخیا

دیفن باخیا کاملیا
دیفن باخیا کاملیا
۱- دیفن باخیا کاملیا (Dieffenbachia Camille)

کاملیا دارای برگ‌های بزرگ و پهن با رنگ لیمویی در مرکز و سبز تیره در لبه‌های آن است. این نوع از دیفن باخیا در شرایط سایه کامل تا نیمه سایه در خاک با زه‌کشی مناسب زندگی می‌کند. این گیاه را باید به خوبی آبیاری کرد و اجازه داد در بین دو آبیاری خاک آن خشک شود.

۲- دیفن باخیا ماکولاتا (Dieffenbachia Maculata)

دیفن باخیا ماکولاتا دارای برگ با لبه‌های سبز با لکه‌های کرمی رنگ است. این گیاه مانند بوته رشد دارد و دارای ساقه‌های متعدد است. این نوع از دیفن باخیا یکی از بهترین انواع گیاه برای نگهداری در منزل محسوب می‌شود.

۳- دیفن باخیا سگوئین (Dieffenbachia Seguine)

دیفن باخیا سگوئین یک گیاه زیبای آپارتمانی است که دارای رنگ برگ‌های سفید-کرم است. هنگامی که نگهداری گیاه دیفن باخیا سگوئین به خوبی انجام شود، گلدهی نیز خواهد کرد. این گل‌ها شبیه به گل گیاه اسپاتی فیلوم هستند.

۴- دیفن باخیا کارینا (Dieffenbachia Carina)

کارینا دارای سایز برگ متوسط و سبز است. این گیاه دارای رنگ روشن‌تری نسبت به سایر انواع دیفن باخیا نیز است.

۵- دیفن باخیا کامپکتا (Dieffenbachia Compacta)

کامپکتا نیز یک گیاه مناسب آپارتمانی محسوب می‌شود. این گیاه همچنین به تصفیه هوای خانه کمک خواهد کرد. برگ‌های این گیاه دارای رنگ سبز روشن، با نقاطی زرد-کرم در مرکز هستند.

۶- دیفن باخیا دلیلا (Dieffenbachia Delilah)

این نوع از گیاه دیفن باخیا، دارای برگ‌های سبز با نقاطی هستند. لبه برگ سبز و نقاطی سفید-سبز در مرکز است.

۷- دیفن باخیا ماری (Dieffenbachia Mary)

دیفن باخیا ماری از انواع با رشد سریع این گیاه است. برگ‌ها سبز رنگ با نقاط سفید هستند. نگهداری گیاه دیفن باخیا ماری مانند انواع دیگر این گیاه است.

۸- دیفن باخیا تروپیک اسنو (Dieffenbachia Tropic Snow)

تروپیک اسنو یکی از انواع معمول این گیاه است. برگ‌های بیضی شکل این گیاه، دارای خطوط زرد و سفیدی نیز هستند. معمولاً این نوع از دیفن باخیا بیشتر یافت می‌شود.

۹- دیفن باخیا اسنو (Dieffenbachia Snow)

این نوع از گیاه نیز دارای برگ‌هایی با رنگ سبز تیره و نقاطی کرم-سفید و نقره‌ای-سبز است.

انواع دیگر گیاه دیفن باخیا نیز وجود دارد که ما در این مطلب سعی کردیم، تعدادی از گونه‌های محبوب و رایج آن را معرفی کنیم.

انواع دیفن باخیا, دیفن باخیا, نگهداری گیاه دیفن باخیا

مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نوشتهٔ پیشین
نگهداری بونسای آزالیا
نوشتهٔ بعدی
نگهداری پلیوس پیلوس نلی